MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Ostropestřec mariánský chrání vaše játra

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Pokud je to dvouletka, vypučí na jaře trsem bodlinatých listů s výraznými bílými žilkami. Koncem června se na asi 1 m dlouhých lodyhách objevují purpurově červená květenství. Na konci léta se z květů vyvinou plody, které se pak sklízí. Ostropestřec mariánský má blahodárné účinky na játra. Název souvisí se starou legendou, podle níž vznikly bílé skvrny na lístcích z mléka. Z plodů ostropestřce se může vařit i čaj. Důležité je, aby plody byly roztlučené. Tím se umožní vyluhování léčivých látek.Protože se silymarin velmi špatně vyluhuje do vody, tak se používají přípravky se standardizovaným obsahem silymarinu.

 Používají se jako prevence před ztučněním jater a při zdravotních potížích, jež vznikly jako následek zánětu jater. V homeopatii se předepisuje při stejných obtížích a krom toho i na zlepšení funkce žlučníku, proti žlučovým kamenům a při depresích.

Silymarin

Extrakt ze semen Silybum marianum (ostropestřec mariánský), je znám pod názvem silymarin a je jedním z nejlépe farmakologicky dokumentovaných rostlinných extraktů. Používá se od starověku a je součástí velkého počtu fytopreparátů a nutraceutik především v prevenci a léčbě různých jaterních chorob. Silymarin je směs šesti flavonolignanů (silybin, isosilybin, silychristin, silydianin, silandrin a isosilandrin) a 10 – 30% polyfenolické frakce. Silybin (nazývaný také silibinin) a isosilibyn jsou směsi dvou diastereoizomerů (silybin a isosilybin) a tvoří hlavní aktivní komponentu silymarinu (silymarin se obvykle standardizuje na silybin).

Farmakologické studie silymarinu/silybinu popisují hlavně jeho antioxidační, hypolipidemickou a cytoprotektivní aktivitu. Silybin

je používán jako hepatoprotektivum a terapeutikum při chronické hepatitidě, cirhóze, alkoholismu a po intoxikacích. Inhibuje vstup a transport mykotoxinů Amanita phalloides (amanitin, falloidin) do hepatocytů a používá se jako antidotum při otravách houbami.

Kdy sylimarin pomáhá:

  • Regeneruje  jatra (napomáhá proti zduření jater tím, že stimuluje  průtok žluči játry do žlučníku, a tím snižuje stagnaci žluči a působí preventivně proti tvorbě žlučových kamenů a neprůchodnosti žlučových cest).
  • Zvyšuje dobu přežití pacientů s cirhózou.
  • Je doplňkem při léčbě virových hepatitid.
  • Chrání proti průmyslovým jedům, jako je oxid tetracholoride (bezbarvý plyn, který uniká do ovzduší, vody a půdy v blízkosti výrobních a skládky odpadů).
  • Chrání játra před léčivy, které mohou poškozovat játra, jako je paracetamol a tetracyklin.
  • Napomáhá regeneraci jaterních buňek poškozené alkoholem nebo omamnými látkami.
  • Dokáže zmírnit smrtící otravu muchomůrkou zelenou.
Jak Silymarin působí?
  • Jako antioxidant, silymarin uklízí volné radikály, které mohou poškodit buňky které jsou vystaveny toxinům. Silymarin jak  bylo řečeno, má alespoň desetkrát silnější antioxidační aktivitu než vitamin E.
  • Zvyšuje glutathionu v játrech o více než 35 % u zdravých jedinců Glutathion je zodpovědný za odbourávání řady hormonů, léků a chemikálií. Vysoké hladiny glutathionu v játrech zvyšují schopnost jejich detoxikace. Silymarin také zvyšuje úroveň významného antioxidačníhp enzymu superoxid dismutázy v buněčných kulturách.
  • Stimuluje syntézu proteinů v játrech, což vede ke zvýšení produkce nových jaterních buněk, které nahradí ty poškozené.
  • Silymarin inhibuje syntézu leukotrienů (mediátorů zánětu, což může vést mimo jiné jako pomoc s léčením u psoriázy - lupénky)

V poslední době v několika světových studiích byly popsány zajímavé účinky silybinu v oblasti regulace buněčného cyklu a jeho potenciálního kancerostatického působení.

Silybin inhibuje mitogenní signalizační dráhy a působí na regulaci buněčného cyklu, což vede k inhibici růstu a smrti androgen-independentních nádorových buněk prostaty in vitro.Po intenzivním laboratorním výzkumu v in vitro a in vivo experimentech se ukazuje, že silybin moduluje celou škálu intracelulárních gulačních procesů. Tyto mechanistické studie prováděné na molekulární úrovni ukázaly možnost použití silybinu v několika nových klinických indikacích.

Vědecké studie

Nejdůležitější výsledek desítek studií zabývajících se sylimarinem je, že se silymarin ukázal úspěšný především v léčbě a souvislosti s alkoholem a následným onemocněním jater. V jedné studii ukončené v roce 2013 na Universitě Arkansas Medical Sciences General Clinical Research Center vědci po dobu 4 let posuzovali přínosy z ostropestřce extraktu u 170 pacientů, 91 z nich bylo alkoholiků s jaterní cirhózou. Pacienti  obdržely 140 mg silymarinu třikrát denně po dobu 41 měsíců. Míra přežití čtyři roky byla hlášena u 68 % osob ve skupině užívajících silymarin a pouze 10%  procent ve skupině s užívající placebo! Snížené procento úmrtí u pacientů užívajících silymarin byl nejvýraznějším úspěchem přežití a to za posledních 10 roků těchto  studií s jaterní cirhózou. Co je, ale vynikající nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky silymarinu. Tato studie je důležitá z několika důvodů. Vzhledem k tomu, že touto léčbou  nebyly za celou dobu  zjištěny  žádné vedlejší účinky, tak je zde na místě potvrdit tento odborný názor, že dlouhodobá léčba je přínosná a není pravděpodobné, že je pro zdraví škodlivá. Tyto výsledky také ukazují, že silymarin může být zvláště účinný u pacientů s alkoholem s vyvolaným  poškozením jater, ale i v jiných případech jaterní nemoci

Podle nejnovějších vědeckých výzkumů, má Ostropestřec mariánský - extrahovaný silymarin, kromě příznivého účinku na játra také i jiné léčivé schopnosti. V extraktu silymarinu najdeme ještě i další jiné účinné látky, než ty ,které jsou standardně obsažené v Ostropestřci mariánském. Extrahované látky s Ostropestřce mariánského, jsou komplexně nazývané jako silymarin. Je to směs šesti flavonolignanů (silybin, isosilybin, silychristin, silydianin, silandrin a isosilandrin) To je také nový slibný zdroj pro doplňkovou léčbu rakoviny prostaty. Podle četných studií, dokáže silymarin, ale hlavně jeho dva účinné flavonolignany silybin a isosilybin které obsahují inhibici , způsobit  snížení aktivity enzymu, neboli mohou snížit rychlost růstu buněk nádoru rakoviny prostaty.Tyto účinné látky mají pro-apoptotické účinky (indukují smrt nádorových buněk),a proto se již dlouho používají v doplňkové léčbě rakoviny prostaty viz.(Gažák et al. 2007 Singh et al., 2008). Kromě inhibice růstu rakovinných buněčných, silybin také brání mobilitě a migraci buněk a tím snižují jejich schopnost zaútočit na zdravé buňky prostaty (Wu et al., 2010). Pouze kombinace toho nejlepšího čistého silymarinu (obsahující silybin a isosilybin )s dalšímu bylinami má díky vzájemné synergii velký pozitivní vliv těchto účiných látek nejenom  u rakoviny prostaty,  ale dokáže působit komplexně i na váš celý organismus.


Jedinečná silná a originální kombinace: ostropestřec mariánský s obsahem 80 % obsahem sylimarinu z toho z toho 55 % silybinu a 13 % isosilibinu,  12% silikristin a silydianin, kozinec blanitý s 50 % obsahem astragalového polysacharidu, kurkuma dlouhá s 95 % obsahem kurkumoidů a chitosan s vysokým 95% stupněm deacetylace. Všechny složky produktu Organic Milk Thistle Extrakt & Kozinec blanitý & Chitosan & Kurkumin jsou standardizované extrakty se zaručeným obsahem účinných látek.

Denní dávka sylimarinu je 320 mg

CHCETE-LI SE DOZVĚDĚT O POZITIVNÍM PŮSOBENÍ ROSTLINNÝCH EXTRAKTŮ NA ORGANIZMUS DOZVĚDĚT VÍCE
DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz

 

 


 


20