MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Je kosmetika pro denní potřebu jedovatá?

Je kosmetika pro denní potřebu  jedovatá?

Snad každá žena a v poslední době i nejeden muž se alespoň čas od času nechávají hýčkat v kosmetickém salonu. Pravidelně si kupují luxusní balení plné voňavé kosmetiky a den co den pravidelně pečují o svoji pleť i tělo, ve snaze zabránit přirozenému procesu stárnutí. Den po dni se tak možná sami nevědomky otravují jedovatými chemikáliemi, které jejich kosmetika může obsahovat. A je to v dnešní době vůbec možné?

„Ano bohužel jeto tak !“ „Jen málokdo si uvědomuje, že až 60 procent toho, co na sebe v podobě kosmetických přípravků naneseme, se vstřebá do lidského těla a poté i přejde do krve. Proto bychom měli být ve výběru kosmetiky velmi obezřetní a dát si pozor na řadu složek, které všechny ty krémy, tělová mléka, sprchové gely, šampony a další přípravky obsahují.“ 

Budeme krásní, ale otrávení?

Že se vás to netýká? Kosmetiku užíváte jen střídmě? Zkuste se tedy jen krátce zamyslet nad svými zautomatizovanými každodenními hygienickými rituály a možná budete překvapeni. Ranní sprcha se neobejde bez sprchového gelu plus gelu na intimní partie, při té příležitosti si umyjete vlasy šamponem, oholíte se za pomoci gelu nebo pěny, muži pak nejspíš použijívodu po holení, ženy tělové mléko nebo olej. Pak přijde deodorant, pleťová voda, krém na pleť, na něj pak make-up na závěr ještě úprava vlasů za pomoci jednoho až několika kosmetických pomocníků a samozřejmě nesmí chybět ani toaletní či parfemovaná voda. A to jsme ani nezmínili pastu na zuby a ústní vodu! Už jen tento výčet přípravků je ohromující! A víte, co vše obsahují?

Méně je někdy více.

Vědci svorně tvrdí, že většina prodávané kosmetiky nemá se zdravím nic společného a vřele doporučují používat méně kosmetiky a více normálního selského rozumu. „Možná si pomalu zvykáme číst etikety u potravin, které si kupujeme, ale už nás nejspíš nenapadne, že stejně bychom měli postupovat i při nákupu a výběru vhodné kosmetiky. A u dětí to platí dvojnásob!“ je proto důležité přistoupit  k pečlivému výběru a co nejvíce používat kosmetiku s vysokým obsahem přírodních látek, která neobsahuje tak vysoké procento chemických složek a navíc bývá i velmi přísně dermatologicky testovaná. Zároveň se doporučuje před každým dalším nákupem kosmetiky se důkladně zamyslet jestli je to opravdu potřeba. Možná se vám to bude zdát jako zbytečný krok zpátky, ale pokud doma máte kvalitní dětské mýdlo, pak máte ten nejlepší kosmetický základ. S toaletním mýdlem se totiž zvládnete nejen kompletně umýt, ale také vytvořit bohatou pěnu na holení, nebo s ním svým malým dětem i umýt vlásky.  A pokud to vše doplníte kvalitním jojobovým olejem máte vyhráno .Podobným způsobem je potřeba se zamyslet i nad dalšími přípravky, které máte doma v kuchyni nebo  koupelně. 

 Na co si máme  dát obzvlášť velký pozor?

Mezi nejnebezpečnější látky s negativním dopadem na lidskou plodnost patří bezesporu ftaláty, které zcela běžně můžeme najít například v šampónech, parfémech, toaletních vodách nebo pudrech. Nebezpečné mohou být i osvěžovače vzduchu, aviváže a další vůně, včetně parfémů, které obsahují xylenové pižmo – vlivem těchto látek dochází k častým hormonálním poruchám. V antiperspirantech, opalovacích krémech ale například i dámských tamponech se nachází další pro lidský organizmus nebezpečná látka a tou je hliník. Stejně jako parabeny i hliník podle vědců zvyšuje riziko rakoviny kůže a prsu. V lacích na nehty pak číhá další potenciální nebezpečí v podobě formaldehydu, který je rakovinotvorný a dráždí lidskou sliznici. V přípravcích určených pro úpravu nehtů, v barvách na vlasy i ve vůních pak najdeme další rizikovou složku a tou je toulen. Z výzkumu vyplývá, že poškozuje vnitřní orgány, jako jsou játra, srdce, ledviny nebo i mozek a obzvlášť se nedoporučuje jeho užívání v těhotenství. 

Zakázat nebo ne?

Možná se budete divit, ale na rozdíl od USA je kosmetický trh na starém kontinentu poměrně hodně regulován. Z celkem 13 tisíc kosmetických produktů, které se v USA nabízejí spotřebitelům je až 99 procent z nich bez potřebných testů a dokonce obsahují látky škodlivé pro lidský organizmus. „V Evropě jsou normy daleko přísnější. Existuje zde dokonce seznam zakázaných látek o 1371 položkách, které se v kosmetice nesmí nikdy objevit. Přesto je důležité si pamatovat, že dlouhodobým  nadužíváním kosmetiky si můžeme způsobit řadu nepříjemných a hlavně zbytečných zdravotních problémů.“ 

 

 


CHCETELI SE O DALŠÍCH KVALITNÍCH A ČISTÝCH  PRODUKTECH PODPORUJÍCÍ VAŠE  ZDRAVÍ DOZVĚDĚT VÍCE, DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz