MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Trsnatec lupenitý - Maitake

Trsnatec lupenitý – Maitake
100% čistý, přírodní extrakt
120 kapslí po 350 mg účinného extraktu s 30% polysacharidů

Maitake je houba, která se používá v japonském tradičním lidovém léčitelství. Má schopnost aktivizovat imunitní systém, vyvolat apoptózu v rakovinových buňkách, snižuje vysoký tlak a srovnává hladinu cholesterolu v krvi. Maitake obsahuje beta-glukany, které přímo vyživují a podporují imunitní systém.

Trsnatec lupenitý (Grifola frondosa) je houba příbuzná s choroši, rostoucí v trsech na úpatí stromů, především dubů a jilmů, výjimečně lze nalézt i na javoru. Je to jeden z mála chorošů, který lze uvařit a sníst. Trsnatec dovede vyrůst do obřích rozměrů, její trs plodnic může vážit i přes 20Kg.

Maitake, tak se nazývá tato houba v Japonsku. Znamená to „tančící houba“. Podle legendy se skupina mnišek potkala na horské cestě s dřevorubci, kde jim z cesty vynořily trsy Maitake a radost z objevení chutného pokrmu po jídle oslavili tancem. V Itálii tuto houbu nalezneme pod názvem „signorina“ – tedy slečna a rodiny si tradičně střeží tajemství, kde houby rostou. Důkazem, že se v Itálii trsnatec vyskytuje, bývá rozsáhlá fotodokumentace.

V čem je Maitake výjimečná?

  • Obsahuje beta-gulkany, které vyživují přímo imunitní systém.
  • Zvyšuje účinky chemoterapie a potlačuje její nepříznivé projevy (bolest a nevolnost).
  • Dovede u některých rakovinových buněk vyvolat apoptózu (samozničení).
  • Zpomaluje růst rakoviny.
  • Snižuje hladinu cukru v krvi.
  • Je bezpečná – je to potravina, která se v Japonsku jí již od nepaměti.
  • Aktivizuje imunitní systém v boji s rakovinou.
  • Obsahuje vitamíny a minerály.

Sklerocium (pevný útvar tvořený plektenchimem, z něhož vyrůstají plodnice houby) z Maitake se v tradiční čínské a japonské medicíně používá k posílení imunitního systému. Je to logické, protože sklerocium houba používá k přežití v nepříznivých podmínkách. Dle vědců má trsnatec lupenitý schopnost regulovat v těle hladinu cholesterolu, cukru, inzulínu a tlak krve. Maitake obsahuje vitamíny B2, D2 a niacin a minerály draslík, vápník a hořčík. Nalezneme v něm také vlákna aminokyselin a jednou z nejdůležitějších složek, která přímo pozitivně ovlivňuje imunitní systém je beta-glukan, který je vázaný na bílkoviny.  Navíc Polysacharid získaný z Grifola frondosa zvyšuje protinádorovou aktivitu kostní dřeně odvozené od  dendritických buněk založený na imunoterapii proti rakovině tlustého střeva.

V roce 2009 prokázaly klinické studie na lidech prováděné v Memorial Sloan - Kettering Cancer Center, že trsnatec lupenitý může stimulovat imunitní systém u pacientů s rakovinou prsu. Drobné experimenty u pacientů s rakovinou ukázaly, že Maitake může stimulovat buňky imunitního systému, například NK buňky, makrofágy a T-lymfocyty. Další experimenty ukázaly, že Maitake stimuluje vrozený i adaptivní (získaný) imunitní systém.

Výzkum in vitro ukázal, že Maitake umí vyvolat apoptózu nádorových buněčných linií. Testovaly se buňky lidských nádorů prostaty, kůže a jater. Inhibice růstu nádorových buněk byla odkázána u buněk rakoviny močového měchýře. Látka z Maitake známá jako D-frakce má prokázané protinádorové a anti-metastatické účinky a v roce 1997 americký úřad FDA schválil nový lék obsahující právě D-frakci z Maitake, v něm se nacházejí především izolované beta-glukanové struktury.

Podle jiných výzkumů má Maitake i hypoglykemický účinek a může být přínosem pro diabetiky. Houba totiž přirozeně obsahuje alfa inhibitor glukosidázy, tuto část Maitake vědci označují jako SX-frakce. Diabetikům II. stupně může zejména pomoci minimalizovat periferní inzulínovou odolnost a přímo na inzulínových receptorech dovede normalizovat jejich funkci, tedy citlivost na inzulín. Maitake také může pomoci vyhnout se nepříznivým následkům plynoucím z cukrovky, jako jsou diabetická retinopatie (nezánětlivé onemocnění oční sítnice) či angiopatie (aterosklerotické projevy na velkých tepnách a malých cévách).

Maitake také obsahuje antioxidanty, které mohou částečně inhibovat enzym cyklooxygenázu, což je enzym, který zajišťuje přeměnu kyseliny arachidonové na prostaglandiny a tromboxany. Tím cyklooxygenáza napomáhá k rozvoji zánětu a jeho bolestivým projevům, jako je bolest a horečka. Extrakt z Maitake také inhibuje abiogenezi, čehož se moderní medicína snaží využít v boji proti nádorům.

Pokud se rozhodnete užívat vy nebo Vaši blízcí extrakt z Maitake, dbejte vždy o to, aby šlo o čisté přírodní produkty. Ty by neměly obsahovat žádné jiné složky, než právě standardizovaný extrakt z trsnatce lupenitého (Grifola frondosa). Pokud ve složení tabletek či kapslí naleznete jiné látky, jako jsou plnidla, éčka, konzervanty a jiné, nikdy nevíte, jestli jich tam není více, než účinného extraktu. Extrakty z hub i jiných přírodních produktů také musí být standardizovány, protože jinak nevíte, nakolik jsou kvalitní a účinné a kolik léčivých látek se v nich nachází. Ideální je, pokud jde pouze o celulózovou (HPMC) kapsli, ve které se nachází pouze čistý přírodní extrakt. Výrobce by měl také mít v pořádku všechny certifikáty na pěstování a výrobu extraktů, aby nešlo pouze o překupníka, který extrakty ředí a přimíchává do nich kdo, ví co.

Trsnatec lupenitý – Maitake je ekologicky pěstován a neobsahuje žádné další směsi extraktů, které by jen vyplňovaly tobolku a zabíraly prostor Maitake. Náš ověřený dodavatel má také všechny potřebné certifikáty, které zaručují jeho ekologické pěstování a šetrné zpracování extraktu tak, aby obsahoval nejvyšší možné množství účinných látek na trhu. 


CHCETE-LI SE DOZVĚDĚT VÍCE O LÉČIVÝCH EXTRAKTECH Z HUB ČI JINÝCH ROSTLIN, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz 

Studie o Maitake:
Maitake může ženám pomoci s PCO
Maitake pomůže v boji s rakovinou

Další informace o této a dalších houbách  od uznávaného českého mykologa Prof. RNDr. Jiřího Patočky DrSc  naleznete zde : Sang hwang – asijská tradiční medicína