MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Houby a jejich léčivé vlastnostiPro své léčivé a psychedelické vlastnosti jsou houby ceněny v různých kulturách již spoustu let. Dříve je používali například šamani při svých obřadech a postupem času houby našly cestu i k různým zdravotnickým systémům. Jedním z nich je například tradiční čínská medicína. Starobylí Číňané věřili, že houby byly již od dávných dob jakési tonikum (posilující lék). Používali je, aby zabránili různým nemocem a také pro celkové posílení organismu. Dnešní moderní výzkumy také ukazují, že houby, známé především v Japonsku a Číně, obsahují významné léčivé látky. Tyto látky jsou schopny posílit náš imunitní systém a bojovat dokonce s nádory v těle.

Houby jsou plodnicemi určitých plísní. Po celém světě bylo zaznamenáno více než 14 tisíc různých druhů hub. Má se za to, že přibližně 3 tisíce z nich jsou jedlé. Z toho asi 700 hub nese nějaké léčivé vlastnosti, ale pozor, existuje přibližně dvakrát tolik hub, které jsou vysoce jedovaté. Některé houby obsahují halucinogenní látky (psilocybin a jiné psychoaktivní tryptaminy). Kdysi je používali především šamani při svých mystických obřadech. 

Důležité látky obsažené v houbách

Jedlé houby jsou velkým zdrojem bílkovin, vlákniny, vitaminu D, vitaminů skupiny B a mnoha minerálních látek (zejména železa, mědi, fosforu, hořčíku, draslíku a selenu). Houby se skládají většinou z vody (80 – 90 %), takže obsah minerálních látek se často mění v závislosti na tom, v jaké půdě rostou. Obsahují velké množství polysacharidů, zejména jde o beta-glukany, které posilují náš imunitní systém. Pro svou konzistenci, nutriční hodnotu a aroma jsou používány v mnoha kuchyních. 

V roce 1924 skotský lékař Alexander Fleming izoloval penicilin od plísně Penicillinum chrysogenum. A od té doby začaly laboratoře po celém světě zkoumat léčivé vlastnosti hub a plísní. Vlastnosti připisované houbám starověkými kulturami a tradičním léčitelstvím byly testovány a následně také potvrzeny v laboratorním prostředí. Badatelé v Číně a Japonsku testují různé druhy hub, které se tradičně používají při vaření, zda by nemohly být lékem. Právě díky těmto výzkumům houby stále více nacházejí uplatnění například při léčbě některých druhů rakoviny, autoimunních onemocnění, ale také se používají pro posílení imunitního systému. Některé z druhů jsou například schopny regulovat hladinu cukru v krvi.

Coprinus comatus

Tato houba je také známá pod označením „střapatá inkoustová čepice“ nebo „střapatá hříva“. U nás jste o ní možná zaslechli pod názvem hnojník. Zralá houba produkuje černé barvivo, které bylo v minulosti používáno jako inkoust. V tradiční čínské medicíně je hodně populární, používá se k léčbě nemocí oběhové soustavy, diabetu, různých zažívacích poruch a k léčbě hemeroidů. Užívání extraktu Coprinus comatus pomáhá regulovat výši hladiny glukózy v krvi. Coprinus vykazuje vysokou aktivitu lectinu, který ovlivňuje metabolické procesy v našem těle. Obsahuje také antioxidační L-ergothionein, a tudíž vykazuje protinádorovou aktivitu u nádorů závislých na hormonech. 

Cordyceps sinensis

Tibetský klenot Cordyceps je parazitická houba, která živiny pro svůj růst získává z několika druhů housenek. Roste v oblastech s vysokou nadmořskou výškou (Čína, Tibet, Nepál). Po dlouhá staletí lidé houbu používali v tradiční čínské a tibetské medicíně. Důležité je, že také zvyšuje energii a vytrvalost. V orientu je využívána pro zlepšení plícních a ledvinových funkcí, a také se zde traduje, že má omlazující vlastnosti. Cordyceps vyrovnává hladinu cukru v krvi a je schopen chránit játra před jejich poškozením. Stejně tak jako spousta ostatních léčivých hub, tak i tato houba má významné antioxidační a antikarcinogenní účinky. 

Ganoderma lucidum

Houba je také známá jako Lingzhi (Čína) nebo Reishi (Japonsko) a v Asii je používána již tisíce let. Je velmi výkonným modulátorem imunitního systému a může být nápomocna při léčbě různých alergií a autoimunních onemocnění organismu. Užívání extraktu z Ganodermy posiluje a podporuje kardiovaskulární systém našeho těla a reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Houba má velmi silné protinádorové účinky a je úspěšně používána v alternativních nebo doplňkových terapiích při léčbě rakoviny. Když je naše tělo napadeno nějakým zánětem, Ganoderma ho dokáže léčit, protože obsahuje silné antibakteriální a antivirové látky. Chrání také naše játra a močový trakt. Užívání zvyšuje odolnost a buduje vytrvalost našeho organismu vůči veškerým stresovým situacím, jako je například úzkost či únava. 

Grifola fondosa

Grifola fondosa, u nás známá jako trsnatec lupenitý, roste v trsech na úpatích stromů a původem je ze severovýchodní části Japonska a Severní Ameriky. V Japonsku je označována Maitake, což v překladu znamená „tančící houba“. V tradičním čínském a japonském bylinkářství je velmi ceněna a v dnešní době je jednou z nejvíce zkoumaných léčivých hub. Maitake je antivirová houba, podporuje imunitní systém a reguluje krevní tlak. Užívání čistých přírodních extraktů z Maitake může být velmi prospěšné pro lidi s diabetem a pro osoby trpící problémem s nadváhou, protože dokáže regulovat a snižovat hladinu cukru v krvi. Přirozeně totiž obsahuje alfa inhibitor glukosidázy. Houba je také schopna aktivovat náš imunitní systém v boji s rakovinou. 

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus, známý také jako královec ježatý, byl léta používán v Číně při léčbě zažívacích potíží. Užívání přírodních extraktů z Hericia posiluje imunitní systém a reguluje hladinu cukru v krvi. Hericium obsahuje látku nazývané erinacin. Jedná se o látku stimulující růst nervových buněk. Extrakty z Hericia můžou tedy velmi prospěšné k podpoře kognitivních schopností v našem těle. Rostlinné steroly, které v houbě nalezneme, mohou regulovat hladinu lipidů v krvi a některé ze sloučenin vykazují silnou antioxidační aktivitu. Hericium nám prospívá i díky své silné antibakteriální funkci a je úspěšně používán při léčbě infekce způsobené bakterií Helicobacter pylori. Dále pomáhá zvyšovat počet T a B-lymfocytů v našem těle a vykazuje silnou protinádorovou funkci. 

Existuje mnoho dalších hub s léčivými vlastnostmi. Vědci a badatelé stále provádějí všemožné výzkumy a neustále objevují nové sloučeniny, které by mohly být prospěšné pro posílení imunitního systému, regulaci hladiny cukru v krvi a léčbu cukrovky, prevenci rakoviny, zabránění růstu a ničení již existujících nádorů. Houby můžeme považovat za jeden z nejstarších přírodních prostředků lidstva. Po dlouhá tisíciletí byly používány v Asii a v posledních letech se objevil obrovský zájem také u nás v Evropě, kde mají slibnou budoucnost jako jedno z odvětví alternativní medicíny. Jako lék byly používány i ve starověkém Řecku a v některých kulturách východní Evropy. Dnešní vědecké výzkumy tudíž jen potvrzují intuitivní využití hub v této oblasti. 

Některé dostupné léčivé houby můžeme používat pro každodenní vaření. Ty ostatní můžete užívat ve formě kapslí, extraktů či tinktury. Nejlepším způsobem, jak houby užívat, je konzumace čistých přírodních extraktů, protože právě v nich se nachází největší koncentrace všech účinných léčivých látek, polysacharidů, minerálů, vitaminů a veškerých živin. Pravidelná konzumace čerstvých hub a těchto extraktů pomáhá posilovat náš imunitní systém, působí jako prevence proti mnoha onemocněním, včetně rakoviny. Je ovšem velmi důležité, abychom při nákupu těchto houbových doplňků dbali na nejvyšší kvalitu, čistotu a koncentraci látek. Z tohoto důvodu vždy kupujte jen standardizované extrakty od prověřených výrobců a ne od překupníků, kterým jde o rychlý zisk. Podobně i na různých slevových portálech většinou naleznete jen zboží, kterého se chtějí prodejci zbavit. 

CHCETE-LI UŽÍVAT OPRAVDU KVALITNÍ

PŘÍRODNÍ EXTRAKTY Z HUB A DALŠÍCH

ROSTLIN, VÍCE INDORMACÍ I NICH NALEZNETE

ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz

Další informace o této a dalších houbách  od uznávaného českého mykologa Prof. RNDr. Jiřího Patočky DrSc  naleznete zde : Sang hwang – asijská tradiční medicína