MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Co dělat s jarní únavou


Celou zimu naše tělo bojovalo s chladem, tmou a dalšími nepříznivými vlivy prostředí. Útočily na něj bakterie, viry a ono se statečně bránilo před infekcemi. Konečně nastalo jaro a místo toho, abychom sršeli energií, cítíme se unaveněji, než kdykoliv jindy. Tomuto fenoménu se říká jarní únava a má i své vědecké zdůvodnění.

V zimě je mnohem méně světla a přímého slunečního svitu. Tento fakt ovlivňuje náš mozek a produkce spánkového hormonu melatoninu je výrazně vyšší. Na jaře, jak přibývá sluníčka, spánkového hormonu se nám v mozku vylučuje méně a my máme i nižší potřebu spánku. Se sluníčkem se v našem těle aktivizuje a zvyšuje své hladiny serotonin – hormon štěstí. Proto se cítíme tak skvěle a pohodově. Jakoby nás jaro se svým sluníčkem úplně opilo a omámilo.  Kvůli tomu se na jaře cítíme sice nabuzeni energií, ale tyto stavy mohou velmi snadno vystřídat stádia silné, nepřemožitelné únavy. Děje se to proto, že našemu tělu po zimě chybí dostatek živin.

Celou zimu jsme fungovali ze zásob vitamínu D, který si tělo samo nedovede vyrobit. Získává jej ze sluníčka, proto je nezbytné se na jaře slunit minimálně 10 minut denně. Poslouží k tomu ideálně procházky, které nás i příjemně povzbudí. Vitamín D můžeme do těla dodat také vojtěškou, která jej obsahuje dostatek ve vyváženém poměru s ostatními vitamíny a minerály.

Na jaře potřebuje lidský organizmus také důkladně vyčistit a detoxikovat. V zimě se jí více hutných jídel, která zatěžují naše tělo. Proto na jaře odlehčete jídelníček a odměnou Vám bude svěží a lehký pocit. Jezte vše, co už je čerstvé, saláty, ředkvičky, pažitka a klíčky mohou na jaře účinně dodat tělu čerstvé živiny, které tolik potřebuje. Zároveň si vyberte dle svého uvážení očistnou kůru, která zbaví Vaše tělo přes zimu nahromaděných toxinů. Ideální k tomu jsou zelené potraviny. Mladý ječmen tělu dodá živiny, chlorella a spirulina ho pročistí od těžkých kovů a toxických nánosů ve střevech a dalších orgánech.

Pokud Vám zrovna zelené potraviny nesedí, vyzkoušejte čerstvou jemnou chuť Aloe Vera, které také dovede krásně detoxikovat a pročistit organizmus. Zároveň blahodárně působí na trávicí soustavu, krevní oběh a nastoluje v těle tzv. acidobazickou rovnováhu, to znamená, že působí proti překyselení organizmu. Vaše pleť a celé tělo bude po pročištění krásně lehké a zářivé.

Nezapomeňte na jaře začít také trochu sportovat. Ideální jsou výlety do hor, kde se nadýcháte čerstvého jarního vzduchu a je tam i dostatek slunečního svitu. K nezaplacení je ale jakýkoliv pohyb venku, ať už jezdíte na kole nebo je Vaším favoritem trampolína, Vaše tělo Vám bude vděčné. Důležité však je po každé aktivitě najít i chvíli klidu na odpočinek. Pro tělo může být přílišná aktivita a nárazový pohyb docela náročný, tak mu dejte i dostatek času na regeneraci. Nezapomeňte tělu dodávat v průběhu sportu dostatek tekutin, ideálně vody a minerálů, které pocením a pohybem tělo ztrácí. Vhodná je pro pitný režim korálová voda, která má minerálů tak akorát.

Pokud máte pocit, že Vás jarní únava příliš přemáhá, dejte si pár dní volna a klidně je prospěte. Načerpáte tak sílu k dalším aktivitám. Pokud to nejde, zkuste místo kávy, která Vás sice rychle nabudí, ale i rychle utlumí, zdravější guaranu. Z ní se totiž uvolňuje kofein postupně. Obsahuje i další pro tělo příznivé a výživné látky, jako jsou theofylin a theobromin, díky kterým se budete cítit skvěle.

Abyste nepodlehli stresu a chmurným náladám, nezapomeňte ani na jaře na společenský život. Vyrazte s přáteli do kina, divadla nebo někam za zábavou, jakékoliv vymanění se zaběhlým stereotypům Vám může pomoci účinněji bojovat s jarní únavou.

 

POKUD SE CHCETE DOZVĚDĚT NĚCO VÍC O PRODUKTECH, KTERÉ ČISTÍ A VYŽIVUJÍ ORGANIZMUS, PODÍVEJTE SE ZDE

www.naturgreen.cz