MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Přírodní léčba deprese ano, nebo ne?

Přírodní léčba deprese neboli smíšená úzkostně-depresivní porucha jak na ni?


Depresivní porucha je nyní čtvrtou, nejvíce zneschopňující poruchou na světě. V roce 2020 se podle předpovědi světové banky depresivní porucha posune v tomto hodnocení na druhé místo a bude představovat jeden z největších zdravotních problémů. Deprese zapříčiňuje nejen dlouhodobou nezpůsobilost normálně pracovat, protože je rekurentní a relativně často chronická, ale také zvyšuje morbiditu a mortalitu na obecně medicínské problémy a zkracuje délku života pro velký podíl dokonaných sebevražd. Je jedním z nejčastějších typů duševních poruch, které ovlivňují zhruba 340.000.000 lidí na celém světě. Je zajímavé, že asi polovina všech případů deprese jsou  diagnostikovány jako neléčené, přesto deprese je nejvíce léčitelná forma duševní nemoci. Deprese se vyskytuje ve všech věkových skupinách, sociálních vrstev a kultur. To je daleko častější u žen, postihující 25 % žen oproti asi 10 % mužů. Navíc, deprese ovlivňuje také jednoho z každých 20 teenagerů. Udávaná celoživotní prevalence deprese v Evropě je mezi 6-8 %, z toho 20 % trpí závažnou depresí. Podle předpovědí lze očekávat, že prevalence deprese stoupne na 8-10 %. Již dnes se pohybuje u lidí nad 60 let mezi 20-25 %. Pokud bychom vzali v úvahu všechny formy deprese, dosáhne celoživotní prevalence 17 %.

Je velmi důležité, rozlišovat mezi situační depresí, což je normální reakce na události kolem nás, a klinické (také endogenní deprese), která je spouštěna zevnitř a nesouvisí s externí situací. Situační deprese jsou docela běžné, a obvykle následuje stresová situace nebo ztráta antidepresivní kontroly a to pro určité časové období. Spíše, než potlačit tyto pocity, je nejlepší pracovat v těchto období s dobrým psychoterapeutem či poradcem. Klinická deprese je lékařská diagnóza a často vyžaduje jiné formy léčby.

Příznaky a příčiny

"Cítím se slabý. Bolí mě celé tělo. Připadám si jako bych právě uběhl maratón a přitom celý den jen sedím a listuji v časopisech. Je mi jako po těžké chřipce, ale už víc jak rok jsem nestonal. Žádný lék, odpočinek ani spánek mě nedokáže z té prokleté nemohoucnosti vysvobodit." Právě takto mohou znít stesky člověka, jehož únava se stala nemocí. V dnešním civilizovaném světě nás stále něco pohání ke spěchu. Vydělat peníze, dosáhnout vyššího postavení, sledovat dění v nejbližším i vzdáleném okolí, obklopovat se novinkami. To všechno klade vysoké nároky na naši fyzickou i psychickou výkonnost. Více námahy však musí být vyváženo i delším odpočinkem. Pokud tuto zásadu nerespektujeme, připravujeme se o důležitý očistný mechanismus, který zajišťuje naše duševní zdraví. Dostatečný a kvalitní odpočinek nám pomáhá předcházet řadě nemocí. Umět "na chvíli vypnout", najít si "chvilku pro sebe", jednoduše umění odpočívat, je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. V případě chronického únavového syndromu je kvalitní odpočinek často jedinou cestou jak dosáhnout zmírnění únavy i dlouhodobého zotavení.

Mezi základní příznaky úzkostně-depresivní poruchy patří:  

  • Zasmušila nálada, pocity beznaděje, viny a úzkosti.
  • Ztráta zájmu o věci, které bývaly příjemné.
  • Změna chuti k jídlu, změna spánkových návyků, neschopnost se soustředit.
  • Nedostatek energie nebo pocit zchátraní těla. 
  • Obtíže s koncentrací nebo pocit "prázdna v hlavě".
  • Poruchy spánku (obtíže s usínáním nebo udržením spánku nebo neklidný, nedostatečný spánek).
  • Únava nebo malo energie, podrážděnost, obavy, snadné pohnutí k slzám, nadměrná bdělost (ostražitost).
  • Anticipace horšího (selhání), beznaděj (pronikavý pesimismus do budoucna).
  • Nízké sebevědomí nebo pocity bezcennosti.

Klinická deprese může být vyvolána nedávnou ztrátou blízké osoby, nebo jinou smutnou události, ale pak roste a k poměru k situaci trvá déle, než je to obvyklé, ovlivňuje více vaše emocionální zdraví. I když existuje mnoho teorií o poruchách nálady, skutečné příčiny deprese zůstávají zcela nejasné. Současný lékařský obor, který se zabývá depresí, psychiatrie, je hluboce založena v materialistickém myšlení, a je přesvědčena, že všechny psychické problémy pramení z nerovnováhy  chemie v  mozku. Z toho důvodu,  vzniká jeho celkový závazek k užívání drog (léků). I když se zdá pravděpodobné, že některé případy deprese může vyplývat z nedostatků nebo přebytečných neurotransmiterů, jako jsou serotonin, čímž je naznačeno, že poruchy nálady mají ve skutečnosti za následek neuspořádání  biochemie v mozku. Například pro ty, kteří vstupují do deprese s rodinnou anamnézou je  toto „ špatné“ uspořádání v mozku pravděpodobnější.

Kromě toho, existuje několik faktorů, které mohou, srážejí depresi a posilující úzkost

  • Nedávná ztráta nebo smutná událost, jako je ztráta zaměstnání, úmrtí nebo sociální izolace.
  • Vedlejší účinky některých léků (včetně s antidepresiv).
  • Infekce, jako je AIDS, mononukleóza a virové hepatitidy.
  • Pre-menstruační syndrom (PMS).
  • Revmatoidní artritida.
  • Některé druhy rakoviny.
  • Neurologické poruchy, jako je mrtvice, roztroušená skleróza a Parkinsonova choroba.
  • Nutriční nedostatky vitamínu C, B12 nebo B6, železa, vápníku, hořčíku dalších. 
Doporučené změny životního stylu pro léčbu deprese
 

Základní doporučení podporuje denní praxi meditace, a to je možná nejlepší způsob, jak řešit kořen deprese a změnit to. To však vyžaduje dlouhodobé úsilí, nicméně, i meditace nepřináší okamžité výsledky. 

Cvičení je vhodné pro okamžitou symptomatickou léčbu deprese, neexistuje lepší způsob, než pravidelné aerobní cvičení. Četné studie prokázaly, že účinnost denní cvičení pro zlepšení zdraví, emoční a posílení sebevědomí. Doporučuji třicet minut nepřetržité činnosti, nejméně pět dní v týdnu pro dosažení nejlepších výsledků.

Zkontrolujte, zda vaše léky, nepřispávají k depresi. Některé léky na předpis mohou mít jako vedlejší účinky sklony k depresím. Vyhněte se, pokud je to možné, antihistaminikům, sedativům, práškům na spaní a narkotikům, pokud máte jakékoliv sklony k depresi. Také byste měli být opatrní při používání rekreačních drog, zejména alkoholu, kokainu, amfetaminu, marihuaně a extázi. Tyto látky mohou poskytnout dočasnou úlevu, ale je pravděpodobné, že zintenzivní deprese na nebezpečnou úroveň, pokud je užíváte pravidelně.

Kofein. Závislost na kávě a jiných formách kofeinu se často střetává s normálními náladami a může zhoršit deprese.

Zkuste akupunkturu. Tato metoda se ukázala jako velmi užitečná při léčbě některých poruch nálad, včetně deprese.

Vyhledejte odbornou pomoc. Najděte si psychoterapeuta, nebo profesionálního poradce k léčbě vašeho duševního zdraví, který vám pomůže prozkoumat prvky, které zrovna u vás přispívají k depresi a usnadní jejich transformaci. Kognitivně behaviorální terapie může být obzvláště užitečná. V určité situaci mohou pomoci i vaši blízcí kterým se svěříte a tím toto břímě rozdělíte. 

Antidepresiva, vám pomohou v neodkladných případech. Nenechte svou nemoc rozvinout. Promluvte si se svým lékařem, abyste zjistili, zda jste kandidátem na antidepresiva. Postupujte však opatrně, protože  analýza evropských výzkumníků zveřejněných  v únoru 2013 zjistila, že mnoho běžně předepisovaných  antidepresiv má omezenou účinnost. 

Výživa a doplňky, jak si pomůžete sami

Používejte čisté přírodní doplňky, které obsahují uklidňující byliny, které vás na začátku mohou účinně zklidnit. Tyto přípravkyy by měli obsahovat  byliny jako je třeba Meduňka lékařskákozlík lékařský, heřmánek pravýtřezalka tečkovaná a další.Tyto bylinky se jako léky, již dlouho používají v Evropě a na celém světě k léčbě poruchy nálad. Standardizované extrakty prokázaly účinnost při léčbě u mírné až středně závažné formy deprese nebo úzkosti. Tyto byliny by však neměly být užívány s antiretrovirálními léky, antikoncepčními pilulkami, nebo s antidepresivy, zejména SSRI. Zkuste nějaký čistý přírodní produkt kde jsou vybrané byliny standardizovány a obsahují 0,3 % hypericinu, který se extrahuje z třezalky tečkované, třikrát denně. Jejich plný efekt se projeví už  za čtyři  až osm týdnů.

B vitamíny: vitaminy B, zejména kyselina listová a vitamín B6, mohou být užitečné při mírné depresi a měli byste vědět, že vitamíny skupiny B mohou zvýšit účinnost léků na předpis (antidepresiva).
Železo: pomáhá s únavou, malátností, slabostí, dušností a bolestmi hlavy.

Jod: slouží jako pomocník při špatné činnosti štítné žlázy, při zvýšené únavě, kdy i tyto nedostatky špatného řízení vašeho imunitního systému  mohou vyvolávat vaše úzkostní a depresivní nálady.

Rybí olej: chrání nervovou soustavu a nedávné předběžné studie naznačují, že omega-3 mastné kyseliny nalezené v rybím tuku, mohou  být užitečné při udržení zdravé mysli. Myslím si, že přiměřené dávky rybího oleje doplňky (1000 - 2000 mg denně), by mohly být užitečné při řešení mírné deprese. Rybí olej je vynikajícím zdrojem kyseliny dokosahexaenové (DHA), esenciální mastné kyseliny, která je přítomna  v nervové a mozkové tkáni.

Nutriční nedostatky vitamínu Cvápníkuhořčíku, ale dalších minerálů či vitamínů mohou také rozvíjet některé stavy deprese nebo úzkosti.

Konzumujte  vždy dobře  vyváženou stravu, která zahrnuje antioxidanty minerály a vitamíny tak, abyste uspokojili nutriční potřeby všemi základními živinami, které tyto živiny obsahují.  

Některé nové světové studie prokazují, že s depresí a úzkostí může pomoci i kukrumin  

Výzkumní pracovníci se domnívají, že účinnost kurkuminu vyplývá ze skutečnosti, že může pomoci inhibovat (snížit funkci) monoaminooxidázy - enzymu, který je spojen s depresí je-li obsažen  v mozku ve vysokých dávkách. Tato bplokace může pomoci a zároveň může zvýšit hladinu serotoninu a dopaminu* v mozku, což může vést k pocitům klidu a pohody. Lidé v této studii pravidelně požívali kurkumin v dávce 1000-1500 mg denně, hlásili významné snížení svých emocionálních depresivních a úzkostných příznaků. Kurkumin je účinná úleva bez vedlejších účinků. Nová studie pro léčbu uzkostné deprese z roku 2014 naleznete zde.
*Dopamin je chemická látka ze skupiny katecholaminů, která přirozeně vzniká v mozku. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, jiné poruchy dopaminového systému se dávají do souvislosti se vznikem schizofrenie či bipolární afektivní poruchy.

Schopnost kurkuminu, zlatého koření, omezit deprese a působit na dopamin a serotonin je na vysoké úrovní a skutečně se zdá být úspěšná v léčbě příznaků depresivních poruch, a to přirozeně a efektivně. Jedna z nejlepších věcí, je známka toho, že kurkumin k dnešnímu dni, se nevykazuje žádné negativní vedlejší účinky. Bohužel, totéž nelze říci o předepisování antidepresiv, které mohou přinést problémy, jako poruchy spánku, zvýšení úzkosti a dokonce i vážnější  problémy, jako je  např. schizofrenní chování. Není proto  divu, že s problémy, jako je tento se stále více pacientů snaží o přírodní pomoc a úlevu.

Pokud  trpíte nějakou formou depresivní poruchy a máte problém, doporučujeme čisté přírodní doplňky, které jsou vyrobeny pouze přírodní cestou bez žádných dalších pomocných látek, které vám mohou jenom  pomoci. Věřte, že určitě existují přirozené alternativy a jsou k dispozici pro všechny, kteří chtějí, aby jejich léčba deprese, nebyla řešena léky s vedlejšími účinky, které jsou u běžných léků na předpis. Už jste slyšeli o novém učiném produktu Naturgreen® RelaxHerbs? Je to silná účinná přírodní bylinná směs určená pro klidnější život bez stresu. 

Naše doporučení zní, pokud trpíte nějakou smíšenou úzkostně-depresivní poruchou, nebo stresem, je vaší nejlepší volbou použití kombinace
kurkuminu od Naturgreen® Naturgreen® RelaxHerbs to je recept, který přinese zaručený výsledek.  

Doručujeme vám 
Naturgreen®

V čem jsou tyto produkty jiné? Neobsahují pojiva, éčka, stabilizátory, pojiva, maziva, leštidla… Prostě v nich nenaleznete nic kromě vegan kapsle z celulózy naplněné účinnými bylinkami, kvalitními standardizovanými extrakty, semínka či mleté plody (například šípky). Proč to tak dělají? Jde jim o vaše zdraví a kvalitu výrobku, ne o nečestný výdělek na tabletkách nebo kapslích  nacpaných z 90 % chemií tak jako naleznete všude jinde. Nevěříte klikněte zde.   

 Zjistěte si více informací o přírodních bylinných prostředcích proti stresu nebo migréně,

doporučujeme

www.naturgreen.cz