MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Maitake zmírňuje vedlejší účinky chemoterapie


Maitake je jedlá houba obřích rozměrů rostoucí v horách severovýchodního Japonska. Její botanické jméno je Grifola frondosa, česky trsnatec lupenitý. Maitake slouží jako potravina a její extrakt, v němž je léčivá látka beta-glukan, nazývaný také D-frakce se používá v Americe a v Japonsku jako doplněk u léčby rakoviny, diabetu, hepatitidy a vysokého cholesterolu.

D-frakce z Maitake má laboratorně potvrzený vliv na imunitní systém u zvířat i u lidí. Její pozitivní účinky proti rakovině a v její prevenci jsou v plném proudu. Dle předběžných výsledků extrakt z trsnatce lupenitého posiluje imunitní systém a omezuje vznik a růst nádorů. Dovede podpořit léčbu chemoterapií a zmírňuje její negativní účinky, jako je vypadávání vlasů, bolest a nevolnost.

Maitake lze zakoupit v různých podobách: kapky, sušené houby, čaje a extrakty. Tento fakt může zákazníky docela mást, proto je vždy na místě zapojit zdravý selský rozum. V kapkách a čaji se používá pouze jeden způsob extrakce, tedy voda nebo alkohol. Sušené houby byste museli konzumovat denně opravdu velké množství, abyste do těla dostali potřebnou účinnou dávku beta-glukanu. Ideální forma je přírodní extrakt, u kterého byla použita dvojí extrakce – alkohol i voda jako v našem případě. Rozhodně se nenechte zlákat levnějšími, nestandardizovanými extrakty, u nichž není udán procentuální obsah beta-glukanu v sušině. Nejznámější a nejlépe probádané jsou betaglukany 1,3 a 1,6D. Pouze tyto 2 betaglukany  mají prokazatelné imunogení účinky a Maitake obsahuje oba 2 typy. 

Historie užívání Maitake

Tisíce let se v tradiční asijské medicíně používají některé houby pro své posilující účinky. Vaří se z nich čaje, posilující polévky a přidávají se do bylinných směsí na podporu zdraví a dlouhého života. V posledních desetiletích vědci v Japonsku studují léčivé účinky hub na imunitní systém, rakovinu, vysoký tlak a hladinu cholesterolu. Japonské slovo Maitake znamená tančící houba, jelikož lidé tančili radostí, když tuto houbu nalezli. Váží totiž mnohdy až několik desítek kilogramů a má krásně stříbrnou barvu. Moderní výzkumy potvrzují od poloviny devadesátých let minulého století její blahodárné účinky. Do Ameriky a Evropy se tyto informace a používání Maitake na podporu zdraví donesly teprve nedávno.

Výzkum trsnatce lupenitého

Trsnatec lupenitý a z něj extrahovaná D-frakce obsahuje specifický typ polysacharidu, což je velká molekula tvořena několika spojenými cukry). Tento polysacharid se nazývá beta-glukan. Někdy se můžete setkat i s označením beta glykan. Beta-glukan se nachází v některých houbách, kvasinkách a dalších potravinách. Dovede stimulovat imunitní systém a aktivovat přesně ty buňky a proteiny, které napadají rakovinové buňky. V laboratorních podmínkách se ukázalo na některých buněčných kulturách a u myší, že zpomaluje růst karcinomů.

Většina výzkumů D-frakce z trsnatce lupenitého byla provedena v Japonsku, kdy se pacientům podával extrakt injekční formou. Studie publikovaná v roce 1997 v  Annals of the New York Academy of Science zjistila, že tato látka zlepšuje imunitní systém a zamezuje šířit nádory u myší, kterým byla implantována rakovina prsu. Již o dva roky dříve v roce 1995 ve stejném časopise popsali, jak imunitní systém myši podpořený beta-glukanem zabránil šíření rakoviny jater.

Studie z roku 2010 testovala kooperaci beta-glukanu z chemoterapeutickou látkou paklitaxelem. Myši, jež dostaly spolu s paklitaxelem i beta-glukan, vykazovaly rychlejší oživení bílých krvinek než ty, kterým beta-glukan podán nebyl.

Po ověření účinků beta-glukanů na zvířata a nádory v laboratořích se postupně začíná přistupovat k jeho testování v klinické praxi. V roce 2002 obdržela skupina pacientů v Japonsku s různými typy rakoviny kromě standardní léčby také D-frakci z trsnatce lupenitého. Vědci potvrdili, že pacienti vykazují v této kombinované léčbě zlepšení. Bohužel však studie nezahrnovala kontrolní skupinu pacientů, kteří by D-frakci nedostali. Proto bude potřeba ji potvrdit ještě dalším výzkumem s lepší metodikou.

Klinická studie zahrnující 34 žen po léčbě rakoviny prsu dokončená v roce 2010 zjistila, že beta-glukany mají specifické účinky na imunitní systém. Potřebné funkce stimuluje a jiné na druhou stranu lehce tlumí.

Kombinace s biologickou léčbou

Poslední studie testuje beta-glukan ve spojení s jinými léky. Jejím, cílem je zjistit zda dovede zvýšit účinnost tzv. biologické léčby, konkrétně monoklonální protilátky (3F8). Kombinace různých typů biologické léčby může pomoci zabít více nádorových buněk. Jde o malou otevřenou studii (tzn. pacienti ví, že je jim tato léčba podávána) u pacientů s neuroblastomem, který nereagoval na standardní léčbu. Studie hodnotí účinky na imunitu, vedlejší účinky a maximální tolerované dávky beta-glukanu. Její dokončení se předpokládá na konec roku 2015.

Navíc v  roce 2009, fáze I / II člověk ve studie prováděné Memorial Sloan-Kettering Cancer Center , ukázay, že l Maitake mohou  stimulovat imunitní systém pacientů s rakovinou prsu. [12] In vitro výzkumy rovněž ukázaly, Maitake může stimulovat buňky imunitního systému. [129 ] in vivo a celý experiment ukázal, že Maitake může  stimulovat jak vrozený imunitní systém a adaptivní imunitní systém.. 


REKLAMA

 

Kvalitní Maitake a další produkty z medicinálních hub naleznete na:
www.natrugreen.cz