MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Korálovec ježatý zlepšuje paměť i náladu


V houbách nalézáme velké množství léčivých sloučenin. Známé medicinální houby jako je Ganoderma, Cordyceps či Maitake mají alespoň houbě podobný tvar. To ale nemůžeme říci o korálovci ježatém (Hericium erinaceus), která vůbec nemá klasický klobouk ani nožku. Její tvar se podobá spíš možskému korálu, podle něhož dostal v český název. V jiných jazycích jej nalezneme pod názvy „lví hříva“, „ovčí hlava“ nebo i „hlava medvěda“.

Korálovec ježatý je známý také jako gurmánská pochoutka. Obsahuje celých 20% bílkovin a může chutnat jako humr, nebo krevety. Připravuje se i na másle či olivovém oleji s vínem. Celkově má široký chuťový potenciál.

Na korálovci není zajímavý pouze jeho zvláštní tvar nebo gurmánské využití, mnohem důležitější jsou jeho pozoruhodné vlastnosti a to zejména působení na regeneraci nervů. Korálovec ježatý upoutal vědce pro jeho neuroprotektivní účinky. Obsahuje dvě nové třídy nervových růstových faktorů (NGFs). Jde o molekuly, které stimulují diferenciaci a demyelinizaci neuronů. Tyto deriváty cyathanu  se označují jako hericenones a erinacines a jsou svými objeviteli patentovány. Hladiny těchto látek se liší podle kmenů houby.

Od roku 1991, kdy byly neuroregenerační schopnosti korálovce objeveny v Japonsku doktorem Kawagishi, byla publikována desítka různých studií in vitro a in vivo, které potvrdily, že hericenones a erinacines dovedou stimulovat regeneraci nervů. V roce 2009 výzkumníci z Hokuto Corporation a neurochirurgické nemocnice Isogo publikovali malou klinickou studii. Dali 250mg extrakt korálovce 30 japonským pacientům s mírnou kognitivní poruchou a ti jej užívali ve 4 tabletách 3x denně po dobu 16 týdnů. Po skončení přijmu tablet, pacienti chodili na pozorování co 4 týdny. V 8., 12. A 16. týdnu měla skupina pacientů, která korálovec užívala signifikantně lepší kognitivní funkce, než kontrolní skupina, která užívala placebo.

V poslední době se korálovec ježatý testoval také na myších, které měly do mozku vpraveny neurotoxické peptidy, aby se posoudilo, zda dovede korálovec ježatý snížit tvorbu beta amyloidu, jehož pásy bývají pozorovány na mozku lidí s Alzheimerovou chorobou. Myši se poté testují ve standardním „Y“ bludišti, které slouží k testu paměti. Myši krmené klasicky se porovnávaly s myškami krmenými stravou doplněnou o korálovec ježatý. Po 23 dnech se myši, jež dostávaly do stravy 5% korálovce, znovu začaly v bludišti orientovat. Zajímavé také je, že postižené myši znovu nabyly i další kognitivní schopnosti, jako je na příklad zvědavost, která se měří časem stráveným zkoumáním nových objektů ve srovnání se známými objekty. Snížení množství beta amyloidových pásů v mozku myší krmených houbou bylo pozoruhodné. Podle mnohých výzkumníků je tvorba amyloidů v mozku primární biomarker, který je spojený s Alzheimerovou chorobou. Amyloidové pásy dovedou v mozku způsobit chronický zánět a neurony potom nejsou potom schopny správně přenášet signály a to vede k následné degeneraci nervů.

Lékaři se připravují na zvýšení počtu pacientů s Alzheimerovou chorobou a senilní demencí, protože lidská populace v západních zemích nezadržitelně stárne. Proto jsou horkým tématem výzkumů preventivní a léčebné procedury. V posledních 10 letech vzrostla úmrtnost pacientů na Alzheimerov chorobu o 66%, zatímco úmrtnost na jiná onemocnění celkově poklesla.

Vliv korálovce na neurologické funkce může mít i další pozitivní dopad, můžete mít po jeho užívání lepší náladu. V další malé klinické studii, která se týkala žen po menopauze, jež konzumovaly korálovec, se zjistilo, že trpěly výrazně méně úzkostmi a depresemi. Měly také mnohem lepší schopnost soustředit se. Podobná malá studie dokázala v podstatě totéž. Méně depresí a úzkosti. Tyto výsledky naznačují, že NGFs funguje ještě jinak, než si vědci původně mysleli.

Ve světle četných nemocí, jež souvisí s neurodegenerací si korálovec zaslouží více lékařské a vědecké pozornosti. Korálovec zlepšuje paměť a působí jako antidepresivum. Tato houba by mohla pomoci ke zmírnění průběhu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a také u dalších neurodegenerativních onemocnění, jako je například roztroušení skleróza. Mohla by pomoci lidem udržet bystrost a dobré duševní zdraví do vysokého věku. Korálovec trsnatý může být naší nadějí. Extrakty z něj jsou poměrně dobře dostupné a hlavně bezpečné, protože jde o jedlou houbu. 

Při koupi extraktů z korálovce si dejte vždy pozor na to, abyste kupovali kvalitní výrobky od renomovaných firem. Může se totiž stát, že si v dobré víře zakoupíte výrobek, který se sice jmenuje podle dané houby, má ji i napsanou ve složení, ale přípravek nebude fungovat. Proč? Opravdu hodně záleží, odkud se houba přiváží, zda je od kvalitního výrobce, který ji ekologicky pěstuje a má všechny certifikáty, které svědčí o kvalitě jejího pěstování, sklízení a samotného zpracování. Naturgreen si suroviny dováží přímo od výrobce, bez jakýchkoliv překupníků, a proto jsme schopni Vám zajistit vždy kvalitní a čerstvé přírodní extrakty, ze kterých se naprosto čistou cestou, bez jakýchkoliv přídavných látek, pojiv a jiných chemikálií, tvoří bez želatinové celulózové kapsle.

Pokud suroviny nebo hotové výrobky z nich někdo pouze přeprodává, nikdy není schopen mít pod kontrolou čistotu a kvalitu vstupních surovin. Pozor také na slevové servery, kam právě překupníci dávají zboží, kterého se potřebují zbavit.

Vzhledem k tomu, že máme zboží přímo od výrobce, můžeme Vám také nabídnout nejlepší kvalitu za dostupnou cenu. Pokud jde o zdraví, neriskujte, že zvytečně vyhodíte své peníze, kupováním nekvalitních nebo jinak zavádějících výrobků. 

CHCETE-LI SE O ZDRAVÍ PROSPĚŠNÝCH PRODUKTECH DOZVĚDĚT VÍCE, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz

Další informace o této a dalších houbách  od uznávaného českého mykologa Prof. RNDr. Jiřího Patočky DrSc  naleznete zde : Sang hwang – asijská tradiční medicína