MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Kombinace mnoha léků ohrožuje život

 

Kombinace mnoha léků ohrožují zdraví desetitisíců pacientů



Už při užívání více než čtyř různých druhů léků současně může člověku hrozit nebezpečí poškození zdraví. Mohou znásobovat účinnost druhého léku, případně zvyšovat jeho nežádoucí vedlejší účinky. Riziko stoupá s každým dalším užívaným medikamentem a při terapii osmi léky současně je závažná interakce takřka jistá.

Nebezpečných osm druhů různých léků užívalo v průběhu roku 2012 téměř 37 tisíc našich klientů. Přes 2300 klientů si v uvedeném roce vyzvedlo z lékárny celkem 20 druhů léků, čtyřiadvacet klientů si jich vyzvedlo dokonce 40 druhů. A máme i jednotlivce, kteří měli předloni předepsáno 60 a více různých druhů léčiv,“ seznámil Právo v pondělí s výsledky analýzy generální ředitel největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) Jaromír Gajdáček.

Pokud například pacient bere lék na ředění krve a k tomu si vezme lék, který má jako vedlejší účinek také ředění krve, pak se „ředící“ účinek znásobí a pacient může například i vykrvácet. Je třeba dát pozor i na kombinace antibiotik a léků na snížení cholesterolu.

Léky na bolest zatěžují játra

Rovněž při kombinaci léků proti bolesti, tzv. analgetik, bychom měli být velmi obezřetní, protože tyto léky nesmírně zatěžují játra. ZP MV ČR přišla s novinkou, jak nebezpečným kombinacím zabránit už při jejich předepisování lékaři.

Ve spolupráci se společností CompuGroup Medical spustila unikátní projekt určený všem praktickým lékařům, kteří s pojišťovnou komunikují elektronicky. Díky tomuto projektu získají praktičtí lékaři ucelený přehled o všech užívaných lécích konkrétního pacienta.

„Údaje o léčivech jsou spolu s preskripcí lékaře propojeny na modul automatické kontroly lékových interakcí, který je v rámci projektu pro pojištěnce ZP MV ČR k dispozici bezplatně. Při předepisování léku je tak lékař okamžitě upozorněn na potenciální nežádoucí lékové interakce,“ zdůraznil generální ředitel ZP MV ČR Jaromír Gajdáček.

Některé nemoci či užívání léků mohou vést ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi, avšak u většiny pacientů jsou na vině špatné stravovací návyky, obezita, nedostatek pohybu, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a v neposlední řadě přispívají zděděné genetické předpoklady.

 CHCETE-LI SE O ZDRAVÍ PROSPĚŠNÝCH PRODUKTECH DOZVĚDĚT VÍCE, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz