MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Jak bojovat proti padání vlasů? Chybí mi vitamíny?

Vypadávání vlasů

Vlasy vypadávají každému člověku denně a je to přirozená součást růstového cyklu vlasů. Avšak mezi pravidelným a nadměrným vypadáváním vlasů je jen malý rozdíl.Vlasové folikuly produkují nové vlasy každých dva až šest let (v závislosti na věku) a během následujících tří odlišných fází:

Anagenní (růstová fáze) trvá dva až pět let a určuje délku našich vlasů. Přibližně 90% vlasů na hlavě je v růstové fázi. Když se anagenní fáze blíží ke svému konci, vlasy vstoupí do katagenní fáze, která trvá jeden až dva týdny. Vlasy v této fázi přestanou růst, vlasové folikuly se zmenší a jejich jedna část začíná odumírat.

Telogenní (klidová fáze) trvá asi pět měsíců. Během této doby neprobíhá žádný růst. Na konci klidové fáze, vlas vypadne a z folikulu začne růst nový vlas. Přibližně 10% vlasů na hlavě se nachází v této fázi v jakémkoliv okamžiku. K viditelnému vypadávání vlasů dochází, když vlasy vstoupí do telogenní klidové fáze nebo příliš brzy, což způsobuje nadměrné vypadávání vlasů. Více informací o tom jak proč vlasy vypadávají  se dozvíte v našem článku.

Vypadávání vlasů je nejčastěji způsobeno hormonálními výkyvy, kterými si lidské tělo, zejména ženské, prochází. Hormonální změnami jsou: těhotenství, období po porodu, kojení a menopauza. Vlasy vypadávají daleko více mužům, než ženám, u kterých vlasový úbytek není tak rozsáhlý. Na jaře a na podzim vlasy vypadávají více než v jiných ročních obdobích a naopak v letních měsících rostou daleko rychleji. Není čeho se ale obávat, na lidské hlavě roste průměrně 100 000 vlasů. Vypadané vlasy narostou znovu, v průměru za měsíc o jeden centimetr. Zpozornět byste měla, pokud vám začnou vlasy padat výrazně nad rámec obvyklého množství. Třeba že je nacházíte ve velkém množství na oblečení, na polštáři, při česání vám na hřebenu zůstanou celé prameny. Když za vlasy zataháte a velký trs vám zůstane v ruce, je něco špatně. Vlasům se daří pokud mají k dispozici vitamíny, bílkoviny a minerály. Nedostatek bílkovin je často příčinou vypadávání vlasů, a protože vlasy nejsou v lidském těle podstatné, když Vám chybí živiny, vlasy jsou často ty první, které tím utrpí. Špatné stravování ovlivní další růst, který se zpomalí nebo se může zcela zastavit, což vede k nadměrnému vypadávání vlasů, lámání vlasů a špatnému připojení vlasů ke kořínkům. Také nedostatek určitých vitamínů může způsobovat vypadávání vlasů.


Možné příčiny vypadávání vlasů

 • špatné hormony, léky jako cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia a nadbytek vitamínu A, antiepileptika, cholestatika
 • hormonální změny, dědičnost, špatný krevní oběh ,následky chemoterapie při léčení zhoubných nádorů
 • akutní onemocnění, úbytek hmotnosti, vysoká horečka a prodělaná infekce
 • nedostatek železa a dalších vitamínů  a minerálů, diabetes, problémy a poruchy štítné žlázy, stres -specifické poruchy výživy
 • svazování vlasů do úzkých, těsných copů, dlouhodobé nošení čepic a jakýchkoli pokrývek hlavy v zaměstnání
 • UV záření, časté a nešetrné barvení, odbarvování, fénování a jiné úpravy vlasů

Nejčastější příčiny vypadávání vlasů a jak si s nimi poradit

Menopauza- v období menopauzy dochází v těle ženy k velkým hormonálním změnám, které pak mohou ovlivňovat kvalitu vlasů i pokožky. Snižuje se tvorba elastinu a kolagenu v pokožce, vlasy ztrácejí pružnost, oslabují se cévy a jejich schopnost vyživovat vlasové folikuly následkem čeho dochází k výpadku a řídnutí vlasů.

Jak si pomoci sám: stárnutí organizmu je zcela přirozené, ale můžeme bránit jeho projevům či předčasným příznakům například užíváním vhodných doplňků stravy a především životním stylem. Více info zde. 

Telogenní výpar - jde o stav, kdy dochází k abnormálnímu vypadávání vlasů způsobené velkou hormonální zátěží na vlasy, např. těhotenství, operace, drastické hubnutí, vysoký stres, porod apod. Vlasy díky telogenního výparu vypadávají hlavně při jejich mytí, česání nebo stylingování. Příčinou může být také užívání některých léků, např. antidepresiva, betablokátory nebo nesteroidní protizánětlivé léky.

Příznaky: vypadávání vlasů se u člověka objeví po 6 týdnech až 3 měsících po velké stresující události (viz výše). Vrcholným stádiem je ztráta vlasů, která se vejde do hrsti.

Jak si pomoci sám: vypadávání vlasů spojené s těhotenstvím nebo stresem spojeným s čekáním na velkou operaci člověk nijak neovlivní. Je-li vypadávání vlasů spojeno s "běžným" stresem, měl se člověk snažit úzkostem a vystavováním stresu vyhnout. Vypadávají-li vlasy po operačním zákroku, může člověk poprosit o změnu léků nebo snížení dávkování. Na uklidnění doporučujeme přírodní RelaxHerbs . Více info zde.

Dědičnost - dědičnost patří mezi nejčastější příčiny vypadávaní vlasů, ať už u žen nebo u mužů.

Příznaky: řídnutí vlasů začíná u žen nejčastěji v ofině, v některých případech se řídnutí a vypadávání vlasů může objevit po celé pokožce hlavy.

Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) - hormony štítné žlázy jsou zodpovědné za rychlost lidského metabolismus, kterou lidské tělo využívá k růstu vlasů, kůže a nehtů. Snížené množství hormonů může způsobit také vypadávání nebo řídnutí vlasů. Doporučuje užívání kvalitního  přírodního jodu info zde.

Příznaky: jsou spojeny hlavně s hypotyreózou, což je přibývání na váze, únava, zácpa, deprese, problémy se soustředěním. Vlasy, nehty a lidská pokožka se mohou stát křehčí a můžou se snadněji lámat nebo vypadávat. Snížená funkce štítné žlázy trápí častěji ženy nad 50 let.

Jak si pomoci sám: užívat dostatek vitamínů a minerálů a především přírodní jod.

Anémie z nedostatku železa- nedostatek železa způsobuje nedostatek červených krvinek, které mají za úkol přenášet kyslík do buněk v celém těle a dodávat lidem potřebnou energii.

Příznaky: únava, slabost, bledá pleť, bolest hlavy, problémy se soustředěním, studené končetiny, vypadávání vlasů.

Jak si pomoci sám: vybírat si  kvalitní potravinové doplňky, potraviny bohaté na železo, např. hovězí nebo vepřové maso, ryby, listová zelenina, cereálie, fazole. Zároveň je dobré společně se železem konzumovat také vitamíny bohaté na vitamín C, které napomáhá ke vstřebávání železa.

Syndrom polycystických ovárií - nemoc způsobená hormonální nerovnováhou, kdy ženské vaječníky produkují příliš mnoho mužských hormonů. Nemoc často způsobuje také neplodnost.

Příznaky: nepravidelná menstruace, akné, cysta na vaječnících, vypadávání vlasů nebo růst vlasů na jiných částech těla.

Kožní problémy - poškozená pokožka hlavy může způsobit zánět, který znesnadňuje růst vlasů. K vypadávání vlasů vedou lupy, lupénka a plísňová infekce, např. pásový opar.

Příznaky: pokožka hlavy je mastná, nažloutlá. Objevují se husté bílé šupinky na pokožce hlavy.

Alopecia areata - jde o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá vlasové folikuly stejnoměrně u mužů i u žen.

Příznaky: objevují se kulaté, hladké skvrny, plešatost na hlavě, obočí nebo nohou.

Jak si pomoci sám: důležité je snížení a vyhnutí se stresovému prostředí, léčba probíhá pomocí kortikosteroidů, je možné vyzkoušet také minoxidil.

Vypadávání vlasů a kosmetika

Nadměrný styling - časté šamponování, barvení a stylingování vlasů jim může ublížit. Teplo a chemikálie oslabují vlasy, napomáhají k jejich lámavosti a vypadávání. Častým viníkem je kombinace keratinu, barvení a fénování.

Příznaky: omezit čas a četnost při péči o vlasy.

Jak si pomoci sám: vyhnout se používání zařízení, které způsobují přehřátí vlasů. Fén by si měly ženy nastavit na pomalé a chladné foukání, snížit by ženy měly také používaní vlasové žehličky. Při barvení vlasů by měly ženy postoupit maximálně o 2 vlasové odstíny, výraznější barevná změna může způsobit vypadávání vlasů. Při používání gelu nebo spreje na vlasy nemusí ženy nebo muži čekat na to, až vlasy uschnou, budou stejně tak či tak tvrdé a budou mít daleko větší pravděpodobnost k tomu, že se zlomí.

Běžné versus nadměrné vypadávání vlasů

Ženám denně vypadne běžně do 100 vlasů (po umývání vlasů až 300) a pokud je vše v pořádku, vlasové kořínky by měly v této situaci fungovat tak, že jakmile starý vlas vypadne, na jeho místě začíná růst vlas nový. V případě, že je vlasová cibulka poškozena a není aktivní, nový vlas nevyprodukuje. Problémem jsou také vyčesávané chomáče vlasů anebo plné dlaně vlasů při jejich mytí, česání. Signálem nekvalitního prostředí pro růst nových vlasu je i podrážděná pokožka, lupy, stroupky, lámavé vlasy.

Padání vlasů v těhotenství

Těhotná žena může první signály padání vlasů zaznamenat už v prvním trimestru, kdy její tělo prodělává velkou hormonální změnu, která má na vlasy vliv. Za hormonální změnou stojí hlavně estrogen a progesteron a jejich zvýšení. I když je normální úbytek vlasů považování 100 až 300 vlasů denně, v těhotenství a po něm může toto číslo růst. Extrémní vypadávání vlasů by mělo ustávat po 8 až 12 měsících po porodu a obecně se nedoporučuje vlasy nijak často umývat (stačí 2-3x týdně) a upravovat.

Nedostatek estrogenu padání vlasů po porodu, při kojení– může stát u žen za stejným problémem, a to především v období menopauzy a po ní.

Příznaky: porod je pro každou ženu fyzickou a psychickou zátěží, i když se jedná o fyziologický proces, na který se po celé těhotenství tělo připravuje, další etapa vypadávání vlasů může přijít právě po něm a to hlavně 3 až 6 měsíců po porodu. Stejná situace nastává i v čase, kdy žena své dítě kojí. Vlasy jsou řidší, protože se estrogen v těle ženy dostává do normálu, přechod růstové fáze vlasů a doby, kdy je vlas v klidu, je rychlejší, zrychluje se tedy vlasový cyklus a to způsobuje vypadávání vlasů.

První pomocí může být zařazení čerstvých ryb, ovoce, vitamínů a minerálu v podobě čistých a přírodních doplňků stravy do svého jídelníčku, který by měl být pestrý a vyvážený. Více info jak získat čisté vitamíny je zde.  

U všech výše uvedených případů se většinou se jedná o problém v nedostatku vitamínů a minerálu, dokáží ho lékaři diagnostikovat přímo z hladin zmíněných minerálů v krvi anebo pomocí specializovaného vyšetření vlasu.

Jak předcházet vypadávání vlasů?

Důležitá je hlavně prevence a to vhodnou stravou bohatou na vitamíny a minerály,Q3 pa nasazení vhodných a kvalitních potravinových  doplňků, jako je Chlorella, SMP vápník/hořčík , Naturgreen® Garlic&O3, Naturgreen® AcerolaCmax, Active B-Complex, Naturgreen® FerroCare , Kelp - chaluha bublinatá  a další. Aby vlasy nebyly lámavé a suché, potřebují lipidy (Garlic&O3, Active B-Complex ) které se nacházejí především v olejích a tucích.

Vitamíny účinné v boji pro vypadávání vlasů

 • Vitamíny B-komplexu, díky kterým jsou vlasy chráněny před UV zářením, lupy a předejte se tak vypadávání vlasů.
 • Vitamín E dodávající hebkost každému vlasu zde ( jojobový olej)
 • Vitamín C, který udrží vlasy zdravé
 • Vitamín A je pomocníkem v oblasti redukce mazových žláz
 • Mímo výše uvedené vitamíny  a minerály je vhodné je užívání doplňku stravy Natural Hair Revital s vysokým obsahem antioxidantů

Účinné látky v boji pro vypadávání vlasů  jsou především :  B komplex ,Zinek, Železo, Vápník, Hořčík, Jod, Vit.C, D, Q3 a další přírodní dobře vstřebatelné zdroje minerálů, vitamínů a bylinek.

Další zajímavé tipy proti vypadávaní vlasů

Relaxační & nevitalizující sprchová hlavice přináší čistou a bezpečnou vodu s úplným odstraněním chloru (CI) z vodovodní vody. Už nemusíte mít žádný strach nebo obavy o stav vaší pokožky, vypadávání vlasů čí nemoci kůže způsobené díky škodlivým účinkům chloru. Tato naprosto „čistá obohacená voda“ zlepšuje lámavost vlasů, tvorbu lupů, předchází zhoršení kožních problémů ,akné, různých typů ekzémů, plísní, kvasinkových infekcí nebo lupénky. Tato „čistá voda“ pomáhá a preventivně eliminuje zvýšené riziko rakoviny a to především rakoviny kůže.Více info najdete zde

Filtrační konvice s alkalickým vodním filtrem pití zásadité vody, která vnitřně čistí naše tělo, je důležitou a velmi účinnou kúrou k tomu, abychom neutralizovali a eliminovali dioxin a další chemické látky, které poškozují naše životní prostředí. Vzhledem k tomu, že v buňkách se neustále tvoří volné radikály, je nejlepší trvalé čištění ionizovanou zásaditou vodou

Víte, že  zásaditá voda je revitalizačním prostředkem pro krev, mozek a celé tělo, že čistí každou část těla. Tento druh vody má schopnost zaplavit naše orgány zevnitř, odplavuje škodlivé látky, které se tam usadily díky volným radikálům, a tak čistí tělo.

Chcete se dozvědět  o zásadité vodě více ? Doporučujeme vám  naši alkalickou konvici, která dokáže tuto zásaditou vodu vyrobit. Více info najdete zde


CHCETE-LI SE DOZVĚDĚT O POZITIVNÍM PŮSOBENÍ ROSTLINNÝCH EXTRAKTŮ NA  VAŠE VLASY A VÁŠ ORGANIZMUS DOZVĚDĚT VÍCE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz