MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Boswellia účinkuje podobně jako nesteroidní antirevmatika


Pojem super food, nebo super byliny označuje ty rostliny, jejichž pozitivní účinky na zdraví přesahují jejich výživové hodnoty. Boswellii možná znáte jako indické kadidlo, které se dováží ze suchých oblastí Indie, Afriky a Středozemí. Boswellia má, tradičními medicínami, již dlouho známé protizánětlivé a léčivé vlastnosti, které týmy vědců nyní potvrzují.

Stromu Boswellia existuje několik druhů. Biblické kadidlo byla s největší pravděpodobností pryskyřice ze stromu Boswellia sacra. Nejlépe prozkoumané léčivé vlastnosti má ovšem Boswellia serrata, v její pryskyřici se nacházejí látky, chránící strom před hmyzem, parazity a dalšími patogenními vlivy. Pryskyřice se dá užívat ve formě oleje, prášku nebo vysoce účinných extraktů a je složena z éterických olejů, terpenouidů a gumy.

Boswellia obsahuje jedinečnou kyselinu boswellovou, která má silné protizánětlivé účinky. Boswellová kyselina dokonce blokuje nadprodukci cytokinetických látek (metabolitů) v poškozených tkáních a zlepšením průtoku krve v kloubech tyto látky odplavuje. Bylo prokázáno, že tyto dva účinky zlepšují pohyblivost ztuhlých kloubů.

Mnohé studie prokázaly, že Boswellia je stejně účinná jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají k léčbě zánětů a chronické bolesti. NSA působí tím, že inhibují produkci zánět způsobující enzymy cyklooxygenázy-2 (COX-2). Tyto léky mají bohužel i vedlejší účinek, který inhibuje produkci cyklooxigenázy-1 (COX-1), která je nezbytná pro zdravou sliznici žaludku. Proto tyto léky mohou při dlouhodobém užívání způsobit krvácení žaludku a žaludeční vředy. Dalším vedlejším účinkem NSA je poškození a spotřeba minerálů (zinku a selenu) a vitamínů skupiny B, které jsou klíčové pro přirozenou obnovu tkání a hojení zánětů.

Boswellia léčí zánět jiným mechanizmem, moduluje dráhu enzymu 5-lipoxygenázy (5-LOX), což je první enzym, který se uvolňuje v rámci zánětlivé cytokinetické metabolické dráhy. Vychází z ní produkce leukotrienů, což jsou zánět způsobující látky a ovlivňují mnoho choroboplodných procesů včetně rakoviny, revmatoidní artritidy a astmatu. Modulace této dráhy snižuje v postiženém místě množství látek, které zánět v těle přímo způsobují, a zmírňuje příznaky zánětu. Boswellová kyselina také snižuje množství dalšího zánětlivého enzymu, který se jmenuje leukocytární elastáza (HLE). Enzymy HLE a 5-LOX bývají u zánětů běžně zvýšeny a Boswellia je jediná látka, které dovede snížit hodnotu HLE a 5-LOX zároveň.

Boswellia také snižuje expresi cytokinu, což je faktor nekrózy nádorů alfa (TNF-a). Ve skutečnosti, se má za to, že úspěch Boswellie spočívá ve zmírnění příznaků artritidy, protože má schopnost inhibovat rozpad pojivové tkáně způsobené TNF-a. Boswellia ukázala obrovský potenciál při zmírňování zánětlivých stavů vážných onemocnění, jako je Crohnova nemoc, revmatoidní artritida, astma, alergie, osteoartritida, ulcerózní kolitida a další. Kromě toho jsou tyto silné protizánětlivé faktory navrhovány i jako prevence vzniku rakoviny a srdečních chorob.

Pomoc u aterosklerózy
Ateroskleróze, se také někdy říká, nemoc 20. století nebo se řadí mezi civilizační choroby. Tato choroba je dlouhodobě probíhající degenerativní proces, jehož podstatou je ukládání tzv.: aterogenních látek, zejména lipidů (tuků) ve stěně tepny.

Za komplikace nemoci se považuje zúžení, či uzávěr tepny, aneurysma a ruptura aneurysmatu. Zúžení a uzávěr tepny způsobuje nedokrevnost zásobované tkáně či orgánu. K zúžení dochází pozvolna díky ukládání tukových látek. Uzávěr může vznikat také postupně nebo náhle a to krevní sraženinou.Aneurysma je rozšíření tepny, v určité její části, kde se snáze usazují krevní sraženiny nebo tukové látky.Ruptura aneurysmatu je vážnou komplikací, neboť se jedná o prasknutí, za vzniku rozsáhlého krvácení. 

 
  • Pryskyřice, kterou Boswellie obsahuje pomáhá bojovat při Ateroskleróze, zejména proti lipidům (tuků)které se ukládají  ve stěně tepny.
  • Preventivně pomáhá proti poruše endotelu (výstelky) tvorbě krevních sraženin, které zúží, či úplně ucpou tepnu.

Boswellia může být užívána jako sušená bylina, ale mnohem účinnější je ve formě standardizovaného extraktu. Odborníci doporučují Boswellii užívat jako lék na úlevu od artritických bolestí, astmatu a příznaků autoimunitních nemocí. Výzkum ukázal vyšší vstřebatelnost přípravku, pokud pokud jsou užívány s jídlem.

CHCETE-LI SE O BOSWELLII DOZVĚDĚT VÍCE INFORMACÍ, NEBO VYZKOUŠET I JINÉ ZDRAVÍ PROSPĚŠNÉ PŘÍRODNÍ DOPLŇKY, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz