MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Kyselina močová a dna: Komu hrozí a co pomáhá?

Komu hrozí a co pomáhá?

Hrozí vám dna? Pokud se starostlivě sledujete palec u nohy a bojíte bolesti kloubů, pak to ještě není to nejhorší. Mnohem větším problémem je postižení ledvin.

Dnu způsobuje nadměrné množství kyseliny močové v krvi  a její vysrážení do krystalů. V obou tkáních způsobuje zánět - u kloubů akutní, v ledvinách plíživý, který může být dlouho nenápadný. O kloubech s ví, o ledvinách už méně. Přitom dokáže dramaticky omezit jejich funkci, proti čemuž je oteklý palec na noze ještě legrace.

Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi s sebou nese riziko onemocnění dnou. Jde o nepříjemné onemocnění kloubů, kdy se v těle hromadí kyselina močová a její krystalky se usazují právě v kloubech, kde způsobují bolesti a komplikují pohyb. Dna začíná zpravidla otoky a bolestí kloubu u palce nohy, kde se kyselina močová usazuje nejdříve.

 Příčiny zvýšené kyseliny močové v krvi

 Kyselina močová v krvi se v těle běžně vyskytuje. Její hladinu zvyšují zejména puriny látky, které se vyskytují v mase a uzeninách, vnitřnostech, mléčných výrobcích nebo luštěninách. Riziko zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi proto stoupá u osob, které ve zvýšeném množství konzumují potraviny s vysokým obsahem purinů. 


Náchylnější jsou ke zvýšení kyseliny močové v krvi také
obézní lidé, lidé se zvýšeným cholesterolem  a diabetici. Kyselina močová se filtruje přes ledviny, které vylučují však jen její menší část a asi 90 procent se vrací zpět do těla. Kyselina močová je v optimálním množství pro organismus prospěšná, protože zajišťuje ochranu buněk před kyslíkovými radikály (má antioxidační účinky).

Nadbytek kyseliny močové vytváří ostré krystalky, které se usazují kolem kloubů a v jiných tkáních, což je právě zdrojem bolesti. Hromadění kyseliny močové většinou trvá 20 i více let, než se onemocnění projeví záchvatem. Když se krystaly vytvoří, tělo zareaguje vysláním bílých krvinek na jejich zneškodnění. Výsledkem je zánět kloubů, zarudnutí, otok a mučivá bolest.

        Dieta a správný pitný režím při zvýšené kyselině močové

  • Vhodná dieta  a pití silné alkalické vody dokáže upravit hladinu kyseliny močové v krvi a zmírnit tak riziko rozvoje dny, jež je rovněž léčena dietou. U obézních lidí je rovněž vhodné upravit váhu, která rovněž pomůže snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Důležité je vyhýbat potravinám se zvýšeným obsahem purinů a dodržovat pitný režim (2-3 l čisté alkalické vody  denně jsou minimum). 




    Potraviny nevhodné při zvýšené kyselině močové: 

  • Maso, vnitřnosti a uzeniny – živočišné tuky obecně, veškeré druhy masa (včetně bílého), salámy, uzeniny, paštiky, masové konzervy.

  • Mléčné výrobky – zejména tučné a zrající sýry.

  • Vajíčka a výrobky z nich

  • Vybrané ovoce a zelenina – zejména špenát, křen, česnek  kapusta, fíky.

  • Bílé pečivo.

  • Luštěniny – zejména čočka, hrách, fazole. Sladkosti a pochutiny – čokoláda, káva, alkohol.

        Co jíst můžete a co pomáhá ? 

  • Při dně je velmi  důležité dostat do organismu velké množství vody.  Alkalická voda má přednost, protože napomáhá alkalizaci moči, a tím k udržení jinak špatně rozpustné kyseliny močové v roztoku, takže se předejde tvorbě krystalů.

  • Rostlinné tuky a oleje – například kvalitní olivový olej  si můžete místo másla nakapat na chléb, jako to dělají Řekové či Italové.

  • s přírodní léčby se doporučuje šťáva z aloe vera, 

  • Pečivo – přednost dejte tmavému.

  • Mléčné výrobky – povoleny jsou jogurty, sýry tvarohového typu (lučina, žervé), zakysané mléčné výrobky.

  • Přílohy – především brambory a rýže (lépe tmavá) Zelenina a ovoce (kromě zakázaného – viz výše).

  • Maso – je při dietě nevhodné. Pokud na něho máte chuť, volte maso s menším obsahem purinů (například losos nebo zvěřina).

  • Přírodní produkt vojtěška pomáhá detoxikovat a vylučovat kyselinu močovou s těla.

  • Pití kvalitní vody s filtrační konvice  alkalickým vodním filtrem dokáže minimalizovat vytváření kyseliny močové

  • Přírodní produkt  extrakt Boswelia a její  boswellové kyseliny pomáhají v boji s vytvářením a  vylučováním  kyseliny močové. Protizánětlivé účinky extraktu jsou srovnatelné se synteticky vyráběnými léky, což potvrzuje mnoho klinických studií. Hlavní složkou extraktu jsou boswellové kyseliny, které blahodárně působí na osteoartritické projevy, zmenšují bolesti kloubů a jejich ranní ztuhlost.

  • Blahodárné působení boswellových kyselin se ovšem neomezuje pouze na klouby, působí příznivě u všech chronických zánětlivých onemocnění. 

  • Mají totiž tlumivý účinek na aktivitu interleukinů a leukotrienů, což jsou látky, které podporují a udržují zánětlivé procesy v kterémkoliv tělesném orgánu. Boswellové kyseliny jsou svým účinkem srovnatelné s kyselinou acetylsalicylovou (aspirin), ovšem s tím rozdílem, že nedráždí a nepoškozují žaludek a střeva a neředí krev. Kromě léčby kloubních problémů se extrakt z boswellie používá při léčbě astmatu a zánětlivých onemocnění střev, např. i u Crohnovy  choroby.




    Chcete-li se dozvědět více informací o léčivé síle bylin
    podívejte se zde

    DOPORUČUJEME
    www.naturgreen.cz