MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku.

Rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku

Rakovina tlustého střeva a konečníku je jednou z nejčastějších rakovin ve světě a zároveň jedním z nejčastějších zhoubných nádorů v České republice. Karcinom tlustého střeva a konečníku má též jednu z nejvyšších úmrtností. Tato rakovina postihuje muže a ženy ve stejné míře a její četnost roste. Četností rakoviny konečníku a tlustého střeva se ČR řadí na druhé místo v rámci EU (2014). 

Jak a proč tato rakovina  vzniká?

Nádory tlustého střeva a jejich vznik jsou poměrně dobře prozkoumány. Díky několika po sobě následujícím mutacím v genech zodpovědných za růst a dělení, dojde k tomu, že se buňky střevního epitelu začnou nekontrolovatelně množit a vytvoří nádor. Naprostá většina nádorů tlustého střeva vzniká z buněk střevní sliznice. Těmto nádorům se říká adenokarcinomy. Někdy mohou však nádory vznikat i z jiných buněk střeva, například lymfomy nebo karcinoidy. Ty však mívají jiné příznaky i léčbu. 

Existují některé další faktory, které mohou vznik nádoru tlustého střeva podpořit. Obzvláště důležité jsou procesy ovlivňující obnovování buněk střevní sliznice, například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Střevní polypy, nezhoubné výrůstky ze stěny střeva, jejichž množství stoupá s věkem, mohou podpořit vznik nádoru. S výskytem polypů souvisí i vzácný dědičný stav familiární adenomatózní polypóza (mutace v genu APC, vedoucí k zvýšenému počtu polypů na střevní stěně). Dalším dědičným faktorem zvyšujícím riziko rakoviny tlustého střeva je mutace v genu HPCC (hereditární nonpolypózní karcinom tlustého střeva). Dalšími rizikovými faktory je věk nad 50 let (u osob mladších 45 let je vznik nádoru vzácný), výskyt nádoru v rodině, dlouhodobé užívání např. aspirinu, kouření a jako nejdůležitější se jeví nevhodná strava a s ní spojená obezita. Pro prevenci rakoviny tlustého střeva se doporučuje omezit konzumaci živočišných tuků, červeného masa, smažených, pečených, grilovaných a uzených jídel a naopak zvýšit příjem vlákniny (hlavně ze zeleniny, hodně stravitelné vlákniny obsahuje Vojtěška, Mladý ječmen. Dále se také doporučuje  zvýšit příjem luštěnin a ovoce), vápníku, vitamínu C a kyseliny listové ,která je obsažena ve  velkém množství u sladkovodní  řasy chlorella a v sinici spirulina.

Jaké jsou příznaky rakoviny tlustého střeva a konečníku poznáme je? 

První stádia často nemají žádné příznaky a později jsou příznaky obvykle nespecifické, je proto důležité se soustředit na preventivní vyšetření. Mezi možné projevy rakoviny konečníku nebo tlustého střeva patří změny ve vyprazdňování (častěji nebo naopak méně často než obvykle, zácpa, průjem atp.), nepříjemný pocit až bolest v břišní oblasti, úbytek váhy bez zjevného důvodu, neustálá únava, zvracení, případně krev ve stolici. 

Účinky léčivých hub proti rakovině tlustého střeva a konečníku 

Polysacharidy z hub jsou často používány v asijských zemích při léčbě rakoviny jako imunostimulanty řada z nich má ale i přímé účinky proti nádorovým buňkám.

Lesklokorka lesklá-Reishi  
podporuje apoptózu buněk kolorektálního karcinomu zvýšením aktivity kaspázy 3. Triterpeny obsažené v lesklokorce přímo potlačují růst a invazivní chování nádorových buněk, zatímco její polysacharidy stimulují imunitní systém k produkci cytokinů a aktivaci protirakovinných obranných mechanismů.

Při léčbě
rakoviny tlustého střeva může pomoci také  Cordyceps sinensiskterý dokáže zastavit proliferaci buněk nádoru tak, že zastaví rozklad IkappaBalfa faktoru (a tím inhibuje NK-kappaB). NK-kappaB chrání buňky před apoptózou, proto jeho blokace může způsobit, že nádorové nuňky přestanou proliferovat, zemřou, nebo budou citlivější vůči protinádorovým lékům.

Ohňovec brázditý
má rozmanité imunomodulační účinky využitelné při léčbě rakoviny - podporuje proliferaci T-lymfocytů, aktivuje B-lymfocyty, zlepšuje činnost makrofágů a celkově zesiluje imunitu. Působí však také přímo proti nádorovým buňkám. V buňkách nádoru tlustého střeva nebo konečníku vyvolává apoptózu tím, že zastaví jejich buňěčný cyklus v G2/M fázi Triterpenoid ganodermanontriol – zástava dělení HCT-
116 a HT-29 kmenů buněk rakoviny tlustého střeva (Jedinak2011glt), indukce apoptózy u HT-29 buněk. 

Tak jak je popsáno nahoře Ohňovec brázditýMaitake, Hlíva utřičná ,Coprinus comatus  patří mezi protirakovinné houby skupiny Polyporales, tak jako známější REISHI  (Ganoderma lucidum),  která je z protirakovinných hub nejznámější a nejlépe prozkoumaná u mnoha druhů nádorových onemocnění. K účinku dřevokazných hub je potřeba dodat , že podle dosavadních poznatků působí hlavně aktivací cytotoxické odpovědi imunitního systému svými proteoglykany (polysacharidy). Už dříve o těchto protinádorových účincích lečivých hub, informoval v České republice  a to jako jeden  s prvních, průkopník této doby MUDr. Fortýna, objevitel a propagátor objevitel, velmi zajímavé a účinné metody tkz. devitalizace . Mimo jinné také v osobních komunikacích pro pacienty už trpící rakovinou a při její léčbě doporučoval navíc i učinný antimetastatický prostředek- lék a to protinádorovou vakcínu RESAN.

Společným jmenovatelem všech přístupů založených na aktivaci imunitního systému je to, že pokud je Váš imunitní systém již poškozen cytostatiky nebo ozařováním, užívání hub bude účinkovat méně.  Avšak v případě již léčené rakoviny ozařováním  to rozhodně , ale neznamená, že by protinádorové houby byly za simultánní cytostatické léčby neúčinné. Do Vaší pozornosti u prevence rakoviny je vhodné také poznat Reishi ,které je známé se svými léčivými triterpenoidy (panaxosidy), které vyskytují i v lesklokorce lesklé-Ganoderma-Reishi  zejména  (u ganoderové kyseliny atd.)

Proto ta nejsprávnější doba k užívání léčiv-hub aktivujících protirakovinový imunitní systém, jako jsou třeba už zmíněné výše protinádorové  léčivé houby, je dobrá a určité vhodná již ve fázi prevence.  Navíc pokud máte doma potomky, které by mohl stejný nádor dědičně ohrozit, měli by na to, co nejdříve s prevencí užívání těchto hub pamatovat ! Rakovinové buňky mohou totiž po určitou dobu "spát", tedy zůstat v neaktivním stavu, ale nakonec třeba i později mohou "nastartovat" v množení a výsledkem je zcela nový nádor.

Nové studie rovněž odhalily, že ženy, které kombinují houbovou léčbu s pravidelnou konzumací extraktu zeleného čaje, mohly pozorovat ještě větší přínosy: snížení rizika téměř o 90%. Zelený čaj je totiž dobře známým antioxidantem a protizánětlivým prostředkem, který napomáhá k prevenci rakoviny prsu snižováním hladiny estrogenu, produkovaného v těle žen. (Obdobně jako je tomu u cholesterolu, i u estrogenu je rozlišován dobrý a špatný druh - a právě přebytek toho špatného podporuje rakovinu prsu.)

Zajímavý je i nový poznatek vědců s provedených studií v roce 2009 a 2012 o tom, že piperin zvyšuje účinnost kurkuminu.Zjistilo se, že tato kombinace složení několikanásobně lépe působí na rakovinné kmenové buňky bez ohledu na to zda jsou senzitivní na estrogen nebo nejsou. To je obzvláště významný poznatek, protože stávající léky pro prevenci rakoviny tamoxifen nebo raloxifene, mohou vykazovat vysoce toxické vedlejší účinky a nemají vliv na nádory, které jsou nezávislé na estrogenu. Navíc přírodní látky, které se vyskytující v extraktu kurkuminu (silné 95% kurkumoidy) v kombinaci s černým pepřem a jeho účinou extrahovanou látkou piperin (min je však potřeba použit 95% extrakt  ), prokazují schopnosti zastavovat růst nádorů prsu. K tomuto naprosto novému objevu došla studie, prováděná vědci z the University of Michigan Comprehensive Cancer Center a publikovaná v časopise Breast Cancer Research and Treatment v roce 2012. 

Více odkazů a studií v AN zde 

Breast Cancer Research and Treatment curcumin and piperine

Pro vstup do některých odborných studií je však potřeba si pro volný přístup zakoupit autorská práva za cca 40 USD. 

Podle nejnovějších vědeckých výzkumů, má Ostropestřec mariánský - extrahovaný silymarin, kromě příznivého účinku na játra také i jiné léčivé schopnosti. V extraktu silymarinu najdeme ještě i další jiné účinné látky, než ty ,které jsou standardně obsažené v Ostropestřci mariánském. Extrahované látky s Ostropestřce mariánského, jsou komplexně nazývané jako silymarin. Je to směs šesti flavonolignanů (silybin, isosilybin, silychristin, silydianin, silandrin a isosilandrin) To je také nový slibný zdroj pro doplňkovou léčbu rakoviny prostaty. Podle četných studií, dokáže silymarin, ale hlavně jeho dva účinné flavonolignany silybin a isosilybin které obsahují inhibici , způsobit  snížení aktivity enzymu, neboli mohou snížit rychlost růstu buněk nádoru rakoviny prostaty.Tyto účinné látky mají pro-apoptotické účinky (indukují smrt nádorových buněk),a proto se již dlouho používají v doplňkové léčbě rakoviny prostaty viz.(Gažák et al. 2007 Singh et al., 2008). Kromě inhibice růstu rakovinných buněčných, silybin také brání mobilitě a migraci buněk a tím snižují jejich schopnost zaútočit na zdravé buňky prostaty (Wu et al., 2010). Pouze kombinace toho nejlepšího čistého silymarinu (obsahující silybin a isosilybin )s dalšímu bylinami má díky vzájemné synergii velký pozitivní vliv těchto účiných látek nejenom  u rakoviny prostaty,  ale dokáže působit komplexně i na váš celý organismus. 

CHCETE-LI SE O PŮSOBENÍ OHŇOVCE BRÁZDITÉHO, REISHI A CORDYCEPSU DOZVĚDĚT VÍCE, DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz

Další informace o této a dalších houbách  od uznávaného českého mykologa Prof. RNDr. Jiřího Patočky DrSc  naleznete zde : Sang hwang – asijská tradiční medicína
Natural Potty Squatting®, tato naše nová zdravotnická pomůcka přinášející nové řešení a velmi jednoduché a praktické použití.Velmi účinně pomáhá při snadném vyprazdňování kdy s její pomocí vždy dosáhnete skutečně přirozené polohy. Natural Potty Squatting® je konstrukčně navržen tak, aby byl vždy použitelný v přímém spojení s vaší toaletou a pomohl se vám přizpůsobit té správné poloze při držení těla (dřepu.) Natural Potty Squatting® díky své konstrukci a tvaru pomůže k uvolnění puborektálního svalu a narovnání úhlu mezi konečníkem a řitním kanálem, díky čemuž se střevo snadněji a bezbolestně vyprázdní. 
Pomůže vám nejen u závažných střevních nemocí (nádor střeva, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, porucha vstřebávání - malabsorpční syndrom, srůsty v břiše, hemeroidy,…) či nemocí jiných orgánů (snížená funkce štítné žlázy, gynekologická onemocnění, metabolické vlivy, neurologická a psychiatrická onemocnění – parkinsonismus, roztroušená skleróza, deprese, psychózy apod.),ale dokáže pomoci i u některých dalších zdravotních problémů či neduhů, které se špatným nebo bolestivým vyprazdňováním vůbec nespojujete. 
Více info zde 

Natural Potty Squatting®