MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Jak je poznat žaludeční-dvanáctníkové vředy a co na ně pomáhá?

Žaludeční vředy rozumíme slizniční defekt, který vzniká v žaludku nebo ve dvanáctníku samonatrávením sliznice vlastní žaludeční šťávou. Pokud se tedy zvyšuje množství žaludeční kyseliny v žaludku stoupá riziko vzniku onemocnění žaludeční vředy..Eroze sliznice vystýlající žaludek a dvanácterník jsou velmi bolestivé a někdy mohou ohrožovat život nemocného.  Žaludeční sliznice se pak může zanítit na podkladě bakterie,kterou jistě někteří z vás znají pod jménem Helicobacter pylori 

Vřed je kráterovitá eroze ve sliznici žaludku nebo dvanácterníku (prvním oddíle tenkého střeva). Žlázky v žaludku normálně vylučují trávicí šťávy včetně kyseliny solné a enzymu pepsinu; současně vylučuje sliznice i hlen, který ji chrání před poškozením trávicími šťávami. Je-li tato rovnováha nějak porušena, může vzniknout žaludeční vřed, protože žaludeční šťáva začne trávit vlastní sliznici nebo sliznici dvanácterníku.Většinou je lze rychle a účinně léčit prostředky klasické medicíny; potravinové doplňky pomáhají tento hojivý proces velmi urychlovat.

Léčí nebo by se s nimi léčit měl každý desátý Čech, jak potvrzují statistiky. Poznáte snadno podle bolestí pod hrudní kostí.Žaludeční vředy většinou mají i tyto příznaky: bolest v nadbřišku přichází těsně po jídle s pocitem plnosti v okolí žaludku, pálení žáhy. Dvanáctníkové vředy se často projevují bolestí nalačno (často v noci). Nemocní lidé pak často řeší tento pocit požitím jídla nebo mléka. Při akutní fázi onemocnění se může objevit krvácení z vředu. To se často projevuje zvracením krve a nebo černou dehtovitou stolicí. Další závažnou komplikací je perforace vředu.

Žaludeční vředy se mohou objevit také u nemocných, kteří často užívají nesteroidní antirevmatika např. ibuprofen, kyselina acetylosalicylová, diclofenak apd. Všechny tyto léky narušují obranné mechanismy v žaludku a dvanáctníku a u disponovaných jedinců se mohou objevit žaludeční vředy i bez přítomnosti bakterie Helicobacter pylori. Dalším činitelem vyvolávající toto onemocnění žaludeční vředy je stres.Onemocnění žaludeční vředy je známá také tím, že se obtíže projevují sezóně tzn. na jaře a na podzim.

Žaludeční vředy způsobuje kyselina

Někdy je ostrá a pálivá, jindy spíš tupá, přesné místo závisí na umístění vředu. Záludné je, že někdy nebolí vůbec a přijde se na ně teprve při vyšetření pro zdánlivě nesouvisející potíže. Bolest je často považována za pálení žáhy nebo prázdný žaludek.

Aby se přijatá potrava natrávila, je zapotřebí kyselina chlorovodíková, která se v žaludku tvoří. Žaludek sám je proti jejímu působení chráněn silnou žaludeční výstelkou. Pokud dojde k jejímu narušení, kyselina začne nerušeně hodovat na daleko méně odolných vrstvách tkání pod výstelkou. Vředy nemusí postihovat jen žaludek, ale i dvanácterník.Obvykle platí, že vřed vznikne tehdy, pokud je žaludeční kyseliny příliš. Stejně často vznikne ale tam, kde žaludeční sliznici a její ochrannou hlenovou vrstvu poruší vliv alkoholu, černé kávy nalačno, kouření, a také nepravidelná, studená nebo naopak příliš horká potrava.Vředová choroba pochází z infekce. K jejímu narušení samozřejmě přispívá také starý známý stres a mnohé léky.Oslabené místo pak snadno naruší agresivní žaludeční šťávy.Za masové rozšíření vředové choroby však může infekce bakterií Helicobacter pylori, kterou se člověk obvykle nakazí už v dětství a to v rámci rodiny, slinami nebo jinými tělními tekutinami.Zánět žaludku se přesunul mezi infekční nemoci a místo operace se doporučují antibiotika. Zajímavé je, že v mnoha zemích se v souvislosti s častým nasazováním antibiotik na jiné nemoci snížil výskyt žaludečních vředů, ale čeští lékaři tento trend zatím nepozorují.

                                                               

Nákaza Helicobacteru je nejrozšířenější infekcí na světě. Odhaduje se, že v rozvojových zemích ji má v žaludku až 90 % obyvatelstva, neboť se šíří infikovanými potravinami a vodou a v průmyslově rozvinutých zemích více než 50 % obyvatelstva. Jak je ale zřejmé, ne všichni vředovou chorobou či zánětem onemocní. Roli hraje nejspíš genetická dispozice,ale i již výše uvedené, špatná voda či nezdravé infikované potraviny.V případě podezření na nákazu Helicobacteriem doporučujeme na pití používat pouze čistou filtrovanou a alkalickou vodu info najdete zde.

Kromě antibiotik se při silné bolesti používají léky k tlumení obtíží trávícího ústrojí (antacida), které sníží kyselost a na krátkou dobu pomohou. Situaci však neřeší. Nejpoužívanější a nejúčinnější jsou léky blokující sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, zejména blokátory protonové pumpy, jako Helicid a podobné přípravky. Pro rychlou úlevu se doporučuje vypít větší také množství alkalické vody,(možno kombinovat s jedlou sodou) která zředí žaludeční kyseliny. Na křeče také dobře působí čistá přírodní  šťáva s Aloe vera.

Bakterie může vést až k rakovině a nakažený Helicobacter pylori u rozšíření vředové choroby, musí  samozřejmě zapomenout na dráždivá jídla, ale doporučení může být i omezit celozrnné pečivo. Velmi vhodné jsou brambory, které uklidňují a mají zásaditou reakci. Podobně působí také dýně, banány, doměkka uvařená rýže. Bez doktora a odborného vyšetření se určitě neobejdete. Pokud se vředy neléčí, zadělává si člověk ještě na větší komplikace. Patří sem například akutní perforace žaludeční stěny a krvácení či již zmíněná rakovina žaludku nebo tlustého střeva. Máte-li podezření, že byste mohli být tímto onemocněním postiženi, navštivte ihned lékaře. Vznik žaludečních a dvanácterníkových vředů může vést až již ke zmíněné  rakovině.  Je dokázáno, že přítomnost Helicobakteru je hlavní příčinou karcinomu žaludku.

Základem léčby či prevence je úprava životosprávy s omezením kouření. Strava by neměla obsahovat dráždivé a kyselé látky. Nevhodná je také káva, cola a alkoholické nápoje. Důležitá jsou pro nemocné relaxační cvičení a jóga. Lékař většinou předepisuje antibiotika a léky které snižují kyselou žaludeční sekreci.

Pro nemocného jsou také vhodné bylinky a přírodní přípravky, které urychlují a podporují léčbu. Většinou je lze rychle a účinně léčit prostředky klasické medicíny; potravinové doplňky pomáhají tento hojivý proces urychlovat.

Základem je prevence a případná léčba potravinovými doplňky

Vznikne-li podezření na žaludeční vřed, lékař zařídí vyšetření na H. pylori a při pozitivním výsledku předepíše antibiotika. Ať už se přítomnost bakterií prokáže či nikoli, níže uvedené doplňky lze všechny kombinovat vzájemně i s klasickými léky. Tyto přímo zaměřené  v kombinaci s alkalickou vodou dokážou několikanásobně  urychlit proces celé léčby a  hojení. Bolest se zmenší během jednoho týdne, ale vřed se může hojit až dva měsíce

Vhodné potravinové doplňky při žaludečních vředech jsou zejména: vit.C třezalka, bazalka, meduňka, lékořice ,heřmánek, aloe vera ,lékořice , momordika , včelí pyl,černý kmín (Nigella sativa), zázvor pravý, lactobacily  a další.

Aloe vera 100%  přírodní šťáva nebo gel

(musí obsahovat min.  99.7 % aloe vera, nikoli aloin nebo aleo-emodin, navíc nesmí být vyrobenu s extraktu nebo koncentrátu ,takové aloe pouze dráždí střeva a žaludek.)

Naturgreen® StomachHerbs


obsahuje hořkou okurku momordiku, včelí pyl, propolis a 6 účinných bylinek – třezalku, bazalku, meduňku, lékořici, heřmánek a květ ibišku. Momordika charantia je tropická liána, která dosahuje délky až 5 metrů. Její plody obsahují steroidí saponiny, mezi které patří i charantin, kyselinu askorbovou a volné aminokyseliny. Plody a semena navíc obsahují alkaloidy, tzv. momordicin, polypeptid p-inzulin podobný hovězímu inzulinu, momorcharin A a B a další látky. V tradičních medicínách se momodrika používá proti plynatosti, při vředech nebo cukrovce. Třezalka, bazalka, meduňka, lékořice i heřmánek pomáhají udržet normální funkci trávicího systému. Obsahují přírodní silice, hořčiny a saponiny. Včelí pyl obsahuje řadu biologicky aktivních látek, lehce stravitelné bílkoviny, aminokyseliny a vitamíny. Propolis, nebo také včelí tmel je produkt včely medonosné. Obsahuje pryskyřice, vosky, balzámy a éterické oleje. Nalezneme v něm i vitamíny skupiny B.

Naturgreen® ImmunStar



dokonale čistý přírodní prostředek obsahující semena černuchy seté (Nigella sativa), kůru skořicovníku (Cinnamomum) a kořen zázvoru lékařského (Zingiber officinale). Černucha setá, někdy nazývaná také černý kmín, se užívá na Balkáně, a potom dál na východ, v Turecku, Indii, kde se užívá asi nejvíce, a na Středním východě. Používá se jako koření i jako lék, o kterém se traduje, že „vyléčí vše, kromě smrti“.

Naturgreen® AcerolaCmax

obsahuje přírodní vitamín C z tropické višně aceroly a z šípků. Navíc obsahuje flavonoidy, lykopen a piperin. Naturgreen® AcerolaCmax je doplněn pouze bylinami s přirozeně se vyskytujícími přírodními látkami (vitamíny) včetně bioflavonoidů, které  navíc zvyšují jeho biologickou dostupnost.Náš přírodní vitamín C z Acelory je také navázaný na piperin a další látky které jsou zde obsažené a tím  náš výrobek získává úplně nové kvalitativní vlastnosti, ale i vyšší biologickou dostupnost. Navíc tento přírodní vitamín C je lehce zásaditý čímž nepřekyseluje organismus tak jako chemická kyselina askorbová má zasadité pH a tudíž nedráždí žaludeční sliznici jako jiné kyselé formy vitamínu C. Ve všech moderních přípravcích obsahujících vitamín C právě proto často nacházíme i bioflavonoidy, které napomáhají vstřebávání vitaminu C. Flavonoidy jsou rostlinná nedusíkatá barviva v ovoci, zelenině a rostlinách. Některé z nich se používají k výrobě léků. Bioflavonoidy jsou flavonoidy s biologickým účinkem.
Lidský organismus není schopen vytvořit si bioflavonoidy sám, musí je přijímat v rostlinné potravě. S modrých řas se získává bioflavonoid kvercetin (quercetin). Bohatý zdroj bioflavonoidů můžeme také nalézt i v meruňkách, třešních, hroznovém vínu, švestkách a šípcích.

Chlorella Probiotic Lactobacillus Komplex

sladkovodni řasa Chlorella  s laktobacily a fruktooligosacharidy je vyváženou kombinací laktobacilů ,oligosacharidů minerálů a vitamínů ,které jsou zdrojem živin pro mikroflóru v tlustém střevě a  jsou nezbytnou součástí střevní mikroflóry Probiotické bakterie zajišťují správné trávení  a podporu imunity. Fruktooligosacharidy,  je druh rozpustné vlákniny (nevstřebává se v tenkém střevě), které představují nezbytnou živinu pro bakterie prospěšné v našim zažívacím ústrojí (střevní fyziologická mikroflóra), podporují jejich růst, a tímto mají výrazný vliv na celkovou kondici a zdraví lidského organismu.Výrobek je mimo jiné i vhodným doplňkem stravy pro dlouhodobé užívání či během  nebo po  užívání antibiotik. 

Filtrační konvici s alkalickým vodním filtrem

pití zásadité alkalické vody, která mimo jiné odstraňuje i pálení žáhy, které je spojené s příznaky žaludečních vředů. Navíc zásaditá,pH čili alkalická voda je  pro lidské tělo velmi prospěšná. Je to pravé řešení problému překyselení organismu. Příznivě ovlivňuje acidobazickou rovnováhu těla a vrací ji do normálních hodnot. 


Zjistěte si o čistě přírodních produktech na podporu zdraví více informací,
doporučujeme
www.naturgreen.cz