MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Jaká jsou rizika spojená s pitím perlivých vod a sodovek?

Jak je to s pitím sycených nápojů, perlivých vod a sodovek?

Na našem trhu se většinou  objevují pouze čtyři druhy balených vod. Dvě z nich jsou  pramenité a pitné vody , které nepřináší pro naši denní potřebu a pro naše zdraví vůbec  žádné významné výhody. Další  dva typy vod, jsou kojenecké a minerální,ale  ty také moc nepotřebujeme (nejsme  totiž kojenci nebo malé děti). Tyto typy vody navíc  nejsou vůbec vhodné pro naše každodenní pití a to zejména pro přílišné nebo omezené množství jednotlivých minerálů ( jednoduše řečeno nejsou pro naše zdraví vyvážené ).

 

Vzpomínejte… Vidíte někde minerálku, sodovku, perlivou vodu nebo sycený nápoj a nemůžete odolat potřebě se napít i když je vedle vás kohoutek s pitnou vodou? Tomu se říká lehká závislost na „uhličitanovém opojení“ myslíte, že je to pro váš organismus to nejlepší? 

Perlivá voda je, především v letních dnech, velmi osvěžující alternativou alkoholických a šumivých sladkých nápojů. Mnoho lidí ji také pije raději než obyčejnou neperlivou vodu nebo vodu z kohoutku. Jak je to s jejími účinky na lidské zdraví? Čím vyšší je obsah CO2, tím je hodnota pH vody posunuta více do kyselé oblasti (obvykle 4,5 až 6,0), způsobuje tedy v našem organismu negativní, překyselující efekt.


Perlivé nápoje jsou především v létě velmi oblíbené. Odborníci, pokud se však mluví o doporučeném množství tekutin, které by měl člověk denně vypít, mluví vždy jen o neperlivé čisté vodě, v některých případech připouštějí i některé neslazené čaje.

O perlivé vodě ale ani zmínka. Čím to asi je? Má na zdraví nějaký negativní účinek? Zubaři varují, že perlivá voda není dobrá pro chrup, protože může narušovat zubní sklovinu.

Jak na nás působí účinky vody s vyšším obsahem oxidu uhličitého Nápoje obsahující CO2 ovlivňují funkci mnoha orgánů a orgánových systémů:

Co poškozuje zuby

K tomu, aby ve vodě byly bublinky, se používá oxid uhličitý. Také se používá kyselina uhličitá, která dodá perlivé vodě tolik typickou chuť.

„Acidita některých nápojů může být dána obsahem jejích přírodních látek,”PH většiny šumivých nápojů je tak nízké, že může změkčovat zubní sklovinu a tím ji ponechat zranitelnější a náchylnější k poškození. Zvláště v případě, že někdo takové nápoje popíjí každý den.”Odborníci varují, že riziko poškození chrupu se zvyšuje v případech, kdy si do takových nápojů člověk přidá plátek citronu nebo limety.Eroze tvrdé ochranné zubní skloviny z kyselých potravin a nápojů může eventuálně vést až k bolestem zubů a jejich zvýšené citlivosti. Pokud lidé chtějí toto riziko snížit, doporučuji perlivý nápoj pít pouze v době jídla. Popíjení pravidelně, v průběhu celého dne, nedává šanci slinám v ústech, aby neutralizovaly nahromaděné kyseliny.”Dentální hygienisti také potvrzují ,že ze stejného důvodu není vhodné mít perlivou vodu připravenou na nočním stolku, když člověka přepadne v noci žízeň. Pokud i přesto někdy takovou  sodovou vodu  pijete doporučuje pít sodovku brčkem, aby se tak co nejvíce zamezilo kontaktu nápoje se zuby.
Po vypití šumivého nápoje počkejte aspoň 40 minut s čištěním zubů, aby se sliny remineralizovaly zubní sklovinu. Vypláchnutí úst vodou, nebo žvýkání žvýkačky bez cukru může tento proces ještě urychlit,” doporučují  odborníci. 

Nová studie z roku 2013 potvrdila, že nápoje sycené CO2 můžou při větší konzumaci škodit lidskému organismu. Nejvíce trpí zuby a zažívací ústrojí. Plechovka limonády denně zvyšuje riziko rakoviny prostaty nebo jícnu. Konzumace pití s bublinkami může zhoršit i artritidu a má neblahý vliv na játra. Vyhýbat by se jim tak měly těhotné ženy nebo chronicky nemocní lidé jako jsou kardiaci nebo diabetici.

Jedna z žen, která se výzkumu účastnila, pila dva litry sodovky každý den téměř pět let. Výsledek byl opravdu děsivý. Zuby byly stejně poškozené jako zuby 29 letého uživatele pervitinu a 51 letého uživatele cracku.
 

"Všechny zuby jsme jí museli vytrhat," řekl Mohamed Bassiouny, profesor stomatologie na univerzitě ve Philadelphii, který je autorem studie.

Pozor na sůl

Některé sycené minerální vody mohou také obsahovat spoustu soli (sodík je na etiketách označený jako Na) a na druhou  stranu  minimum minerálů, čímž je taková voda pro vaše tělo s pohledu zdraví naprosto neúčinná. Příliš mnoho soli v potravě je spojeno se zvýšeným krevním tlakem, který může přispět k onemocnění srdce a ledvin.

Problémy s trávicím traktem

Sycení šumivých vod může vytvořit nadměrnou produkci plynu v trávicím traktu. To samozřejmě způsobuje nadýmání, říhání, plynatost.

Je vyzkoušeno , že pití těchto nápojů může být nepříjemné až bolestivé pro osoby trpící syndromem dráždivého tračníku. Ten se projevuje nadýmáním, bolestí břicha, zácpou, průjmem a větry.

Pálení žáhy

Sycené nápoje mohou také vytvořit tlak v žaludku, což zvyšuje šanci, že se žaludeční šťávy budou vracet jícnem nahoru. To platí zejména u lidí, kteří často trpí pálením žáhy. Všeobecně se proto doporučuje pití zdravé čisté vody a nebo nesycených nápojů.

Dutina ústní

Volný CO2 způsobuje silnější prokrvení sliznice a vyvolává pocit brnění (kterému jsou připisovány osvěžující účinky uhličitých nápojů) [Glatzel, 1976]. Zároveň se snižuje citlivost chuťových receptorů, čehož se někdy využívá ke „korekci“ (překrytí) nepříjemné chuti některých vod [Benda & Sadílek, 2000]. V důsledku brnivého pocitu v ústech a následnému nutkání k říhání se nápoje obsahující CO2 pijí pomaleji a po menších doušcích než nápoj, který obsahuje jen velmi málo CO2. Pocit sucha v ústech a na dásních, který se podílí na pocitu žízně, se tímto způsobem odstraní menším množstvím vody, žízeň se v mnoha případech utiší již velmi malým množstvím vody. Popíjíme-li vodu obsahující oxid uhličitý pomalu, dochází k zvýšenému vylučování slin [Glatzel, 1976].

Žaludek

Volný oxid uhličitý se značně resorbuje žaludeční sliznicí, vyvolává hyperémii, zvyšuje resorpční rychlost, a to nejen pro CO2 , ale také pro ostatní látky (Ca, Mg, alkohol, natrium salicylicum, sulfonamidy, apod.). Volný CO2 stoupá také v žaludeční šťávě, zvláště při pití studené (perlivé) vody. Dochází také ke zvyšování sekrece žaludeční šťávy a k podráždění žaludeční motility, doba setrvání šťávy v žaludku se zkracuje, zrychluje se střevní peristaltika. Zvýšené uvolňování oxidu uhličitého v žaludku může vyvolávat příznaky dráždivého žaludku nebo subjektivní tlakové žaludeční obtíže, včetně tzv. Roemheldova syndromu, který vzniká napnutím žaludku nebo nadmutím tlustého střeva a tímto způsobený tlak na bránici se projevuje plností v nadbřišku, svíravým pocitem na hrudi, poruchou srdečního rytmu, dechovou nedostatečností a pocitem strachu [Benda & Sadílek, 2000]. Na všechny účinky oxidu uhličitého v žaludku, stejně jako v ústech, nemá rozhodující vliv samotné množství kyseliny uhličité, ale také doba jejího působení. Doba tohoto působení závisí na tom, jak rychle se CO2 obsažený v nápoji v žaludku uvolní a vydechováním nebo říháním je vypuzen z těla ven. Stejná dávka oxidu uhličitého je účinnější, jestliže je přijímána postupně delší dobu a působí-li déle na sliznici. Při rychlém požití, to zn. při „nárazovém vypití“ nápoje obsahujícího CO2 se ihned po pití nebo již během pití velká část polknutého CO2 vytlačí a říhnutím opět vypudí, zatímco při pomalém pití téměř nebo vůbec k říhání nedojde. Tak mohou být konečné účinky nápoje obsahujícího více CO2 daleko menší než účinky nápoje, který obsahuje CO2 jen v relativně malém množství [Glatzel, 1976]. Dřívější názory, že pravidelné pití nápojů s CO2 může vyvolat gastritis nebo žaludeční vředy, nebyly potvrzeny. Zřejmě se zde více uplatní faktor chladu, protože většinou se tyto nápoje pijí dost studené, nebo i jiné faktory. Studené nápoje rovněž vyvolávají zvýšení motoriky žaludku a tenkého střeva, takže někteří lidé reagují na vypití takového nápoje průjmem (pravděpodobně se zde uplatní tzv. gastro-colický reflex). Jestliže je CO2 obsažen ve střevních plynech, nepochází tento plyn (vzhledem k snadné resorpci v žaludku) z vypitých nápojů, ale z procesu odbourávání potravy ve střevech [Glatzel, 1976].

Dýchací a oběhový systém 

Při rychlém vstřebávání sliznicemi vede CO2 k měřitelnému posunu respiračního kvocientu, který přes dechové centrum v centrálním nervovém systému (CNS) působí jako mocný stimul k dýchání. Dochází k vzestupu dechové frekvence a ke zvýšené vzrušivosti CNS, k tzv. uhličitému opojení [Benda & Sadílek, 2000]. Se vzrůstem obsahu parciálního tlaku CO2 v krvi je obecně spojen nárůst krevního tlaku a tepové frekvence [Glatzel, 1976].

Ledviny

Vylučovací systém. Diuretický účinek přijatého oxidu uhličitého vede ke zvýšenému vylučování vody a minerálních látek [Glatzel, 1976; Benda & Sadílek, 2000].

Krev

Jak již bylo uvedeno výše, voda s oxidem uhličitým způsobuje posun acidobazické rovnováhy (pH) krve směrem k acidóze. Ne všichni lidé jsou schopni tento posun bez problémů fyziologicky kompenzovat.


Jako příklad vám může posloužit  tento zjednodušený obrázek  s hodnotami pH  u  některých vybraných  druhů potravin a nápojů:
Je tedy otázkou zda preference perlivých vod je skutečně založena pouze na chuťových důvodech, nebo zda se jedná o určitou závislost (na „uhličitanovém opojení“)? Někteří nemocní jako kardiaci, diabetici se sklonem k acidóze, lidé s vředovou chorobou či jinými poruchami gastrointestinálního traktu by neměli sycené vody pít vůbec nebo jen v rámci indikované lázeňské léčby. Vodám syceným CO2 by se ale měla v zájmu rychlejšího uzdravení nebo úspěšné rekonvalescence vyhýbat i většina nemocných s jinými diagnózami, protože v této fázi potřebuje tělo zvýšenou očistu a voda (tekutina) by neměla nijak zatěžovat a vyvolávat nežádoucí dráždivé reakce. Sycené vody k (běžnému) pití také shodně nedoporučují alternativní léčebné systémy a systémy zdravé výživy.  Navíc některé studie navíc odhalily, že dietní soda (minerálka ,sodovka) bez cukru je stejně nebezpečná jako normální. Může za to její kyselý obsah, informoval Daily Mail. 

"Perlivé vody také nejsou vhodným nápojem pro úhradu deficitu tekutin (dehydratace), protože ho mohou naopak zvyšovat," říká František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu.

Výše uvedené je částečně převzato se světových studií a s odborného článku od autora MUDr. Františka Kožíška, CSc. Státní zdravotní ústav : [referát přednesený na VI. ročníku semináře “BALENÁ VODA – zdravotní a hygienická hlediska”, konaném v Praze (24.4.2003), a otištěný ve sborníku z tohoto semináře; vydala Česká vědeckotechnická vodohospodářská společnost, Praha 2003]. 

VELMI ZAJÍMÁVÝ ČLÁNEK O VODĚ A JAK PŘÍMO  NA VÁS PŮSOBÍ NAJDETE ZDE 
Chcete-li se dozvědět více informací o léčivé síle bylin a vody 
podívejte se zde


Jedinečná filtrační konvice s alkalickým vodním filtrem nejen vodu filtruje, ale také alkalizuje. 
Zbavuje vodu nečistot od vodního kamene, těžkých kovů, zbytků hnojiv a dalších škodlivých látek. Nastavuje optimální hodnoty pH,ORP a TDS se zachováním všech potřebným minerálů ve vodě. 

DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz