MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Rakovina prsu - podle studie pomohou houby


V roce 2011 vyšla v International Journal of Medicinal Mushrooms přelomová studie, která se zabývá účinky extraktů z houby Coprinus comatus na rakovinové buňky, zejména na buňky způsobující rakovinu prsu, která je nejčastěji diagnostikována rakovina u žen. V současné době neexistuje účinná léčba pro maligní na estrogenu nezávislý karcinom prsu. Objevily se zprávy, že houby a látky z nich lze použít jako molekulární terapii u maligních buněk za účelem boje proti určitému druhu rakoviny. Existuje asi 660 druhů vyšších stopkovýtrusných hub (Basidiomycetes), kterých byla nalezena proti nádorová aktivita. Hledání nových protinádorových a dalších léčivých látek z hub a studovat jejich lékařskou hodnotu se stalo předmětem velkého významu. Méně studované jedlé léčivé houby Coprinus comatus, česky hnojník obecný, mají velký aplikační potenciál. Řadí se do čeledi Coprinaceae, která je známá pro své protinádorové, antibakteriální a antioxidační aktivity.  

V této studii, se uvádí, že bioaktivní látky z Coprinus comatus mohou modulovat aktivaci dráhy NF-κB. Dráha NF-κB je skupina transkripčních faktorů, které ovlivňují expresi genů důležitých pro imunitu, zánětlivou odpověď buněčný růst a smrt. Extrakty E1 a E2 z Coprinus comatus byly připraveny vodní a ethylacetátovou extrakcí. Bylo zjištěno, že extrakt E2 je mnohem účinnější než inhibitor z extraktu E1, což znamená, že v tuku rozpustné látky jsou velmi účinnými inhibitory NF-κB dráhy. V předchozích publikacích se prokázalo, že výtažky z čeledi Coprinaceae mají silnou antioxidační aktivitu a dokonce 200 mikrogramů E2 extraktu mělo podobný účinek jako kurkumin, který je velmi silné antioxidační činidlo a dobře zavedený inhibitor NF-κB dráhy.

Testy se prováděly na linii buněk MCF7. Tyto buňky byly vysety na médium a aktivizovány k růstu. Provedly se na nic všechny testy, zda jsou buňky dostatečně aktivní a zkouška aktivity enzymu IKK-β kinázy, to je enzym odpovědný fosforylaci proteinu nazvaný inhibitor NF- κB dráhy. Tato dráha se totiž ukázala jako nejslibnější cíl léků proti rakovině.

Na základě výše uvedených výsledků, se předpokládalo, že inhibiční účinky extraktů z Coprinus comatus na dráhu NF-κB jdou, vzhledem k modulaci NF-κB dráhy, proti proudu s IκBα fosforylací. IKK komplex fosforyluje IκBα na serinech 32 a 36, což vede k degradaci IκBα skrze buněčné proteazomy. Proteazomy jsou proteinové komplexy uvnitř všech buněk, jehož funkce je degradace nebo likvidace poškozených proteinů. Získaná data ukazují, že pouze extrakt E1 inhiboval aktivitu IKK komplexu ve srovnání s kontrolou (neošetřeného vzorku). Kromě toho, E1 vykazoval silnou protinádorovou aktivitu, která je srovnatelná s provedenou pozitivní kontrolou.

Vzhledem k tomu, že extrakt z Coprinus comatus snižuje oxidační aktivitu buněk a může mít vliv na aktivitu IKK-β kinázy. Bylo zajímavé zjistit, zda E1 a E2 látky mohou také mít vliv na aktivitu kinázy IKK-β ve fosforylaci IκBα. Bylo zjištěno, že extrakt E2 má lepší inhibiční schopnost, než činidlo, které se používá u kontrolních vzorků jako inhibitor aktivity IKK-β kinázy. Výsledky uvedené v této práci ukazují, že E2 extrakty látky, která má lipofilní vlastnosti, může působit jako antioxidant při snižování úrovně oxidační aktivity buněk a na druhé straně může ji ovlivnit tím, že jde proti proudu nějakým mechanismem, který souvisí s aktivitou enzymu IKK-β.

Ačkoliv jsou vědecké studie extraktu z houby Coprinus comatus ještě ve stádiu in vitro, jsou jejich výsledky přelomové a potvrzují to, co již tradiční čínská medicína používá několik stovek let. Houba Coprinus comatus je tradiční čínskou medicínou (TČM) používána a doporučována k léčbě rakoviny prsu a prostaty. Coprinus se může kombinovat i s jinými medicinálními houbami, v případě rakoviny prsu se doporučuje kombinace s Reishi (Ganoderma lucidum) nebo Maitake (Grifola frondosa). Více studií zde 

Navíc v  roce 2009, fáze I / II člověk ve studie prováděné 
Memorial Sloan-Kettering Cancer Center , ukázay, že i Maitake mohou  stimulovat imunitní systém pacientů s rakovinou prsu. [12] In vitro výzkumy rovněž ukázaly, Maitake může stimulovat buňky imunitního systému. [129 ] in vivo a celý experiment ukázal, že Maitake může  stimulovat jak vrozený imunitní systém a adaptivní imunitní systém.. 


Hericium erinaceus Korálovec ježatý  ( Lví hříva Mushroom , Yamabushitake,山伏茸,猴头菇) byl prozkoumán z hlediska možného anti- demence aktivity. In vitro experimenty s Hericium prokázaly jeho  schopnost stimulovat krysí nervové buňky, [stimulovat nervový růstový faktor u člověka astrocytom buňky, a stimulovat myelinizace Dále, dvojitě slepá, s paralelními skupinami, placebem kontrolovaná studie ukázala, že suplementace Hericium může  zlepšit kognitivní schopnosti

V případě rizikových faktorů doporučujeme  užívat medicinální houby, mezi které patří i Coprinus comatus i preventivně, jsou  to hlavně rizikové -dědičné faktory, kdy se vám jejich užívání může vyplatit. Jde zejména o výskyt rakoviny v rodině, dlouhodobý psychický tlak a stres u žen, užívání hormonální antikoncepce, věk nad 40 let, porod ve vyšším věku a časná první menstruace. V těchto případech se užívají nižší denní dávky Copronus cormatus nebo nepravidelné užívání (5 dní ano a dva vynechat) minimálně 3 – 4 měsíce v roce.

Můžete přemýšlet nad tím, že si zajdete do lesa a houby najdete. Je to zajímavá varianta, ale většina medicinálních hub u nás neroste, a když ano, tak bývají často chráněny zákonem. Důležité je si také uvědomit, že extrakty z hub jsou vyrobeny tak, aby z nich účinné látky se lépe vstřebávaly. Extrakty také dovedou pojmout mnohem více účinných látek, než byste byli schopni zkonzumovat. V případě, že se rozhodnete užívat extrakt z Coprinus cormatus, zjistěte si, jestli jde o čistý extrakt bez přidaných pojiv a dalších chemikálií. Důležitý je i způsob, kterým je extrakt vyroben.

Hnojník  také léčí i příčiny cukrovky a to bez jakýchkoliv vedlejších nežádoucích účinků. Reguluje hladinu cukru v krvi a má také protizánětlivé účinky. Hraje významnou úlohu jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním, které jsou způsobeny diabetem. Reguluje hladinu cukru v krvi, odstraňuje záněty v těle a především působí jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním, které jsou způsobeny diabetem. Zachovává však buňky slinivky břišní, které produkují inzulín.

U hnojníku byl prokázán studiemi zajímavý vliv na náš organismus. Jen jednu hodinu po konzumaci hnojníku ve formě prášku se snižuje hladina cukru v krvi v průměru o 41,3%. O tři hodiny později po jídle je hladina cukru v krvi snížena o 31%. Po šesti hodinách se hladina cukru sníží o 20%, ve srovnání s úrovní před konzumací hnojníku.


Bylinky do synergie Kurkumin

Zajímavý je i nový poznatek vědců s provedených studií v roce 2009 a 2012 o tom, že piperin zvyšuje účinnost kurkuminu.Zjistilo se, že tato kombinace složení několikanásobně lépe působí na rakovinné kmenové buňky bez ohledu na to zda jsou senzitivní na estrogen nebo nejsou. To je obzvláště významný poznatek, protože stávající léky pro prevenci rakoviny tamoxifen nebo raloxifene, mohou vykazovat vysoce toxické vedlejší účinky a nemají vliv na nádory, které jsou nezávislé na estrogenu. Navíc přírodní látky, které se vyskytující v extraktu kurkuminu (silné 95% kurkumoidy) v kombinaci s černým pepřem a jeho účinou extrahovanou látkou piperin (min je však potřeba použit 95% extrakt  ), prokazují schopnosti zastavovat růst nádorů prsu. K tomuto naprosto novému objevu došla studie, prováděná vědci z the University of Michigan Comprehensive Cancer Center a publikovaná v časopise Breast Cancer Research and Treatment v roce 2012. 

Všechny zde uvedené medicinální houby se velmi šetrně extrahují za pomocí vody a alkoholu. V tomto případě jde o jednu z nejšetrnějších extrakcí a nepoužívají se u ní žádné další chemikálie. Celý postup extrakce hub si můžete prohlédnout ZDE na schématu. V  speciálním eshopu je čistý extrakt Coprinus cornatus nebo Kurkumin již skladem!

Více odkazů a studií v AN zde 

Breast Cancer Research and Treatment curcumin and piperine

Pro vstup do některých odborných studií je však potřeba si pro volný přístup zakoupit autorská práva za cca 40 USD. CHCETE-LI SE O MEDICINÁLNÍCH HOUBÁCH A ALTERNATIVNÍCH LÉČEBNÝCH PROSTŘEDCÍCH DOZVĚDĚT VÍCE INFORMACÍ, KLIKNĚTE ZDE
 
DOPORUČUJEME SPECIÁLNĚ PŘIPRAVENÉ BALÍČKY ZDE 

Další informace o této a dalších houbách  od uznávaného českého mykologa Prof. RNDr. Jiřího Patočky DrSc  naleznete zde : Sang hwang – asijská tradiční medicína
Speciálně připravené balíčky najdete  zde