MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Účinky probiotik na lidské zdraví

Co vlastně jsou probiotika?

Jsou to žijící mikroorganismy, které po pozření obnovují mikrofloru ve střevech – podporují zdraví a zažívání. V našem zažívacím traktu žijí v symbióze dobré a špatné bakterie, jejich ideální poměr mezi nimi je 85% dobrých a 15% špatných. Na tomto poměru závisí naše zdraví.

Vzhledem k našemu životnímu stylu a stravovacích návycích, průmyslovým zpracováním, pasterizací a sterilizací potravin se dobré bakterie ničí. Celkově jsme vystaveni méně bakteriím než v minulosti, protože kvůli přísným hygienickým normám v průmyslové výrobě přežije v potravinách málo bakterií (špatných i dobrých).

Lidé využívali bakterie mléčného kvašení, tzv. laktobacily nebo probiotika, po tisíce let pro konzervaci i zvýšení nutriční hodnoty nejen mléčných potravin. Výsledky mnoha vědeckých studií (například nedávná studie švédských vědců o přínosu laktobacilů pro lidský organismus) poukazují na pozitivní účinky probiotik na lidské zdraví a to zejména při potížích trávicího traktu. Kazašští pastevci hojně užívající kysané mléko se dožívali neobvykle vysokého věku a například v Japonsku, zemi s nejdelší průměrnou délkou života, se probiotické výrobky hojně užívají.

Některé vědecké práce také poukazují na spojitost mezi přítomností laktobacilů v organismu a rozvojem alergií. Zatímco některé užitečné Lactobacilly byly přítomny v těle(organismu) ve 30-40 % u celé světové populace, dnes je to pouze 10-20 %. Tento pokles výskytu laktobacilů v těle obyvatel vyspělých zemí je přisuzován zejména nevhodnému stravování. Hlavním důvodem je nižší konzumace kvašených potravin (například kysaného zelí) a nadměrné využívání konzervantů, které bakterie v těle zabíjejí.Probiotické mikroorganismy pomáhají našemu trávení a umožňují některým lidem konzumovat i takové potraviny, které by bez jejich pomoci nedokázali strávit a způsobily by jim nepříjemné zdravotní problémy.

K čemu probiotika nejvíce slouží a kde pomáhají?
  • pomáhají produkovat určité druhy vitamínů, především vitamíny K a B (biotin, B1, B3, B6 a B12)
  • produkují laktoferin-bílkovinu, která má schopnost vázat železo
  • probiotické kultury produkují látky, které snižují pH hodnoty střeva
  • užívání je vhodné jako prevence proti astmatu
  • pomáhají i při zvládání stresu a migrén
  • užíváním probiotik můžeme předcházet různým trávicím potížím, poševním infekcím i dalším onemocněním
  • pomáhají při různých onemocněních: zejména při zánětlivých onemocněních žaludku a střev (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, rotavirové infekce)
  • po léčbě antibiotiky, kdy pomáhá obnovit narušenou střevní mikroflóru
  • při zácpě, průjmu či jiných nespecifických zánětech střev
  • při infekci močových cest (muži-ženy)
  • jako prevence proti různým onemocněním, které se často se vyskytují ve vyšším věku.
    při cestách do zahraničí kde hygiena potravin je velmi nízká
  • při vaginální kvasinkové infekci
  • jako doplněk při užívání antikoncepce
  • jako doplněk k výraznému snížení frekvence výskytu průjmu
  • užitečný je také u plísňových onemocnění, aftech, alergiích, u projevů akné a atopické dermatitidy
  • při redukčních dietách (nadváha)  se doporučuje zařadit do výživy i probiotika

Nadváha,většinou psychologicky tlačí na dotyčného člověka a především na jeho pocity vznikajícími z reakcí okolí, ale i ze špatného pocitu ze sebe sama. A nejde jen o psychologický vliv, člověk s nadváhou se z mnoha důvodů cítí nedobře i fyziologicky. Srdce musí více pracovat, mozek nedostává tolik kyslíku kolik je třeba a tak dále.

 
Tolik, zjednodušeně, o spojitosti mezi psychikou a nadváhou. Co ovšem málokdo ví, že nadváha a psychika mají ještě jednoho společného jmenovatele a tím jsou bakterie, přesněji řečeno bifidobakterie nebo-li laktobacily.

 

Udržujte si štíhlou linii pomocí laktobacilů

 

V této souvislosti je dobré zmínit, že v lidském těle se vyskytuje 10x více bakteriálních buněk než lidských buněk. Ve většině případů nám tyto „potvůrky“ pomáhají. Podporují imunitní systém, podílejí se na tvorbě různých vitamínů a brání nás před jinými škodlivými bakteriemi. Tyto bakterie zároveň ovlivňují způsob, jakým čerpáme energii z naší potravy.

 

Když obézní lidé ztrácejí hmotnost, poměr bakterií v jejich vnitřnostech se výrazně mění téměř bez ohledu na životosprávu. Výzkumy v této oblasti jsou teprve na začátku, ale už nyní je jasné, že kvalitní- zdravá střevní flora významně pomáhá hubnout a udržovat si žádoucí tělesnou hmotnost.


Probiotika jsou přátelské kultury laktobacilů a prebiotika jsou látky, díky kterým mohou bakterie růst a daří se jim. Moderní probiotické preparáty tedy obsahují v jedné kapsli jak probiotika, tak
prebiotika.

 

I když jde zatím jen o předběžné výzkumy, ukazuje se, že zavádění prebiotik a probiotik společně s dietou má příznivý efekt na alergie, stárnutí, obezitu i celou řadu dalších chorob včetně AIDS a diabetu 2. typu. Pokud vám nestačí, že laktobacily působí proti obezitě, můžete pohlížet na bakteriální rovnováhu jako na významný krok ke správnému fungování „druhého mozku“.

 

Asi jste už slyšeli o serotoninu, což je neurotransmiter se širokým polem působnosti, a který, pokud je ho nedostatek příčinou deprese a dalších poruch psychiky. Například známý lék na deprese Prozac působí přes inhibitory zpětného vychytávání serotoninu na zvyšování jeho účinku v organismu. Při slově neurotransmitery se mnoha lidem vybaví mozek.

 

Nicméně v mozku se nachází jen 5 % serotoninu. Zbývajících 95 % serotoninu je produkováno ve střevech, kterým se někdy z tohoto důvodu říká „druhý mozek“. Při studiích s pacienty s chronickým únavovým syndromem bylo zjištěno, že symptomy úzkosti výrazně snižuje kmen Lactobacillus Sporogenes.

 

Probiotika se ukázala jako účinná alternativní léčba depresí z důvodu jejich schopnosti vychytávat zánětlivé molekuly tzv. cytokiny, snižovat oxidační stres a upravovat nadměrný růst škodlivých bakterií. Přemnožené škodlivé bakterie totiž produkují toxické látky, které se dostávají do krve a poškozují nervovou soustavu a mozek.

 

Probiotika působí preventivně proti rakovině střev, je však i přes užívání probiotik důležité dodržovat správnou životosprávu, tzn. nekouřit, omezit příjem transmastných kyselin (přítomných zejména v uzeninách) a mít dostatek pohybu. Dále bylo zjištěno, že laktobacily mají pozitivní vliv na stav dásní a zubů. – jen po 14 dnech užívání doplnků obsahujících laktobacily se zmenšuje výskyt zubního plaku a krvácení dásní.

Cholesterol
Potrava v žaludku podléhá procesu trávení. Později putuje do dvanáctníku a střevního traktu, kde dochází i k metabolizmu tuků. Za to jsou mimo jiné zodpovědné i žlučové kyseliny, které tuky emulgují. Vytvářejí z nich malé micely, které budou dále zpracovávány. Tyto micely obsahují kromě cholesterolu i mastné kyseliny, monoacylglyceroly, fosfolipidy, jakož i vitamíny rozpustné v tucích. Jejich cesta dále pokračuje složitými mechanismy až do krevního řečiště, kde jsou i dále štěpeny. Dochází tu k využití látek pro další nespočetné biologické procesy. Zbytky s převládajícím obsahem cholesterolu jsou opět dopraveny do jater, kde dochází k jejich zpracování.
Cholesterol je důležitou stavební složkou biologických membrán. Někdy však nefunguje všechno tak, jak má, a proto může dojít snadno ke zdravotním komplikacím. Kromě jiného může dojít i k nadměrnému ukládání cholesterolu do jater, která následně ztukovatí. A jak játra nepracují správně, může snadno docházet k nedostatečnému zpracování cholesterolu, který svým působením může způsobovat například aterosklerózu. Při této chorobě dochází k nadměrnému ukládání látek tukového původu na stěny tepen, které se stávají méně pružnými a dochází k jejich postupnému zužování. Cévy tak mimo jiné kladou větší odpor cirkulující krve, což má za následek zvýšení krevního tlaku. Rovněž dochází k nedostatečnému zásobení periferních částí těla krví, což se může projevovat neodkrvením mozku, rukou či nohou. V nejhorším případě dochází k nekróze části srdečního svalu a následně k infarktu. Bylo prozkoumáno mnoho mechanismů působení probiotik právě na hladiny cholesterolu v krvi. Dokáží jemně štěpit cholesterol a tím samy zabrání jeho dalšímu využit.  Probiotika dokáží sama využít cholesterol pro vlastní biologické procesy. Další účinný doplněk pro léčbu vysokého cholesterolu najdete zde. 


Působí mimo jiné také v celém  trávicím systému,kde napravují střevní flóru a obohacují nás "dobrými" mikrobakteriemi viz obr.

 



Užívání probiotik s antibiotiky


Úplnou katastrofou je však pro střevní mikroflóru  užívání antibiotik, která ničí vše, co jim přijde do cesty. Tím se snižuje obranyschopnost organismu. Z tohoto důvodu je dobré tělu pomoci s obnovou střevní mikroflóry užíváním kvalitních probiotik Chlorella Taiwan probiotic lactobacillus. Ty se doporučují užívat zároveň společně s antibiotiky (minimálně 3-4 hodiny po požití antibiotik, aby bylo zničeno co nejméně probiotických bakterií), anebo ihned poté, co léčba antibiotiky skončí. Současným užíváním probiotik s antibiotiky se snižuje negativní dopad léčby na střevní flóru, tj. sníží se riziko výskytu zažívacích potíží jako je průjem (zejména u dětí), bolest žaludku, vaginální mykóza apod.
Kvalitní probiotika navíc obsahují i Fruktooligosacharidy (prebiotika), které nejen zesilují účinek probiotika, ale jsou i zdrojem živin pro zdravou mikroflóru v tlustém střevě.

Pokud jde o probiotika, užívání těch skutečně kvalitních lékaři doporučují nejen při potížích s oslabenou imunitou či v době užívání antibiotik, ale i jako dlouhodobou prevenci. „Střeva jsou vlastně největším imunitním orgánem lidského těla, a proto je důležité, aby byla jejich mikroflóra v pořádku.


Pouze Lactobacillus sporogenes přináší výrazné výhody životaschopnosti a účinnosti a nemusí také obsahovat  tak velké hodnoty CFU(kolonie ) jako ostatní probatika, která nejsou tak odolná na změnu teplot při zpracování a taktéž neprodukují spory či výtrusy.
Bacillus coagulens produkuje výtrusy (spory ) a díky této funkci, propůjčuje tomuto  probiotickému kmenu větší odolnost vůči destrukci v gastrointestinálním traktu(v lidském organismu.)

Díky  vícenásobným  sporům dokáže Lactobacillus sporogenes v této struktuře více odolávat vyšším teplotám než běžné probiotika , jako je např.( L. acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei , Bifidobacterium breve  atd,) což značně zvyšuje jeho životnost  a eliminuje potřebu chlazení a skladování při výrobním procesu. Navíc, tyto probiotika  s více  spory  jsou v organismu více chráněny před degradací  žaludečními kyselinami čímž  umožní dosáhnout nižší GI* (glukóza s jídla se uvolňuje do krve postupně a delší dobu) čímž tyto probiotika v trávicím traktu „pracují“ déle v neporušené struktuře  což mnohé jiné druhy lactobacilů nedokáží.  Díky tomu Lactobacillus sporogenes  jsou aktivními probiotiky  což pomáhá udržovat zdravou  mikrobiální rovnováhu pro správnou a zdravou funkcí  celého trávicího traktu.


Bakterií se nemusíte jen bát. Jsou i takové, které vašemu organismu prospívají a které byste měli svému tělu pravidelně dodávat. "Délka podávání probiotik není časově omezena, naopak v případě pozitivního efektu doporučuji, užívat je dlouhodobě," 


Posilujte si své přátelské bakterie a udržujte si střevo ve formě. Rychlejší úbytek tuku a duševní pohoda jsou jen dvě z celé řady dalších výhod.


                                                 .

 

 ChlorellaTAIWAN Probiotic Lactobacillus Complex  výhoda proti ostatním podobným výrobkům na trhu . Výrobek je  pouze čistá přírodní tabletka, spojená s  osvědčenou přírodní chlorellou Taiwan  a to vše bez pojiv a  éček (info zde).  Vše v synergickém spojení vitamínů a minerálů s lactobacillus  Sporogenes a fruktooligosacharidy, kdy čistá Chlorela Taiwan nadstandartně doplňuje účinky probiotika a prebiotika.

Doporučujeme

ChlorellaTAIWAN Probiotic Lactobacillus Complex