MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Hrozí vám Alzheimer?

 

Riziko onemocnění snižuje i intelektuální činnost, která udržuje mozek ve formě.

Alzheimerova choroba je nejčastějším typem demence, při které dochází k výraznému narušení fungování postiženého a vrcholí rozvratem osobnosti, upoutáním na lůžko a smrtí. Její příčiny doposud nejsou známy a stejně tak zatím neexistuje ani léčba. Vědci však už znají některé rizikové faktory, které k jejímu vzniku přispívají.Stres, deprese

Pokud neumíte adekvátně reagovat na stres, budete mít v budoucnu nejspíš problémy s pamětí. Kombinace stresu a deprese tvoří pro poruchy paměti doslova živnou půdu, ukázala zpráva amerických vědců ze společnosti pro výzkum Alzheimerovy choroby.

Výsledky výzkumů zveřejněné agenturou Reuters totiž ukazují, že úzkostní, depresivní a často stresovaní lidé mají čtyřicetkrát větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine středně těžká porucha paměti. Ta je jakýmsi přechodovým stadiem mezi normálním zhoršováním paměti v důsledku stárnutí a demencí.

"Ve skutečnosti se totiž nejedná o pouhou poruchu paměti, ale tento stav s sebou nese i četné změny v mozku, které se běžně vyskytují i u Alzheimerovy choroby," říká jeden z účastníků projektu, Robert Wilson z univerzity v Chicagu.

Už ve svých předchozích výzkumech Wilson objevil, že lidé, kteří jsou náchylnější ke stresu a úzkosti, mají větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba, než u lidí, kteří si z ničeho nedělají těžkou hlavu a dokážou problémy řešit s nadhledem. "Nyní už je jasné, že přehnané reakce na stres a jistá přecitlivělost jsou jedním z prvních příznaků Alzheimerovy choroby," říká vědec.

Lidé se středně těžkým poškozením paměti mají sice potíže s vybavováním si a zapamatováním věcí, ale zůstávají ještě relativně soběstační. Na rozdíl od lidí s Alzheimerovou chorobou. Podle údajů Společnosti pro výzkum Alzheimerovy choroby se asi u deseti až patnácti procent lidí s touto poruchou vyvine Alzheimerova nemoc.

Stres a paměť

Wilson a jeho kolegové přitom při svém bádání vycházeli z dat ze dvou velkých studií, které zahrnovaly téměř 1300 starších lidí, kteří měli nějaké problémy s pamětí. Zároveň respondenti podstoupili i testy zaměřené na citlivost na stres, depresi a úzkostnost. Po dvanácti letech, během nichž byli lidé sledováni, se u téměř pět seti z nich vyvinula středně těžká porucha paměti. Z výzkumu a s ním spojených testů také vyplynulo, že chronický stres může poškozovat části v mozku, které jsou zodpovědné za reakce ve stresových situacích. Shodou okolností je to však zároveň oblast mozku, která je úzce spojena s pamětí. Ačkoli zatím nejsou zcela objasněny neurobiologické základy tohoto procesu, už teď je podle odborníků jasné, že pokud si lidé dokážou osvojit správné zvládání stresu a adekvátní reakce, mohou předejít budoucím problémům s pamětí.Info zde 

Hrozí vám Alzheimer?

Za každé tvrzení, s kterým souhlasíte, si připočtěte bod.

- V poslední době vám dělá problémy vykonávat i základní pracovní povinnosti.

- Máte obtíže s vykonáváním každodenních činností, které se vážou k běžnému rodinnému provozu.

- Často nemůžete najít správné slovo.

- Občas se vám stává, že jste dezorientovaní v čase.

- Někdy zjistíte, že vlastně nevíte, kde jste.

- Špatně odhadujete vzdálenosti.

- Dělá vám potíže představit si něco abstraktního.

- Občas se vám stane, že uložíte nějaký předmět na úplně nesmyslné místo.

- Jste velmi náladoví a změny nálady se u vás odehrají několikrát denně.

- Vaše okolí vám neustále tvrdí, že jste se velmi změnili.

- Nechce se vám nic dělat, jako byste ztratili veškerou iniciativu.

Rodinné zatížení

Pokud mají oba vaši rodiče alzheimera, existuje obrovské riziko, že tato choroba se časem rozvine i u vás. Studie zveřejněná minulý týden v Archives of Neurology prokázala, že rodinné zatížení hraje v pozdějším rozvoji Alzheimerovy choroby větší roli, než se vědci doposud domnívali.

Výzkum realizovaný na univerzitě v Seattlu se zaměřil na dospělé děti ze 111 rodin, v nichž byla oběma rodičům diagnostikována Alzheimerova choroba. Výzkumný vzorek tak tvořilo 297 dospělých, z nichž 98 bylo starších sedmdesáti let. U čtyřiceti dvou procent z nich byly shledány příznaky Alzheimerovy choroby. To je několikanásobně vyšší výskyt než u běžné populace, kde se prevalence pohybuje okolo deseti procent.

"Závěry výzkumu potvrzují obrovskou roli genů v rozvoji této ničivé choroby," říká Thomas Bird, autor studie.

Cvičte si mozek

Riziko, že onemocníte alzheimerem, se dále zvyšuje s postupujícím věkem. Onemocní jím jeden z osmi lidí starších šedesáti pěti let. U lidí starších osmdesáti pěti let je však riziko onemocnění už více než padesátiprocentní. Odborníci udávají, že každých pět let po pětašedesáti se riziko alzheimera zdvojnásobuje. Je vám méně než pětašedesát a ve vaší rodině se Alzheimerova choroba nikdy nevyskytla? To ještě neznamená, že jste mimo nebezpečí. Výzkumy opakovaně potvrdily souvislost mezi vážným zraněním hlavy a pozdějším výskytem choroby. Často se tato souvislost prokázala například po autohaváriích, kdy lidé v autě neměli zapnuté bezpečnostní pásy, které by ztlumily náraz hlavy.

Za prokázanou se považuje i spojitost mezi cvičením, zdravým stravováním a nižším rizikem rozvoje alzheimera. Před rozvinutím choroby chrání i vyhýbání se tabáku, omezení konzumace alkoholu, ale i častý společenský styk a sociální aktivity. Stejně tak jsou méně postižení lidé, kteří vyvíjejí intelektuální činnost a udržují svůj mozek neustále ve formě a konzumují kvalitní doplnky pro podporu myšlení.
Korálovec ježatý  obr.dole více info zde 

Lidé s vynikajícím čichem se Alzheimera nemusí obávat

Spoluautor studie Robert Wilson zdůrazňuje důležitost jejích výsledků zejména pro pacienty, u kterých se tato progresivní choroba mozku spojená se ztrátou paměti teprve začíná projevovat. Již dříve si lékaři všimli, že nemocní Alzheimerovou chorobou mají potíže s čichem, ale teprve nyní se vědci tomuto postřehu věnovali důkladně.

Skupina 600 lidí ve věku od 54 do 100 let byla požádána o identifikaci dvanácti běžných vůní: cibule, citrónu, skořice, černého pepře, čokolády, růže, banánu, ananasu, mýdla, ředidla, benzínu a cigaretového kouře. U každé vůně měli k dispozici čtyři různé odpovědi. Například: Ovoce? Skořice? Dřevo? Kokos?

Čtvrtina lidí odpověděla správně, maximálně s jednou chybou. Polovina identifikovala alespoň 9 z dvanácti a zbytek osm a méně vůní.

Testované osoby v dalších pěti letech pravidelně podstupovaly paměťové testy a u třetiny z nich se projevily problémy s pamětí a myšlením. A byli to z velké části právě ti, kteří neuspěli v čichovém testu.

Studie dále pokračuje a lékaři varují, že špatný čich nemusí nutně znamenat Alzheimera, zvlášť ve vyšším věku, zato naopak vynikající čich je znamením, že pravděpodobnost onemocnění je u daného jedince poměrně malá.

I některé další bylinky,  které by mohly být důležitým prostředkem pro prevenci  a léčbu Alzheimerovy choroby jsou obsaženy  také v produktu Organic Guarana + ExtraHerbs

Guarana (Paullinia cupana ) je v tomto výrobku na základě nových světových studii posílena o několik dalších vhodně vybraných bylinek, které „pracují“ ve vzájemné synergii a díky tomu několikrát násobí svoje účinky, které mohou pomoci i u Alzheimerovy choroby.

Novinka 
ReMyels zde

V prevenci či propuknutí tohoto onemocnění je nutné se zaměřit na očistu tkání, prokrvení mozku a na regeneraci organismu, nervové tkáně a nervového vlákna.

ReMyels obsahuje novou standardizovanou formuli, která je vyrobena pouze s bylinek, ale obsahuje i komplex jejich přírodních přirozených složek a látek ReMyels je určen a je zároveň krokem k určitému omlazení či regeneraci nervů především u Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, stejně jako u roztroušené sklerózy. Účinné Látky obsažené v naší formuli standardizované extrakty s bylin jsou často bioaktivními molekulami, které mají schopnost ovlivňovat aktivity enzymů či mnohem složitější biochemické reakce. Novinka ReMyels najdete zde

CHCETE-LI SE DOZVĚDĚT VÍCE O ZDRAVÝCH PRODUKTECH A PŘÍRODNÍCH EXTRAKTECH, KTERÉ VÁM MOHOU POMOCI PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz

Studie o působení korálovce a bakopy:
Korálovec ježatý zlepšuje paměť i náladu
Bacopa zdokonaluje kognitivní funkce