MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Synergie kurkuminu s EGCG a dalšími přírodními látkami

 


Řada přírodních antioxidantů, adaptogenů a dalších podobných látek účinně chrání lidský organismus před volnými radikály, chemikáliemi a škodlivými látkami, se kterými jsme v každodenním kontaktu. Některé z nich vědci zkouší používat například proti rakovinovému bujení současně, protože zjistili, že se vzájemně podporuje jejich účinek a napomáhají si k lepšímu vstřebávání do organismu. Na tomto principu funguje i spolupráce kurkuminu a látky EGCG

(epigalokatechin galát), kterou získáváme ze zeleného čaje.

Kurkumin a EGCG ze zeleného čaje

American Institute for Cancer research spolufinancoval výzkum New Yorského Centra proti rakovině, které právě spolupráci EGCG a kurkuminu zkoumalo. Vědci použili epitelové buňky z dutiny ústní, které byly v normálním stavu nebo byla jejich buněčná linie odvozena z dysplastické  leukoplakie a spinocelulárního karcinomu. Buňky vědci vystavovali působení kurkuminu a EGCG zvlášť a také oběma látkám dohromady. Buňky rostly v pěti denních cyklech a probíhala analýza jejich buněčného cyklu. Obě testované látky prokázaly, že mají schopnost inhibovat růst rakovinových buněk, avšak každá jinak. EGCG byl méně účinný při progresi rakovinových buněk, protože byly odolnější, než dysplastické a normální buňky. Kurkumin byl oproti EGCG účinný na všechny druhy buněk stejně. Analýzou buněčného cyklu vědci zjistili, že EGCG inhibuje buněčný růst ve fázi G1 a kurkumin ve fázi S/G2M. Kombinace obou látek vedla ke snížení jejich dávkování a tím, že každá z látek působí na jinou fázi buněčného cyklu, se prokázal jejich chemopreventivní synergický účinek.

Jaké další důležité synergie jsou důležité užívat pro zvýšení efektu  spolu kurkuminem.

Jsou to např. quercetin,sibylin (ostropestřec), garcinia cambogia,  zázvor, vitamín C ,lykopen, ale v neposlední řadě i  piperin ,který několikanásobně zvyšuje účinky těchto bylin.

Kurkumin nekooperuje pouze s EGCG ze zeleného čaje. Tato funkční potravina, která má celou řadu pozitivních účinků na lidský organismus, dovede spolupracovat také s piperinem, quercetinem a silybinem, ale i s dalšími výše uvedenými bylinami. Kombinace těchto látek s kurkuminem zvyšuje jeho biologickou dostupnost a synergicky působí proti rakovinným buňkám. Kukumin v kooperaci s silybinem, který se získává z ostropestřce mariánského, chrání játra před rakovinným bujením, napomáhají jejich ochraně při požití alkoholu a regenerují je při rekonvalescenci po žloutence, mononukleóze a jiných nemocech.

Jak kooperace kurkuminu s jinými látkami funguje?

Přírodní bio-zesilovače účinku kurkuminu piperin, quercetin ,silybin nebo i další byliny, mohou výrazně potlačit enzym cytochromu P450 3A, který má na starost biotransformaci léčiv a tím zvyšují biologickou dostupnost léčivých složek kurkuminu. Zároveň tyto látky vykazují široké spektrum farmakologických a protirakovinných aktivit. Na základě těchto skutečností se doporučuje tyto biologické zesilovače užívat spolu s kurkuminem, protože synergicky působí proti nádorovému bujení.

Kde látky kooperující s kurkuminem nalezneme?

Epigalokatechin galát (EGCG) je nejjednodušší užívat spolu s kurkuminem v podobě extraktu. Pouze tak dostaneme účinné množství těchto látek do našeho organismu. Silybin bývá součástí doplňků na regeneraci a posílení jater, kde je opět třeba dbát na kvalitu produktu, jež chceme užívat. Mělo by jít o čistě přírodní extrakt bez pojiv, éček a dalších přídatných látek, protože skrze játra se všechny chemikálie, které dostaneme do těla, filtrují. Quercetin je flavonoid, který se nejčastěji vyskytuje v bobulích a jejich šťávách nebo v listech moruše bílé, která se používá jako prevence a podpora u léčby cukrovky. Piperin je alkaloid obsažený v černém pepři.

Některé studie v zahraničí dokázali, že ve spojení s EGCG extraktem ze zeleného čaje se účinek kurkuminu ještě více zesiluje: Pokud si  chcete účinek  kurkuminu pojistit na 110% nezapomeňte si dokoupit přírodní
zelený čaj s 55% EGCG , který navíc obsahuje i přírodní vitamín C se šípků ,který taktéž zesiluje účinky kurkuminu. Zde můžete koupit i akční balíček , který je již připraven i s dávkováním  pro vaše problémy.

Dalším důležitým zdrojem při užívání kurkumínu je železo. Pozor si musejí dát i lidé se špatnou absorpcí železa a lidé s anémií, pokud se rozhodnou užívat kurkumín. Zde je potřeba železo pravidelně doplnovat viz zde  Víte, že i  zvýšená koncentrace vitamínu C v těle ničí nádorové buňky.


Zejména zajímavý je i nový poznatek vědců s provedených studií v roce 2009 a 2012 o tom, že piperin zvyšuje účinnost kurkuminu.Zjistilo se, že tato kombinace složení několikanásobně lépe působí na rakovinné kmenové buňky bez ohledu na to zda jsou senzitivní na estrogen nebo nejsou. To je obzvláště významný poznatek, protože stávající léky pro prevenci rakoviny tamoxifen nebo raloxifene, mohou vykazovat vysoce toxické vedlejší účinky a nemají vliv na nádory, které jsou nezávislé na estrogenu. Navíc přírodní látky, které se vyskytující v extraktu kurkuminu (silné 95% kurkumoidy) v kombinaci s černým pepřem a jeho účinou extrahovanou látkou piperin (min je však potřeba použit 95% extrakt  ), prokazují schopnosti zastavovat růst nádorů prsu. K tomuto naprosto novému objevu došla studie, prováděná vědci z the University of Michigan Comprehensive Cancer Center a publikovaná v časopise Breast Cancer Research and Treatment v roce 2012. 

Více odkazů a studií v AN zde 

Breast Cancer Research and Treatment curcumin and piperine

Pro vstup do některých odborných studií je však potřeba si pro volný přístup zakoupit autorská práva za cca 40 USD. 


 

 Speciální složení curcumin+piperin synergie naleznete na našem eshopu!

MÁTE ZÁJEM SE O TĚCHTO PŘÍRODNÍCH LÁTKÁCH DOZVĚDĚT VÍCE?

 DOPORUČUJEME

   www.naturgreen.cz