MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Co to jsou fytoestrogeny nebo správněji isoflavonoidy

Fytoestrogeny jsou široké veřejnosti nabízeny jako doplňky stravy. Víte však k čemu slouží, pro koho jsou vhodné a kde je najdeme? Pokud ne, tak vzhůru do čtení tohoto článku.

Fytoestrogeny (isoflavonoidy), jsou látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. V některých zemích jsou stále častěji doporučovány jako „přírodní alternativa“ hormonální substituční terapie (např. pomoc při klimakteriu - menopauzy u ženy)

Čím jsou názory na prospěšnost fytoestrogenů pro zdraví žen v postmenopauze podloženy?

V průběhu menopauzální konference ve Vídni v roce 2002 ukázala skupina německých kliniků, že mast s lokální inhibicí aromatázy (enzym, který inhibuje lokální tvorbu nádorového promotéra - estradiolu z testosteronu) vyrobená z extraktu z červeného jetele může mít statisticky významný vliv na snížení metastází u žen s pozitivně estrogenně závislou rakovinou prsu. I když, samozřejmě tato záležitost je podrobena dalšímu zkoumání. Dále vědci uvádějí, že fytoestrogeny, jak ze soji, tak i z červeného jetele může mít kardioprotektivní účinek. Rovněž může napomáhat k úpravě nepravidelností menstruačního krvácení a mírně přispívat ke zlepšení nálady. Bylo též vědecky prokázáno, že stimulace estrogenových receptorů v prsou, komplexem přírodních rostlinných látek fytoestrogenů, vede ke zvětšení prsů. Přírodní fytoestrogeny totiž způsobují, že prsní žláza začne opět růst a produkovat novou tkáň, čímž dochází ke zvětšování a zpevňování poprsí.

Na otázku, co odlišného dělají ženy z asijských kultur mezi, které patří například japonská nebo čínská, ale také komunity mexických Indiánů, že netrpí tolik problémy přechodu, se dá odpovědět jednoduše. Jinak se stravují. V asijské populaci dlouhodobě konzumují sójové boby, hodně zeleniny a ryb. Ženám mexických Indiánů prospívá konzumace yamu (jeho kořeny jsou sladké a plné přírodního progesteronu). V běžné stravě evropských žen se však fytoestrogeny vyskytují pouze v malém množství a jejich doplňování formou potravinových doplňků je dobrým řešením, zejména u žen starších 40 let.

Intenzivní výzkum se zaměřil na tyto poživatiny a byly identifikovány biologicky účinné substance, které jsou svým farmakologickým projevem velmi podobné fyziologickým hormonům žen. Proto jsou tyto substance nazývány fytoestrogeny, správněji isoflavonoidy, neboli isoflavony. Isoflavony ze sóji a z červeného jetele jsou molekuly podobné estrogenům. Jsou nejlépe probádanými fytoestrogeny. V rostlinách účinkují jako antioxidanty, jako lapače volných radikálů. Isoflavony jsou široce rozšířené skupiny látek, vyskytujících se hlavně v květech, lístcích a plodech rostlin. I když jsou isoflavony nazývány fytoestrogeny, nejsou totožné s estrogeny. Plní konstruktivní ochranu buněk aniž by vykazovaly schopnosti buněčné proliferace (dělení). Isoflavony můžeme chápat jako přírodní „anti-aging“ (proti stárnutí) součásti rostlin, protože m.j. ochraňují samu rostlinu od ničivého agresivního slunečního záření. Dokazuje to fakt, že rostliny ve vysokých horách mají větší obsah isoflavonů.

Extrakt z červeného jetele obsahující isoflavonoidy daidzein, genistein, formononetin a biochanin A má díky jejich vysokému obsahu významnou schopnost lapat volné radikály. Sója obsahuje pouze daidzein a genistein. Isoflavony projevují silnou estrogenní aktivitu, neboť vykazují silnou afinitu (přilnavost) k estrogennímu receptoru-beta (beta-ER) a zároveň i slabou afinitu k estrogennímu receptoru-alfa (alfa-ER). U lidí vykazují ne-genitální vlastnosti, jako např. ochranu před osteoporózou a ochranu cév před aterosklerózou. Navíc, na rozdíl od „špatného“ estrogenu a xeno-estrogenů, vykazují schopnost ochrany před nádorovým onemocněním, protože isoflavony mají větší selektivní vazbu na beta-ER (tím brání vazbě „špatného“ estrogenu nebo xeno-estrogenu, které pak nemohou buňku stimulovat k dělení).

Červený jetel má dokonce schopnosti inhibice aromatázy (hormon, přeměňující testosteron v tukové tkáni na estrogeny). Podle nejnovějších zpráv mají isoflavony i anti angiogenetické vlastnosti (zabraňují nádoru, aby si pro svojí výživu tvořil nové cévy, bez kterých by nemohl dál růst). Také se prokázalo, že významně snižují množství estrogenních a androgenních receptorů v nádorových buňkách například prostaty, což taky významně snižuje malignost těchto buněk. Epidemiologické práce pozitivně demonstrují, že isoflavony snižují riziko rakoviny, zvláště pak prsu, prostaty, tlustého střeva a dle posledních objevů i nádoru ovaria (vaječníků). Isoflavony z červeného jetele mají také afinitu jak k androgennímu, a – což je zásadní k potlačení estrogenové dominance – k progesteronovému receptoru. Androgenní a progesteronový receptor jsou např. důležité pro vylepšování nálady, tudíž užívání červeného jetele umožňuje lehké zlepšování nálady.Kdo by měl fytoestrogeny užívat? Určitě ženy v premenopauzálním věku, které si chtějí aktivně vychutnat další léta zralé dospělosti a preventivně se vyhnout zdravotním komplikacím. Dále fertilní ženy, u kterých se projevují zdravotní problémy navozené estrogenovou dominancí. Těhotné a kojící matky by případné užití měly konzultovat s odborným lékařem. Ženy, které prodělaly nebo prodělávají některé závažné onemocnění související s přechodem, by měly tento produkt pravidelně užívat, případně i s farmakologickou léčbou a s dalšími přírodními léčivými prostředky. Zní to paradoxně, ale z užívání Woman Aktiv mohou mít prospěch i muži. Především ti, kteří se léčí na benigní zvětšení prostaty a ti kteří se léčí nebo prodělali léčbu karcinomu prostaty.


 

Chcete-li se dozvědět o přírodním přípravku Natural MenoEstrogen a dalších přírodních přípravcích pro muže a ženy,

doporučujeme

www.naturgreen.cz