MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Brusinky chrání vaše srdce, žaludek a dokonce i zuby

Léčebné účinky brusinek jsou vědecky ověřeny při léčbě zánětů močových cest, kde  brání bakteriím v uchycování na stěnách močového měchýře a močové trubice.

Od roku 1990 vědci zkoumají účinky brusinkových produktů na močové cesty. Až v poslední době přišly na řadu další pozitivní účinky brusinek na organismus. Postupně se zjišťuje, že brusinky také prospívají srdci a vědci na celém světě zjišťují další a další pozitivní účinky brusinek na lidský organismus. Výsledky, jak tyto malé nenápadné červené bobulky pomáhají, jsou vzrušující.

Brusinky korigují hladinu cholesterolu

V roce 2003 studie zjistila, že brusinkový extrakt dovede pomoci u řady zdravotních problémů svými silnými antioxidanty. Důležitý je fakt, že dovede měnit některé skupiny cholesterolu, což je velmi podstatní´é v boji proti onemocnění srdce. Jde o první dlouhodobou studii svého druhu, která zkoumala konzumaci brusinek a navýšení „hodného“ HDL cholesterolu v krvi a snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu. Studie prokázala také výrazný nárůst antioxidantů v krvi. Tato přelomová studie byla představena na výročním zasedání American Chemical Society v New Orleans.

Vědci měli brusinky v hledáčku už dlouho brusinkové antioxidanty, které dovedou snížit riziko srdečních onemocnění, nicméně tato studie poprvé potvrdila vztah mezi konzumací brusinek a zlepšením hladin cholesterolů. Kromě snížení rizika onemocnění srdce studie také prokázala, že brusinky dovedou zabránit infekcím močových cest, snižují riziko onemocnění dásní, vzniku žaludečních vředů a rakoviny.

Studie také poukazuje na fakt, že brusinky obsahují více antioxidantů známých jako fenoly, než jakékoliv jiné běžně konzumované ovoce. Vedoucí výzkumu Joe Vinson, PhD z University of Scranton v Pensylvánii poznamenal, že brusinky se dostaly s přehledem před švestky a meruňky, co do množství antioxidantů. Jediné ovoce, které jich má více, než brusinky je hroznové víno.

Vinson ve studii měřil hladinu cholesterolu u 19 osob s vysokou hladinou cholesterolu, které neužívali léky, které by ji snižovali. Podával jim brusinkový džus s umělým sladidlem nebo slazený cukrem. Oba nápoje obsahovaly cca 27% čisté brusinkové šťávy. Osoby pily první měsíc 3,5 ml džusu, druhý měsíc dvě sklenice denně a třetí měsíc tři sklenice brusinkového džusu. Jejich hladina cholesterolu se měřila každý měsíc. Ačkoliv se celková hladina cholesterolu u testovaných osob nezměnila, výrazně se zvýšila hladina „dobrého“ HDL cholesterolu a to až o 121% při konzumaci 2 a 3 sklenic džusu denně. V porovnání například s pomerančovým džusem, který je brán také za dobrý antioxidant vyhrály brusinky na celé čáře.

Dle vědců se tímto potvrzuje fakt a zdravotní doporučení ohledně zdravé výživy. K zamyšlení je jistě i možnost užívání brusinek ve formě extraktu, který je mnohonásobně silnější, než pouhý brusinkový džus. Proto jej stačí o hodně menší množství, než je dávka brusinkového džusu.

Jak brusinky chrání dásně

Jak již předchozí studie ukazují, proanthokyanidiny (PAC) zhoršují přilnavost bakterií na stěhách močového měchýře. Stejnou vlastnost vědci zkoumají v Kanadě a v Japonsku na bakterie, které způsobují zubní kaz a paradentózu. Studie tkáňových a buněčných struktur ukázaly dost slibné výsledky. Extrakty z brusinek oslabují schopnost bakterií přilnout k zubu nebo k dásním. Tento efekt je podobný přesně tomu, který mají brusinky na močové cesty. Mohou tedy napomoci i ke zdraví zubů a dásní. Víte, že brusinky rovněž zamezují tvorbě zubního kazu, ovšem jen v přírodní formě kdy neobsahují přidaný cukr.

Výzkumy naznačují, že Streptococcus mutant, bakterie, která způsobuje zubní kaz, je ještě silnější, než si vědci dříve mysleli. Snadno reaguje na měnící se podmínky životního prostředí a v přítomnosti škrobu a sacharózy prospívá v ústech.

Tým doktora Koo tým zkoumal činnost více než 300 genů nalezených v baterii Streptococcus mutans v měnících se podmínkách. Zjistili, že některé klíčové proteiny dramaticky posilují svou činnost v přítomnosti nejen cukru, ale i komplexních sacharidů odvozených trávením škrobu. Jakmile tělo amylázou, která se přirozeně vyskytuje ve slinách, rozloží škrob, Streptococcus mutans začne vyrábět zubní plak z glukanu na plný výkon. Studie výzkumem poukazuje na fakt, že dva pilíře moderní stravy, tedy cukry a škroby, přímo spolupracují s bakterií Streptococcus mutans při tvorbě zubního plaku a následně zubních kazů. Jestliže snížíme množství cukru ve stravě, aktivují se jiné geny Streptococcus mutans a pětinásobně se zvýší využívání sacharidů odvozených ze škrobu. Plak je poté odolnější a lepkavější, než před tím.

Vtip je v tom, že když do stravy přidáte brusinky nebo červené víno, bakteriím se bude hůře usazovat na zubech a dásních. Tým doktora Koo se snaží identifikovat specifické látky v těchto bobulích, které budou napomáhat k horší přilnavosti bakterie k zubům a dásním, čímž zamezí jejímu množení a nadvládě nad vaší ústní dutinou. Jednou z nich jsou proanthokyanidiny, které podobně, jako chrání močový měchýř, před uchycením bakterií, stejně chrání i vaše zuby a dásně. Kromě užívání brusinek je jako obvykle nutní pečlivá ústní hygiena.

Brusinky chrání žaludek

Proanthokyanidiny (PAC) dovedou působit pozitivně i na stenu žaludku. Úspěšně v něm snižují množství bakterie Helicopacter pylori, která způsobuje žaludeční vředy. Princip je obdobný jako u močového měchýře a dásní, brusinky naruší schopnost bakterií přichytit se na žaludeční stěně. Tento fakt zjistila v roce 2008 dvojitě zaslepená klinická studie. Všechny osoby, které se jí účastnily, užívaly antibiotika, některým z nich k nim přidali také extrakt z brusinek. Ti lidé, kteří k antibiotikům dostali i brusinky měli v žaludku výrazně nižší hladinu výskytu bakterií, než ti, kteří dostávali pouze antibiotika. Zvláštní na studii bylo, že u žen užívajících brusinky byla hladina bakterií výrazně nižší, než u mužů. kteří brusinky taktéž užívali. Tento fakt budou muset vědci ještě ověřit, zda šlo jen o náhodu, nebo u žen brusinky fungují lépe, než u mužů.

Brusinky -účinné látky

obsahují především glykosid arbutin, který působí jako dezinfekční prostředek močových cest, dále třísloviny, kyselinu benzoovou, flavonoidy, kyselinu gallová, hydrochinon, cholesterin, tanin, vaccilin.Brusinky též obsahují antioxidanty, které svými účinky snižují pravděpodobnost onemocnění srdce a oběhového systému a omezují některé z typů rakovin.

Jestliže chcete svému zdraví prospět, užívejte vždy kvalitní brusinkový extrakt s vysokým obsahem proanthokyanidinů (PAC). Jen tak dovedete účinně chránit vaše srdce, zuby i žaludek. Porovnejte si množství různých brusinkových výrobků na trhu a zjistíte, že pouze přípravek Natural ActiFruit Cranberry obsahuje brusinky s 30% PAC. Silnější brusinky na trhu nenaleznete. Navíc v kombinaci s Reishi, heřmánkem a šípky dovedou pozitivní účinky PAC násobit. 

 

 



Chcete-li se dozvědět více ingormací o léčivé síle proanthokyanidinů (PAC) a Natural ActiFruit Cranberry, podívejte se zde
DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz