MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Káva nebo guarana

 

Indiáni z povodí řeky Amazonky používají guaranu, aby zabránili únavě a podpořili svou fyzickou vytrvalost. Guarana obsahuje oproti kávě spoustu nenasycených mastných kyselin, které pomáhají pomalému uvolňování kofeinu z guarany, jehož účinek se v průběhu dlouhých hodin postupně zvyšuje. Oproti tomu kofein z kávy nás rychle nabudí a můžeme být po něm nervózní a neklidní. Kromě toho káva nepůsobí moc dlouho, takže po nabuzení se dostaneme opět skokově zpět a chce se nám spát.

Tak či tak je kofein nejrozšířenější drogou světa. Stovky studií prokázaly, že pomáhá zlepšit duševní výkonnost. V jedné neurologické publikaci se dokonce dočteme, že tři šálky kávy denně snižují riziko poklesu mentálních funkcí o více než 50%.

Káva nám dodává energii krátkodobě, ale přehřívá a zbytečně moc stimuluje naše tělo. Guarana působí na tělo chladivě a tím ho uvolňuje a revitalizuje, což je mnohem výhodnější. Získáte spoustu energie a pozornosti, ale i přes to zůstanete klidní a rozvážní.

Guarana, bylina z deštného pralesa, pracuje tak, že uvolňuje acetylcholin, což je neurotransmiter ve Vašem mozku. Podílí se na přenosu signálů mezi bilionem neuronů, mezi kterými funguje jako převozník informací. Káva acetylcholin uvolňuje v mozku taky, ale jen na chvíli, Vaše mysl a paměť se zostří a káva Vás nabudí, jenže po pár hodinách přijde utlumení nabuzeného organizmu a Vy máte tendenci pít další a další kávu, abyste si zachovali výkonnost.

Jenže nadměrné pití černé kávy je pro tělo nebezpečné, zvyšuje krevní tlak a puls, takže Vaše srdce se může příliš namáhat a to pro něj není zdravé. Stejně tak budete mít zbytečně moc nabuzený celý organizmus a můžete se začít cítit ve stresu. Krátkodobě Vám to sice neublíží, ale z dlouhodobého hlediska si můžete zadělat v pozdějším věku na infarkt.

Naštěstí guarana tyto neblahé účinky na organizmus nemá. Pozvolna jej povzbuzuje, bez rychlého zvedání tlaku a tepu, srdce sice pumpuje více krve do mozku a zbytku těla, ale není k tomu donuceno náhle a silou, jako u normální kávy. Proto ani po delší době nepřichází útlum a únava. Kofein z guarany – někdy zvaný guaranin působí na organizmus mnohem šetrněji. Guarana kromě kofeinu dodává do těla výživné látky, jako jsou vitamíny, puriny, katechiny, třísloviny a vlákninu. Obsahuje také theobromin, který byl původně objeven v čokoládě a má patentovaný preventivní účinek proti rakovině. Theofylin,který v guaraně také najdeme, působí příznivě na dýchací soustavu a povzbuzuje centrální nervovou soustavu.

Pokud zde mluvíme o kávě, máme na mysli kávu černou, která prošla pražením a většina cenných živin se tím poničila. Zelená káva se svými účinky používá jako antioxidant a pomáhá snižovat tělesnou hmotnost tím, že obsahuje kyselinu chlorogenovou, která brání vstřebávání cukru do krevního oběhu.

 CHCETE SE O ZDRAVÝCH PRODUKTECH, JAKO JSOU GUARANA ČI ZELENÁ KÁVA DOZVĚDĚT VÍCE? NAVŠTIVTE:

www.naturgreen.cz