MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Jak poznat poznat, že máte v těle nedostatek železa

                                                                   
 
Tělo ke správnému fungování potřebuje mnoho minerálních látek a prvků. Některé si tvoří samo, řadu dalších mu musíme dodávat formou doplňků stravy nebo vhodnými potravinami. Potřebné v těle je i železo, kterého ale ne všichni mají tolik, kolik potřebují. Jeho nedostatek může končit vážnými zdravotními komplikacemi. 
Jak vyplynulo z různých zjištění, nedostatek železa a hořčíku například v Americe patří mezi nejvážnější nutriční deficit, který ve valné většině postihuje ženy. Železo je v největší míře obsaženo v hemoglobinu, proteinu, který pomáhá při transportu kyslíku po těle.
Jeho nedostatek nemusí jedinec hned poznat, dlouhodobý deficit může ale postupně vést až k anémii (chudokrevnosti). Důsledkem toho pak dochází k nedostatečnému okysličování tkání a druhotným zdravotním obtížím.  Podle čeho ale poznat, že nám železo opravdu schází? Server Health přinesl přehled několika zásadních ukazatelů, které nám s odhalením tohoto zdravotního problému mohou pomoci.   

Celkové vyčerpání

Nejčastější projev nedostatku železa bývá s touto diagnózou paradoxně nejobtížněji spojován. Celková únava totiž může být u žen způsobována z mnoha důvodů, o to více v období prvních let rodičovství nebo při kariérních postupech. Únava se tak pro mnohé z nich stává doslova „nedílnou” součástí života. A nedostatek železa na mysl padne jen málokteré.
„Ženy jsou tak nějak zvyklé nebo dokonce nastavené prát se s neustálou únavou, ať už kvůli dětem nebo práci,” dodává Nancy Berlinerová, zástupkyně šéfredaktora časopisu Blood, který je hlavním tištěným periodikem Americké hematologické společnosti.
Pokud se únava dostane nad „obvyklou” mez, a dostaví se nadměrné vyčerpání, podrážděnost či problémy se zaostřováním, může jít o znatelné projevy spojené s nedostatkem železa.
Bledá pokožka 
Spojitost mezi pobledlou pokožkou a nějakou nemocí není náhodná. Hemoglobin v těle totiž dodává krvi jasnější červenou barvu, díky čemuž je i pokožka více růžová. Se sníženou hladinou železa pak pokožka automaticky bledne.  Nepřirozeně bledou pokožku prý není tak těžké odhalit. Pominete-li celkový vzhled vnější kůže, lze to poznat i podle jiných míst. Pokud je vnitřní strana vašich rtů, dásně nebo spodní víčka výrazně bledší než je obvyklé, může být na vině právě nedostatek železa.
Problémy s dýcháním 
Nedostatek železa se může projevit i prostřednictvím dýchacích potíží. V okamžiku, kdy se i při obyčejných úkonech, které jste dříve zvládali bez problému, nadměrně zadýcháváte a máte pocit, že se nemůžete dostatečně nadechnout, je vhodné co nejdříve vyhledat lékaře a nechat se otestovat na množství hladiny  železa v krvi.
Bušení srdce
Podobné je to i se srdečními projevy. Nadměrně namáhané srdce v důsledku nedostatku železa nebo hořčíku může vést k nepravidelnému srdečnímu tepu, srdečním šelestům, v horším případě i k jeho selhání. Pokud má tedy člověk srdeční problémy, o kterých ví, je vhodné zároveň pečlivě sledovat i hladinu železa, aby nedocházelo k dalším problémům se srdcem.

Syndrom neklidných nohou
Jste neustále nervózní a poklepáváte si nohama? Až u 15 % lidí trpících syndromem neklidných nohou může být na vině nedostatek železa, uvádí  světové organizace. Čím větší deficit železa, o to horší jsou prý i příznaky.

Bolesti hlavy
S nedostatkem železa nebude mít tělo dostatek kyslíku pro všechny části, a tak ho bude dodávat přednostně do těch důležitých, jako je mozek. A to i v případě, že to nebude zrovna potřeba. V důsledku toho může docházet k rozpínání tepen v mozku a následným bolestem hlavy.

Vypadávání vlasů
Nedostatek železa může stát i za nadměrným vypadáváním vlasů. „Tělo se při nedostatku železa přepne do jakéhosi přeživšího modu. Místo aby doplňováním kyslíku udržovalo vlasy neporušené a v kondici, omezí přísun do vlasových kanálků, čímž dojde k vypadávání.

Železo v těhotenství
Vzhledem k tomu, že málokterá žena má v těle po delší dobu dostatečnou hodnotu  železa, je zřejmé, že v období těhotenství, kdy je železo důležité i pro vývoj dítěte, ještě dojde k jeho snižování.  Pokud je žena těhotná s dvojčaty čí více dětmi, otěhotní znovu po krátké době, nebo trpí častým zvracením, je více než potřebné dodávat tělu železo i v jiné formě.
Z čeho železo tělu dodávat?
Podle odborníků navíc neexistuje jednotná dávka železa, kterou by měly ženy tělu dodat. V rozmezí 19 - 50 let jim stačí 18 mg denně, v období těhotenství by ale měla činit až 27 mg. V období kojení by naopak měl být přísun železa jen 9 mg denně. Ženy po padesátce, které už nemenstruují, mohou snížit příjem na 8 mg za den.

Toho prý není těžké dosáhnout - postačí k tomu  vybrané doplňky stravy jako je třeba chlorella To vše dodá alespoň nějakou část potřebného denního množství. 
POKUD SE CHCETE DOZVĚDĚT NĚCO VÍC O PRODUKTECH, KTERÉ ČISTÍ A VYŽIVUJÍ ORGANIZMUS, PODÍVEJTE SE ZDE
www.naturgreen.cz