MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Chcete pomoci také svému zvířeti?

 

Víte, jaká je problematika vitaminů na trhu? My všichni i malé děti ví, jak jsou vitaminy důležité. Většina chovatelů však jejich význam přesně nezná a velmi často pro jejich nedostatek nepozná, jak má dobrý a kvalitní výrobek vypadat. Spolehnou se na ujištění výrobce, že krmivo obsahuje a má vše potřebné pro zdravý život zvířete a to je vše.

Tady je taková malá pravda, která se moc neříká a především na pěkném obale se nikde nepíše! Problém je, v tom, že průmyslově  tepelně vyrobená a zpracovaná  krmiva, granule, konzervy, pamlsky a jiné až na některé výjimky nedovedou zvířatům dodat, konkrétně v našem případě psům a kočkám, potřebné vitaminy, které jejich tělu a životním funkcím dovedou pomoci. Stejně je tomu tak i v případě suchých lisovaných multivitaminových tablet s 50% obsahem pojiv a levných pomocných látek pro zaplnění kapsle, nebo pro slisování tabletky s minimem účinných látek, pokud v ní ještě nějaké využitelné vitamíny po zpracovaní zůstanou.

Výroba krmiv

Podívejme se na granule a další podobná krmiva. U nich platí, že čím méně vstupních surovin je v krmivu, tím lépe. Každá surovina navíc je potenciální alergen, který může vyvolat zdravotní potíže. Pokud jsou v krmivu barviva, chemické konzervanty, živočišné či bílkovinné výtažky, rozhodně není ku prospěchu zdraví vaší kočky nebo psa. Vyvážený poměr vitaminů jak hlásá na obale, nemůže fungovat. Někteří výrobci na svých webech i obalech krmiv píší, že jejich krmení je vyrobeno z kvalitního masa a má zaručený vyvážený poměrem vitamínů tzv. vitamínově vyvážená strava, nicméně složení nikde neuvádí a na přímou otázku neodpoví.

Všimněte si, že většinou na všech krmivech, pokud jsou uvedeny nějaké vitamíny, tak nikdy nejsou na obale nebo příbalovém letáku k výrobku jejich hodnoty, například v denní dávce dostane vaše zvíře to organismu tolik mg bílkovin, vápníku, vitamínu C, B, K, E  atd.  Je zde vždy uveden pouze nějaký lákavý všeobecný minimální obsah a všem dobře známý odkaz na tu složku, která je do krmiva přidána. Například na krmivu, které obsahuje maso, bývá většinou slogan: „Maso je „obvykle“ v našem krmivu dobrým zdrojem kvalitních bílkovin, tuků, železa a některých vitamínů skupiny B, vyznačuje se dobrými chuťovými vlastnostmi pro psy a vysokou stravitelností.“ Pakliže je maso řádně doplňováno zdroji vápníku, jódu a vitamínů A, D, z jiných zdrojů, patří mezi velmi dobrá krmiva. Pokud krmivo obsahuje ryby, naleznete na něm slogan: „ryby, pokud se týká jejich složení, se velmi blíží libovému masu. Vysoká kvalita bílkovin, vitamíny A, D nebo další, například vejce jsou zdrojem železa, bílkovin, vitamínů B, A a D“ a mohli bychom pokračovat.

Příklad konzervy, která stojí 20 Kč za 1 Kg, mluví sám za sebe. Kde by se tam vzaly kusy masa, a navíc kvalitní vitamíny? Tyto masové kostky jsou namleté slupky z kukuřice, pšenice a dalších ,,dobrot“, které jsou doplněné o živočišnou bílkovinu, jež se do takových výrobků přidává ve formě vývaru z masa, které se používá na výrobu moučky pro kvalitní krmiva. Tepelným zpracováním, aby se obsah konzervy nekazil, ztrácí i poslední zbytky vitamínů, které tam mohly být v minimálním množství zastoupeny. To znamená, že za svou dvacetikorunu nekupujete deklarované masové kousky se 100%  přírodními vitamíny, ale ochucený paskvil.  

Granulovaná krmiva jsou dnes nejrozšířenější formou krmení psů a koček. Granule se vyrábějí extrudované nebo lisované, přičemž extrudovaných krmiv je drtivá většina. Výhodou lisovaných granulí je zachování většího množství nutričních hodnot, které se degradují vysokou teplotou v extrudéru, možnost použít do krmiva čerstvé maso a ne moučku a dobrá chuť, ale minimum vitamínů. Nevýhodou lisovaných krmiv, je snad jen mírně kratší doba exspirace, možnost napadení krmiva plísní při nesprávném skladování otevřených balíků a nižší schopnost čistit zvířatům při kousání zuby, protože lisované granule jsou měkčí než klasické. Výhody lisovaného krmiva ale výrazně převyšují nevýhody. Existují pouze dva zaručené způsoby jak do krmiva (granulí, konzerv, či pamlsků) dostat požadované množství funkčních vitamínů.

  1. Přisypáním nebo podáním vitamínů do  krmiva těsně při podání krmiva vašemu zvířeti s následnou kontrolou, zda byly zkonzumovány.
  2. Musíte použít granule ,které jsou vyrobeny pouze lisováním za studena kam byly vitamíny přidány těsně před lisováním a to již po všech tepelných úpravách. Pokud ,ale takový výrobek bude na trhu dostupný bude mít 3x vyšší cenu než běžné, a navíc musí být také speciálně zabalen. Je to proto, že, některé vitamíny jako je např. vitamín A,C,E,K,B,ale i další, při styku s kovem nebo aluminiovým obalem nebo oxidací při otevření,ztrácí svůj účinek. Kovové jsou konzervy a s aluminiové folie jsou běžně vyrobeny  kapsičky,některé druhy obalů u granulí atd.

Dle mého názoru je jediná šance, aby kočka nebo pes dostali všechny potřebné vitamíny, přisypat jim kvalitní přírodní doplněk do vámi vybraného krmiva. Další varianta je podávat vašemu zvířeti čerstvou přírodní stravu, která však nemusí obsahovat všechny vitamíny a minerály v dostatečném množství.

Vitamíny a jiné doplňky

Dovedete si představit pouhým „selským rozumem“ zdraví a organismu zvířete prospěšný doplněk, který má obsahovat vše potřebné za sto korun? Já, jako importér, jež má dlouholeté osobní zkušenosti s nákupem a prodejem surovin pro potravinové doplňky pro lidi z celého světa a znám ceny kvalitních surovin, já rozhodně ne!

Pokud jsem první v  řadě a nepřekupuji již vyrobené zboží, což jsou další náklady na marži, tak jen krabička, etiketa, DPH a další náklady ze 100 Kč jsou asi 30 Kč. Kde je cena kvalitní a účinné náplně kapsle, práce nutná k naplnění kapslí, lisování tablet, marketing, reklama a také zasloužený zisk prodejce? Potom se podíváte na doplněk stravy z tohoto úhlu, a vidíte, že některé laciné výrobky jsou po obsahové stránce potřebných vitaminů vysloveně bezcenné a slouží pouze jako pěkná reklama  pro produkt s placebo účinkem. Podobně i jiné výrobky jako jsou krmiva nebo konzervy „hlásají“, že  obsahují bezpočet vitaminů, ale jejich využitelnost pro organismus zvířete může být naprosto znehodnocena technologií výroby tj. několikanásobným zahříváním při výrobě a také při styku se vzduchem. Tím dochází jednoznačně do značné míry k jejich znehodnocení a oxidaci, tedy k absolutní neúčinnosti.

Víte, že vitamín C a všechny vitamíny skupiny B, E, D a další jsou citlivé na teplo, vysoce citlivé na oxidaci a již při 30°C ztrácí až 50 % své hodnoty. Zpracování směsi pro výrobu granulí nebo konzerv musí před granulací projít teplotou minimálně 90°C a více  minimálně  po dobu 30 minut. Kolik tedy může v takovém výrobku zůstat vitamínů a minerálů, které dovedou účinně organismus zvířete vyživovat. Nebo jsou výživové látky pouze na etiketě? V těchto produktech je také nemalé množství éček, aby se nezkazily. Otázkou je, proč tam jsou, když je výrobek deklarován jako „zdravý a přírodní“? Chápu výrobce, bez tepelné úpravy krmivo vyrobit nejde, ale tuto pravdu by měl znát každý. Především ti, kdo si tyto výrobky jako zdravé kupují a očekává od nich více, vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály pro svá zvířata.

Naše komplexní veterinární přípravky nemají s tepelnou úpravou  nic společného a jsou plněny do kapslí bez jakýchkoliv přídatných látek. Použité suroviny, zejména extrakty, jsou vysoké kvality, každá má svůj certifikát jakosti a  jsou ve stejné kvalitě jako ty, které používáme při výrobě pro naše dopinky stravy pro lidi. Tyto fakty si musíte posoudit každý sám.

Pokud zvíře netrápí žádné zdravotní neduhy, nedostatek vitaminů se neprojeví nebo projeví minimálně, protože psi i kočky si většinu těch potřebných dovedou v minimálním potřebném množství vytvořit sami. Problém nastane až při vystavení zvířete zvýšené fyzické nebo psychické zátěži. Přicházejí pomalé a nežádoucí změny našeho čtyřnohého přítele psa nebo kočičky.

Zlepšení stavu zvířete bezpečně zajistí krmení čerstvým kvalitním krmivem s přisypáním nebo samostatným podáním kvalitních vitaminů, minerálů, stopových prvků a dalších účinných látek  v nativním (v přirozeném, nezměněném stavu)  do krmiva. Krmivo po přisypání vitamínu nesmí už být tepelně zpracováno např. zalitím teplou vodou. Je to nezbytné pro 100% zachování všech účinných látek.

Vysoká využitelnost biologicky aktivních látek z kvalitních doplňků, které přidáte do kvalitního krmiva zvířat, vysoce převyšuje krmivo, které je pouze průmyslově vyráběné. Takto dokážete znovu pozitivně nastartovat organismus našeho pejska nebo kočičky.


 


 

Jak vybrat ten správný doplněk stravy pro vaše zvíře ? 

Stejně jako pro sebe, jak již možná znáte se stránek www.naturgeen.cz, které jsou určeny pro lidi, tak i pro své kočičky a pejsky vybírejte vždy čisté přírodní produkty bez pojiv, éček, protispékavých látek a dalších chemikálií. Neznáme jediný důvod je do kapslí přidávat a vy tak nemusíte platit za něco, co vlastně ani nechcete.Navíc tyto látky zdraví vašich zvířat v žádném případě neprospívají. Je běžnou výrobní praxí, že až polovinu gramáže tabletky nebo kapsle váží jen plnidla a další látky, které se  do nich přidávají pouze proto, aby vše drželo pohromadě. V případě kapslí, aby se s nimi dalo rychleji pracovat, tím je myšleno zejména jejich plnění. Tyto látky lze nahradit „čistými surovinami“ nebo je zcela vypustit. Vede to ale k vyšší výrobní ceně produktu a dnešní doba je orientovaná převážně na zisk. 

Více info zde 

http://www.zdravypejsek.cz