MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Na křečové žíly pomáhá hlíva ústřičná


Křečové žíly způsobuje několik faktorů. Jedním z nich je genetická zátěž, která způsobuje, že někteří lidé mají křehčí nebo méně pevnou žilní stěnu. Pokud se k tomuto faktoru přidá sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu nebo nadváha, naruší se správná cirkulace krve v nohách, což může vyvolat další obtíže.

Křečovými žilami – varixy proto trpí zejména číšnice, prodavačky, kadeřnice, řidiči taxíků nebo kamionů, jelikož tito lidé tráví hodně času v jedné poloze a dlouhé hodiny stojí nebo sedí. Kromě práce i doma spousta lidí tráví čas vsedě u televize či u počítače. Jestliže se tato jednostranná zátěž končetin nekompenzuje dostatkem pohybu a přidají se k ní ještě nadbytečná kila, má člověk nejlépe nakročeno ke vzniku křečových žil, kterými trpí až 30% populace.

Proč se křečové žíly vyskytují více u žen?

75% pacientů s křečovými žilami jsou ženy. Proč tomu tak je? Důvodem bývá často těhotenství, které je pro nohy žen a jejich žilní systém velice namáhavé. Plod také tlačí na žíly v pánevní oblasti a zhoršuje se návrat krve k srdci. K této zátěži se ještě přidává řada hormonálních změn, jež budoucí maminka prodělává.

Riziko trombózy

Krev se z nohou vrací zpět do srdce proti zemské přitažlivosti, jednoduše teče do kopce. Aby toho byla vůbec schopna, jsou cévy opatřeny chlopněmi, které fungují jako ventily, jež krev propustí pouze správným směrem. Cévám v tom pomáhají svaly, které je obklopují. Stáhnou se a krev vytlačí nahoru. Jakmile cévy začnou ztrácet svou pevnost, chlopně mohou nedomykat a krev neproudí tak, jak má. Stagnuje na místě, nebo se dokonce i vrací zpět proti proudu. Tento jev způsobuje nepříjemné pocity těžkých, unavených nohou a otoky. Kromě toho velice stoupá riziko povrchových žilních zánětů způsobující na nohách bolestivé červené pruhy.

Křehká kůže i žilní stěna způsobuje zejména u starších lidí krvácení z křečových žil a stačí drobná oděrka, která způsobí větší ztrátu krve. Pokud krvácení neustává, nemeškejte a přitlačte na něj prst. Jestliže máte k lékaři daleko, osvědčilo se na ránu přitlačit minci a ovázat ji obinadlem.

Varixy se musí léčit. V případě, že je tato péče pacientem zanedbaná, zhorší se kolem nich také prokrvení kůže, která může dokonce přestat růst. Stačí potom drobné poranění a v místě vznikne bolestivý bércový vřed.

Zdravý pohyb jako prevence

Nejlepší je vždy prevence. Ať už máme křečové žíly v rodinné anamnéze, nebo provozujeme sedavé zaměstnání či práci ve stoje, měli bychom o své cévy dbát. Pokud je to možné, při práci lze provádět několik cviků, které v cévách rozproudí krev. Stačí třeba jednoduché vypínání špiček, které povzbudí k činnosti žilně svalové pumpy. U sezení je dobré si alespoň na chvíli dát nohy výš než tělo a krev z nich nechat odtéct.

Po práci svým cévám dopřejte dostatek zdravého pohybu. Svědčí jim turistika, cyklistika, plavání a další aktivity s plynulým rytmickým pohybem. Naopak si nijak nepomůžete vzpíráním, fotbalem nebo tenisem. U těchto aktivit totiž dochází k nárazům a přetěžování cév.

Jak můžeme svým cévám pomoci?

Jistě znáte osoby, jež sportují, žijí zdravě a i přesto křečové žíly mají. Někdy je genetická zátěž natolik silná, že je třeba tělu pomoci i zevnitř. Mezi přírodní léčiva posilující žilní stěnu patří bezpochyby hlíva ústřičná. Jde o lék tradiční čínské medicíny, která ji používá k posílení cévní stěny, proti zánětům a ke snížení cholesterolu v krvi. Kombinace těchto účinků je pro naše cévy klíčová. Posílená cévní stěna má menší pravděpodobnost, že se bude roztahovat či jinak deformovat. Je to účinná prevence proti zpětnému toku krve v žílách a jejímu městnání.

Jestliže již varixy trpíte, jistě oceníte protizánětlivé vlastnosti, jež hlíva ústřičná má. Záněty žil jsou nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Je při nich zvýšené riziko uspání cévy – trombózy.

Hlíva ústřičná, podobně jako Aloe Vera, snižuje množství špatného cholesterolu v krvi. Ten se usazuje v cévách a zužuje je. V kombinaci s křečovými žilami je to závažný problém. Žilní stěna je již oslabena, a pokud se na ni ještě nalepuje cholesterol, který snižuje její pružnost, vzniká vysoké riziko žilních zánětů, ale i trombózy. Bohužel také infarktu nebo mrtvici v případě, že se kousek krevní sraženiny vydá na cestu krevním řečištěm a ucpe cévku v mozku nebo v srdci.

Udržujte si své cévy zdravé

  • Jestliže je to aspoň trochu možné omezte dlouhé sezení a stání.
  • Vsedě i ve stoje provádějte cviky na protažení nohou, stoupejte na špičky a na paty, přenášejte váhu těla na hranu chodidla a zpět.
  • Neseďte s překříženýma nohama.
  • Najděte si každý den chvilku na procházku nebo jízdu na kole.
  • Sprchujte nohy střídavě teplou a studenou vodou.
  • Dávejte si nohy nahoru.
  • Udržujte si optimální tělesnou hmotnost.
  • Jezte dostatek ovoce, zeleniny, pohanky a dalších potravin s dostatkem vlákniny.
  • Užívejte pravidelně extrakt z hlívy ústřičné.

JESTLIŽE SE CHCETE O HLÍVĚ ÚSTŘIČNÉ NEBO PŘÍRODNÍCH PROSTŘEDCÍCH NA HUBNUTÍ DOZVĚDĚT VÍCE, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz