MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

10 potravin k prevenci rakoviny

Americký National Cancer Institute odhaduje, že zhruba třetina všech úmrtí způsobená rakovinou může souviset se stravou. To, co jíme, nám může ublížit, ale také pomoci. Spousta čerstvých potravin, kterou naleznete třeba na farmářských trzích, nebo si vypěstujete na zahradě, působí naopak na náš organizmus velmi pozitivně a pomáhá nám v boji proti rakovině. Tyto čerstvé BIO potraviny obsahují mnoho antioxidantů, které neutralizují poškození volnými radikály. Tyto silné fytochemikálie začínají vědci teprve objevovat. Avšak nezachrání nás jedna jediná potravina. Jde o to mít pestrý jídelníček.Následující potraviny jsou schopny pomoci odvrátit riziko rakoviny a některé mohou dokonce zastavit růst rakovinných buněk nebo zmenšit velikost nádoru.

 


Avokádo
Avokádo je bohaté na glutathion, je to tripeptid složený z aminokyselin kyseliny glutamové, cysteinu a glycinu, jde o silný antioxidant, který útočí na volné radikály v těle tím, že blokuje vstřebávání některých tuků. Avokádo dodává tělu více draslíku, než banány a je také dobrým zdrojem beta-karotenu. Vědci si také myslí, že avokádo může být užitečné při léčbě virové hepatitidy, která je jednou z příčin rakoviny jater.


Brukvovitá zelenina
Brokolice, zelí i květák obsahují složku, která se nazývá indol-3-karbinol, který má schopnost působit preventivně proti rakovině prsu. Klíčky brokolice obsahují také fytochemické sulforafany, které působí preventivně proti některým typům rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva a konečníku. Sulforafanin totiž indukuje tvorbu některých enzymů, které blokují volné radikály a vypínají karcinogeny. U laboratorních zvířat bylo prokázáno, že tyto enzymy inhibují růst nádorů. Brukvovitá zelenina je také bohatá na antioxidanty.


Mrkev
Mrkev obsahuje hodně beta-karotenu, který působí preventivně proti velkému množství typů rakoviny, včetně rakoviny plic, úst, krku, žaludku, střeva, močového měchýře, prostaty a prsu. V mrkvi nalezená látka falcarinol také snižuje riziko rakoviny. Podle vědců z dánského Institutu zemědělských věd (DIAS), kde tuto problematiku studoval Kristen Brandt, který je tamním vedoucím výzkumného oddělení, rostou izolované nádorové buňky pomaleji, pokud jsou vystaveny falcarinolu.  


Bobule
Ze všech prostudovaných typů ovoce a zeleniny mají veškeré bobule největší potenciál snížit výskyt rakoviny. Maliny, borůvky, ostružiny, acai, ostružiny, červené víno (bez alkoholu) a brusinky prokázaly velmi silný potenciál v boji s rakovinou. Nachází se v nich silný antioxidant pterostilben, který je přírodní protinádorovou zbraní. Laboratorní zvířata krmená ostružinami měla o 60% méně národů jícnu a o 80% méně nádorů tlustého střeva. Příště až budete mít chuť na sladké, dejte si raději ostružiny se šlehačkou politou šťávou z acai, než nějaký koláč. Uděláte tak více pro své zdraví. S klidem si k tomu můžete dát červené víno, které obsahuje polyfenoly, které také chrání před rakovinou. Jde o účinné antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle. Ve slupce červených hroznů vědci z Univerzity of North Carolina objevili resveratrol, který inhibuje buněčnou proliferaci a může pomoci předejít rakovině. Vzhledem k tomu, že alkohol je toxický, je dobré jíst červené víno v podobě plodů, nebo ho v tekuté formě užívat s rozumem.


Citrusové plody
Grepy, pomeranče a další citrusy obsahují monoterpeny, které pomáhají rakovině předcházet tak, že uklízejí karcinogeny ven z těla. Některé in vitro studie ukazují, že citrusy mohou inhibovat proliferaci nádorových buněk u rakoviny prsu. Citrusy také obsahují spoustu vitamínu C, beta-karoten a kyselinu listovou.


Zelený čaj
Zelený čaj obsahuje látky, které nazýváme katechiny a někteří vědci se domnívají, že mohou pomoci zastavit růst rakovinových buněk a zabránit buněčné mutaci, která je odpovědná za vznik rakoviny. V Japonsku, kde se zeleného čaje pije hodně, obzvláště v podobě práškového čaje matcha, který spíše připomíná extrakt ze zeleného čaje, bylo zjištěno, že u žen snižuje riziko rakoviny žaludku. V Číně, kde se zeleného čaje skonzumuje nejvíce na světě zase zjistili, že oproti lidem, kteří zelený čaj neužívají, mají pijáci zeleného čaje nižší riziko vzniku rakoviny konečníku, slinivky břišní, prsu, tlustého střeva, vaječníků, prostaty a plic. Zelený čaj je třeba pít pravidelně a ve velkém množství. Pokud to nezvládáte, jsou dobrým pomocníkem extrakty ze zeleného čaje, které Vám zaručí potřebnou dávku EGCG – antioxidantu ze zeleného čaje.


Lněné semínko
Lněná semínka obsahují omega-3 mastné kyseliny, které mohou pomoci při prevenci rakoviny inhibicí proliferace nádorových buněk, a narušuje kroky, které jsou pro růst nádoru nezbytné. Omega-3 mastné kyseliny mají také protizánětlivé účinky, což znamená, že by mohly snížit množství buněčných mutací. Len také obsahuje lignany, které mohou mít antioxidační efekt a potlačují nádorové změny.  Len zároveň obsahuje spoustu vlákniny, která čistí střeva a celkově může pomoci proti rakovině tlustého střeva.  


Chilli papričky
Chilli papričky obsahují fytochemikálii kapsaicin, která může neutralizovat rakovinotvorné látky nitrosaminy. Tím pomáhá v prevenci rakoviny žaludku. S pálivými papričkami se to ale nesmí přehánět, aby žaludek nedráždily příliš. To by potom mohly mít opačný efekt.


Kurkuma
Kurkuma, žlutá složka koření Curry obsahuje aktivní složku Curcumin, který funguje protizánětlivě a má také silnou antioxidační aktivitu. Může pomoci proti rakovině tím, že dovede zasáhnout do buněčné signalizace. Na laboratorních zvířatech bylo prokázáno, že curcumin pomáhá při prevenci rakoviny prsu, tlustého střeva, žaludku, jater a plic. V Británii farmaceutická společnost Phytofarm pracuje na produktu „P54“, který by se měl užívat jako lék, který je složen s curcuminu a dalších látek. Preventivně lze Curry zařadit do jídelníčku jako koření na kuře nebo k ochucení vajec. Lepšího preventivního účinku ale dosáhnete užíváním curcuminového extraktu.


Houby
Existuje celá řada hub, které dovedou tělu pomoci bojovat proti rakovině a zlepšovat imunitní systém. Maitake, Shitake, Ganoderma – známá i jako Reishi a Cordyceps sinensis obsahují polysacharidy, zejména lentinan, což jsou sloučeniny na bázi dlouhých řetězců cukrů, které pomáhají vyživovat a aktivovat imunitní systém. Jsou také zdrojem beta-glukanu, který aktivizuje imunitní systém tom, aby svými makrofágy a dalšími velkými buňkami eliminoval rakovinné buňky. Houbový protein lektin dokonce napadá rakovinové buňky a brání jejich množení. Tyto houby také mohou stimulovat produkci interferonu v těle. Extrakty z hub byly úspěšně testovány v Japonsku jako doplněk k chemoterapii. Zejména po chemoterapiích dovedou tyto houby očistit tělo od zbytků jedů, které chemoterapeutika obsahují a nastartovat v těle ozdravný a detoxikační proces.

Na světě je celá řada dalších potravin, které dovedou náš organizmus ochránit před rakovinou a nádorovým bujením Patří mezi ně třeba i sladkovodní řasy, které zajišťují tělu dostatek živin. Základem je ale vždy zdravá životospráva. Stravou dovedeme ovlivnit mnohé. Musí být vyvážená a obsahovat dostatečné množství čerstvého ovoce, zeleniny, semen a ořechů. Nesmíme opomíjet ani tuky, ale je dobré vždy sáhnout po těch zdravějších, jako je například olivový olej. Do správné životosprávy patří také dostatek pohybu, ale i spánku a času na regeneraci. Pokud pracujeme ve stresovém prostředí a pod tlakem, o to víc potřebujeme relaxovat v přírodě, sportem, nebo masážemi. Každý si jistě dovede nalézt svou oblíbenou relaxační aktivitu. Dlouhodobý stres se totiž může podepsat na našem zdraví stejně, jako špatná strava. Zatěžuje srdce a může být tou poslední kapkou, která v našem organizmu způsobí, že imunitní systém nevychytá všechny zmutované buňky a ty začnou pracovat na rakovině. 

CHCETE-LI SE DOZVĚDĚT O ZDRAVÝCH POTRAVINÁCH A PŘÍRODNÍCH EXTRAKTECH, PODÍVEJTE SE ZDE
DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz