MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza může působit únavu, poruchy vidění a poruchy hybnosti u lidí dříve zcela zdravých. Klasické léky příliš nepomáhají, proto se zkouší vliv potravinových doplňků na zpomalení procesu onemocnění roztroušená skleróza.

CO TO JE ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA

Sclerosis multiplex - roztroušená skleróza je progresivní degenerativní onemocnění, které většinou uhodí náhle u mladých dospělých jedinců. Průběh onemocnění roztroušená skleróza může být velmi rozmanitý; u některých lidí může vést k poškození zrakového nervu nebo mozkových a míšních nervů, ke zrakovým problémům, obtížné chůzi, rozmazané řeči, inkontinenci moče a stolice, zmatenému myšlení až paralýze. Někteří nemocní mají v průběhu choroby dlouhá období remise s minimálním fyzickým postižením.

ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA -  PŘÍZNAKY

  • časné známky napodobují příznaky jiných chorobných stavů; neostré nebo dvojité vidění, palčivé pocity v pažích a lýtkách, neobratnost, nestabilita a jiné pohybové, zrakové a pocitové problémy 

  • průběh onemocnění je velmi různorodý; podle jeho závažnosti může nemocný pociťovat těžkou únavu, svalovou ztuhlost a třes, špatnou koordinaci pohybů, poruchy řeči a obtíže s inkontinencí; příznaky bývají přechodné


ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA - PŘÍČINY

Mnozí odborníci se domnívají, že roztroušená skleróza je autoimunní onemocnění, při kterém imunitní systém organismu napadá vlastní nervovou tkáň. Co však tuto reakci vyvolává, není dosud známo. Může to být virus - možná docela běžný jako virus spalniček - nebo herpetický virus, který je celá léta nečinný, latentní.

JAKÉ DOPLŇKY UŽÍVAT PŘI ONEMOCNĚNÍ ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA

Léčení potravinovými doplňky má začít tak brzo, jak je to jen možné - hned po jasné diagnóze - roztroušená skleróza. Léčení má několik cílů: zvýšit antioxidační aktivitu a chránit nervové buňky před vysoce reaktivními molekulami kyslíku (volnými radikály), podporovat tvorbu mastných kyselin a ostatních látek, které se účastní výstavby nervů, a zmírňovat zánětlivé projevy. Kombinujte doplňky uvedené v dole v tabulce.

Některé doplnky můžete užívat všechny společně i dohromady s klasickými léky. Může to trvat měsíce, než zpozorujete příznivé účinky.
Vitaminy C a E jsou při léčbě roztroušené sklerózy velmi cenné pro svůj antioxidační účinek. Vitamin B komplex a vitamin B12 a D3 navíc jsou stejně důležité, protože hrají úlohu při udržování struktury a funkce nervů. Některé studie uvádějí, že někteří lidé s onemocněním roztroušená skleróza mají nízké hodnoty vitaminu B12 či vitamínui D nebo mají problémy s jeho využitím. Rovněž je důležité dostávat navíc esenciální mastné kyseliny z rybího tuku (nebo lněného oleje) a pupalkového oleje; či kurkuminu ty všeobecně snižují totiž projevy zánětu a pomáhají při tvorbě zdravých nervů.
 
Léčivka 
Ginkgo biloba (také jinan dvoulaločný)  působí blahodárně, protože má antioxidační účinky a zlepšuje přítok krve do nervového systému. Z dalších doplňků, které stojí za to zkusit při onemocnění roztroušená skleróza, je třezalka (300 mg výtažku třikrát denně), ploštičník, oves, ženšen a zázvor. Fytoterapeuti mají s těmito léčivkami určité úspěchy

Vitamín C / vitamin E 
dávkování: 500 mg vitaminu C a 250 mg vitaminu E dvakrát denně 
doporučení: vitamin C zvyšuje účinky vitaminu E; objeví-li se průjmy, snižte dávku vitaminu C
Naturgreen® AcerolaCmax obsahuje přírodní vitamín C a E z tropické višně aceroly a z šípků. Navíc obsahuje flavonoidy, lykopen a piperin. 

Vitamín D - výskyt roztroušené sklerózy se zvyšuje se zeměpisnou šířkou. Pacienti s roztoušenou sklerózou mají nižší hladinu vitamínu D v krvi. Rovněž studie s experimentálně vyvolanou autoimunní encefalitidou (EAE), modelovým příkladem roztroušené sklerózy u lidí, potvrzuje příznivé účinky vitamínu D.. Podávání vitamínu D jednoznačně pozastavilo progresi EAE: Vitamin D stimuloval dva důležité cytokiny : interleukin 4 (IL-4) a TGF beta-1, zabraňující vzniku encefalitidy (Hayes CE a kol., 2000)

Vitamín D
 1000 mcg podle potřeby až 1x až  dvakrát denně 
doporučení: originální  složení 
Naturgreen®VitaDex&B12 čistá kvalita bez pojiv a éček

Naturgreen® Active B-Complex – je zcela nová komplexní formule s unikátním složením ve spojení bylin a celé kompletní řady vitamínů B. Tato formule je také vhodně doplněná rybím tukem (olejem), který obsahuje omega-3 mastné kyseliny ( EPA-DHA-ALA) Selenem,Ginkgo Bilobou a navíc i vitamíny A, D a E. V tomto spojení a vzájemné synergii minerálů ,vitamínů a bylin jde o zcela nový silný unikátní přípravek na našem trhu.

Vitamin B12 
dávkování: 1000 mcg podle potřeby až 1x až  dvakrát denně 
doporučení: 
Naturgreen®VitaDex&B12 čistá kvalita bez pojiv a éček s dalšími vhodnými bylinkami pro vaši léčbu.

Rybí tuk
dávkování: kapsle stači 2 lžičky denně dodají 2 g omega-3 mastných kyselin 
pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem 
doporučení: vegetariáni mohou nahradit lžící lněného oleje denně O3 s možských řas najdete
zde 

Naturgreen® Garlic&O3 měkké želatinové tobolky silná formule s obsahem 780mg rybího oleje v jedné kapsli. Obsahuje také protizánětlivý česnekový olej a lněný olej. 

Pupalkový olej 
dávkování: 1000 mg třikrát denně 
doporučení: lze nahradit 1000 mg brutnákového oleje jednou denně ři jinnými
bylinkami, oleji a vitamíny.

Biotin - MaxBiotineRsH obsahuje čistou a standardizovanou formuli s dobře vstřebatelným Biotinem s čistotou 99%popis nových studiií je zde 

Oxidativní stres se podílí rovněž na vzniku mnoha degenerativních chorob, proto je pravděpodobné, že má svůj podíl i na vniku roztroušené sklerózy.

Infekce, zejména virové, jsou často spouštěčem autoimunních reakcí tím, že poškozují buněčné struktury a vyvolávají mutace, na které posléze reaguje imunitní systém autoimunní reakcí. Nejčastěji jsou v této souvislosti zmiňovány herpetické viry včetně CMV a EBV.

U roztroušené sklerózy je v poslední době zkoumána souvislost mezi infekcí chlamydiemi (chlamydia pneumoniae) a vznikem roztroušené sklerózy. Někdy je zmiňován Weldonův protokol s dlouhodobým užíváním antibiotik. Tento způsob léčby se mi nejeví jako optimální. I kdyby byla tato léčba účinná, po 5-ti letech se ukončuje a následně nikdo nezaručí, že nedojde kdekoliv  a kdykoliv k reinfekci a celý léčebný proces může začít znovu. Co dlouhodobé užívání antibiotik provede s organizmem, zejména se střevní flórou, je lépe si nepředstavovat. Je rovněž prokázáno, že nadužívání antibiotik zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Nesmíme zapomínat na možný vliv zejména potravinových alergií nebo intolerancí. Často dieta s omezením nebo vysazením hlavních potenciálních alergenů, jako jsou lepek a mléčné výrobky, má kladné účinky na klinický stav a progresi onemocnění. Jsou omezovány živočišné tuky, naopak jsou do diety zahrnovány zdraví prospěšné polynenasycené mastné kyseliny zejména omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím nebo lněném oleji. Většina omega-6 mastných kyselin podporuje zánětlivé reakce a nejsou proto vhodné. Oleje, jako je slunečnicový a sojový, nejsou pro svůj vysoký obsah omega-6 mastých kyselin doporučovány.

Dosti často následují ataky onemocnění (relaps) po virovém onemocnění. Celkové posilování imunitního systému mívá často za následek snížení recidiv onemocnění a stabilizaci klinického stavu. Celkově vyvážený organismus znamená i odolný imunitní systém. Proto například je nezbytné nazapomínat na zdravé tlusté střevo oslídlené nám prospěšnou bakteriální flórou. Málokdo, včetně odborné veřejnosti, si uvědomuje, jak velký význam pro náš organizmus znamené zdravé tlusté třevo. Podrobné vyšetření stolice někdy přináší překvapivé výsledky.

Alfa lipoová kyselina - inhibuje migraci T lymfocytů do míchy a potlačuje rozvoj experimentální autoimunní encefalitidy (Marracci GH, 2002). Pilotní studie provedená v roce 2005 rovněž zjistila, že podávání lipoové kyseliny má pozitivní vliv u pacientů s roztroušenou sklerózou (Yadav V., 2005.) Protože kyselina lipoová je rozpustná v tucích i ve vodě, prochází hematoencefalickou bariérou a bylo zjištěno, že zlepšuje neurosvalové funkce u pacientů s roztroušenou sklerózou. (Kiefer D, 2005)  Naturgreen®VitaDex&B12 obsahuje také ALA, studie 2017 zde 

Vitamin B komplex 
dávkování: jedna až 2 tablety denně
doporučení: užívejte vždy čistý (najdete 
zde popis jak má vypadat) B-komplex ,všechy druby B vitamínů a to nejlépe v synergii s dalšími vitamíny a bylinkami, které zvyšují vstřebatelnost a biologickou dostupnost B vitamínů. 

Vitamín B 12 a kyselina listová - lidé trpící roztroušenou sklerózou mívají snížené hladiny vitamínu B12 a kyseliny listové v mozkomišním moku (Feraquin ST 1993). Několik studií zjistilo nízkou hladinu vitamínu B12 v krvi u pacientů s roztroušenou sklerózou bez projevů perniciózní anémie. Předpokládá se vliv vitamínu B12 na časný vznik roztrušené sklerózy zejména před 18 rokem věku. Proces methylace,  při kterém vznikají nové molekuly v buňkách včetně DNA, je závislý na přísunu vitamínu B12 a kyseliny listové. Jejich nedostatek může být příčinou zhoršené tvorby myelinu a nervových buněk.
Naturgreen®VitaDex&B12 obsahuje také krom jinných B12

L- Carnitine -  snižuje únavu u pacientů s roztroušenou sklerózou, což bylo potvrzeno v mnoha klinických studiích  (Tomassini V., 2004, Lebrun C., 2006,) Na vzniku neurodegenerativních chorob se podílí i mitochondiální dysfunkce, proto L-Carnitine stejně jako koenzym Q10 a lipoová kyselina mají své opodstatnění při komplementární léčbě těchto nemocí. (Kidd PM, 2005)

Curcumin - v laboratorních studiích blokuje progresi roztroušené sklerózy. Může být efektivní v léčbě RSM (Xie L., 2009, Chearwae W., 2008)

Rybí tuk (omega-3 mastné kyseliny) - mají m.j. protizánětlivý účinek, zlepšují rheologické vlastnosti krve a jsou nezbytné pro správnou funkci mozku.

 Bioflavonoidy - mohou mít pozitivní vliv

Gingko Biloba - ukázala se v několika studích jako užitečná složka komplementární léčby roztroušené sklerózy. Active B-Complex – je zcela nová komplexní formule s unikátním složením ve spojení bylin a celé kompletní řady vitamínů B. Tato formule je také vhodně doplněná rybím tukem (olejem), který obsahuje omega-3 mastné kyseliny ( EPA-DHA-ALA) Selenem,Ginkgo Bilobou a navíc i vitamíny A, D a E. V tomto spojení a vzájemné synergii minerálů, vitamínů a bylin jde o zcela nový silný unikátní přípravek na našem trhu.

Jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba) 
dávkování: 1-2 kapsle 150-300mg Ginkgo Biloba  listy extrakt
doporučení: výtažek standardizovaný na obsah nejméně 24 procent flavonoidů
doporučení: 
Naturgreen® ReMyels čistá kvalita bez pojiv a éček

Je možné, že akumulace Cu, Cd, Pb a Fe vede k deficitu magnézia, vitamínů B2, B6, D, E a zvyšuje riziko vzniku roztroušené sklerózy zejména u dívek ve fázi rychlejšího růstu. Proto doplnění vitamínů skupiny B, vitamínu D a E, magnezia a mastných kyselin EPA a DHA  u žen v období kolem 15. roku věku může mít preventivní vliv na pozdější výskyt roztroušené sklerozy (Johnson S., 2000).

Ale pozor vstřebatelnost vitamínu se pohybuje od jednotek po desítky procent. Vliv hraje stav lidského organismu a původ vitamínu zde info. Přírodní vitamíny mají vstřebatelnost řádově 60-90%, syntetické 3-15%. Je to velmi individuální a procentní údaj je jen orientační. V případě syntetických vitaminů jsou zatíženy ledviny, aby odfiltrovaly nerozpoznané vitamíny a dávky, které obvykle musí  být několikanásobně vyšší než přírodních vitamínů.


Snažte se vždy nakupovat kvalitní a „čisté“100% přírodní produkty od renomovaných výrobců a také tam, kde Vám sdělí všechny potřebné informace o produktu. Vždy pečlivě vybírejte čisté standartizované přírodní produkty bez pojiv, éček, protispékavých látek a dalších chemikálií.Více info jak je poznáte najdete zde.

ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA -  CO JEŠTĚ MŮŽETE DĚLAT

  • Pacientům s roztroušenou sklerózou může prospět rozumné slunění, ale nesmí se přehřát.  nadměrná námaha  mohou příznaky onemocnění zhoršovat. 
  • Poraďte se se svým lékařem o dietní léčbě. Byly vyvinuty speciální diety, které mohou průběh nemoci zpomalit
  • Originálně sestavený měsíční jídelníček ,, na míru ,, pouze pro Vás. Nejen na hubnutí, ale také jídelníček pro autoimunitní onemocnění či jiné nemoci sestavíme dle Vaší potřeby najdete zde. 
  • Víte také ,že někteří nemocní jako kardiaci, diabetici se sklonem k acidóze, lidé s vředovou chorobou či jinými poruchami gastrointestinálního traktu ,či  s autoimunitními nemocemi  by měli pít především alkalickou vodu  bez chloru a neměli pít vůbec např. sycené vody nebo jen v rámci indikované lázeňské léčby. Více info najdete zde  Jedinečná filtrační konvice na trhu s alkalickým vodním filtrem ,která  nejen vodu filtruje, ale také alkalizuje zde.
  • Mírně cvičte, joga, pilates tak abyste zlepšili svou svalovou sílu a ohebnost - avšak nikdy ne během akutního vzplanutí nemoci - roztroušená skleróza
  • Je-li váš pracovní úvazek fyzicky náročný, hledejte práci na zkrácený úvazek nebo domácí práci.

NOVÉ POZNATKY - ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA

Příliš častý stres neprospívá nikomu, ale je pro vás zvláště škodlivý, máte-li roztroušenou sklerózu. Ve studii u pacientů s roztroušenou sklerózou bylo zjištěno spojení mezi narůstajícím stresem (jak z běžných, tak ze závažných příčin) a nervového poškození mozku.

Nedávná studie odkryla dosud neznámé stránky roztroušené sklerózy: ničí mozkové buňky podobným způsobem, jako je tomu při Alzheimerově a Parkinsonově nemoci. Lékaři zvažují, zda léčba, která se zdá slibná u těchto onemocnění, by se také neměla zkusit u pacientů s onemocněním - roztroušená skleróza.

Výzkum na zvířatech odhalil možné spojení mezi vysokými hodnotami vitaminu D a imunitou k RS.Výsledky této studie mohou částečně vysvětlit, proč je roztroušená skleróza vzácná v tropech (kde slunce zvyšuje hladinu vitamin D) a na norském pobřeží (kde patří k základním potravinám tučné mořské ryby bohaté na vitamin D). 

Specializované poradny mohou být velmi užitečné nejen nemocným, ale i členům jejich rodin. Pracovní léčba a fyzioterapie může být rovněž prospěšná

Zde jsou některé zajímavé odkazy pro léčbu prnemoci Roztroušená skleróza (také nazývána jako RS, ereska, nebo sclerosis multiplex) 

Tady jsou některé odkazy v AN jazyce pro nemoc RS

https://ereska.net/viewtopic.php?f=17&t=1462

 http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211034815000061

 https://multiplesclerosisnewstoday.com/md1003-for-multiple-sclerosis/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5489387/

 
Biotin je důležitou složkou vitaminu B12 komplexu a podílí se na růstu buněk, produkci mastných kyselin a metabolismus tuků a aminokyselin, jakož i aktivaci enzymů potřebných pro výrobu energie a syntéza myelinu na buněčné úrovni , Byla vyslovena hypotéza, že velké koncentrace biotinu (300 mg / den), podávané na buněčné úrovni, by mohly být užitečné při reparaci a regeneraci myelinových pochev, které jsou poškozené u pacientů s MS.  Podle MedDay , MD1003 potenciálně ovlivňuje dva cíle související s progresivní MS: aktivuje acetyl-CoA karboxylázy (rozběh 1 a rozběh 2), enzymy limitující rychlost syntézy mastných kyselin potřebných pro syntézu myelinu, a aktivuje Krebsova cyklu v demyelinizovaných axony zvýšit výrobu energie.

MD1003 je vysoce koncentrovaná formule D biotinu (vitamínu H). Dávka 300 mg/denně odpovídá 10,000 krát větší doporučené denní dávce biotinu. 

Dávkování MD1003 je chráněno patentovými právy v EU a USA (proč asi ? )

Biotin je klíčový spolufaktor pro enzymy zapojené do výroby energie a syntézu myelinu.

Biotin má možné dva cíle spojené s progresivní RS:

1. aktivuje Krebs cykly v demyelinovaných axonech ke zvýšení výroby energie
2. aktivuje acetyl-CoA carboxylases (ACC1 a ACC2) četnost-omezující enzymy v syntéze dlouhých řetězců tukových kyselin požadovaných pro syntézu myelinu.Koncept proveditelnosti byl získán v pilotní otevřené studii zahrnující 23 pacientů s primárně a sekundárně progresivní RS Výsledky byly pozoruhodně pozitivní - až 90% pacientů vykázalo v čase klinické zlepšení. ...Dvě fáze 2b/3, s placebem srovnávané, pivotní studie probíhají s 250ti pacienty v 21 referenčních centrech ve Francii a v UK. Motole CZ začíná zde 

http://www.lifeextension.com/protocols/neurological/multiple-sclerosis/page-02

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT ... 003&rank=1

http://www.medday-pharma.com/research-d ... ne/md1003/

https://multiplesclerosisnewstoday.com/2016/04/27/meddays-md1003-reversed-disease-progression-in-not-active-progressive-ms/

http://www.sukl.cz/modules/evaluation/detail.php?id=43647

http://multiplesclerosis.elsevierresource.com/article/targeting-demyelination-and-virtual-hypoxia-high-dose-biotin-treatment-progressive-multiple

 


 

  Novinka 

ReMyels najdete zde

 Naturgreen® MaxBiotineRsH

 CHCETE-LI SE DOZVĚDĚT VÍCE O ZDRAVÝCH PRODUKTECH A PŘÍRODNÍCH EXTRAKTECH, KTERÉ VÁM MOHOU POMOCI PODÍVEJTE SE

DOPORUČUJEME  

www.naturgreen.cz 

Studie o působení korálovce a bakopy:
Korálovec ježatý zlepšuje paměť i náladu
Bacopa zdokonaluje kognitivní funkce