MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Hypotyreóza a co ničí vaší štítnou žlázu

Hypotyreóza je onemocnění, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů. Je to významné endokrinní onemocnění člověka a zvířat charakterizované sníženou funkcí štítné žlázy, respektive nedostatečnou produkcí hormonů štítné žlázy.

Tato choroba je i nyní, poměrně časté onemocnění, které postihuje zvláště ženy. V České republice jí trpí zhruba 15-20 % žen, ve věku kolem padesáti let, ale objevuje se i u mladších.

Při tomto onemocnění může být štítná žláza zvětšená, ale ve většině případů je naopak menší, než normálně.

Příčiny hypotyreózy

Příčin hypotyreózy může být několik. Nejčastěji, je způsobena autoagresivní Hashimotovou tyreoiditídou, což je zánětlivá porucha, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu.

Hlavní příčinou hypotyreózy  je dlouhodobý nedostatek jódu, který se může projevit již na narozeném dítěti (kretenismus).

Příznaky hypotyreózy

Nejdůležitější příznaky hypotyreózy má jasné projevy, pacient vnímá bušení srdce a vnitřní neklid až tenzi, podrážděnost. jsou ospalost, zimomřivost, únava, nevýkonnost, svalová slabost, chladná a suchá kůže, prosáknutí až otoky kůže a podkoží, nekvalitní vlasy a padání vlasů, které jsou jemné a ztrácejí barvu. Postižení zažívacího traktu se může projevit zácpou. nebo dochází k zpomalení srdeční činnosti.  Náš hlas se stává hlubším až chraptivým. Někdy dochází k mírnému nárůstu tělesné hmotnosti, zejména vlivem zadržování tekutiny v těle. Při hypotyreóze se může objevit i řada neurologických příznaků z postižení jak centrálního nervového systému (což se navíc  projevuje i ztrátou soustředěnosti, poruchami paměti a výbavnosti a celkovým zhoršením a zpomalením mentální výkonnosti), tak periferního nervového systému (dochází k prodloužení všech svalových a jiných reflexů a vzácně i k mravenčení např. končetin)..Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu, častěji potrácejí i hůře otěhotní.Při dlouhotrvajícím neléčeném průběhu se uvedené obtíže prohlubují, ale pacient se stává spokojeným především díky útlumu psychiky. Většina z nás asi ví hlavně to, že jeho snížená hladina a nedostatek jodu může taktéž způsobit i stavy jako jsou např. deprese či panické úzkosti

Snížená činnost štítné žlázy zpomaluje metabolismus – srdeční frekvence je příliš nízká nebo nepravidelná, může vzniknout i chvění srdce s poruchou tepů. Důsledkem toho může být postupně až bradykardie, tedy arytmie, která způsobí nedostateční zásobení orgánů a tkání těla kyslíkem a živinami. Závažná bradykardie může skončit až zástavou srdce. Zvýšená hladina hormonů pak srdeční tep zrychlí.

Subklinická hypotyreóza

Kromě hypotyreózy s plně vyjádřenými příznaky (které byly uvedeny výše) existuje i forma onemocnění, u které jsou příznaky vyjádřeny jen málo nebo vůbec. Hovoříme pak o tzv. subklinické hypotyreóze. Tato forma onemocnění je stejně častá jako typická hypotyreóza a její výskyt vzrůstá po 50. roce věku, především u žen. Je záludná v tom, že pacient buď nemá žádné obtíže, nebo má obtíže netypické a málo vyjádřené. Nejčastěji jde o únavu, slabost a ztrátu fyzické a mentální výkonnosti. Často bývá i mírně zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Tato forma onemocnění může probíhat dlouhou dobu skrytě a může se postupně zhoršovat, což může mít nepříznivý vliv především na kardiovaskulární systém a na vývoj plodu u těhotných žen. porodu i kvůli pří­padnému dalšímu těhotenství.

Těhotenství klade na štítnou žlázu zvýšené nároky, protože musí produkovat daleko více hormo­nů než za běžného stavu. Do 12. – 16. týdne je totiž plod plně závislý v dodávce tyro­xinu na matce, po­té už jen částečně za předpokla­du dostatečného zásobení matky jodem. Proto by na jeho přísun měla matka dbát zvláštní důraz. Při nedostatečné produkci hormonu tyroxinu je také plod nedostatečně zásoben a existuje riziko, že se plod nebude vyvíjet zdárně. Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro vývoj celého organismu dítě­te, ale především nervové sou­stavy, hlavně mozkové tkáně.

„Dě­ti mohou být psychicky nezralé a mít nejrůznější méně či ví­ce významné psychomotorické poruchy, v případě závažnější poruchy mohou mít i nižší IQ. Matčina porucha funkce štítné žlázy v tě­hotenství se u dítěte může proje­vit později i jako porucha pozor­nosti, neklid,

Vztah k dalším autoimunitním onemocněním

Z hlediska včasného rozpoznání hypotyreózy je důležité, že její nejčastější příčina - chronická lymfocytární tyreoiditida - se často vyskytuje ve spojení s dalšími chorobami, které mají autoimunitní podklad. Mezi nejčastější patří spojení s diabetes mellitus 1. typu, tedy cukrovkou vyskytující se v mladším věku a od počátku vyžadující léčbu insulinem, s chronickým atrofickým zánětem žaludku (ten může být spojen s tzv. perniciózní anémii - zhoubnou chudokrevností), s celiakií, se sníženou funkcí nadledvin, či s vitiligem kůže (ostře ohraničené oblasti snížené pigmentace).

Mnoho z nás si myslí, že dělá všechno správně, aby bylo naše tělo zdravé a silné. Ve skutečnosti ale může být vaše úsilí k ničemu, pokud neberete v potaz škodlivé účinky každodenních předmětů, které používáte v domácnosti. Štítná žláza je malá žláza nacházející se ve spodní části krku. Má nesmírně důležitou funkci, stará se o metabolické procesy ve vašem těle a uvolňuje hormony, které řídí váš metabolismus. Čím ji ale můžete ohrozit?

Několik příkladů na co si dát pozor

Kohoutková voda

Podle mezinárodní lékařské organizace má každý z nás alespoň malou část chloristanu v krvi. A co ten chloristan vlastně je? Jedná se o toxin, který se vyskytuje převážně v pitné vodě a také v některých potravinách. Chloristan v lidském organismu neblaze ovlivňuje funkci štítné žlázy tak, že zabraňuje její produkci hormonů. Proto byste se měli více zajímat o to, jakou vodu přijímá právě vaše domácnost.

Naše doporučení 

Jedinečná filtrační konvice s alkalickým vodním filtrem nejen vodu filtruje, ale také alkalizuje. Zbavuje vodu nečistot od vodního kamene, těžkých kovů, zbytků hnojiv a dalších škodlivých látek. Nastavuje optimální hodnoty TDS cca 260 ppm se zachováním všech potřebným minerálů ve vodě. Alkalizuje kyselou vodu na zásaditou a udržuje filtrovanou vodu po celou dobu v konvici na hodnotách pH 8 – 10 pH.(dle kvality filtrované vody). Obvykle zvyšuje pH vody o dva a více stupně.(pro nejlepší hodnoty pH doporučuje mít filtr stále v kontaktu s vodou v konvici.) 

Relaxační & nevitalizující sprchová hlavice přináší čistou a bezpečnou vodu s úplným odstraněním chloru (CI) z vodovodní vody. Už nemusíte mít žádný strach nebo obavy o stav vaší pokožky, vypadávání vlasů čí nemoci kůže způsobené díky škodlivým účinkům chloru. 

Sója

Fytoestrogeny obsažené v sóje zastupují rostlinné hormony a tím  narušují funkci štítné žlázy.Tento hormon zvyšuje potřebu jódu v těle a tím pádem  pokud nebude současně užívat i  jód  ohrožuje vaši štítnou žlázu. Pozor, pro ženy je však tento hormon  životně důležitý a spíše prospěšný. Pokud  však často konzumujete produkty ze sóji doporučují se tyto produkty  konzumovat  dohromady s přírodním jodem tak aby nedocházelo k jeho  zvýšenému "vyplavení" s organismu. Děti by se  však tomuto hormonu měly vyhnout, jelikož způsobuje komplikace pro jejich správný vývoj. Komplexní nabídku čistých 100% přírodních doplňků vyrobených speciálně pro děti na imunitu a správný vývoj najdete zde. V případě ženských problémů ,nebo pří zvýšené  potřebě užívat ženské estrogeny je důležité vždy užívat ty správné čisté přípravky obsahující přírodní estrogeny ,které spojené s přírodním  jodem. 

DOBRÉ ZDRAVÍ ZAČÍNÁ U ZDRAVÝCH POTRAVIN!

Proto užívejte naše ověřené přírodní doplňky stravy, které jsou vyrobeny z čistě přírodních produktů nejvyšší kvality.

Doporučujeme pro ženy zde 

Natural MenoEstrogen

Komplexní formule pro doplnění estrogenů pro ženy od 35 let.

Jetel červený je tradiční bylinka našich předků. Vědci analýzou květů zjistili, že obsahují přírodní látky, které jsou velmi podobné ženskému estrogenu, které můžeme nazývat izoflavonoidy nebo fytoestrogeny. Estrogeny jsou v ženském těle potřeba zejména k oddálení menopauzy a jako prevence osteoporózy ve vyšším věku. Náš extrakt z červeného jetele obsahuje 40 % izoflavonoidů.

Silná formule podporující zdraví každé ženy. Doplňuje přírodní cestou estrogeny a slaďuje funkci hormonálního systému. Obsahuje pouze čisté přírodní extrakty z macy horské, anděliy čínské, šíšáku bajkalského, hlohu peřenoklaného, červeného jetele, cordycepsu sinensis a ostropestřce mariánského. Doplněný o stopové prvky zinek a jód z chaluhy bublinaté, které podporují normální hormonální funkce.

Pesticidy

Jedy, chemické a nebezpečné látky nás ohrožují všude; jejich vlivům jsme vystaveni doma, na pracovišti i kdekoliv jinde. Do organismu se dostávají konzumací potravin, pitnou vodou, anebo formou léků.

Pesticidy jsou v posledních letech neustále omílané téma. A co to vůbec je? Jedná se o přípravky, které se využívají k hubení živočišných škůdců. Nejvíce se tedy uplatňují v zemědělství. I když se jedná o velmi účinné mořidlo škůdců, má opravdu nepříznivý vliv nejen na zdraví člověka, ale i na celý ekosystém. Může způsobovat různé nemoci, od poškození nervové soustavy, až po poškození mozku. Zejména u dětí se projevují vývojové problémy. Samozřejmě také snižují funkci štítné žlázy a zvyšují odolnost vůči snaze zhubnout.

Chemické léky 

Buďte opatrní! Léky na tlumení bolesti včetně těch, které běžně bereme na bolesti kloubů, zubů a zad, mohou snížit  snižují funkci štítné žlázy  či vstřebatelnost 
Jódu. Více info zde 

Prognóza a léčba

Dlouhodobě neléčená hypotyreóza má závažné zdravotní důsledky a může vést i k smrti.

Štítná žláza je potřebný orgán, bez kterého nelze zdravě fungovat. Dejte si proto pozor na některé věci, které její činnost můžou ohrozit a vám tak znepříjemnit život.

Lze potížím s nemocí štítné žlázy  zabránit?

Velké světové studie ukázaly zlepšení duševních schopností u dětí, kterým se podávaly jódové preparáty. Je prokázáno, že ženy s fibrocystickou mastopathií , tedy bulkami v prsu, mají nedostatek jódu a měly by ho dostávat léčebně. Jsou dokonce také zmínky o úspěšné léčbě cyst vaječníku jódem. Ano, mimo naše hranice probíhá léčba i tímto způsobem. Některé práce dokonce popisují souvislost mezi nedostatkem jódu a zeleným zákalem očním či Alzheimerovou nemocí. Několik světových studií podrobně zdůvodňuje také možnost, že nedostatek jódu spolupůsobí na vzniku polio, tedy dětské obrny.

Z výše popsaných pozorování je zřejmé, že jód je velmi potřebnou součástí při vytváření rovnováhy vnitřního prostředí.

Jistě je dobré něco vědět o vstřebávání jódu. Hlavně proto, že ho snižují košťáloviny - brokolice, kedluben, kouření i pasivní kouření, nitrity či nitráty, které jsou v nesprávně pěstované zelenině a v uzeninách, většina druhů chemických léků a v neposlední řadě snižuje vstřebávání jódu i chlór.

Doporučená denní dávka jódu od 4 let věku je 150 mikrogramů, u těhotných 200 mikrogramů, u kojících ještě o něco více. Jód se vylučuje močí a jeho množství se dá zjistit při sběru moči za 24 hodin.

Jak se jód vstřebává?

Ne všichni vědí, že jód se také  vstřebává kůží. (např.koupáním v moři) V našich podmínkách se  Jód se vstřebává především ze střeva. Hlavním zdrojem jsou mořské ryby a mořské chaluhy tmavé barvy. Jód je obsažen i v mořských korýších, mořských slávkách a humrech.( to vše platí ovšem při max. užití těchto potravin  do 12 hodin čerstvých pak hodnoty jodu razantně klesají. 

Největší podíl přírodního jódu  je však obsažen  v mořských chaluhách. (Chaluha bublinatá)


Fucus vesiculosus

Lidové názvy: chaluha měchýřnatá, bublinatka, mořská řasa, kelp

Čeleď: Fucaceae (chaluhovité)

Popis rostliny

Chaluha bublinatá se řadí do skupiny hnědých řas. Přestože obsahuje zelený chlorofyl, překrývají ho žlutohnědá barviva, zvláště fukoxanthin. Řasa tak má hnědavou nebo žlutozelenou barvu. Při odlivu leží na zemi a barví se do černa, příliv jí dává zase původní žlutohnědou barvu. Chaluhy představují jednoduchou formu rostlin, které vytvářejí bohaté porosty.

Rostlinu tvoří kožovité, vidličkovitě rozvětvené stélky. Tyto mnohobuněčné stélky (listy chaluhy) dosahující délky až přes 1 m. Mají drsné střední žilky, kolem kterých jsou umístěny párové duté měchýře, vzduchové bubliny, které rostlině ve vodě dávají energii. Na špičce jsou pak houbovitě nafouklá plodová tělesa se samčími i samičími rozmnožovacími buňkami.

Na konci každé stélky je diskovité příchytné těleso, kterým se řasa upíná na podklad. Jako podklad řase slouží zejména skály, také dřevo nebo mušle. Přichycuje se i na pilíře vodních staveb, hráze, přístavní mola apod.

Původ a výskyt

Chaluha bublinatá vyhledává chladnější slanou vodu, daří se ji do hloubky 5 m. Vyskytuje se zejména v mělčinách Severního a Baltského moře.

Pro komerční účely se chaluha sklízí především na severoamerickém a západoevropském pobřeží Atlantiku a Tichého oceánu.

Léčitelství

Chaluha bublinatá slouží jako významný zdroj jódu, ten nedílně souvisí se správnou funkcí štítné žlázy. Vedle organicky vázaného jódu obsahuje chaluha také další stopové prvky jako bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor, chróm, zinek, mangan, selen nebo křemík. Ve složení chaluhy najdeme i polysacharidy (laminarin, fukoidin), algináty, lipidy a barviva, mj. betakaroten nebo skvalen. V léčitelství se užívá stélka řasy

Základem prevence je  proto vždy dostatečný přísun přírodního jódu. Pozor by na sebe měly dávat hlavně těhotné ženy, protože neléčené choroby štítné žlázy mohou skončit závažnými komplikacemi až poruchou vývoje plodu. Užívejte proto naše ověřené 100%  přírodní doplňky jako je Chaluha bublinatá.

Víte ,že ?

Železo: naše tělo potřebuje železo, aby vůbec mohlo zužitkovat jód. Jestliže postižený nevědomky trpí nedostatkem železa, ale dostává na podporu produkce hormonů štítné žlázy jód, nedočká se díky chybějícímu železu žádného zlepšení. Nedostatkem železa trpí především lidé, kteří svým životním stylem (např. vegetariáni) přijímají v potravě málo železa nebo ti, kteří díky vyšším ztrátám krve (např. silná menstruace) vylučují více železa, než přijímají..Doporučujeme zde 

Zinek:
 mnohé studie zjistily souvislost mezi nízkou hladinou zinku a velikostí štítné žlázy. Byla pozorována narůstající tvorba antitělísek, které jsou spouštěči autoimunitních onemocnění jako je třeba Hashimotovy tyreoiditidy. Zvýšený příjem zinku je proto při hypofunkci štítné žlázy důležitý, aby se zabránilo zvětšení štítné žlázy.Doporučujeme vám náš nový výrobek 100%  DDD  železo  a zinek  zde

Různé výzkumytaké ukázaly, že stopové prvky,
vitamíny, minerální látky jsou důležité pro udržování zdravé štítné žlázy, vitamin C, E a vitaminy skupiny B mohou pomáhat při léčení správné funkce štítné žlázy a imunitního systému. Vše působí efektivněji a lépe, pokud je užíváme společně zkombinované tak, jak je to pro ně přirozené a jak se vyskytují v přírodě.



 JESTLIŽE VÁS ZAJÍMAJÍ DALŠÍ INFORMACE O ZDRAVÝCH ŘASÁCH JAKO JE CHALUHA BUBLINATÁ  ČI JINÝCH PŘÍRODNÍCH DOPLNCÍCH NA PODPORU ZDRAVÍ A PROTI ÚNAVĚ, PODÍVEJTE SE 

ZDE
   DOPORUČUJEME  

www.naturgreen.cz

Testovací sadu na nedostatek  jódu naleznete zde: 

Lugolův roztok testovací sada 10m

Zajímavé články:
Přírodní zdroj jódu je chaluha bublinatá
K hubnutí je potřeba dostatek jódu v těle