MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Bolí vás hlava? Víme, co ihned pomáhá!

Vznik bolesti hlavy signalizuje, že s námi něco není v pořádku Občas potrápí každého z nás. Někoho i častěji. Bolest hlavy je nepříjemná. Mnohdy si ovšem za tuto nepříjemnost, kvůli níž pak býváme podráždění, unavení a nepříjemní, můžeme sami.

Většinu lidí občas postihne bolest hlavy, která bývá většinou mírná a neškodná, obvykle se jí zbavíme odpočinkem nebo požitím volně prodejného prostředku proti bolesti. Někdy je však bolest silná a může signalizovat vážné potíže, jako je např. mozková mrtvice nebo zelený oční zákal. Značná část populace však trpí silnými, chronickými bolestmi. Příznaky se liší případ od případu, někdy se projeví všechny, jindy jen některé z nich. Bolesti hlavy však mohou být i známkou vážného onemocnění.

Některé bolesti jsou chronické, postižený jimi trpí téměř denně, měsíce či dokonce roky.

"Odborníci se dlouho nemohli shodnout, které léky mohou při dlouhodobém a nadměrném užívání způsobit bolest hlavy, ale v současnosti již došli k závěru: všechny léky, které se užívají ke zmírnění bolesti hlavy příliš často a příliš dlouho, mohou u vnímavých jedinců bolest hlavy vyvolat," zde 

Nejčastěji nás trápí takzvané primární bolesti hlavy, vyskytují se ve zhruba osmdesáti procentech případů. Jde o potíže vzniklé samy o sobě, nejsou spojeny s žádným jiným onemocněním, Patří sem migréna, ale také tenzní bolest hlavy, tedy bolest z napětí, a taky bolest zvaná cluster headache (jedná se o velmi prudké a kruté bolesti kolem očí a ve spáncích).


Devadesát procent všech bolestí hlavy je způsobeno napětím. Vytrvalá, tupá bolest se soustředí do temene, do spánků a týla. Bývají následkem ztuhnutí svalů způsobeného stresem, únavou nebo špatným držením těla. Příčinou bolestí mohou být i deprese, zhoršené mezilidské vztahy doma i v práci nebo sedavé zaměstnání. To vše může vyvolat poruchu ve změně napětí a prokrvení šíjových, obličejových a krčních svalů. To utiskuje a dráždí nervy a cévy směřující k mozku. Pak se objeví tupá, vytrvalá a silná bolest, která se soustřeďuje do temene, spánků a týla. Bolest z napětí dokáže potrápit půl hodiny, ale také několik dnů.

Řada lidí si také často zaměňuje bolest hlavy s migrénou. Často, když je bolí hlava, říkají: mám migrénu. Nutno říci, že k jejich velkému štěstí se o migrénu nejedná. Migréna není jen obyčejná bolest hlavy. Mají s ní potíže hlavně ženy (asi celkem 20 % žen), v menší míře muži (asi 6 %). Záchvaty migrény se objevují už v pubertě a vymizí kolem padesátky. Na počátku jsou záchvaty nejsilnější, s postupujícím věkem se intenzita zeslabuje a prodlužuje se trvání záchvatu. Nejčastěji se vyskytují jednou až dvakrát za měsíc.

Migréna je chronické onemocnění, u kterého i mnohdy ani lékaři neví rady. Klasická léčba spočívá v podávání prášků od bolesti a eventuálně proti zvracení. Bohužel tyto léky mají řadu nežádoucích účinků, jako je otupělost, únava a ne vždy fungují. Navíc obsahují řadu škodlivých chemikálií, které vaše tělo pouze dál znečišťují. Patří mezi ně pojiva, éčka, barviva, protispékavé látky a mazadla. Ty sice vytvoří pěknou a úhlednou tabletku, ale nemají se zdravím nic společného. Proto je velmi rozumné sáhnout po přírodním prostředku, který tyto látky neobsahuje.  

Bolesti může způsobit i hlad, dehydratace, příliš mnoho kofeinu nebo alkoholu a samozřejmě i cigarety. Na seznam "spouštěčů" tenzní bolesti pak patří i špatné držení těla. Tenzní bolest hlavy si způsobujeme především tím, že nedokážeme správně odpočívat, málo spíme (nebo naopak moc), přepínáme se a jsme unavení. Z toho pak vyplývá, že jsme ve stresu, utápíme se v depresích, z různého důvodu nás trápí úzkost a napětí. Také práce na počítači je dnes je pro miliony lidí nedílná součást pracovního dne. Sedí u stolu a upřeně hledí do počítačového monitoru. Hodiny a hodiny. Výsledek se může ukázat poměrně brzy, soubor příznaků, který vzniká přepínáním očí, se označuje jako syndrom počítačového vidění a bolestmi hlavy

Co tedy dělat, aby nás hlava nebolela, nebo ještě lépe: aby nás bolet vůbec nezačala?

Pokud chceme být opravdu důslední, je ideální si dělat poznámky, kdy a kde nás hlava začala bolet. Podle toho se pak dají vypozorovat příčiny. A lépe se na ně připravit.

Několik faktorů životního stylu, které mohou způsobit bolesti hlavy:

  • Alkohol
  • Určité potraviny
  • Nedostatek spánku
  • Špatné držení těla
  • Vynechané jídlo
  • Stres
  • Dehydratace

Bolest hlavy je tedy bolest, kterou téměř každý zažije alespoň jednou v životě. Koho z nás někdy nebolí hlava ? Rozhodně však nemusíme hned sahat po tabletkách. Naštěstí ve většině případů nejsou potřeba žádné silné léky a potíže se dají utlumit následující přírodní prostředky vám mohou pomoci vypořádat se s bolestí hlavy.

Jak proti bolesti hlavy:

Pijte hodně vody

Nedostatek tekutin vyvolává řadu zdravotních problémů včetně bolesti hlavy. Proto je důležité dodržovat pitný režim a pít dostatečné množství tekutin během celého dne. Nejlepší je kvalitní čistá voda  bez chlorů nebo ředěná ovocnými šťávami.Naše doporučení zní čistá a silná alkalická voda s vysokým pH a nízkým ORP: Jak má vypadat zdravá voda která pomáhá najdete zde.

Levandulový  olej

Levandulový olej je skvělý lék na zmírnění bolesti hlavy. Jednoduše vonící uklidňující vůně levandulového esenciálního oleje pomáhá, takže si můžete jen dát pár kapek na kapesníček a inhalovat  Rovněž levanduli můžeme ve formě éterického oleje kápnout do solné lázně ( kvalitní sůl s mrtvého moře najdete zde ) či do přístroje - speciálního inhalátoru , naše doporučení  najdete zde. Inhalovat se může i rozmarýn, který se použije do teplé (38 °C) solné koupele, necháme se asi 15 minut "napařit" a pak se zabalíme do osušky.Kvalitní a čisté éterické oleje najdtete zde

Akupresura

Tradiční čínská medicína zná odpovědi téměř na všechno. I při bolestech hlavy vám pomůže, pokud si budete 15 až 20 sekund palci tisknout na oba spánky. Opakujte i vícekrát po sobě. Pomoci může také Akupresurní kamínková podložka Naturgreen® zde je zhotovená na poznatcích z tradiční čínské medicíny (TCM) a skládá se z mnoha různých tvarovaných kamínků. Je skvělým pomocníkem, který uvolňuje napětí celého těla tím, že dokonale a rychle masíruje reflexní body na vašich chodidlech a to při pouhé chůzi na této podložce. Díky této technologii a pouhou chůzí na podložce se vaše tělo uvolní, odstraní se celkové napětí a veškeré akupresurní body celého těla. Reflexní body na nohou jsou stimulovány, což  vede např. k lepší podpoře oběhového systému, ke zmírnění stresu, bolesti svalů, menstruačních potíží, poruch spánku, bolestí hlavy, bolestí zad a k celkovému zvýšení energetické úrovně. 

Citrón

Čerstvá citronová šťáva s čajem je jedním z nejlepších léků na bolesti hlavy. Citronová kůra je také velmi užitečná. Rozdrťte citronovou kůru do jemné pasty a aplikujte ji na čelo.

Zázvorový čaj

Rozdrťte zázvor a přidejte ho do vroucí vody. Tento domácí čaj snižuje zánět za přibližně stejnou dobu jako aspirin. Je používán po staletí v Asii k léčbě řady nemocí.

Hořčík

Když se užívá každý den, může hořčík pomoci snížit frekvenci migrény. Minerál pomáhá zklidnit nervy, které bývají při migréně přestimulované. Některé studie zjistily, že osoby trpící migrénou mají tendenci k nedostatku hořčíku. Naše doporučení  je  přírodní a čistý a dobře vstřebatelný SMP vápník, který je v ideálním poměru  Ca + Mg a dalšími desítkami minerálů  ten najdete zde.

Kopretina – řimbaba obecná (Pyrethrum parthenium)

je květina, kterou jistě znáte. Má typické bílé květy se žlutým prostředkem, jejich lodyhy silně voní po heřmánku. Kopretina obsahuje seskviterpenové laktony, silice (pinen a bornylacetát), třísloviny, pyrethrin, deriváty acetylenu, chrysanthemonin a další látky. V lidovém léčitelství se používá proti horečce, bolestem, proti revmatu, ke zmírnění bolestivé menstruace a také k léčbě zánětu středního ucha. Náš extrakt z kopretiny v přípravku Naturgreen® MigrainMax je mnohem silnější, než pouze kopretinový čaj nebo sušina.

Vrba bílá (Salix alba)

je strom rostoucí v Evropě a Střední Asii. Je to jedna z nejrozšířenějších vrb a roste občas i v Severní Africe. V lidovém léčitelství se kůra vrby používá proti bolestem a horečce. Léčí také nespavost, průjem, revma a mírný diuretický účinek. Kůra vrby obsahuje glykosid salicin, flavonoidy, třísloviny a šťavelany. Ze salicinu vzniká kyselina salicylová, která byla poprvé izolována italským chemikemRaffaelem Piriou v roce 1838 a v roce 1899 z ní byl poprvé vyroben prášek proti bolesti a horečce – Aspirin (kyselina acetylsalicylová)  a je jednou z nejčastějších přírodních prostředků proti bolesti hlavy.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

má v lidovém léčitelství od středověku své pevně zakotvené místo. Byla to také jedna z bylin, kterou začali využívat homeopati k výrobě svých přípravků.  Kozlík obsahuje kyselinu valerovou a izovalerovou, která pomáhá při nespavosti, neurastenii, mdlobách spojenými s křečeni, nervozitě, slabosti nohou a nervozitě. Vzhledem k tomu, že k častému spouštěči migrény patří stres, je velmi vhodné užívat i bylinky, které právě proti stresu pomáhají. Kromě kozlíku lékařského k nim patří také heřmánek, levandule, meduňka nebo květy chmelu.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

je silná bylinka, která má spoustu tradičních názvů – bylina Sv. Jana, krevníček, čarovník, prostřelenec atd. Roste hodně v Evropě, Asii a všech subtropických a mírných pásech světa. Její pěti členné žluté květy obsahují barvivo – hypericin. Dále třezalka obsahuje třísloviny, glykosid hyperosid, rutin, kvercetin, silice, pryskyřice, vitamíny A a C. Tradičně se používá k léčbě depresí a dovede zmírnit trávicí problémy, zvracení a lehce snižuje krevní tlak. Třezalka je silná bylinka, a proto se nedoporučuje ji užívat ve větším množství, než jsou povolené denní dávky.

Ke zklidnění žaludku u migrény také velmi dobře zabírá fenykl a len setý. Účinně doplňují funkci třezalky tečkované a pomáhají tyto nepříjemné průvodní projevy migrény překonat.

Naturgreen® MigrainMax je složen pouze s čistých bylinek a jejich extraktů. Extrakty volíme tehdy, je-li potřeba silnějšího působení dané bylinky. Proto jsme zvolili extrakt u kopretiny a vrbové kůry. Ostatní bylinky jsou v sušině, protože i tak jsou dostatečně silné a účinné a hlavně kombinují a posilují své účinky. V případě, že trpíte migrénami dlouhodobě, stojí za zvážení úprava denního režimu. Dostatek spánku, zdravý pohyb a strava je nejlepší cestou k tomu, abyste se s migrénou potýkali co nejméně.

Ulevte své hlavě od nepříjemných projevů migrény, ať už jde o bolesti hlavy , nauzeu, zvracení, fotofobii nebo i fonofobii. Pomůže vám Naturgreen® MigrainMax, který obsahuje bylinný komplex složený s kopretiny, kozlíku, vrbové kůry, chmelu, meduňky, lnu, fenyklu, třezalky, heřmánku a levandule. Tyto bylinky se vzájemně doplňují ve svém boji proti úporným bolestem hlavy. 

Jak Naturgreen® MigrainMax pomáhá?

Z doplňků stravy lze dále jako součást léčby i jako prevenci užívat hořčík a vápník, koenzym Q10 (zvyšuje přívod krve do mozku a podporuje krevní oběh), omega 3 mastné kyseliny (potřebné pro mozkové buňky), dále pupalkový olej, vitamíny ze skupiny B, vitamin C, zinek či lecitin.

 


Naturgreen® MigrainMax je složen pouze s čistých bylinek a jejich extraktů. Extrakty volíme tehdy, je-li potřeba silnějšího působení dané bylinky. Proto jsme zvolili extrakt u kopretiny a vrbové kůry. Ostatní bylinky jsou v sušině, protože i tak jsou dostatečně silné a účinné a hlavně kombinují a posilují své účinky. V případě, že trpíte bolestmi hlavy  či migrénami dlouhodobě, stojí za zvážení úprava denního režimu. Dostatek spánku, zdravý pohyb a strava je nejlepší cestou k tomu, abyste se s migrénou potýkali co nejméně.

Více se o čistě přírodních přípravcích a o jejich užívání dozvíte,

doporučujeme Naturgreen® MigrainMax 

www.naturgreen.cz