MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Zadýchávání po covidu?

Zadýchávání po covidu?
Pomoci může inhalace molekulárního vodíku, zkoumali to olomoučtí vědci


Při rekonvalescenci pacientů s takzvaným dlouhým covidem by se časem mohl uplatnit molekulární vodík. Jeho inhalace je podle vědců z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci pro tyto lidi prospěšná. Zjistili to v rok trvající studii. Její výsledky publikovali v impaktovaném časopise International Journal of Environmental Research and Public Health.

Studie používala inhalaci molekulárního vodíku u pacientů s postcovidovým syndromem (

Výsledky výzkumu olomouckých vědců potvrdily hypotézu, že molekulární vodík může pomáhat i lidem, kteří trpí akutním respiračním onemocněním. Netýká se tedy jen sportovců, u kterých je pozitivní vliv užívání molekulárního vodíku na výkon a snížení únavy už prokázán.

Autor studie, docent Michal Botek, se spolu s kolegy v laboratoři zátěžové fyziologie zajímá o účinky vodíku přibližně pět let. Jeho tým přišel pravděpodobně jako první na světě se studií, při které se používala inhalace molekulárního vodíku u pacientů s postcovidovým syndromem.

„Udělali jsme u nich klidovou spirometrii, následoval šestiminutový chodecký test a pak čtrnáctidenní inhalace vodíku, anebo placeba. Po dvou týdnech jsme je otestovali znovu a ukázalo se, že pacienti, kteří inhalovali vodík, zaznamenali o pět procent lepší výsledek při spirometrii. V chodeckém testu se průměrně zlepšili o 10 procent, tedy o 64 metrů. U placebo skupiny došlo při chůzi jen k minimálnímu zlepšení, v průměru o devět metrů,“ popisuje Botek.

Skoro zapomenutý plyn

První zprávy o pozitivních účincích molekulárního vodíku byly publikovány už v roce 1975, pak se na něj ale trochu zapomnělo. V roce 2007 byla zveřejněna přelomová studie japonských vědců, kteří zjistili, že má unikátní selektivní antioxidační účinky, a to spustilo lavinu dalších studií.Dnes se s jistotou ví, že má také účinky protizánětlivé, ale i únavu snižující vlastnosti. Ve větších dávkách se molekulární vodík využíval například v Číně u lidí, kteří měli horší průběh covidu-19 a byli hospitalizováni v nemocnici.

U nás se zatím vodíková terapie bere jako alternativní procedura. S molekulárním vodíkem se tak mohou například setkat klienti v lázních při některých wellness pobytech.

„Je jenom otázkou, kdy se molekulární vodík rozšíří jako experimentální terapeutický plyn například do lázní, kde se soustřeďují na lidi s postcovidovým syndromem. Tato studie totiž zcela jednoznačně prokázala, že efekt na jejich zdravotní stav je pozitivní,“ říká Botek. 

U sportovců urychluje regeneraci

Molekulární vodík využívají v současnosti sportovci.

Český boj s covidem dva roky poté: Nejsme u konce, ale největší strasti končí, myslí si reportér Skalický

Jak už dříve zjistili vědci z Univerzity Palackého v Olomouci, jeho aplikace pomáhá například při vytrvalostně-silovém zatížení. Dále při dlouhodobějším vytrvalostním výkonu, například při běhu do kopce nebo při opakovaných sprintech.

Ukázalo se také, že efekt je zřetelnější pro sportovce, kteří mají sníženou výkonnost nebo se vracejí po výpadku znovu do tréninku. „Největší efekt vidíme v systematickém užívání molekulárního vodíku pro urychlení regenerace,“ uzavírá Michal Botek z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Studie zde 


 

Novinka za zavádějící cenu !

Inhalační vodíkový generátor od Naturgreen, je molekulární vodíkový plynový inhalátor, který dokáže generovat až 150 ml/min plynného vodíku. Je to ideální a silný domácí přístroj pro inhalaci vodíků, který dosahuje jedny s nejlepších terapeutických výhod .Silný domácí vodikový inhalátor najdete zde