MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Guarana podporuje kognitivní myšlení a zlepšuje sportovní výkonnost


Semena guarany se doporučují atletům, aby zvýšili jejich výkonnost, vyzkoušet si tento efekt mohou všichni sportovci, ať už jezdíte na kole nebo rádi šlapete po horách. Guarana je plod paulinie nápojné z čeledi mýdelníkovitých. Tradičně ze semen guarany vyrábí tzv. guaranový chléb a guaranový čaj jihoafrický kmen Guarani. Skořápky plodů se pomelou na pastu a poté se máčí do horké vody s cukrem. V západním světě se guarana nejčastěji používá jako stimulant, protože obsahuje zhruba dvakrát více kofeinu, než kávová zrnka. Navíc v guaraně nalezneme theobromin a theofylin, které povzbuzují centrální nervový systém a mají i pozitivní vliv na hloubku a kvalitu dýchání.

Každý z nás, jistě někdy potřeboval trochu „nakopnout“ po ránu, nebo se v pondělí vzpamatovat z náročného víkendu. Guarana se díky jejímu obsahu kofeinu používá ke zlepšení sportovních výkonů od dob gladiátorů. Patří také mezi jeden z nejpoužívanějších přírodních stimulantů na světě. Guarana vás jen nezbaví únavy, testy na myších prokázaly, že zlepšuje také fyzickou zdatnost, duševní schopnosti a paměť.

Klinické studie na lidech došly k závěru, že již dávka 75 mg guaranového extraktu může zlepšit úspěšnost plnění úkolů a soustředění až na šest hodin. Nepříliš častý vedlejší účinek byla jen trochu snížená přesnost. Další výzkumy naznačují, že pokud se guarana užívá spolu s vitamíny, může napomoci adolescentům plnit lépe úkoly spojené s myšlením a zmírňuje únavu spojenou s dlouhodobým duševním vypětím. Jiná studie popisuje pozitivní účinky guarany, jako levný a účinný prostředek proti únavě u žen po chemoterapii při léčbě rakoviny prsu. Pokud se na to podíváme globálně, pokud toho máte naloženo hodně a potřebujete mít sílu pro další zápas, zkoušku, nebo jste unavená maminka nemocného batolete, guarana vám poskytne vzpruhu, kterou potřebujete.

Kromě toho nám guarana přináší i nepřehlédnutelné pozitivní zdravotní účinky. Dle studie z roku 2007 jsou v extraktu zastoupeny kromě kofeinu i katechiny (epikatechin – ES, katechin – C a epikatechin galát – ECG). Zároveň se v guaraně nalezly také proanthokyanidiny. U všech těchto látek byla testována síla antioxidační aktivity a v porovnání s antioxidační aktivitou neextrahovaných semen vykazuje extrakt z guarany silné antioxidační vlastnosti a účinně pohlcuje volné radikály v těle. Kromě antioxidačních vlastností vykazuje guarana také antimikrobiální a antimykotické vlastnosti, zejména proti baktériím Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris a Escherichia coli.

Pokud si to shrneme dohromady, guarana celkově zlepšuje fyzickou i duševní kondici. Kromě toho se nemusíte bát, že byste se na ní stali závislí. Guarana pociluje organismus jako celek. Nejen, že nabudí a pomůže vám podat dobrý výkon, ať už u zkoušek nebo při sportu, ale také tělo zbaví nebezpečných volných radikálů a uchrání jej před infekcemi, na které může být v období většího vypětí náchylnější.

Jak si vybrat kvalitní guaranu v záplavě „guaranových“ bonbonů, tablet, nápojů a podobně? Řiďte se zdravým rozumem. V nápoji nebo sladkostech, kde je guarana přidaná je jí jen velmi zanedbatelné množství. Proto je třeba lepší guaranu užívat v kapslích nebo tabletách. Abyste vyrobili tabletu, musíte k sušené guaraně nebo jejímu extraktu přidat pojiva, plnidla další chemikálie. Proto z toho vždy vycházejí lépe kapsle, do které lze naplnit jen danou surovinou. Zde si už jen vybíráte, jestli zvolit extrakt nebo sušený prášek. 

Extrakt je vždy účinnější, než pouze sušená surovina, ať už mluvíme o bylinách, plodech nebo kořenech. Extrakcí je celá řada, proto se vždy zajímejte, jakým způsobem byly látky z dané rostliny nebo houby extrahovány. Pokud nechceme, aby byly v extrahovaném prášku rezidua chemikálií a jiných nečistot, je vhodné volit kvalitní vodnou nebo alkoholovou extrakci. Je to dáno tím, že některé účinné látky se rozpouští ve vodě a jiné v alkoholu. Naše extrakty jsou připravovány přesně takto. Náš certifikovaný dodavatel zachovává GMP (Good Manufacture Practise) standard. Jde o to, že pouze takto můžete věřit certifikátům, které dané extrakty a výrobky z nich mají. Jestliže totiž extrakt či jiná účinná látka není standardizovaná, tak vlastně nevíte, co obsahuje a hodnoty účinných látek, které v dobré víře nakupujete, mohou být mizivé. Proto vždy tyto přírodní extrakty či jiné produkty na podporu zdraví a duševní vitality nakupujte u kvalitních dodavatelů.

CHCETE-LI VYZKOUŠEK ÚČINNOU GUARANU NA PODPORU SPORTOVNÍ VÝKONNOSTI

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz