MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Bolest zubů či dásní – předzvěst nemocí

  
Zkažené zuby jsou branou k dalším vážným nemocem. Začátek může být celkem nevinný,třeba krvácející dáseň. Jenže právě krvácející dáseň je jedním z příznaků nepříjemného onemocnění, jehož různým stupněm podle studie Světové zdravotnické organizace trpí osmdesát až devadesát procent Čechů.

Čistíme-li si zuby celý život ledabyle, kráčíme vstříc zánětu dásní a vystavujeme se riziku kazu. Na krčcích zubů se pak objevuje paradentóza, ale zuby jsou brzy samá výplň. Plomba není nic jiného než umělá náhrada zubní tkáně, natrvalo ztracené nedbalým čištěním.

Zubní kaz totiž vznikne jen tehdy, když dovolíme, aby na zubu během několika hodin vznikl biofilm zubního povlaku, v němž bakterie začnou rozpouštět sklovinu.

Jde o parodontitidu, zánět závěsného zubního aparátu, který fixuje zub v čelisti. Může být v okolí jednoho nebo více zubů, ale i v celém chrupu.

Není-li léčen, přechází v paradentózu, která postupuje od nenápadného krvácení dásní přes viklání zubů až k jejich definitivní ztrátě. Tvoří se totiž takzvané dásňové choboty, kdy se krčky zubů odhalují a zuby přestávají v čelisti pevně držet.

Takže začne-li být vaše dáseň bolestivá a krvácí, nemávejte nad tím rukou. Není to důkaz vaší urputné zubní péče, ale první varovný signál.

Zánět velký jako pivní tácek

Společným původcem zubního kazu i parodontitidy je zubní povlak, takzvaný plak, který se začíná usazovat velice záhy po vyčištění zubů. Tvoří ho kolonie různých mikrobů, které vylučují sirné kyseliny a rozpouštějí zubní sklovinu.

Jiné bakterie pak dokonají dílo zkázy na zubovině a vzniká zubní kaz. Když plak zůstane v ústech dostatečně dlouhou dobu, postupně mineralizuje a mění se v zubní kámen. Ten dráždí okraje dásně a výsledkem je právě parodontitida.

Vynásobíme-li počet zubů plochou každého z nich, dostaneme asi 80 až 100 centimetrů čtverečních povrchu zubů, který je třeba důkladně plaku zbavovat.

Tři až pět milimetrů hluboký prostor mezi dásní a zubem představuje při chronickém dráždění zubním kamenem jakousi vstupní bránu, kterou proniká infekce z okolí zubu do celého těla. Tyto milimetry, vynásobené obvodem všech zubů kolem krčku, vytvoří zánětlivou plochu o celkové velikosti pivního tácku, kterou do těla vnikají choroboplodné zplodiny.

Postupně je nakažen celý organismus. Nenápadné, tiché a dlouho téměř bezbolestné. Následky jsou však kritické. Zuby jsou totiž propojené s naším celkovým zdravím víc, než si uvědomujeme.

Bolest zubů či dásní – předzvěst nemocí

Skutečnost, že existuje úzké propojení mezi vnitřními orgány a chrupem, znaly už nejstarší civilizace. Vědělo se od pradávna, že nemocné zuby mohou být příčinou mnohých bolestí a naopak, že nemocný orgán se projevuje bolestí určitého zubu. 

V lidském těle všechno se vším souvisí a proto i naše zuby mohou ovlivňovat vnitřní orgány či soustavy. Infekce původně lokalizována pouze v zubu prochází kořenový systém do okolní tkáně. Přítomnost bakterií vyvolává zánět a tak zaměstnává imunitní systém, který se zánět snaží eliminovat nebo alespoň ohraničit. Pokud je infekce silnější, mikroorganismy se mohou šířit dál do celého těla a ovlivňovat další orgány a tkáně.

Propojení mezi zuby a celkovým zdravím je větší, než si myslíme. Záněty v ústech se krevní cestou mohou dostat do celého těla a způsobují problémy.

Každý zub má v ústech svoji specifickou funkci ale kromě toho má i schopnost ovlivňovat vzdálené orgány.

  • Řezáky 11, 12, 21, 22– močový měchýř, mozek, páteř, klouby, bederní páteř, ledviny, štítná žláza.

  • Špičáky 13, 23– oči, krční a hrudní páteř, žlučník, sinusy, játra, žaludek.

  • Premoláry 14, 15, 24, 25– hrudní páteř, dvanáctník, děložní čípek, plíce.

  • Stoličky 16, 26, 17, 27– prsy, hrudní páteř, tlusté střevo, imunitní systém, vedlejší nosní dutiny, klouby, žaludek, pankreas.

  • Zuby moudrosti (stoličky)– hrudní a bederní páteř, nervová soustava, tenké střevo, srdce, ramena, uši.


    Zuby horní
  • Jestliže je například zanícen kořen zubu, bolest se projevuje v temenní části hlavy, porucha horních řezáků způsobuje bolest čela, špičáky ve spáncích.
  • Bolest prvních dvou horních a dolních řezáků může ukazovat na onemocnění ledvin, močového měchýře nebo zánět ucha.
  • Jestliže vás trápí první řezák, tak je podezření na problémy s mandlemi nebo dutinami, záněty kostí a chrupavek, onemocnění prostaty, nebo selhání kyčelních kloubů.
  • Stálá tupá bolest špičáků může být signálem začínajících problémů žlučníku nebo hepatitidy.
  • Bolesti obou třenových zubů mohou být zapříčiněny zápalem plic, zánětem tlustého střeva, dysbakteriózou, plicním astmatem, zánětem nosních dutin anebo respirační alergií.
  • Bolesti horních a dolních čtyřek naznačují artritidu, problémy s klouby a tlustým střeve
  • Stoličky mohou bolet při chorobách žaludku, slinivky břišní, žaludečních vředech nebo anemii.
  • Horní šestky „se ozývají“ při zánětu lícních dutin, mandlí, onemocnění hrtanu, prsních žláz, nádorů štítné žlázy, zánětu vaječníků a sleziny.
  • Dolní šestky zase upozorňují, že nejsou v pořádku tepny nebo nastupuje aterosklerosa.
  • Horní sedmičky odrážejí stav žilního systému – reagují na křečové žíly, hemoroidy a problémy plic - zápal plic, bronchitidu, astma nebo také na polypy tlustého střeva.
  • Zlobí-li zuby moudrosti, budete možná muset navštívit také kardiologa. Ischemické onemocnění srdce a další kardiovaskulární potíže se zrcadlí právě v nich.
Zuby dolní

Řezáky 31, 32, 41, 42– močový měchýř, mozek, prsy, páteř, nohy, bederní páteř, nadledviny, sinusy.

Špičáky 33, 43– oči, hrudní páteř, žlučník, krční páteř, klouby, játra, žaludek.

Premoláry 34, 35, 44, 45– hrudní páteř, prsy, dvanáctník, klouby, bederní páteř, vedlejší nosní dutiny, lymfatické uzliny, žaludek, slezina

Stoličky 36, 37, 46, 47– cévní systém, tlusté střevo, hrudní obratle, imunitní systém, plíce, ramena.

Zuby moudrosti 18, 48– srdce, hrudní a bederní páteř, uši, periferní nervový systém, ramena.

Skutečnost, že existuje úzké propojení mezi vnitřními orgány a chrupem, znaly už nejstarší civilizace.Vědělo se od pradávna, že nemocné zuby mohou být příčinou mnohých bolestí a naopak, že nemocný orgán se projevuje bolestí určitého zubu.

Bolesti zubů nejsou vždy příznakem dysfunkce v organismu. Příčinou někdy může být kaz, který vzniká z různých důvodů. Nejčastěji při nedostatečné ústní hygieně, která umožňuje vznik kyselého povlaku nebo vlivem mikroorganismů, při porušeném metabolismu, infekcích, stresu atd., kdy je postupně rozrušována zubní sklovina.

Trojnásobné riziko mrtvice či dalších nemocí.

Zdravotní stav zubů a dásní ovlivňuje choroby srdce, cév, cukrovku, plicní i revmatické nemoci. Při orální infekci dvakrát narůstá pravděpodobnost vzniku infarktu a u mozkové mrtvice je riziko dokonce třikrát vyšší. A nejen to. Prokázalo se, že problematické zuby mohou souviset s problémy slinivky, žaludku, zvyšují riziko předčasného porodu u budoucích maminek a ovlivňují tak zdraví novorozenců." Zuby a jednotlivé systémy organismu jsou navzájem propojené. Tak, jako nemocný zub může vyvolat infekce a celou řadu dalších komplikací, například zvýšení krevního tlaku, potíže v kardiovaskulární oblasti, migrénu, pocení, atd., stejně i nemocný orgán vysílá signál SOS bolestí do svého zubu, že něco není v pořádku. Velice důležité je po vyléčení nemocného zubu vyšetřit orgány s ním spojené. Předejde se tím nežádoucím komplikacím

Většina bakterií, tvořících zubní plak, je v ústech nutná k udržení správné a vyvážené ústní mikroflóry. Proto není dobré používat na povlak chemické prostředky, které zničí i to potřebné. K odstranění zubního povlaku stačí správná technika čištění zubů (zubní sprcha) a poučení, že nejohroženější jsou mezizubní prostory.

Ačkoli se parodontitida-zánět se  léčí velmi těžce, je její prevence paradoxně velmi jednoduchá. Stačí důkladná zubní hygiena.

Bakterie, které paradentózu způsobují, jsou totiž velmi choulostivé na kontakt se vzduchem. Narušení plaku zubní tryskou je během pár minut zničí. V prostoru mezi zubem a dásní, kam se kartáček dostává obtížněji, se vytváří vrstva zubního plaku, kde se bakteriím velmi dobře daří. Proto je nutné tato místa kolem dásní důkladně a velmi jemně čistit." A to dokáže velmi dobře zubní multifunkční ústní sprcha Naturgreen ,která je uzpůsobena pro dokonalé čištění, které nesvede žádný kartáček a zubní nit ,

Kvalita zubů, záněty dásní nebo paradentóza nejsou dědičné, ale "dědí" se špatné stravovací návyky a přístup k ústní hygieně. Důležité je  čistit zuby pokud je to možné po každém jídle.

Nejdůležitější je však důkladné čištění (zubní sprchou) vždy před spaním jednou denně, nejlépe na noc a postarat se  i o prostory, kam klasický zubní kartáček nedosáhne.  .

Čištění by mělo probíhat tak důkladně , aby  bylo s povrchu zubů odstraněno maximum škodlivého plaku. To znamená to použít kvalitní zubní sprchu pro dokonalé čištění, které nesvede žádný kartáček a zubní nit , jenom  to vše může podpořit vaše zdraví

Po tomto důkladném vyčištění zubů zubní sprchou je dobré také na závěr použit i dobrý kartáček. Je to vždy ten nejměkčí, hustý a s menší pracovní hlavou, aby se s ním dobře manipulovalo i v hůře přístupných místech.

Pamatujte na to, že špatně zvolená technika čištění je vůči našim zubům a dásním neúčinná.  Pokud k tomu všemu následně použijeme příliš malý nebo tvrdý kartáček ten v tomto případě může také poškozovat  vaše zuby a dásně.

Nezapomeňte  vždy na vaši důkladnou ústní hygienu. Na www.naturgreen.cz naleznete různé druhy přírodních doplňků na vaše nemoci ,včetně dokonalé zubní  ústní sprchy Naturgreen. Ta je určena pro dokonalé čištění, které nesvede žádný zubní  kartáček nebo zubní nit .Jenom takové důkladné čištění ,může podpořit vaše zdravé zuby a dásně a tím také následně i vaše  zdraví.

Naše doporučení 
Pro pevné a zdravé zuby nezapomeňte také doplňovat pravidelně vápník.Maninky nezapomente, že při kojení se také  vyčerpává vápník z kostí. První se vyčerpává z čelistní kosti a pak teprve z dalších kostí v těle. Pro děti i pro dospělé najdete kvalitní přírodní korálový vápník s 98 % vstřebatelnostní a navíc s obsahem hořčíku  zde a zde 

 


 

 JESTLIŽE VÁS ZAJÍMAJÍ I JINNÉ DALŠÍ PŘÍRODNÍ PRODUKTY, KTERÉ SLOUŽÍ K PODPOŘE A NÁVRATU VAŠEHO ZDRAVÍ, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz