MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Léčivé vlastnosti Phellinus Linteus


Ohňovec brázditý, tradičně nazývaný Sang-Hwang se používá v Koreji jako léčivá houba proti rakovině. Její protirakovinné účinky má na svědomí aktivní složka beta-glukan, který stimuluje imunitní systém a jeho imunitní odezvu u lidí, zvířat i na buněčné úrovni. Beta-glukan přímo neničí nádorové buňky, ale posiluje buňky imunitního systému tak, že mohou inhibovat a zamezit růst abnormálním buňkám v těle. Beta-glukan může být také nápomocen při léčbě chronické únavy.

Ve východní medicíně se traduje, že „Žlutá barva vyrůstající z morušovníku může dokonce zachránit umírajícího člověka.“ Tato legenda je svědectvím o vztahu lidí k houbě Sang-Hwang a nalezneme ji v mnoha starověkých lékařských textech pocházejících z Koreje.

Tradiční léčebné užití ohňovce

V Koreji se ohňovec brázditý užívá jako čaj, který se pravidelně popíjí jako prevence onemocnění. V asijských zemích se po staletí užívá k léčbě průjmů, krvácení a nádorových onemocnění. Kromě beta-glukanu obsahuje ohňovec také lektin. Jsou to dva polysacharid- proteinové komplexy, které stimulují imunitní systém.

Cukrovka

Ohňovec brázditý je schopen regulovat hladinu cukru v krvi a může být nápomocen v léčbě cukrovky. Zejména se jedná o cukrovku 2. typu, které lze správnou dietou a začleněním ohňovce do stravy účinně předejít. Lze jej kombinovat i s extraktem z listů z moruše bílé, která se tradičně používá také jako prevence proti diabetu 2. stupně.

Zmírnění krvácivých projevů

Vlastnost ohňovce zmírňovat a stavět krvácení je velmi cenná. Lze ji užívat při nadměrném menstruačním krvácení a zastavuje i krvácení ve střevech. V současné době je v plném proudu výzkum, který se snaží zjistit, zda Phlellinus linteus lze použít k léčbě hemofilie. Hemofilie je závažná genetická porucha, která inhibuje normální srážení krve. Když hemofilik upadne, odře se a začne mu téct krev, jeho tělo to neumí zastavit. Na tuto nemoc dodnes neexistuje uspokojivá léčba a pro normálního člověka drobné zranění, může být pro hemofilika fatální.

Protirakovinné účinky

Extrakt z Phellinus Linteus obsahuje antioxidant známý jako histidin. Antioxidanty jsou v našem těle nezbytné k udržení zdraví, protože pomáhají neutralizovat a odstraňovat z těla volné radikály. Ty mohou být velmi nebezpečné, protože poškozují buňky a mohou je deformovat natolik, že začnou rakovinově bujet.  

Podle Harvard Medical School, výtažky z Phellinus Linteus obsahují látky s potenciálem k protinádorové léčbě. V časopise British Journal of Cancer se dočteme, že houba Phellinus Linteus byla schopna narušit a omezit výkon AKT enzymu a tím zabránit dalšímu rozvoji rakoviny prsu. Ohňovec dovede účinně doplnit léčbu cytostatiky u rakoviny prostaty a rakoviny tlustého střeva se kterými má synergnií působení a zmírňuje jejich nežádoucí účinky.

Antibakteriální vlastnosti

Výtažky z ohňovce mají také antibakteriální vlastnosti. V alkoholovém extraktu nalezme sloučeniny z CHCI3, n-butanolu a H2O, které bojují proti bakteriím. Tyto konkrétní sloučeniny se ukazují jako velmi cenné, protože jsou schopny bojovat proti bakteriím rezistentních na stávající léky. Staphylococcus aureus je velmi tvrdohlavá bakterie. Je odolná i vůči antibiotiku methicilinu.

Staphylococcus aureus způsobuje různé infekce, včetně furunklů a stafylokokovému syndromu opařené kůže. Ten se obvykle vyskytuje u kojenců. Bakterie může také způsobit septické artritidy, zejména u lidí, kteří používají protézy. Mezi nejzávažnější infekcí způsobenou kmeny Staphylococcus aureus je infekce srdečních chlopní. V lékařské terminologii nazývaná stafylokoková endokarditidy.

Pomoc při průjmech

Efektivním vyhubením škodlivých bakterií ve střevech, Phellinus linteus pomáhá zastavit jakýkoliv průjem, který je způsoben bakteriemi. To je důležité, protože nadměrné průjmy mohou způsobit dehydrataci a šok. Pokud se neléčí včas, může mít průjem fatální následky. To je důvod, proč zůstanou často pacienti s průjmy na infuzích, pokud je průjem příliš úporný a nedaří se jej zastavit.

Dysfunkce trávícího systému

Ohňovec brázditý lze užívat i při dysfunkcích trávicího systému. Existují situace, kdy střeva nefungují správně, i když se zdá, že by měly být v pořádku. Jde o nemoci jako je zácpa až po syndrom dráždivého tračníku (IBS). Tyto poruchy jsou často důsledkem špatných stravovacích návyků, zejména sklony ke konzumaci rafinovaných potravin. Je nezbytné, aby potrava obsahovala dostatek vlákniny, kterou naleznete v celozrnných výrobcích, ovoci a v zelenině. Tyto poruchy si často lidé způsobí sami nevhodnou stravou a častým užíváním laxativ. Trávicí systém je totiž navržen přesně tak, aby zpracoval potravu od místa vstupu, až do místa výstupu jejich zbytků. Pokud někdo nadužívá projímadla, svaly střev zeslábnou a to způsobuje následné poruchy. Chcete-li předejít zácpě, je potřeba pravidelně cvičit a zařadit do stravy více vlákniny. Vyvarujte se také sedavému životnímu stylu, protože vede k zácpě, prasklinám u konečníku a hemoroidům

CHCETE-LI SE O PŮSOBENÍ OHŇOVCE BRÁZDITÉHO DOZVĚDĚT VÍCE, DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz

Další informace o této a dalších houbách  od uznávaného českého mykologa Prof. RNDr. Jiřího Patočky DrSc  naleznete zde : Sang hwang – asijská tradiční medicína