MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Biologický význam vápníku


Pokud chcete tělu účinně doplnit vápník, stavební prvek kostí, zubů, svalů a účastník řady biochemických procesů v těle, je dobré jej nalézt v přírodních zdrojích, nikoli v horninách či uměle vyrobených. Nejlépe vstřebatelný vápník na světě totiž vyrábějí mořští korýši.

Korály, jsou vlastně „živé kameny“, protože jde o kostry mořských živočichů. Tyto polypy v průběhu svého života tvoří útesy, celé atoly a dokonce i ostrovy. Nalezneme je v Karibiku, Indickém a Tichém oceánu. Schránky korálů jsou tvořeny organickými sloučeninami vápníku, hořčíku a cele řady stopových prvků. Ať jde o mušle, škeble nebo ulity, vždy si je plži i mlži tvoří hlavně z vápníku.

Rozlehlé korálové útesy, jež celá tisíciletí tvoří mořští polypy z třídy korálnatců, jsou zbytky koster z vápníku, které po sobě tito tvorové zanechali. V našem ekosystému můžeme podobně nacházet ulity hlemýžďů, které je obdobně jako korály chrání před predátory. Odumřelé korály lze rozemlít, vyčistit a používat v kvalitních doplňcích stravy ve formě prášku, tablet nebo kapslí. Takový korálový vápník má velmi vysokou vstřebatelnost do našeho těla.

Vápník je biogenní prvek, jenž je zcela nezbytný pro všechny živé organismy na zemi. Nalezneme jej v kostech, zubech a dokonce i ve svalech, krvi a ostatních tělesných tkáních. Kromě toho vápník stojí za správnou funkcí srdce, svalů, nervové soustavy a podílí se i na srážení krve. Je to nejvíce se vyskytující minerál v lidském těle a hraje zcela nezastupitelnou roli pro správnou stavbu kostí. V kostech totiž nalezneme 99 % vápníku, který se v lidském těle nachází. Na krev a ostatní tkáně zbývá 1 %.  Je zcela nezbytné vápník dostávat do těla potravou. Vápník potřebují hlavně děti a mládež ve vývinu, protože je to období, kdy ho musí mít dostatek pro správný růst zubů a kostí. Nezbytný je vedle vápníku také vitamín D, který napomáhá uložit vápník do kostní hmoty.

Štítná žláza a jejé hormony rozhodují o distribuci a využití vápníku v těle. Aby se vápník správně využil, naše tělo potřebuje i hořčík. Nedostatek vápníku a hořčíku je příčinou rachitidy (křivice). Nedostatek vápníku a vitamínu D v dětství může být jedním z faktorů pozdějšího vzniku roztroušené sklerózy. Zejména u starších lidí dochází nedostatkem pohybu a nízkým příjmem vápníku k osteoporóze (úbytek kostní hmoty). Řídnutí kostí způsobuje jejich snadnou lámavost a problémy s hojením.

Podle výzkumu provedeného v USA se zjistilo, že cca 34 mil. Američanů má sníženou hustotu kostní hmoty a u 10 mil. z nich již vznikla osteoporóza. Pacienty jsou z 80 % ženy a jen z 20 % muži. Zlomenina zaviněná řídnutím kostí vznikne jednou za život u 50 % žen a u 25 % všech mužů starších 50 let.

Doporučená denní dávka vápníku činí 800 – 1000 mg denně, těhotné a kojící ženy mají mít denní dávku vápníku ještě o 500 mg vyšší. Bohužel si i v dnešní době stále mnoho lidí myslí, že mléko je ideálním zdrojem vápníku pro lidi. Mnoho studií tento mýtus již vyvrátilo, protože vápník z mléka se v lidském těle špatně vstřebává. Studie také upozorňují na fakt, že aby člověk mohl mléko strávit, spotřebuje u toho i vápník z vlastních zdrojů. Paradoxem je, že osteoporóza a další nemoci spojené s nedostatkem vápníku jsou nejčastější právě v zemích s nejvyšší spotřebou mléka na obyvatele.

Skupina obyvatel

Denní dávka vápníku (mg/den)

Děti 0 – 6 let

800

Děti 6 – 10 let

800 – 1200

Mladiství 11 – 24 let

1200 – 1500

Ženy 25 – 50 let

1000

Ženy 50 a více let

1500

Ženy v těhotenství a v období kojení

1200 – 1500

Muži 25 – 50 let

1000

Muži 50 a více let

1500

Jestliže chcete dodávat tělu vápník potravou, je dobré sáhnout po listové zelenině, semenech (hlavně máku), oříšcích, ovesných vločkách a nalezneme jej i v řadě minerálních vod. Bohužel je vápník v zelenině nejčastěji vázán na nerozpustné fyláty nebo šťavelany. Vláknina naneštěstí také vláknina dovede částečně omezit vstřebávání vápníku z trávicího traktu. Jak tedy vápník do těla dostat? Odpovědí je vyvážená strava a korálové minerály, jež dodají vápník tělu společně s dalšími prvky, jako je hořčík nebo fosfor, které jsou nezbytné pro jeho ukládání do kostí. 


CHCETE-LI SE O KORÁLOVÝCH MINERÁLECH DOZVĚDĚT VÍCE, PODÍVEJTE SE ZDE
DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz