MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

7 důvodů, proč vás trápí nadýmání


Je to nepříjemné, hrubé a občas i hodně trapné, ale nadýmání je něco, s čím jsme se setkali už všichni. Plynatost si nevybírá, potrápí vás na rodinné večeři stejně tak, jako na podnikovém večírku. Nadýmání vzniká, protože vaše tělo nedovede strávit plyn, který jste spolykali u jídla. Někdy dokonce plyny vznikají přímo ve vašem břiše v průběhu trávení. Pokud se nemůže dostat plyn ven, začne se sbírat v žaludku a střevech a vy máte pocit, že máte břicho jak balón. Břicho potom začne bolet a může to trvat i hodiny, než se dá do pořádku a bohužel někdy nepomohou ani antacida nebo říhnutí. Zde je sedm důvodů, proč se ve vašem střevě nachází nepříjemný bublavý plyn.

Jste ve stresu

Pokud nás hodně zasáhne stres, někteří z nás na něj reagují tak, že se krev přemístí z trávicího traktu jinam. V důsledku toho můžete skončit se zácpou, průjmem, nadýmáním, nebo bolestmi břicha. I když stres sám může být viníkem nadýmání, nijak si nepomáháme našimi návyky, které obvykle ve stresu máme. Můžeme žvýkat žvýkačku, pocucávat limonádu, nebo polykat vzduch. Všechna tato počínání tlačí do žaludku vzduch, který nemůže strávit. Tyto nežádoucí účinky stresu na naše zažívání jsou dalším důvodem, proč je dobré cvičit jógu, běhat, skákat na trampolíně nebo dělat cokoliv dalšího, co nás stresu zbaví.

Léky, které užíváte, způsobují nadýmání

Některé léky mají dlouhodobé a nepříjemné vedlejší účinky včetně nadýmání. Jsou to často léky, které obsahují laktulózu nebo sorbitol, nebo lék na cukrovku obsahující akarbózu.

Přejídání

Snědli jste toho u vašeho posledního jídla příliš mnoho? Nepříjemné bubliny v břiše může být plyn, který tam zůstal uvězněný, když jste toho snědli příliš mnoho na jedno posezení. Přejídání se je jedna z nejčastějších příčin nadýmání. Potvrzuje to i výzkum publikovaný v časopise International Journal of Obesity, který zjistil, že pokud se přejídáte, tak máte mnohem větší pravděpodobnost, že vás bude plynatost trápit.

Příliš rychlé polykání

Zpomalte při polykání jídla. Pokud jíte příliš rychle, nebo pijete brčkem, polykáte spolu s jídlem i hodně vzduchu. Zároveň když nedostatečně jídlo pokoušete, může se snížit schopnost těla strávit sacharidy. To může také vytvářet plyn ve střevech, díky němuž se budete cítit nepříjemně. Dokonce, i pokud jste hladoví po dlouhém dni v práci, je dobré se přinutit jíst malé kousky a pořádně je požvýkat a polykat jen malé kousky jídla. To vám pomůže eliminovat vzduchové kapsy, které mohou za nadýmání.

Dehydratace

Stejně tak, jako když vaše tělo přejde do režimu hladovění a hlídá si své tukové zásoby, tak i v případě nedostatku tekutin začne zadržovat vodu. Pokud máte pocit, že zadržujete vodu, je načase začít víc pít. Vyhněte se syceným nápojům, které spíše váš stav ještě zhorší. Místo toho si dejte bylinný čaj nebo sklenici vody.

Nadýmavé potraviny

Některé potraviny jsou notorický známé, že nás po nich nadýmá. Zelí, brokolice, kapusta, jabkla, avokáda, květák, o všech je známo, že způsobují nadýmání. Pokud ještě hodně solíte, můžete mít v těle i zadrženou vodu, což může způsobit pocit nafouklého břicha. Pokud k tomu ještě jíte hodně vlákniny a to zejména z potravinových doplňků a málo u toho pijete jste na nejrychlejší cestě, jak přijít k plynatosti. Pokud máte intoleranci mléka, i to Vám může způsobit nepříjemné nadýmání. Pokud se chcete těchto problémů dlouhodobě zbavit, je nejjednodušší cesta se těmto potravinám vyhnout.

Chronické obtíže

Spousta zdravotních problémů způsobuje nadýmání, jde o celiakii, dumping syndrom a dokonce i rakovina vaječníků. Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je jedním z nejčastějších. IBS postihuje tlusté střevo a způsobuje, že jsou potraviny nuceny procházet střevy rychleji, než by měly. To často vede k plynatosti a průjmům. Pokud si s nadýmáním nedovedete poradit sami, navštivte svého lékaře, protože některé nemoci se dají léčit a bylo by zbytečné se trápit.

CHCETE-LI SE ZBAVIT POTÍŽÍ SE ZAŽÍVÁNÍM, PODÍVEJTE SE ZDE
DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz