MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Maitake, pomůže v boji s rakovinou

 

Maitake je jedlá houba, latinsky známá pod názvem Grifola frondosa, původem z Japonska. Maitake je bohatá zejména na beta-glukany, které dovedou přímo podporovat imunitní systém.

Klinické studie houby Maitake jsou zatím v počátcích, ale u laboratorních zvířat se prokázalo, že extrakty z Maitake mají vliv na imunitní systém. Bylo zjištěno, že Maitake dovede nabudit imunitní systém tak, že jej nasměruje proti nádoru. U rakovinotvorných buněk dovede vyvolat apoptózu, což je samovolné zničení buňky. Maitake by měla zvyšovat účinky chemoterapie a snížit některé její nežádoucí účinky, jako jsou bolesti a nevolnosti.

V Asii se po tisíce let používaly některé jedlé houby jako lék k podpoře zdraví a dlouhého života. Až do nedávné doby se myslela, že léčivé vlastnosti hub jsou pouze součástí tradičního folklóru. V několika posledních desetiletích Japonci léčivé účinky hub začali intenzivně zkoumat a zjistili, že tradiční houby dovedou povzbudit imunitní systém, působit proti rakovině, snižovat vysoký tlak a harmonizovat hladinu cholesterolu v krvi.

Japonské slovo „Maitake“ znamená „tančící houba“. Lidé v dávných dobách prý tančili radostí, když tuto houbu nalezli, protože Maitake dorůstá obřích rozměrů, tudíž lidé měli na dlouhý čas o potravu postaráno.

Moderní výzkum Maitake a jejích extraktů začal v japonsku v polovině 80. let a teprve nedávno se rozšířil do Spojených států. Maitake a její extrakty obsahují speciální druh polysacharidu, tzv. beta-glukan. Je to velká a složitá molekula cukru, která se zkládá z několika menších molekul. Předpokládá se, že beta-glukan 1.3/1.6D stimuluje imunitní systém a aktivizuje v organizmu některé buňky a proteiny, které napadají rakovinné buňky. Jde o makrofágy, T – lymfocyty, NK buňky (velké buňky, které dovedou zabíjet rakovinné buňky – natural killer cell) a interleukin 1 a 2. V laboratorních studiích se prokázalo zpomalení růstu rakoviny na některých buněčných kulturách a u myší.

V roce 1997 vyšla studie publikovaná v americkém vědeckém časopise Annals of New York Academy of Science, která zjistila, že extrakt u Maitake dovede zlepšit imunitní systém a tím bránit u myší s implantovaným nádorem prsu šíření rakoviny. V témže časopise byla zveřejněna i studie z roku 1995, která obdobně testovala myši s injektovanou rakovinou jater, ve které se zjistilo, že extrakt z Maitake aktivizoval imunitní systém myší v boji s rakovinou.

Ačkoli studie na zvířatech ukázaly, že Maitake může pomoci s léčbou rakoviny, je nezbytné, aby proběhly další klinické studie. Jedna taková již proběhla v Japonsku v roce 2002, kde lékaři přidali pacientům ke standardní léčbě i extrakt z Maitake. Dle vědců pacienti někteří vykazovali zlepšení.

National Cancer Institute ve Spojených státech spustil studii, která zkoumá, zda beta-glukan může zvýšit účinnost rituximabu, léku, který se používá k léčbě některých typů lymfomů a leukémií. Jde jim o to, zda beta-glukan zvýší citlivost rakovinných buněk na léčbu. Tato klinická studie se zaměřuje na vedlejší účinky a nejlepší dávku beta-glukanu při jeho podávání s rituximabem. Zaměřuje se zejména na mladé pacienty s recidivujícím nebo progresivním lymfomem a leukémiemi.

V jiné malé otevřené klinické studii se beta-glukan testoval spolu s jinými léky, zda dovede zvýšit účinnost monoklonálních protilátek. Zjistilo se, že kombinace různých typů biologické léčby může zabít více nádorových buněk.

Houba Maitake je považována jako bezpečná, protože jde o potravinu a studie neprokázaly žádné nežádoucí účinky extraktu z Maitake nebo její složky beta-glukanu. Studie na zvířatech pouze prokázaly fakt, že Maitake snižuje hladinu cukru v krvi. Proto by měla být používána opatrněji u lidí s nízkou hladinou cukru v krvi a také u lidí, kteří berou léky na snížení hladiny cukru v krvi. Beta-glukan také u zvířat snižuje tlak, ale budou potřebné klinické studie, aby se zjistilo, zda stejným způsobem působí také na lidi.

Extrakt z Maitake je v léčbě rakoviny považován za podpůrný prostředek, který nenahrazuje konvenční léčbu rakoviny, které se prozatím nedá vyhnout, pokud se chcete plně uzdravit.

Při koupi extraktů z léčivých hub si dejte vždy pozor na to, abyste kupovali kvalitní výrobky z renomovaných firem. Může se totiž stát, že si v dobré víře zakoupíte výrobek, který se sice jmenuje podle dané houby, má ji i napsanou ve složení, ale přípravek nebude fungovat. Proč? Opravdu hodně záleží, odkud se houba přiváží, zda je od kvalitního výrobce se všemi certifikáty ohledně jejího pěstování, sklízení a samotného zpracování. Naturgreen si suroviny dováží přímo od výrobce, bez jakýchkoliv překupníků, a proto jsme schopni Vám zajistit vždy kvalitní a čerstvé přírodní extrakty, ze kterých se naprosto čistou cestou, bez jakýchkoliv přídavných látek, pojiv a jiných chemikálií, tvoří bez želatinové celulózové kapsle.

Pokud suroviny nebo hotové výrobky z nich někdo pouze přeprodává, nikdy není schopen mít pod kontrolou čistotu a kvalitu vstupních surovin. Pozor také na slevové servery, kam právě překupníci dávají zboží, kterého se potřebují zbavit.

Vzhledem k tomu, že máme zboží přímo od výrobce, můžeme Vám také nabídnout nejlepší kvalitu za dostupné ceny. Pokud jde o zdraví, opravdu se nevyplatí nic riskovat kupováním nekvalitních nebo jinak zavádějících výrobků. 

Léčivá houba Maitake jako novínka v eshopu za zaváděcí cenu!

CHCETE-LI SE DOZVĚDĚT VÍCE O ZDRAVÝCH PRODUKTECH NEBO O LÉČIVÝCH HOUBÁCH, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME BALÍČKY ZDE 

www.naturgreen.cz

Další informace o této a dalších houbách  od uznávaného českého mykologa Prof. RNDr. Jiřího Patočky DrSc  naleznete zde : Sang hwang – asijská tradiční medicína