MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

12 příznaků nedostatku železa v krvi

Železo v lidském těle

Lidský organismus je složitým systémem, kde v jednom jediném okamžiku probíhá nespočet biochemických pochodů. Skládá se z mnoha různorodých buněk, orgánů a soustav, které zabezpečují jeho správné fungování. Předpokladem ke správnému fungování těla je zdravá strava. Ta je pak zdrojem základních živin, které dodají tělu energii, ale také mikroživiny jako je např. železo.

Tělo dospělého člověka obsahuje jen asi 4 gramy železa, přesto se bez tohoto prvku neobejde. Železo plní v lidském těle celou řadu životně důležitých funkcí, a tak je nezbytné ztráty železa doplňovat stravou.

Železo je pro lidský organismus nepostradatelný prvek. Je součástí krevního barviva hemoglobinu, které se podílí na transportu kyslíku z plic do celého těla, svalové bílkoviny myoglobinu a také některých enzymů podporujících imunitní systém. Aktivní železo je vázáno zejména v krevním barvivu hemoglobinu (asi 67 %). Skoro 20 % železa je vázáno v zásobní bílkovině feritinu, která je uložena v játrech, slezině, kostní dřeni a střevní sliznici.

Jeho nedostatek se nemusí projevit hned, dlouhodobý deficit ale může vést k anémii a tedy k nedostatečnému okysličování tkání či později k závažným zdravotním problémům.

Dlouhodobá, postupně se prohlubující anemie z nedostatku železa může vést ve svém důsledku k poškození orgánů, které jsou závislé na nepřerušované dodávce vysokého množství kyslíku dopravovaného krví.Dlouhodobý nedostatek železa vede k anémii (chudokrevnosti), což má za následek nedostatečné zásobení těla kyslíkem a s tím pak spojené problémy jako je únava, bolesti hlavy, opakující se infekty a pod. Varovné příznaky mohou být i méně nápadné a člověk si je s nedostatkem železa jen stěží spojí. Nechybí náhodou železo i vám?



 Příznaky nedostatku železa v organismu

Únava, celková slabost, dechové a polykací potíže, psychická nepohoda, podrážděnost, snížená koncentrace, také bolesti hlavy, otoky končetin, popraskané koutky, afty, třepení nehtů, lámání vlasů nebo bledost pokožky – to všechno mohou být projevy nedostatku železa v organismu.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace přitom tento problém v průběhu života postihuje až osm lidí z deseti. Za nejohroženější skupinu jsou přitom považovány ženy ve věku 35-49 let, dále dívky 15-18 let, batolata od 1 do 2 let a muži ve věku 65 let a více.

Častější nedostatek tohoto prvku je zaznamenán i u vegetariánů a veganů, a to především proto, že organismus snáze absorbuje železo z masa než z rostlin. Nicméně vždy záleží na tom, do jaké míry je každý jedinec schopen dbát na to, aby jeho jídelníček obsahoval maximum výživných látek.

Nejčastější příznaky, které vás mohou upozornit, že máte v těle málo železa


Únava a vyčerpání

Jedná se o jeden z nejběžnějších příznaků nedostatku železa, protože železo je zodpovědné za přepravu kyslíku do všech tělesných tkání. Příliš málo železa v těle tak způsobuje nedostatek kyslíku v tkáních, organismus se tak snaží získat energii z jiných zdrojů, což ho velmi vyčerpává. Pokud ale jedinec dodá tělu železo v potřebném množství, dochází velmi rychle ke zmírnění příznaků.

Dušnost

Tím, že svaly a tkáně nedostávají dostatek kyslíku, dochází často k zadýchávání nejen při větší fyzické zátěži, ale i při běžných denních činnostech (chůze do schodů apod.)

Bledá kůže

Bledá kůže patří mezi typický příznak nízké hladiny železa a anémie. Ale nemusí jít jen o pokožku. „Bledost může být patrná i na nehtech, očních víčkách či jazyku. Je to způsobeno nízkou hladinou hemoglobinu (červeného barviva), který přenáší kyslík z plic a dodává krvi červené zabarvení,” vysvětluje pro Daily Mail odborník Greg Weatherhead.

Neklidné nohy

Syndrom neklidných nohou je velmi nepříjemná záležitost, která se projevuje především večer a v noci, kdy se jedinci uchýlí ke klidu. Místo klidu je ale čekají velmi nepříjemné pocity, které lze zkrotit jen tak, že lidé začnou hýbat nohama (někdy i rukama). V lepším případě se tak nonstop v posteli převalují, v horším musejí vstát a jít se procházet.

Podle odborníků se tak děje právě z důvodu špatného vstřebávání železa ze stravy, což prokázala i studie zveřejněná v časopise Sleep Medicine, podle které u lidí s neklidnýma nohama došlo k výraznému zlepšení stavu v okamžiku, kdy 12 týdnů užívali doplňky stravy s vysokým obsahem železa.

Bolest hlavy a závratě

Nedostatek hemoglobinu v krvi také způsobuje, že se dostává velmi málo kyslíku i do mozku, což způsobuje, že se jeho krevní cévy zvětšují a vytvářejí tlak na okolní tkáně, což vede k bolestem hlavy.

Pokud tedy trpíte menstruačními migrénami nebo klasickými bolestmi hlavy, nechte si zkontrolovat hladinu železa v krvi.

Nízká hladina železa ale může mít i vliv na duševní zdraví jedince. „Úzkost, záchvaty paniky, výkyvy nálad, deprese a nedostatek koncentrace mohou být také příznaky nedostatku železa,” upozorňuje Weatherhead.

Křehké nehty a klouby na prstech

Nízká hladina železa může stát i za křehkými nehty, které se lámou a třepí. U těžších případů se mohou objevit i rýhovité nehty ve tvaru tzv. lžičky.

Nedostatek železa může také způsobit křehkost kloubů prstů, u nichž hrozí poškození.

Bušení srdce

Nedostatek kyslíku v krvi může vést i k nepravidelnému či příliš rychlému tepu, což se může projevit i jako bušení srdce. Tento stav se rozhodně nevyplácí podceňovat, jelikož může vést až šelestům na srdci, rozšířenému srdci či v extrémních případech až k srdečnímu selhání.

Infekce a kožní problémy

Častým symptomem jsou opakující se infekční onemocnění nebo kožní problémy, které se týkají zejména suchosti kůže. Díky tomu dochází i k praskání rtů, a to včetně koutků, což je mimořádně bolestivé.

Indikátorem menstruace a srdce

Dalším významným zdravotním problémem spojeným s nedostatkem železa je u žen i velmi silná menstruace. Při nedostatku železa dochází k velmi silnému krvácení, a takovou ztrátu krve tělo jen obtížně obnovuje. Kromě menstruace je indikátorem i srdce, které bije při nedostatku železa rychleji a nepravidelně.



Bolavá ústa

Nedostatek železa se projevuje nejprve bledým jazykem. Při rozsáhlejším problému ale může být až sytě červený a vyhlazený, což je velmi bolestivý stav. Zároveň může docházet k nejrůznějším trhlinám v ústech a k tvorbě aft a jiných bolavých vřídků.

Děje se tak kvůli tomu, že nízké množství železa v krvi způsobuje i nízkou hladinu bílkoviny zvané myoglobin, jež je zodpovědná za přenášení kyslíku do svalů včetně jazyka. Kvůli nedostatku kyslíku se buňky snaží zachovat svou funkci, snaží se tedy neustále regenerovat a vytvářet nové buňky, přičemž se přestanou vyvíjet na jazyku papily, což způsobuje hladký vzhled jazyka.

Suché vlasy a kůže

Nedostatkem železa v krvi mohou trpět i vlasy a kůže, které jsou suché a snáze může dojít k jejich poškození. V závažnějších případech může dojít i ke ztrátě vlasů.

Cuká vám v oku? Máte cukání svalů – záškuby ve svalech ?

I to by mohla být jedna s příčin nedostatku železa.

Mnoho lidí vnímá cukání ve svalech snad jako ještě nepříjemnější než tik v oku. Může se projevovat jako záškuby jednotlivých svalů, nebo dochází k cukání více svalových skupin. Obecně lze říci, že cukání ve svalech lze rozdělit do dvou kategorií. První z nich bývá označována jako fascikulace svalů, kdy je svalový tik viditelný okem a projevuje se na určitém místě (ramena, lýtka, chodidla, lícní svaly). Příčinou bývá i v tomto případě nedostatek minerálních látek, konkrétně hořčíku, dále nízká hladina železa či vitamínů, stejně jako nadměrný stres, úzkost nebo vysoká zátěž při sportu.

Fascikulace svalů

  • je viditelná okem, způsobuje svalový tik v určitém místě, od očních víček, ramen, lýtek až po chodidla a lícní svaly
  • lékařské vyšetření je doporučeno, pokud tik trvá a nepřestává delší dobu, více než měsíc
  • důvodem může být vážné onemocnění (ALS, lymská borelióza a jiné)
  • způsobit ho dokáže nedostatek minerálů, vitamínu, velký stres, strach, velká zátěž při sportu, předávkování kofeinem, nedostatek hořčíku (magnesia), nízká hladina železa
  • lék nebo recept jak se zbavit cukání neexistuje, doporučuje se být v teple, klidu, nepřečerpávat se, doplnit hladinu hořčíku a železa  a dodržovat pitný režim, také může pomoct relaxační koupel a masáž postiženého místa
  • pokud nic nepomáhá, vyčkejte a hlavně se nestresujte, klid a pohoda jsou v takové situaci pro vás moc důležité, protože cukání většinou vzniká z přílišné úzkosti

Fibrilace svalů

  • jedná se o záškuby jednoho svalového vlákna, které není viditelné pouhým okem, pozná se pouze při podrobném vyšetření lékařem
  • u těchto záškubů může být příčinou již zmiňovaná ALS amyotrofická laterální skleróza, vzniká po čtyřicítce a poškozuje motoneuróny v těle, člověk po pár letech umírá (projevuje se cukáním jazyku, slabostí ve svalech, výskyt svalových křečí, problém s polykáním a mluvením…)
  • další nemoc, která se projevuje záškuby ve svalech, je lymská borelióza, která se často kvůli příznakům zaměňuje s ALS, postihuje nervovou tkáň a svaly, člověk má pocit tiků, ztuhlosti

Nutkání jíst nepotravinářské věci

Jedním z nejpodivnějších příznaků nedostatku železa je nutkání jíst věci jako kostky ledu, nevařenou čočku, ale i omítku či doslova špínu.

Co způsobuje nedostatek železa v krvi?

Nedostatečná výživa - za jeden z klíčových faktorů odborníci považují rostoucí popularitu veganské a rostlinné stravy. Přestože má tato strava řadu výhod, v podobě snížení krevního tlaku a cholesterolu, strava může postrádat řadu nezbytných živin, kam patří i železo. To je z masa mnohem lépe vstřebatelné než to, které se nachází v rostlinných zdrojích. K dostatečnému množství železa je tak zapotřebí zkonzumovat velké množství rostlinných produktů, což ne každý dodržuje.

Kolik železa denně potřebujeme?

Doporučená dietní dávka (RDA) pro ženy ve věku 19-50 let je 18 mg. Během těhotenství se toto množství zvyšuje až na 27 mg.

Pro muže ve věku 19-50 let je doporučená dávka 8 mg denně.

Co obsahuje větší množství železa?

Naturgreen® FerroCare kvalitní čistý zdroj železa najdete zde 


Chcete-li se dozvědět o přírodním přípravku s vysokým obsahem železa Naturgreen® FerroCare

a dalších přírodních přípravcích

doporučujeme

www.naturgreen.cz