MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Víte, že Cordyceps je přírodní antibiotikum ?

     Cordyceps
Historie a lékařské využití Cordyceps Sinensis

Mnoho starověkých léčebných prostředků je ponořeno do tajemství. Díky své dlouhé histori je jejich skutečný původ a objev obtížné odhalit. V případě vzácných hub jako je Cordyceps sinensis toto tajemství pokračuje dál a může být i pravdivé. O jeho léčivých účincích jsou vyprávěny rozličné příběhy.

Cordyceps sinensis je jedinečná a exotická houba, která roste v horách Tibetu, Nepálu a Číně. Cordyceps sinensis má dlouhou historii v tibetské a tradiční čínské medicíně. Houba se používá po staletí k řešení a léčbě různých zdravotních potíží a pro udržení normální funkce všech tělesných soustav.

Některé příběhy říkají, že jak si pastevci v Himalájích všimli, že se zvířata stala aktivnější a působila osvěženě během pastvy. Houba roste často mimo housenky se šíří náhodně přes trávy, takže je vlastně možné, že při spasení trávy jaci jedli také houby. Vypráví se, že když si pastevci všimli rozdílu v chování zvířat, začali zkoumat tyto změny a nalezli Cordyceps.

Pokud jde o informace, které mohou být ověřeny, první nalezený písemný záznam o této houbě se datuje kolem roku 620 našeho letopočtu. Zde v čínské historii nalezneme zmínku, že "vysokohorská houba" byla vyhrazena pro léčbu císaře. Přidávali mu ji dušenou do vývaru, léčivá polévka byla dána k božskému vůdci k udržení zdraví, plodnosti a zvýšení vitality.

Existuje mnoho pozdějších záznamů z Tibetu datovaných kolem roku 1400 našeho letopočtu. Další podrobnosti týkající se dávek souvisejících s energií, celkového zlepšení zdravotního stavu a dalších faktorů jsou podrobněji stanoveny v průběhu psaní těchto spisů. Západní svět objevil Cordyceps mnohem později. Traduje se, že katolický kněz zůstal s čínským císařem jako čestný host a v průběhu roku 1700 mu byla představena i tato vzácná a silná houba. V důsledku toho se po roce 1700 začaly objevovat dokumentace o účincích Cordycepsu v západní lékařské literatuře.

Dle tradice se tato zvláštní houba začala užívat a rozšířila se během této doby. Ve spisech tradiční čínské medicíny se velmi často píše o léčivých účincích Cordyceps sinesis. Západ měl k léčivým houbám zajímavý vztah. Pro většinu lidí v Evropské kultůře je konzumace houby, která roste na hmyzu zcela nechutné, bez ohledu na to, jak moc může prospět jejich organismu, imunitnímu systému, vyvážit jejich energetické hladiny nebo pozitivně působit na jejich srdce. Dnes se to ale změnilo.

Moderní zemědělci se naučili pěstovat houby Cordyceps bez použití hmyzích larev. Ve skutečnosti se užívání Cordyceps mimo Asii hojně doporučuje. Doplňky stravy s Cordycepsem jsou velmi populární, takže poptávka může v některých oblastech předstihnout dodávky. V důsledku toho vozí někteří dodavatelé znehodnocenou nebo nekvalitní houbu. Všechny případy otravy související se Cordyceps jsou obvykle v důsledku této nekalé praxe. Některé zdroje dokonce obsahují olovo, aby se navýšila hmotnost této velmi cenné houby. Tato praxe je běžnější v zemích s dobrou kontrolou kvality, jako například v Kanadě, na Novém Zélandu, Austrálii a ve Spojených státech.

V moderní bylinné praxi se Cordyceps se doporučuje užívat v rozličných případech. Tento doplněk funguje velice adaptivním způsobem, přizpůsobí se vašemu tělu a potřebám. Cordyceps opravuje tělo různými způsoby, jak se vaše tělo mění a stává efektivnější, máte v tomto důsledku i více energie pro léčení. Mezi nemoci, na které se doporučuje užívat Cordyceps patří chronická únava, srdečních onemocnění (včetně problematiky cholesterolu v krvi), astma, a další nemoci týkající se rovnováhy v oběhovém systému a energie.

V současné době této houbě v její divoké formě hrozilo vyhynutí, protože má vysokou tržní cenu a nadměrně se využívá. Cordyceps může přežít jen v nadmořské výšce 3000 - 5000 metrů nad mořem, a proto se velmi obtížně sklízí, což ho dělalo ještě dražším. Existuje více než 680 druhů houby Cordyceps, ale Cordyceps sinensis je nejznámější a dobře známý pro své léčivé vlastnosti. Cordyceps sinensis je zdaleka nejziskovější houba na tibetské náhorní plošině. Je to nejvíce široce distribuovaná tibetská hospodářsky významná houba vyskytující se v travních porostech. 

Nejznámější výhody užívání Cordyceps

 

  • Zmírňuje příznaky různých onemocnění dýchacích cest. Extrakt z Cordyceps Sinensis je nejúčinnějším lékem na onemocnění dýchacích cest.

  • Zvyšuje hladinu energie. Ve starověké Číně byl Cordyceps sinensis původně používán jako energetické tonikum. Cordyceps zvyšuje úroveň buněčné ATP a zlepšuje využití kyslíku, což vede ke skutečnému zvýšení skutečné energie, která je k dispozici pro použití.

  • Reguluje krevní tlak. Výzkum ukázal, že podávání housenice může pomoci při regulaci krevního tlaku a prokrvení končetin.

  • Reguluje funkci ledvin a jater.

  • Oživuje sexuální touhy a podporuje potenci. 

 Cenné aktivní nutriční složky housenice čínské

  • Esenciální aminokyseliny a mastné kyselin

  • Vitamíny, včetně vitamínů B1, B2, B12 a, E, K.

  • Minerály: vápník, hořčík, sodík, železo, draslík, a mnoho dalších.

  • Enzymy

  • Steroly a proteiny

Výše uvedené chemické prvky a nutriční složky jsou zásadní pro normální funkci organismu. Pomáhají například regulovat stav nervů a sekreci v nadledvinek. Tyto nutrienty se také používají k regulaci celkové funkce imunitního systému.
Jeden z aktivních prvků 
Cordyceps Sinensis je kordycepin, působí jako antioxidant a pomáhá při podpoře metabolických procesů. Cordyceps sinensis obsahuje přibližně 20 látek a prvků, které jsou důležité, protože pomáhají při zachování homeostázy v těle tím, že se mezi nimi nacházejí elektrolyty a prvky, jež tuto homeostázu v těle urdžují.
 

 
Zdravotní prospěch při užívání Cordyceps
 
Občas to může vypadat, že je extrakt z 
Cordyceps zázrak. Je vzácné, že lidé, kteří jej k tradiční léčbě užívali jsou stále na světě a zároveň, že je tento doplněk pečlivě vědecky prozkoumaný a jeho potenciální výhody byly prokázány. Dnes je Cordyceps jeden z mála přípravků, který se skrze vědecké a tradiční poznatky dostává až přímo  k zákazníkům. Zatímco je každý spotřebitel nucen mít se na pozoru před různými "zázračnými" prostředky, studie o Cordyceps sinensís jen dokazují to, co tradiční čínská medicína věděla už dávno. 

Celá řada potenciálních zdravotních výhod houby 
Cordyceps je možná jedna z úžasných vlastností této vzácné houby. Jakmile pochopíte, jak a proč je možné tak mnoho změn je jednodušší do ní investovat a poté vidět výsledky na sobě. Cordyceps může působit pozitivně na řadu tělesných funkcí, protože působí na celé tělo, jako celek. To může doslova zlepšit funkci každé buňky ve vašem organismu. Vzhledem k jeho funkčnímu a chemickému  složení pomáhá tato houba zefektivnit transport výživy do každé buňky v těle. Díky tomu zaberou běžné denní pochody a funkce buňkám méně práce a jsou pro tělo o mnoho snažší. A o to právě jde.

Méně práce pro imunitní buňy znamenají v těle i méně zánětlivých procesů. Pro ty, kteří zápasí s problémy s imunitou, je to obrovská výhoda. Podráždění těchto buněk vždy znamená více jejich aktivity. Tím se odlehčí imunitnímu systému na buněčné úrovni, a vy se můžete těšit z jeho vyšší schopnost léčit a vychutnat si kvalitní život. Níže jsou uvedeny jen některé ze známých zdravotních výhod Cordyceps.

Jaterní onemocnění

Cordyceps sinensis se používá k léčbě jaterní fibrózy pro jeho obsah metaloproteinázy-2. Ve studii vědci z univerzity v Šanghaji, která se drží tradiční čínské medicíny, bylo zjištěno, že Cordyceps sinensis je schopen nastavit hladiny lymfocytů, tedy léčit jaterní fibrózy u pacientů s chronickou hepatitidou. 

Diabetes

Lidé, kteří trpí cukrovkou mohou těžit z housenice, protože přítomnost polysacharidů a mycelia z Cordyceps může snížit hladinu glukózy v krvi. Cordyceps má také vliv na zlepšení využití glukózy v krvi, čímž se zvyšuje inzulínovou rezistenci.

Rakovina
U některých druhů rakoviny nabízí Cordyceps pacientům úlevu. 
Cordyceps má cytotoxický účinek, který se využívá u léčby leukémie, kdy se tyto látky extrahují z jeho klobouků. Cordyceps také obsahuje protinádorové látky, které významně inhibují abnormální buněčný růst. Je rovněž modulátorem imunitního systému a produkce interleukinového faktoru. 

Reprodukce

Bylo zjištěno, že Cordyceps má vliv na sekreci testosteronu, což v patřičných dávkách a umožňuje léčbu osob s problémy s reprodukcí.

Problémy se srdcem
Kultivované houby Cordyceps sinensis byly vnímány jako významný přínos pro osoby s kardiovaskulárními komplikacemi. Extrakty z plodnic housenice čínské významně přispívají k příznivým účinkům chemických látek používaných k potlačení hladiny cholesterolu v krvi.

CHCETE-LI SE O HOUBĚ CORDYCEPS A O JEJÍM VÝBĚRU DOZVĚDĚT VÍCE, DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz