MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Kurkumin účinnější než 14 komerčních léků !

Kurkumin se používal ve starověkých lékařských systémech Číny a Indie. Odvozenina z kurkumy, kurkumin, je pigment zodpovědný za žlutooranžovou barvu. Kurkuma longa  je jednou z nejvíce zkoumaných rostlin současnosti.. Její medicinální vlastnosti a složky (především kurkumin) byly objektem více jak 5.600 přezkoumaných a publikovaných biomedicinálních studií. Ty přinesly přes 600 preventivních a léčebných aplikací, stejně jako 175 jasných fyziologických přínosů kurkumy.
Výzkumníci experimentovali s kurkuminovou léčbou zhoubné rakoviny mozku, která je známá jako glioblastoma (GBM), svá zjištění publikovali v červenci 2012 v Journal of Nutritional Biochemistry. Přidali další informace k předchozím zjištěním o pozitivních účincích kurkuminu. Zjistili, že kurkumin dramaticky snižuje velikost nádoru mozku v 9 z 11 studií, a to až o 81%. Navíc neobjevili žádné známky toxicity, která je u chemoterapie a dalších léčbách rakoviny s extrémními vedlejšími účinky, které jsou někdy horší než samotná nemoc. 

Podle studie z roku 2008 publikované v Cancer Prevention Research kurkumin také zabraňuje růstu a šíření buněk rakoviny prsu tím, že přímo ovlivňuje funkci alfa6beta4 inegrinu, který je zodpovědný za průběh rakoviny.

Další studie z roku 2010 zjistila, že má kurkumin potenciál zacílit se na rakovinné kmenové buňky. K vlně informací o kurkuminu také patří zjištění publikované výzkumníky v roce 2009 v Molecular Pharmacology, že kurkumin zpomaluje růst rakoviny slinivky. Ještě zajímavější je, že vědci v mnoha studiích tvrdili, že kurkumin může mít mnoho dalších pozitivních účinků na typy rakovin, které nebyly zahrnuty v jejich výzkumu.

 Studie navíc zdůrazňují, že je kurkumin účinným nástrojem proti více než 572 nemocem, jde např. o oxidativní stres, záněty, poškození DNA, peroxidaci lipidů, chemicky vyvolané nemoci jater, Alzheimerova choroba a fibróza jater. Zjistilo se, že kurkumin má vliv na více než 700 genů, což by vysvětlovalo, proč je schopen opravovat DNA.

Kurkumin je úžasnou přírodní látkou, která má pozitivní účinky na rakovinu a stovky dalších nemocí. Přitom byl široce studován ve srovnání s jinými nutričními látkami, studie teprve začínají uznávat léčivé účinky kurkuminu a kurkumy.

Kurkumin zabraňuje ucpávání cév a zároveň snižuje riziko infarktu

Kurkumin ovlivňuje vznik nebezpečných koronárních tepen snížením úrovně systémového zanícení, o kterém je známo, že způsobuje nestabilnost pěnivých látek vedoucích k infarktu. Tato super živina reguluje činnost našich genů v potlačování uvolňování chemických látek v těle v reakci na stres, špatnou stravu a životní prostředí. Výsledek studie zveřejněné v The Journal of Cardiovascular Medicine ukazuje, že kurkumin zabraňuje srážlivosti krevních destiček, která může vyústit v život ohrožující
krevní sraženinu.

Kurkumin zabraňuje Alzheimerově nemoci, pomáhá u RS ,psoriázy či u zánětlivých onemocněních střev.

Výzkumníci si všimli, že výskyt
Alzheimerovy choroby mezi starší indickou populací, kde kari je pravidelně požíváno u většiny jídel, je výrazně nižší než u jejich západních protějšků. Kurkumin vykazuje silné antioxidační účinky a je známo, že omezuje hromadění škodlivých látek.

Nedávné studie ukázaly, že Kurkumin zlepšuje nemoci jako je  roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, psoriáza, zánětlivé onemocnění střev. Kurkumin inhibuje u  těchto autoimunitních onemocnění regulování zánětlivých cytokinů, jako je IL-1 beta, IL-6, IL-12, TNF-alfa a IFN-gama a spojené JAK-STAT, AP-1 a NF-kappaB u signálních drah v buňkách imunitního systému. Podle některých studií by  Kurkumin mohl  snižovat  patofyziologický průběh RS, protože má neuroprotektivní a protizánětlivé vlastnosti. RS poškozuje krevní mozkovou bariéru, což vede k poranění myelinových pouzder a axonů. Tato profylaktická léčba (ochrana před určitou nemocí) pomocí Kurkuminu může zabránit tomuto poškození.

Kurkumin asistuje snižování váhy

Kurkumin pomáhá předcházet obezitě a pomáhá přirozenému úbytku hmotnosti vzhledem k jeho schopnosti inhibovat tvorbu nových krevních cév, které jsou nutné k vytvoření nových zárodků tukových buněk. Tento polyfenol také ovlivňuje to, jak tělo reguluje triglyceridy (krevní tuky), které jsou poté ukládány v těle jako tuk, nebo se spálí jako zdroj energie. Studie zveřejněná v The Journal of Nutrition popisuje, jak kurkumin zabraňuje nadměrnému hromadění triglyceridů v krvi a posunuje náš metabolismus od ukládání tuku. Autoři studie došli k závěru, že kurkumin „může mít potenciální přínos v prevenci obezity.“

Kurkuma pomáhá mužům se zdravím prostaty .

Kurkumin je také jedním z nejlepších přírodních léků pro zmírnění příznaků zvětšené prostaty a pomáhá snižovat močové příznaky u mužů ve stáří.  U tohoto koření bylo prokázáno, že poskytuje několik důležitých přínosů pro zdraví prostaty, včetně snížení velikosti prostaty , bolesti zánětu spojeného s prostatidou a pomáhá zvládat také  pánevní bolesti. Kurkuma také může hrát roli v prevenci rakoviny prostaty. Studie u potkanů ​​ukázaly, že kurkumin je účinný při léčbě chronické nonbakteriální prostatitidy . Curcumin byl prospěšný, protože snížil účinek prozánětlivých cytokinů interleukin-8 a nádorového nekrotického faktoru alfa v krvi a tkáních. (Zhang 2010)


Nicméně není kurkumin účinný pouze proti
rakovině.

Díky rozsáhlému výzkumu tak není překvapením, že stále rostoucí počet studií srovnává účinky kurkumy a především v ní obsaženému kurkuminu (kurkumoidů)  k mnoha konvenčním léčivům a to zejména i mimo jiné jako jsou zde uvedené 

Lipitor/Atorvastatin (podáván pro snížení hladiny cholesterolu)

Studie z roku 2008 publikovaná v žurnálu Drugs in R & D zjistila, že standardizovaný preparát kurkuminoidů z kurkumy má srovnatelné účinky jako lék atorvastatin (prodávaný pod obchodním jménem Lipitor) na endotheliální disfunkci, základní patologický stav cév vedoucí k ateroskleróze ve spojení s redukcí zánětů a oxidačního stresu u pacientů s cukrovkou typu 2.

Kortikosteroidy (steroidní léky)

Studie publikovaná v roce 1999 v žurnálu Phytotherapy Research zjistila, že hlavní polyfenol v kurkumě, šafránově zbarvený pigment známý jako kurkumin, má srovnatelné účinky se steroidy podávanými při léčbě přední chronické uveitidy (iridocyklitida), zánětlivého onemocnění očí. Studie z roku 2008 publikovaná v Critical Care Medicine potvrdila, že kurkumin se vyrovná co do účinků s kortikosteroidem dexamethasonem jako alternativní léčba při ochraně plic po jejich transplantaci díky schopnosti kurkuminu potlačit geny ovlivňující zánětlivé procesy. Dřívější studie z roku 2003 publikovaná v Cancer Letters zjistila stejné účinky kurkuminu (jako dexamethason) při plicní ischemické reperfuzi (obnovení krevního zásobování).

Prozac/Fluoxetin & Imipramin (antidepresiva)

Studie na zvířatech z roku 2011 publikovaná v žurnálu Acta Poloniae Pharmaceutica potvrdila, že kurkumin má srovnatelné účinky jako oba výše zmíněné léky na zmírnění deprese.

Aspirin (podáván jako přípravek na ředění krve)

V roce 1986 byla zveřejněna v žurnálu Arzneimittelforschung in vitro a ex vivo studie, která zjistila, že kurkumin má protisrážlivý a prostacyclin-modulační efekt srovnatelný s aspirinem a tím pádem může být přínosem pro pacienty náchylné k cévním trombózám a pro léčbu artritidy.

Protizánětlivé léky

2004 studie publikovaná v žurnálu Oncogene zjistila, že kurkumin (stejně jako resveratrol) je efektivní alternativou k lékům aspirinu, ibuprofenu, sulindaku, fenylbutazonu, naproxenu, indometacinu, diklofenaku, dexamethasonu, celekoxibu a tamoxifenu proti zánětům a pro potlačení zhoubného bujení.

Oxaliplatin (chemoterapeutický lék)

Studie publikovaná v žurnálu International Journal of Cancer v roce 2007 potvrdila, že kurkumin má srovnatelné účinky s oxaliplatinem jako antiproliferativní (proliferace = chorobný růst tkáně) agent u rakoviny tlustého střeva.

Metformin (lék na léčbu cukrovky)

Studie z roku 2009 zveřejněná v žurnálu Biochemitry and Biophysical Research Community objevila, jak může být kurkumin užitečný v léčbě cukrovky. Při studii došlo ke zjištění, že kurkumin aktivuje AMPK (proteinkináza aktivovaná AMP, která zvyšuje příjem glukózy) a potlačuje glukoneogenezi (produkci glukózy v játrech) v jaterních buňkách. Vyjádřeno čísly, kurkumin má 500x až 100.000x  (ve formě známé jako tetrahydrokurkuminoid -THC) vyšší účinnost v aktivaci AMPK ve srovnání s metforminem!

Zde jsme vám Identifikovali až  27 studií zabývajících se schopnostmi kurkuminu (KURKUMOIDŮ ) vyvolat buněčnou smrt (rakovinových buněk) nebo zvýšit vnímavost rakovinových buněk na konvenční léčbu.

Zajímavý je i nový poznatek vědců s provedených studií v roce 2009 a 2012 o tom, že piperin zvyšuje účinnost kurkuminu.Zjistilo se, že tato kombinace složení několikanásobně lépe působí na rakovinné kmenové buňky bez ohledu na to zda jsou senzitivní na estrogen nebo nejsou. To je obzvláště významný poznatek, protože stávající léky pro prevenci rakoviny tamoxifen nebo raloxifene, mohou vykazovat vysoce toxické vedlejší účinky a nemají vliv na nádory, které jsou nezávislé na estrogenu. Navíc přírodní látky, které se vyskytující v extraktu kurkuminu (silné 95% kurkumoidy) v kombinaci s černým pepřem a jeho účinou extrahovanou látkou piperin (min je však potřeba použit 95% extrakt  ), prokazují schopnosti zastavovat růst nádorů prsu. K tomuto naprosto novému objevu došla studie, prováděná vědci z the University of Michigan Comprehensive Cancer Center a publikovaná v časopise Breast Cancer Research and Treatment v roce 2012. 

Více odkazů a studií v AN zde 

Breast Cancer Research and Treatment curcumin and piperine

Pro vstup do některých odborných studií je však potřeba si pro volný přístup zakoupit autorská práva za cca 40 USD

Víte ,že důležitou součástí prevence a boje proti chronickým zánětům je pitný režim a celková hydratace organismu. Dopručuje zde Filtrační konvice s alkalickým vodním filtrem. Více zde 


MÁTE ZÁJEM SE O TĚCHTO PŘÍRODNÍCH VÝROBCÍCH  DOZVĚDĚT VÍCE?

DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz

Nové složení 
curcumin+piperin a další v synergii přidané látky najdete na eshopu!

NAVÍC SPECIÁLNĚ PŘIPRAVENÉ BALÍČKY NAJDETE  
ZDE