MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Kurkumin brání rozvoji kvasinek

 

V roce 2010 proběhla Indická studie, která zkoumala protiplísňové účinky přírodních polyfenolů curcuminu na kvasinku kandida albicans a na dalších druzích kvasinek rodu kandida. Ty prokázaly svou schopnost inhibovat růst všech testovaných kmenů kvasinek. Inhibiční účinky curcuminu byly nezávislé na stavu proteinů kvasinek a na stavu ostatních buněčných ochranných bariér.

Studie probíhala i na systémovém modelu myší infekce a zjistila, že pokud je curcumin podáván společně s piperinem (to je účinná látka z pepře), způsobil významné snížení výskytu kvasinkové infekce v myších ledvinách. Kromě toho curcumin zvýšil hladinu reaktivního kyslíku, který způsobuje předčasnou apoptózu (buněčnou smrt) buněk kandidy. Celkově vzato, výsledky indické studie poskytují první důkazy o tom, že curcumin působí jako fungicid tím, že plísním vytvoří nehostinné prostředí a oxidační stres.

Výzkum také zjistil, že ačkoliv účinky reaktivního kyslíku na buňkách kandidy může zvrátit množství antioxidantů, hyfy, které u kvasinek mohou dosahovat i několika metrových řetízků, jsou reaktivním kyslíkem nenávratně zničeny a tento proces nejsou antioxidanty schopny zvrátit.

Farmakologické studie prováděné na krysách a lidech zjistily, že perorálním podáním se curcuminy změní na jejich metabolity, jako je například curcuminový gylokoronid. Tyto metabolity také přispívají k protiplísňovému účinku curcuminu. Indičtí vědci mají v plánu vypracovat další studie in vivo, kde chtějí zkoumat vliv curcuminu i na další plísně a houby, které škodí lidskému organizmu. Taková studie by mohla dostat curcumin do popředí a zvýšit jeho lékařskou hodnotu, jelikož pokud curcumin působí proti plísním i v jeho metabolitech, které si tělo vytvoří v průběhu trávení, byl by velmi snadno dostupný a jednoduše uživatelný v tabletkách.

Schopnost vyvolat vyšší hladinu reaktivního kyslíku mají i jiné fungicidy, které se používají ve zdravotnictví, jako je například mykonazol nebo niphimycin. Na tyto látky jsou citlivé některé kmeny hub a plísní. Některé přírodní pigmenty a protiplísňové peptidy či proteiny dovedou vyvolat apoptózu způsobenou reaktivním kyslíkem u některých druhů kvasinek. U curcuminu je dále také prokázáno, že zvyšuje množství pre-apoptických buněk u kandidy, kterým poté zprostředkují apoptózu další dávky curcuminu prostřednictvím kaspázy, která se velice často spojuje s apoptózou buněk. Tento proces zprostředkované apoptózy je zdokumentovaný zejména na kmenu kandida albicans.

Zajímavou vlastností curcuminu je také to, že dovede blokovat vývoj hyf u kmenu kandida albicans a dalších kmenů kandidy už i při nízkých koncentracích curcuminu (37 mg/l). Na rozdíl od fungicidního účinku curcuminu nemůže být inhibice vývoje hyfy zvrácena množstvím antioxidantů. Indičtí vědci našli místo, na které se účinky curcuminu vztahují, je označeno jako TUP1 a curcumin mu brání v rozvoji hyf tím, že TUP1 nedovolí vytvořit Δtup1, který vede k vysokému rozvoji plísňových hyf. Stejně tak i signalizační molekula farnesol, jež způsobuje zvýšení hladiny reaktivního kyslíku, vykonává svou práci skrz TUP1.

Celkově vzato, curcumin má dvojí vliv na buňkách kandidy. Jeho fungicidní účinek je zprostředkován signální drahou reaktivního kyslíku, které s sebou přináší časné apoptózy vedoucí k buněčné smrti. Nezávisle na drahách reaktivního kyslíku, curcumin také inhibuje vývoj hyf tím, že reguluje hladinu TUP1. Vzhledem k úspěchu curcuminu jako protinádorové a protizánětlivé látky, tato studie otevírá možnost, že curcumin může být také využit jako potenciální přirozeně fungicidní látka.

Na curcuminu je také cenný fakt, že jde o zcela bezpečnou látku, která lidskému organizmu prospívá v mnoha ohledech. Působí proti bakteriím, chrání trávicí trakt, napomáhá k regeneraci jater a má značné neuroprotektivní účinky. Curcumin je již dlouho v hledáčku mnoha vědeckých studií, a proto bychom neměli brát ani jeho fungicidní účinky na lehkou váhu. Kvasinky ve střevech mohou být původcem mnoha onemocnění včetně alergií, potravinových nesnášenlivostí a chronické únavy. Kandidózy dovedou nepříjemně trápit hlavně ženy různými záněty močových cest a pohlavního ústrojí. Lékaři předpokládají, že přemnožené kvasinky stojí za řadou chronických onemocnění, u kterých mají problém nalézt původce. Jde o bolesti hlavy, chronickou únavu, deprese, bolesti kloubů a svalů, nevolnosti, nepřiměřenou chuť na sladké, nejrůznější kožní neduhy. Pokud trpíte nějakými problémy, se kterými si lékaři nevědí rady, stojí za to vyzkoušet curcumin a zbavit se přemnožených kvasinek ve střevech a krvi. Je možné, že původcem vašich problémů jsou právě ony.

Přemnožení kvasinek v těle může způsobit pokles imunity po dobu jakékoliv infekce, nebo pouhé braní antibiotik. Proto je dobré vždy po nemoci si udělat očistnou curcuminovou kůru, díky které udržíte kvasinky ve střevech pod kontrolou a v optimálním množství, které vám nebude škodit.
Některé studie v zahraničí dokázali, že ve spojení s EGCG extraktem ze zeleného čaje se účinek kurkuminu ještě více zesiluje: Pokud si  chcete účinek  kurkuminu pojistit na 110% nezapomeňte si dokoupit přírodnízelený čaj s 55% EGCG , který navíc obsahuje i přírodní vitamín C se šípků ,který taktéž zesiluje účinky kurkuminu. Zde můžete koupit i akční balíček , který je již připraven i s dávkováním  pro vaše problémy. 

Víte že :
Některé studie v zahraničí dokázali, že ve spojení s EGCG extraktem ze zeleného čaje se účinek kurkuminu ještě více zesiluje: Pokud si  chcete účinek  kurkuminu pojistit na 110% nezapomeňte si dokoupit přírodnízelený čaj s 55% EGCG , který navíc obsahuje i přírodní vitamín C se šípků ,který taktéž zesiluje účinky kurkuminu. Zde můžete koupit i akční balíček , který je již připraven i s dávkováním  pro vaše problémy. 

Zajímavý je i nový poznatek vědců s provedených studií v roce 2009 a 2012 o tom, že piperin zvyšuje účinnost kurkuminu.Zjistilo se, že tato kombinace složení několikanásobně lépe působí na rakovinné kmenové buňky bez ohledu na to zda jsou senzitivní na estrogen nebo nejsou. To je obzvláště významný poznatek, protože stávající léky pro prevenci rakoviny tamoxifen nebo raloxifene, mohou vykazovat vysoce toxické vedlejší účinky a nemají vliv na nádory, které jsou nezávislé na estrogenu. Navíc přírodní látky, které se vyskytující v extraktu kurkuminu (silné 95% kurkumoidy) v kombinaci s černým pepřem a jeho účinou extrahovanou látkou piperin (min je však potřeba použit 95% extrakt  ), prokazují schopnosti zastavovat růst nádorů prsu. K tomuto naprosto novému objevu došla studie, prováděná vědci z the University of Michigan Comprehensive Cancer Center a publikovaná v časopise Breast Cancer Research and Treatment v roce 2012. 

Více odkazů a studií v AN zde 

Breast Cancer Research and Treatment curcumin and piperine

Pro vstup do některých odborných studií je však potřeba si pro volný přístup zakoupit autorská práva za cca 40 USD. 


CHCETE-LI SE DOZVĚDĚT O ÚČINCÍCH ČISTÉHO EXTRAKTU Z CURCUMINU VÍCE, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz