MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Brusinky vám pomohou nejen s močovými cestami


Brusinky jistě znáte jako ovoce využívané na brusinkové omáčky, marmelády, jako sušené ovoce nebo i sloužící jako náplň do knedlíků.

Klikvu velkoplodou, druh brusinky rostoucí v Severní Americe vyznačující se plody velkými asi 1 cm, využívali již tamní indiáni. A to nejen jako potravinu, ale také jako lék. Kromě toho brusinkami barvili třeba oblečení a přikrývky.

Pokud chcete vytvořit seznam zdravých potravin, musíte brusinky zařadit do horních pozic. Obsahují velké množství živin a antioxidantů a zároveň mají nízkou energetickou hodnotu. Brusinky můžete s klidem zařadit mezi nové „super potraviny“. Proanthokyanidiny a vitamín C, které jsou obsaženy v brusinkách, okyselují moč a tím pomáhají snížit a zmírnit výskyt infekcí močových cest. Zároveň brusinky působí preventivně proti některým typům rakoviny, zlepšují funkce imunitního systému, snižují krevní tlak a to nejsou všechny zdravotní pozitiva, jež nám brusinky přinášejí.

Léčebné účinky brusinek jsou vědecky ověřeny při léčbě zánětů močových cest, kde  brání bakteriím v uchycování na stěnách močového měchýře a močové trubice. Léčebné účinky brusinek jsou vědecky ověřeny při léčbě zánětů močových cest, kde  brání bakteriím v uchycování na stěnách močového měchýře a močové trubice. Brusinky též obsahují antioxidanty, které svými účinky snižují pravděpodobnost onemocnění srdce a oběhového systému a omezují některé z typů rakovin.

Účinné látky

Především glykosid arbutin, který působí jako dezinfekční prostředek močových cest, dále třísloviny, kyselinu benzoovou, flavonoidy, kyselinu gallová, hydrochinon, cholesterin, tanin, vaccilin.

Jaké další prospěšné látky v brusinkách nalezneme?

Brusinky jsou dobrým zdrojem vitaminu C, vlákniny a vitamínu E.

Vitamín C je silný antioxidant, který umí napravit některé škody, které způsobují škodlivé volné radikály. Vědci na University of Maryland Medical Center také zjistili, že vitamín C posiluje imunitní systém. Námořníci vozili a konzumovali brusinky na svých zaoceánských plavbách, aby zabránili propuknutí kurdějí, což je nemoc, kterou způsobuje nedostatek vitamínu C.

Vláknina: dle Oddělení interní medicíny a výzkumu o výživě na University of Kentucky je vysoký příjem vlákniny spojen s významně nižším rizikem rozvoje ischemické choroby srdeční, mrtvice, vysokého krevního tlaku, cukrovky, obezity a některých gastrointestinálních onemocnění. Bylo také prokázáno, že zvýšený příjem vlákniny snižuje krevního tlaku a cholesterolu, zlepšuje citlivost na inzulín a stojí za větším úbytku hmotnosti u obézních jedinců.

Vitamín E je a antioxidant rozpustný v tucích a podílí se na správné funkci imunitního systému, které mohou zabránit nebo oddálit vznik chronických chorob souvisejících s volnými radikály.

Brusinky obsahují také vitamin K, mangan a velkou škálu fytonutrientů, což jsou přirozeně se vyskytující rostlinné chemické látky, které pomáhají chránit tělo před škodlivými volnými radikály a mají protizánětlivé a protirakovinné účinky.

Pozitivní účinky brusinek na zdraví

Infekce močových cest

Brusinky jsou možná nejlépe známý jako preventivní a podpůrný prostředek při infekcích močových cest, a to zejména pro ty, kteří na ně trpí pravidelně. Vysoké zastoupení proanthokyanidinů (PAC) v brusinkách pomáhají snižovat adhezi (přilnavost) některých bakterií na stěnách močových cest. Zároveň brusinky okyselují moč, která působí při vylučování více dezinfekčně, než obvykle a tím snižujete množšví bakterií v močových cestách.

Kardiovaskulární choroby

Některé studie naznačují, že polyfenoly obsažené v brusinkách mohou snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění tím, že zabraňuje hromadění krevních destiček a snižují krevní tlak pomocí svých protizánětlivých mechanismů.

Rakovina

Výzkum ukázal, že brusinky jsou prospěšné ve zpomalení progrese nádorů a prokázaly pozitivní účinky proti rakovině prostaty, jater, prsu, vaječníků a tlustého střeva.

Zuby

Stejné proanthokyanidiny z brusinek, které pomáhají léčit infekce močových cest, můžete také využít pro zdraví vašich zubů a dásní. Stejně jako v močových cestách proanthokyanidiny zabraňují bakteriím ulpívat na zubech. Podle vědců z Center for Oral Biology and Eastman Department of Dentistry at the University of Rochester Medical Center mohou být brusinky také prospěšné v prevenci nemocí dásní. Brusinky rovněž zamezují tvorbě zubního kazu, ovšem jen v přírodní formě kdy neobsahují přidaný cukr. Brusinkové džusy, marmelády apod.  obsahují vysoké procento cukru a pro tento účel jsou zcela nevhodné. Také diabetici musí užívat brusinky pouze v přírodní formě.


Jestliže chcete užívat brusinky na infekce močových cest, je dobré poohlédnout se po nějakých přípravcích, které obsahují jejich extrakt se standardizovaným množstvím PAC - proanthokyanidinů. Abyste dostali do těla, co největší množství této účinné látky z brusinek, je třeba si důkladně přečíst množství PAC na obale výrobku. Brusinky mohou být vhodně doplněny například houbovými polysacharidy, které povzbudí váš imunitní systém. Vhodné jsou také bylinky se sklidňujícími a tišícími účinky. Jedním z nejlepších pomocníků je zde heřmánek, který obsahuje účinný flavon apigenin, který má protizánětlivé a tišící účinky. Vyvarujte se tabletkám, které jsou lisované s chemickými pojivy a dalšími konzervanty a éčky. U kapslí dbejde o to, aby obsahovaly jen standrdizované přírodní extrakty s prokázaným množstvím účiných látek. Jinak byste si tělo pouze zanášeli zbytečnými pojivy, mazadly, konzervanty a dalšími éčky.


CHCETE-LI SE O BRUSINKÁCH DOZVĚDĚT VÍCE, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz