MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Co Vám říkají sny?


Vaše letadlo padá, někdo Vás sleduje, ale nemůžete se ani pohnout, Váš dům hoří a není z něj úniku. Budíte se s křikem… Noční můry jsou často následkem běžných věcí ve Vašem životě a mozek tak může reagovat na běžné stresové situace. Noční můry ale mohou fungovat i jako indikátor zdravotních problémů.

Anatomie snů

Všechny sny, které máme, se vyskytují během REM spánku. To je ta fáze spánku, která se vyznačuje rychlými pohyby očí. Jak vysvětluje Patrick McNamara, Ph.D., profesor neurologie na Boston University School of Medicine, REM spánek je nezbytný pro naše duševní zdraví, protože musí integrovat stávající emoční materiál do dlouhodobé paměti. To znamená, že Váš mozek používá sny, aby zpracoval to, co každý den prožijete. Pokud máte REM spánek narušený, ať už dýchacími potížemi, hormonálními změnami nebo stresem, emocionální obsah, který mozek neměl prostor zpracovat, jej dráždí a výsledkem toho jsou noční můry. Tyto temné sny se vyskytují pozdě v noci a ženy jimi trpí častěji, než muži.

Dr. McNamara radí, že všeobecně se obsahem Vašich nočních můr nemusíte zabývat, ale pokud jimi trpíte často, stálo by za to, poradit se svým lékařem. Noční můry jsou nejčastěji důsledkem stresu, úzkosti, mohou je vyvolat některé léky, také se stává, že jsou součástí Vaší rodinné anamnézy a v neposlední řadě je mohou způsobit hormonální změny. Nicméně je také mohou zapříčinit i vážnější problémy.

Vážné zdravotní problémy, které způsobují noční můry

Onemocnění srdce

V roce 2003 švédská studie zjistila, že u starších mužů a žen bylo zvýšení vzniku nočních můr zapříčiněno nepravidelným tepem nebo křečovitou bolestí na hrudi, kterou způsobuje nemocné srdce. Stejná studie také odhalila, že bolest na hrudi a nepravidelný srdeční tep byl příčinou zhoršeného spánku a výskytu nočních můr u žen ve věku 40 – 64 let. Tato bolest na hrudníku byla častěji pozorována u žen po menopauze.

K většině infarktů dochází v časných ranních hodinách právě ve fázi REM spánku. Děje se tak proto, že REM spánek je pro naše tělo fyzicky náročný. Náš dýchání se zrychlí, je nepravidelné a mělké, oči se rychle pohybují z místa na místo a svaly našich končetin jsou dočasně paralyzované. Srdeční tep je rychlejší a stoupá nám krevní tlak, což u mužů zapříčiňuje ztopoření penisu. Když se lidé ve fázi REM spánku probudí, často popisují bizarní a nelogické příběhy. Takže nás nestresují noční můry, ale spíš REM fáze spánku, která způsobuje noční můry.

REM spánek nás stresuje, protože stimuluje Vaši amygdalu, to je ta část mozku, která je odpovědná za emoce. Pokud se zkombinuje hyperaktivita amygdaly s nemocným srdcem, které je náchylnější k infarktu, je to stejné, jako by člověk s nemocným srdcem jel na kole do kopce. To celé způsobuje přetížení nervového systému až na to, že Vám noční můry nemohou fyzicky ublížit.

Parkinsonova choroba a dalších neurodegenerativní onemocnění

Tři nedávné studie zveřejněné v odborném časopise The Lancet Neurology ukázaly, že lidé s poruchami REM spánku, kteří mají intenzivní noční můry projevující se fyzicky během spánku (tj. křik, pláč, házením se nebo kopáním) jsou ohroženi rozvojem Parkinsonovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění. U zdravých lidí dochází během REM spánku k paralýze. Lidé s Parkinsonovou chorobou a souvisejícími neurodegenerativními poruchami ztrácí schopnost paralyzace v REM spánku. To jim umožňuje jednat ve svých snech. Lidé, kteří nemají neurodegenerativní poruchy, to všeobecně nemohou vůbec dělat.

Psychické nemoci

Nova anglická studie zjistila, že děti, které trpí častými nočními můrami nebo záchvaty nočních děsů mohou mít zvýšené riziko psychických problémů v dospívání. Dieter Wolke, Ph.D. vedoucí autor studie na katedře psychologie, profesor vývojové psychologie a individuálních rozdílů na University of Warwick říká: „Náš nedávný výzkum, který se zjišťoval vztah mezi oběťmi šikany a nočními můrami a ten naznačuje, že zkušenosti během dne se ještě zpracovávají v noci, a to mění fyziologické reakce na stres. Obojí může zvýšit riziko vzniku psychických onemocnění v budoucnosti. Nicméně, zde nehovoříme o občasných nočních můrách. Rodiče by měli být znepokojeni, pokud se noční můry se vyskytují pravidelně a trvají několik měsíců a let“, dodává Wolke.

Spánková apnoe

Pokud se Vám v noci zdá často o tom, že nemůžete dýchat, měli byste si u svého lékaře zjistit, zda netrpíte na spánkové apnoe. Je to chronický stav, který nastane, jestliže máte v průběhu spánku pauzy v dýchání nebo se nadechujete příliš mělce. Spánková apnoe dělá zmatek v REM spánku z důsledku nedostatku kyslíku. Doktor William Kohler, ředitel Floridského spánkového ústavu ve Spring Hill, vysvětluje: „Pacienti měli děsivé sny o utonutí či udušení. Ve skutečnosti, byly jejich dýchací cesty zablokovány.“ Noční můry u těchto pacientů v 91% zmizí, pokud se léčí kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách – CPAP terapií, která se provádí obličejovou nebo nazální maskou.

SRDEČNÍM I NEURODEGENERATIVNÍM NEMOCEM ZLE PŘEDCHÁZET VČASNOU PREVENCÍ A LÉČBOU. POKUD CHCETE PRO SVÉ SRDCE A MOZEK UDĚLAT NĚCO JIŽ DNES, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz