MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Co je to koenzym Q10 ?

Koenzym Q10 je pro organismus zcela nezbytnou látkou, která se podílí na všech pochodech v těle, při kterých se potřebuje a spotřebovává energie. Podporuje tvorbu energie v těle a dodávku kyslíku krvi do všech důležitých orgánů.


Energii získává organizmus štěpením živin přijatých potravou (cukry, tuky, bílkoviny) ve speciálních buněčných organelách mitochondriích. Na vnitřní membráně těchto organel probíhá složitý děj, jehož výsledkem je tvorba adenosintrifosfátu (ATP). V molekule ATP je uložená energie a když ji organizmus potřebuje, molekula se biochemicky rozloží a energie se z ní uvolní.

Důležitou úlohu v celém procesu tvorby ATP v mitochondríích hraje koenzym Q10 (jako přenašeč elektronu mezi proteinovými komplexy). Proto, aby mohl organizmus využít energii z  živin přijatých potravou, je tedy nezbytné mít dostatečnou zásobu koenzymu Q10. Asi 1/3 celkového množství koenzymu Q10 získáváme z potravy, zbývající 2/3 se produkují v organizmu. 

Přirozenými potravinovými zdroji koenzymu Q10 jsou makrely, losos, sardinky, nachází se rovněž v mase (drůbeží, vepřové, hovězí srdce i játra). Je přítomen také v potravinách rostlinného původu (kukuřice, ořechy, sója, brokolice, špenát). Část koenzymu se tvoří přímo v játrech. Nezbytná pro jeho biosyntézu je dostatečná nabídka fenylalaninu a tyrosinu (aminokyselin, které si tělo samo neumí vyrobit a musí je získávat z bílkovinných zdrojů potravy), dále kyseliny listové, vitaminu B6, vitaminu C, vitaminu B12, niacinu a kyseliny pantotenové.

Jak bylo již řečeno Koenzym Q10 si organismus člověka vytváří z produktů přítomných v potravě. Tato schopnost však věkem klesá. Nejvyšší koncentrace Q10 je v srdci, plících a ledvinách. Avšak již ve 40 letech má člověk v srdci ve srovnání s dvacetiletým cca o 30% této látky méně. Rovněž v dalších orgánech se začíná projevovat zřetelný nedostatek Q10. Jeho nedostatek v těle má za důsledek i celkové oslabení organismu, ztrátu vitality, snižuje schopnost koncentrace a fyzické aktivity a urychluje stárnutí, a to jak orgánů v těle, tak i kůže, neboť klesá schopnost regenerace buněk v organismu.

Nedostatek Q10 může mít stejné projevy jako při nedostatku kyslíku. Zejména pokud je dodávka kyslíku do některého orgánu ztížena např. zúžením tepen sklerotickým pochodem. Konkrétně se jedná např. o anginu pectoris, kde po podání Q10 intenzita bolesti zřetelně ustupuje. Podobně je tomu také u jedinců po infarktu myokardu, zlepšení výkonnosti a omezení dušnosti je i u osob se známkami srdečního selhávání. Zřetelné subjektivní zlepšení je pozorováno zejména u nemocných s chorobami srdce - udává se, že je tomu tak až u 70 - 75% nemocných. Objektivní zlepšení po podání Q10 nastává ovšem i v jiných orgánech trpících nedostatkem kyslíku, postižený jedinec však bolest nepociťuje, takže zlepšení subjektivně nevnímá.


Koenzym Q10 je znám již řadu let. Byl izolován z hovězího srdce v roce 1957 a za objasnění jeho funkce obdržel prof. Mitschell Nobelovu cenu. Jeho použití však bránila vysoká cena. Teprve nová technologie zpřístupnila jeho praktické používání.

I když nejvýraznější výsledky podávání koenzymu Q10 jsou u zmíněných srdečních chorob, prokázalo se zlepšení stavu i u osob trpících vysokým krevním tlakem, při svalových chorobách, Alzheimerovy choroby, alergiích, astmatu, vředových chorobách, roztroušené mozkomíšní sklerózy a dalších. Celkové zlepšení zdravotního stavu umožňuje pak zvýšit fyzickou aktivitu, která podporuje vlastní tvorbu Q10 v těle.

S výrobou koenzymu Q10 a s jeho širokým praktickým využitím začali jako první v Japonsku, kde jeho účinky byly řadu let klinicky testovány a koncem osmdesátých let již tento přípravek pravidelně užívalo přes 12 milionů lidí. Z Japonska se rozšířil do USA a v posledních letech i do Evropy.

Jak je to s nedostatkem koenzymu Q10 ?

Pokud se ke snížené produkci koenzymu Q10 přidá jeho zvýšená potřeba, může dojít k projevům jeho nedostatku. Tyto projevy jsou závislé na tom, jaké požadavky na náš organizmus klademe. U mladých sportovců nepůjde o nedostatek v pravém slova smyslu, ale spíše o vystupňovanou spotřebu. Sportovci potřebují koenzym Q10 k produkci značného množství energie pro podávaný výkon a také pro obranu svého organizmu. Nedostatek koenzymu Q10 se může projevit sníženou výkonností, pomalejší regenerací po zátěži, pomalejšími pokroky v tréninku.

U starších sportovců (od 40 let), byť ne výkonnostních, se může již uplatnit nedostatek koenzymu Q10 způsobený i sníženou vlastní produkcí. U nich může docházet při nedostatku koenzymu Q10 k rychlejšímu klesání výkonnosti, k prohlubující se únavě a při nerespektování varovných znamení únavy až k poškození organizmu. Důležité je také vědět, že vyšší nároky na příjem koenzymu Q10 mají také lidé dlouhodobě vystavení stresu ve formě nadměrné psychické, nebo pracovní zátěže. Vystavení organizmu vleklému stresu je pro organizmus velmi zatěžující.

Studie : standartní denní dávka Q10, kterou zdravý člověk potřebuje (organismus přijme) je asi 30-60mg.  Doporučená denní dávka se obvykle pohybuje mezi 60 až 200 mg/den.V případě nemocných, zvláště s chorobami srdce, lze dávku zvýšit až na 5 násobek CoQ10 se předpokládá, že je relativně bezpečný pro dlouhodobé užívání. Byly testovány klinické studie po dobu 18 měsíců až do 1200 mg denně. Předávkování nehrozí, neboť tělo si samo reguluje jeho spotřebu. Q10 nemá vedlejší účinky a není návykový
.

Nezbytnou podmínkou existence organizmu je tvorba energie

Při nedostatku koenzymu Q10 se příznaky z dlouhodobého stresu kombinují s příznaky z nedostatku koenzymu Q10 a lidé mohou pociťovat ztrátu energie, vyčerpání, nezvládání denních aktivit, poruchy soustředění a paměti, podráždění, podlomenou obranyschopnost, tj. snadné podléhání chorobám. Doplnění koenzymu Q10 zde může pomoci dodat potřebnou energii a urychlit regeneraci organizmu. Při těchto stavech je třeba zamyslet se nad životním tempem, zařadit čas na odpočinek a regeneraci.

Naše doporučení pro Naturgreen Coenzyme Q10

Při užívání koenzymu Q10 lze volit dávku  60-120 mg denně do doby, než dojde ke zlepšení, poté lze dávku snížit na 30-60mg podle váhy a věku uživatele.

Vyšší nároky a to dávky kolem 120mg na příjem koenzymu Q10 jsou také u osob s poškozením jater, chorobami srdce, či vysokým krevním tlakem. Obecně všude tam, kde dochází ke zvýšeným nárokům na činnost organizmu. U mladého zdravého jedince to musí být nároky veliké (výkonnostní sport, stresující řídící funkce, vleklá psychická zátěž), s postupujícím věkem (jak klesá produkční schopnost organizmu) je zapotřebí stále menší zátěže k tomu, aby se objevila potřeba dodávat koenzym Q10 ve formě doplňku stravy.

Existují 2 hlavní metody výroby Q10

Koenzym Q10 používaný k výrobě doplňků stravy se získává buď přírodním fermentačním způsobem, nebo synteticky.  

1.Způsob fermentační je přirozený biologický výrobní proces. Přírodním způsobem je koenzym Q10 získáván bakteriální fermentací, nebo fermentací z kvasnicových buněk. Obsahuje jen nepatrné množství pro naše tělo nevyužitelného koenzymu Q9 a koenzymu Q11. Poskytuje velice čistý trans-izomer (forma v organismu se vyskytující - např. kvasinková fermentace japonských závodů poskytuje produkt téměř 100% odpovídající lidskému Q10


2.Druhým způsobem je syntetická výroba, kdy molekula Q10 vzniká z trimetoxytoluenu a izoprénových jednotek získávaných z tabákových listů. Syntetická produkce produkuje příměsi cis-izomerů (forma v přírodě se nevyskytující) stejně tak jako příměsi koenzymů Q9 a Q11 (nacházeny u jiných živočišných druhů).Problémy syntetických příměsí spočívají v tom, že tyto formy se v lidském organismu normálně nevyskytují a nebyla zkoumána bezpečnost jejich podání lidem.
 

Dobrý a účinný výrobek –doplněk obsahuje vždy čistý fermentační koenzym Q10, tj. přirozený biologický plně vstřebatelný.Vše se pak také odvíjí od ceny výrobku tím i kvality a účinku  na lidské zdraví. V našem výrobku je pouze čistý a přírodní fermentovaný 100% koenzym Q10  jeden s nejlepších  Koenzymů Q10 na světě  od japonské firmy Kaneka Corporation pod značkou Kaneka Q10 ™  , který byl extrahován z kvasinek pomocí způsobu fermentace.




Koenzym Q10
 lze doporučit nejen těm, kteří již trpí některými z uvedených chorob, ale každému, kdo si chce zlepšit svůj celkový zdravotní stav, zesílit organismus, zvýšit svou tělesnou a duševní výkonnost a podpořením regeneračních procesů v těle zpomalit stárnutí. Pouze kvalitní a přírodní Koenzym Q10 může však pomoci vašemu zdraví.

Víte, že při paradentóze je potřeba užívat koenzym Q10. Některé světové studie zjistily , že lidé, u nichž se paradentóza objevila, měli tohoto koenzymu v krvi velmi málo.Jde o přírodní, tělu vlastní látku, jejíž tvorba s věkem klesá, a tělo si ji není schopno z potravy vytvořit. Víme, že koenzym Q10 příznivě působí nejen na srdce a cévy, ale právě i na paradentózu. Pomáhá totiž zastavit krvácení dásní a může přispět ke zpevnění zubů. Proto je dobré užívat koenzym Q10.

Coenzyme Q10 + hloh, omega-3, cordyceps, zelený čaj, česnek a šíšák bajkalský. Jedinečný přípravek obsahující koenzym Q10 společně s extrakty s bylin a hub. Vše v nejvyšší kvalitě se standardizovaným obsahem účinných látek. Novinka 100% přírodní za zavádějící bezkonkurenční cenu! 120 ks vegan kapslí po 500 mg zde. 


Chcete-li se dozvědět o tomto přírodním přípravku Koenzym Q10 a dalších přírodních přípravcích 

doporučujeme

www.naturgreen.cz