MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Včasná diagnostika Alzheimerovy choroby


Čeští vědci z Národního ústavu pro duševní zdraví v Praze odhalili specifickou protilátku, která se nachází jen v případě onemocnění Alzheimerovou chorobou. Podle těchto protilátek bude možné tuto nepěknou nemoc začít včas léčit a tím i oddálit postupnou degeneraci mozku, kterou způsobuje.

V česku trpí Alzeimerovou chorobou 1400 osob a se stále stárnoucí populací se předpokládá, že množství pacientů poroste. Při tomto onemocnění se v mozku ukládají poškozené nebo svinuté proteiny, tzv. beta-amyloidové pásy a tau protein, jsou to látky, které mozek poškozují, dlouhodobě a pomalu ničí. Tau protein je totiž jednou z látek, která tvoří kostru nervové buňky a při jejím špatném sestavení hrozí, že se nervová buňka jednoduše rozpadne. Vědci se pokouší vyvinout očkovací látky, které by nárůstu beta-amyloidu v mozku zabránily, ale zatím se jim to bohužel povedlo jen u myší.

Český tým zkoumal pět let imunologické profily u 80 dobrovolníků, které měli rozdělené do čtyř skupin. Šlo o zdravé seniory, seniory se záněty NS (nervové soustavy), pacienti s jinými formami demence a pacienti s Alzheimerovou nemocí. Vědci zjistili, že množství protilátek proti tau proteinu a neurofilamentům bylo u seniorů a lidí s Alzheimerem téměř stejné. Zaměřili se proto na specifickou část imunitního systému, který tvoří protilátky lokálně v blízkosti nervové soustavy. V této části měli pacienti s Alzheimerem mnohem vyšší hodnoty protilátek. Tyto protilátky mohou souviset s nánosy beta-amyloidů v mozku a rozpadem mozkových buněk, zejména jejich páteřních bílkovin a tau proteinu. Vědci se původně domnívali, že vysoké hodnoty těchto protilátek naleznou i u pacientů se záněty nervové soustavy a u ostatních nemocí způsobujících demenci. Jejich předpoklad se ale nepotvrdil, zvýšené hodnoty měli jen pacienti s Alzheimerovou chorobou. Dokonce vyšší protilátky nebyly naměřeny ani u pacientů s Creuzfeldt-Jacobovou nemocí, lidskou verzí nemoci šílených krav, u které se nervové buňky rozpadají velice rychle.

Tuto skutečnost nepopsal na světě žádný jiný vědecký tým. Tyto poznatky bude jejich objevitel doktor Bartoš ještě ověřovat se svým týmem v laboratoři biochemie a patofyziologie mozku. Do studie plánuje zařadit více pacientů a to zejména těch s včasným stádiem Alzheimerovy choroby

CHCETE-LI SE O VÝŽIVĚ MOZKU A PREVENCI NEURODEGENERATIVNÍCH NEMOCÍ DOZVĚDĚT VÍCE, PODÍVEJTE SE ZDE
DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz