MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Bylinky přírodní prevence nervových nemocí

Látky obsažené v některých bylinkách houbách nebo rostlinách či ovoci, mohou příznivě působit při prevenci některých obávaných nemocí jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova choroba. I když se jedná o dobře známé nemoci, bylo by dobré si na začátku přiblížit, jak vzniknou a co mají za následky.

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba poškozuje některé části mozku, což má za následek zhoršení kognitivních funkcí. K těmto funkcím patří myšlení, úsudek nebo paměť. Zhoršení těchto funkcí je označováno jako demence.  Při tomto stavu se již pacient není schopen o sebe postarat. Záludné na této nemoci je to, že začíná pozvolně a nenápadně. Nejprve se u nemocného začíná zhoršovat krátkodobá paměť a on se již není schopen postarat o věci v domácnosti jako dříve. Postupně má nemocný problémy s vyjadřováním, často nedokončí své myšlenky, špatně se rozhoduje a je celkově zmatený. Nutno říci, že u každého může být postup této nemoci různý. Dochází k celkové změně osobnosti pacienta, a nakonec se již vůbec nemocný nemůže o sebe postarat a je zcela odkázán na pomoc ostatních.

Problémem je, že se neví dosud přesně, co vlastně spouští tuto nemoc. Odborníci se zatím shodují v tom, že příčiny jsou nejasné a komplikované. K rizikovým faktorům patří vysoký věk, úbytek acetylcholinu (látky, která přenáší v mozku nervové vzruchy), nízké vzdělání, dědičnost nebo také otřesy či rány do hlavy (typické je to u boxerů). V současnosti se také objevila teorie, že vznik této nemoci způsobuje takzvaná inzulinová rezistence u pacientů s cukrovkou viz zde(jejich buňky v mozku nemohou přeměnit díky nedostatku inzulinu na důležité látky a energii).

Jednou z možností, jak snížit riziko vzniku této nemoci, je posilovat svoji paměť a duševní výkonnost. Máme řadu možností jak na to: můžeme luštit křížovky nebo sudoku, hrát šachy nebo se učit cizí jazyk (čím těžší, tím lepší).  Můžeme ale užívat i doplňky stravy s výtažky z bylinek , hub a rostlin, které nám mohou v tomto ohledu pomoci.

O jaké bylinky se jedná?

Známá je rostlina Brahmi (latinsky Bacopa monieri). Je oblíbená zejména v tradiční indické medicíně, ajurvédě. Obsahuje hlavně alkaloidy a saponiny. Je podávána jako nervové tonikum, tedy jako látka, která posiluje nervový systém. Pomáhá zlepšovat paměť, zvyšovat koncentraci, ale také snižovat stres a nervové napětí.

Velmi známou léčivou rostlinou v tomto ohledu je jinan dvoulaločný (latinsky Ginkgo biloba). Díky obsaženým látkám (flavonoidní glykosidy, terpenové laktony) může rozšiřovat žíly (vazodilatační působení) a tím pozitivně působí v řadě nemocí, protože pomáhá zlepšovat průtok krve cévami. Působí pozitivně při poruchách paměti (zlepšuje zásobování mozkových buněk kyslíkem) nebo při špatném prokrvení končetin. Také pomáhá zlepšovat přívod krve ke sluchovým nervům – to může pozitivně působit při zhoršování sluchu, pokud je tímto efektem způsoben nebo také při pískání v uších či při závratích.

Důležitou látkou, které pomáhá zlepšovat paměť a koncentraci, je to lecitin. Jde o to, že pomáhá posilovat mentální procesy – paměť, koncentraci a všeobecně soustředění. Lecitin obsahuje cholin, který se v našem těle přemění na acetylcholin, který přenáší v mozku impulsy mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek odborníci spojují s poruchami paměti, a tudíž se zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. Přestup cholinu do mozku je dán i tím, že je významným takzvaným lipotropním faktorem (patří mezi několik málo látek, které jsou schopny proniknout bariérou mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání a tím usnadňují přístup látek přímo k mozkovým buňkám).Čistý přírodní Lecitin najdete v i čajích např. v lékořici zde.

Další léčivými houbami a nepostradatelnými pomocníky u  Alzheimerovy choroby je Cordyceps sinensis a Ganoderma lucidum. Tyto houby se již po staletí používají v tradiční medicíně k posílení imunity, dodání vitality a harmonizaci organismu. Cordyceps například posiluje funkci ledvin, což potvrzuje i několik klinických studií u pacientů s chronickými chorobami a selháváním tohoto orgánu. Je také skvělý pomocník v boji proti virům a bakteriím. Velké množství betaglukanů podporuje imunitní systém a pomáhá bojovat proti rakovinnému bujení. Rovněž posiluje srdce a plíce, protože cordycepin je látkou podobnou adenosinu, která zvyšuje využijí kyslíku v organismu. Zároveň pomáhá proti únavě a stresu. 

Ganoderma Lucidum, což je latinský název reishi, dokáže účinně stimulovat neurony. Pomáhá navíc  snižovat cholesterol i krevní tlak. Další její blahodárné působení zabraňuje vzniku krevních sraženin, které mohou být přímou cestou k infarktu a mozkové mrtvici. Velice účinná je lesklokorka rovněž v oblasti autoimunitních onemocnění, jako jsou alergie nebo astma. Tlumí totiž tvorbu histaminu, který tyto reakce způsobuje. Stabilizuje i hladinu krevního cukru, což platí nejenom pro reishi, ale i houbu cordyceps.

Významnou rostlinou je pupečník asijský (Centella asiatica), známý také pod názvem Gotu kola. Podporuje koncentraci a učení a harmonizuje práci mozkových hemisfér. Rovněž působí proti únavě a podporuje odolnost vůči stresu. Mezi hlavní účinné látky patří triterpenické glykosidy a jejich kyseliny.

Houba Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) vyniká oproti ostatním houbám vysokým obsahem aminokyselin, a proto je vhodným pomocníkem v boji s Alzheimerovou chorobou a s využitím u chorob nervové soustavy, jako jsou poruchy funkce nervů (neuropatie), stařecká demence, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc.

Tato houba má vysoký obsah bílkovin v sušině, draslíku, fosforu a nízký obsah sodíku více zde. Obsahuje všechny aminokyseliny důležité pro lidské zdraví, dále polysacharidy a polypeptidy. Dále obsahuje draslík, zinek, železo, germanium, selen, fosfor, avšak jen malé množství sodíku. Je doporučován na posílení nervového systému, optimalizaci hladin cholesterolu, pozitivní ovlivnění funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí, pomáhá při únavě a stresu. Pomáhá udržovat pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve.

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku nazvané Substantia nigra (černá substance). Tyto buňky mají na starost produkci dopaminu, látky, která zajišťuje přenos signálu mezi nervovými buňkami.  Pokud ho není v mozku dostatečné množství, pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat své pohyby.  Nejprve se objevuje třes rukou, poté se postupně zhoršená koordinace rozšiřuje na celé tělo pacienta. Dopamin lze nahradit, ale přesto dochází k častému zhoršení stavu, které se střídá s fázemi, kdy se pacient pohybuje téměř jako zdravý člověk. Pacient se často “zasekne” a nemůže se pohnout a stát se mu to může kdykoliv. Musí se prostě chvíli čekat, než pacient obtížně rozpohybuje. Nemoc je často doprovázena psychickými chorobami, jako je například deprese.

Příčiny vzniku Parkinsonovy choroby jsou nejasné a dosud nevysvětlené. Vědci uvažují o vlivu toxických látek, škodlivém působení pesticidů, změnách střevní mikroflóry, roli genetiky, velkém množství vápníku v mozku a dalších příčinách. V případě této nemoci je užitečnou látkou kurkumin, který se nachází v kořeni rostliny kurkumy dlouhé (Curcuma longa), jinak používané jako koření v asijské kuchyni.

Kurkumin samotný je odborně řečeno nenasycený polyfenolický keton. Kurkumin působí proti tvorbě takzvaných beta amyloidních plaků, které hrají zásadní roli při vzniku Alzheimerovy choroby (označováno jako anti-amyloidogenní efekt). Tyto plaky jsou vláknité bílkovinné agregáty tvořené aminokyselinami, které se vyskytují v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. I když skutečná příčina vzniku Alzheimerovy choroby zůstává zatím nejasná, vznik těchto amyloidních plaků přispívá k poškození struktury mozku. Proběhly již pokusy s kurkuminem na laboratorních zvířatech a vědci soudí, že kurkumin by mohl přispět ke zpomalení rozvoje Alzheimerovy choroby. Více info zde.

Další užitečnou látkou je vitamín C (kyselina askorbová). Vitamín C je jednou z látek důležitých pro přeměnu aminokyseliny tyrosin na noradrenalin (tyrosin se přesně řečeno nejprve mění na dopamin a z dopaminu na noradrenalin a pak teprve na adrenalin). Adrenalin je mediátor (neurotransmiter) přenášející signály při stresových reakcích (společně s kortizolem pomáhá udržet tělo při životě při těchto stavech – “útok” nebo “útěk”). Zmíněný dopamin působí jako neuropřenašeč (neurotransmiter), který v určitých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno. jak již víme, se vznikem Parkinsonovy choroby.

Nová a účinná formule, která kombinuje výše uvedené houby a pečlivě vybrané standardizované bylinky. Působí ve vzájemně synergii a tím zvyšuje svoji celkovou biologickou dostupnost a účinek. To vše najdete zde.


Účinky všech bylinek a přípravků podporuje a posiluje každodenní pití alkalické vody. Tu si jednoduše vyrobíte pomocí Naturgreen® filtrační konvice s alkalickým vodním filtrem. Více informací naleznete 
ZDE



CHCETE-LI SE DOZVĚDĚT VÍCE O ZDRAVÝCH PRODUKTECH A PŘÍRODNÍCH EXTRAKTECH, PODÍVEJTE SE  ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz

Studie o působení korálovce a bakopy:
Korálovec ježatý zlepšuje paměť i náladu
Bacopa zdokonaluje kognitivní funkce
Neuroprotektivní síla kurkuminu