MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Piperin zvyšuje účinky kurkuminu v boji s rakovinou


Kurkumin je funkční potravina s celou řadou zdravotních výhod, mezi něž patří i protinádorové aktivita. Vědci uvažují jak z něj udělat vhodnou alternativu vůči standardním chemoterapeutikům. Rakovinové buňky vykazují rezistenci proti chemoterapeutickým činidlům, ke kterým patří i kurkumin, protože jejich transportní proteiny produkují nadmíru adenosin trifosfátu (ATP) v rakovinných buněčných membránách, který snižuje množství vnitrobuněčné koncentrace chemoterapeutických činidel. 

Kurkumin podobě jako jiná chemoterapeutika se nedostatečně rozpouští ve vodě a tělo jej dovede docela rychle zpracovat játry a střevní sliznicí. Tento fakt omezuje využití kurkuminu v léčbě multifaktoriální rakoviny. Z tohoto důvodu je nezbytné kurkumin kombinovat s piperinem. Tato kombinace zabrání odbourání kurkuminu játry a střevní sliznicí, a zároveň zlepší jeho rozpustnost ve vodě. Dojde ke zvýšení biologické dostupnosti kurkuminu a obě látky mohou synergicky působit na rezistentní rakovinné buňky.

Kurkumin se řadí mezi funkční potraviny, protože jeho užívání přináší našemu organismu řadu zdravotních výhod. Oproti jiným chemoterapeutickým látkám není toxický a jeho široké zdravotní využití přitahuje řadu výzkumných pracovníků. Polyfenol kurkumin je hydrofobní, oranžovožlutá krystalická fytochemická látka získávaná z kořene kurkumy dlouhé. Je velmi dobře snášen i ve vysokých dávkách (12 g denně), což zkoumal v klinických testech americký FDA (Food and Grug Administration).

Kurkumin má široké spektrum působení v těle a farmakologocké aktivity vykazuje při léčbě celé řady onemocnění, mezi něž patří: šedý zákal, rány, žlučové kameny, alergie, pankreatitida, žaludeční vředy, zánětlivé střevní onemocnění, horečka, syndrom získaného imunodeficitu, psoriáza, Alzheimerova nemoc, sklerodermie, hypotyreóza, cystická fibróza, ateroskleróza, infarkt myokardu, osteoporóza, plicní onemocnění, malárie, artritida, leishmanióza, diabetes mellitus, skleróza, epilepsie, Parkinsonova choroba a rakovina. Kurkumin vykazuje svůj terapeutický potenciál proti širokému spektru nádorů, včetně rakoviny prsu, dutiny ústní, jícnu, lymfomu, rakoviny žaludku, děložního čípku, střev, mnohočetného myelomu, rakoviny jater, karcinomu pankreatu, leukemie, kolorektálního karcinomu, karcinomu močového měchýře, melanomu, rakoviny ledvin, rakoviny vaječníků, rakoviny prostaty, sarkomu, rakoviny brzlíku, rakoviny dělohy, rakoviny kůže, neurologické rakoviny, rakoviny kostí, rakoviny mozku, hlavy a krku, dlaždicový karcinom.

Nicméně většina rakovinných buněk vykazuje rezistenci na konvenční chemoterapeutika, která obsahují kurkumin vzhledem k tomu, že nadměrně produkují efluxní ATP včetně P-glykoproteinu. Díky nim prudce klesá intracelulární (vnitrobuněčná) koncentrace léčiv. Podobně jako kurkumin se z těla vylučuje řada jiných chemoterapeutických činidel, je to dáno nerozpustností ve vodě, nedostatečným cílením na karcinom, rychlým vyloučením ze systémového oběhu a metabolismem, zejména ve střevech a játrech. Kvůli těmto omezením se kurkumin nevyužívá v léčbě multirezistentní rakoviny. V posledních letech se naštěstí vede výzkum, jak tato omezení překonat a využít kurkumin proti rakovině v plné síle. V této studii se uvažuje o kombinaci kurkuminu s dalšími látkami piperin, a silybin (tuto látku obsahuje ve velkém množství Ostropestřec -Organic Milk Thistle Extrakt)  a quercetin), které mohou sloužit jako nanočásticový transfer kurkuminu do rakovinových buněk a napomáhají překonat všechna omezení spojená s nerozpustností kurkuminu a jeho odbourávání metabolismem, čímž se zvýší jeho účinnost i u multirezistentní rakoviny.

Podle rovnice zmenšení velikosti Noyes-Whitneyho, která se zabývá nanočásticemi se výrazně zvyšuje mezifázová plocha, což vede k lepší rozpustnosti kurkuminu a k podstatnému zlepšení jeho biologické dostupnosti. Zároveň se léčivo dovede lépe zacílit na specifické molekulární cíle, to vede k vyššímu farmakologickému účinku. Všechny léky, které zahrnují kurkumin, by měly obsahovat také piperin, silybin nebo quercetin, protože významně potlačují reakci kurkuminu v metabolismu cytochromu, jaterní a střevní glukuronidaci. Kromě zlepšení dostupnosti kurkuminu v těle tyto přírodní zesilovače vykazují široké spektrum vlastních farmakologických aktivit a vytvářejí silný protirakovinný synergický účinek. 

Některé studie v zahraničí dokázali, že ve spojení s EGCG extraktem ze zeleného čaje se účinek kurkuminu ještě více zesiluje: Pokud si  chcete účinek  kurkuminu pojistit na 110% nezapomeňte si dokoupit přírodnízelený čaj s 55% EGCG , který navíc obsahuje i přírodní vitamín C se šípků ,který taktéž zesiluje účinky kurkuminu. Zde můžete koupit i akční balíček , který je již připraven i s dávkováním  pro vaše problémy. 


VÍCE INFORMACÍ O PŘÍRODNÍCH PRODUKTECH NALEZNETE NA
www.naturgreen.cz