MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Zdravotní přínosy šípku

Šípky - Rose hip je termín používaný pro výtažky z růže rostlin ovoce (o Rosagenus), ale  téměř vždy odkazuje specificky k Rosa canina , běžně známý jako růže šípková a řadí se mezi  farmakologicky bezpečné přírodní látky se silnými protizánětlivými účinky

Zdravotní přínosy šípku k nim patří i tato  schopnost  a to zmírnit příznaky revmatoidní artritidy, zmírnit různé respirační podmínky, předejít rakovině, snížení hladiny cholesterolu, řízení diabetu, zvyšují močení, regulovat váš trávicí systém, posílení imunitního systému, zvýšení krevní oběh, a pomůže budovat silné kosti.

Šípky jsou vlastně plody růže rostliny a obvykle se vytváří v pozdním létě a na podzim, kdy byly  růže opylovány. Barva je typicky červená, ale také to může být oranžová, fialová, nebo černá.  Historicky, byly  šípky použity k léčebným účinkům pro stovky, ne-li tisíce  let kultur, jako na počátku populace Ameriky , stejně jako různých částech Evropy.


Kultivovány byly z několika důvodů, a to i jako dekorace vzhledem k jejich tvaru a barvy, ale to bylo až do posledních desetiletích, než byla jejich  kompletní léčivá hodnota byla skutečně objevena . V dřívější době  byly dokonce použity jako krmivo pro domácí zvířata a pro určité druhy zvířat, protože  si lidé všimly, že zvířata byla obzvláště přitahován k vůni a chuti těchto malých ovocných bobulí.. Když lidé začali jíst složky –produkty  šípků, velká pozornost přesunula k potenciálu, který  měl pro velký vliv  na naše zdraví.

Různé způsoby, které šípků lze připravit jsou impozantní. Některé z nejčastějších forem šípky k těm patří patří džemy, želatiny, polévky, tisanes, chléb, víno, koláče, a dokonce i marmeládu. Je to velmi univerzální složka, která se těší lidi po celém světě, ať už v důsledku pro  její  lahodnou chuť, nebo pro jeho nutriční výhody!

Nutriční Hodnota šípků

 Důvod, proč se zvýšil jejich zájem a  popularita je proto, že jsou velmi účinné při léčbě široké škály zdravotního stavu.Ale proč? Vitamíny, minerály, organické sloučeniny, a další základní živiny v šípku dát tak umí dát zdraví velmi silný zdravý prospěšný úder!  Některé z těchto prospěšných složek zahrnují vitamin C, A, E, A a B-komplex, stejně jako vápník, železo, selen, mangan, hořčík, fosfor, draslík, síru, křemík a zinek. Dále, organické sloučeniny , jako je například pektin, lykopen, lutein, beta-karoten, jsou také velmi silný a je zásadní pro tělo. Antioxidační složky, které zahrnují flavonoidy, fytochemikálie a karotenoidy rovněž přispívají ke zdravotním výhodám, které jsou vysvětleny níže.

Zdraví Výhody šípků

 Zabraňuje rakovině a chronickým chorobám : Tyto karotenoidy, flavonoidy a polyfenoly, které lze nalézt v rose hip (šípku) jsou velmi silné antioxidanty, které eliminují nebo neutralizují volné radikály, které se nacházejí uvnitř těla. Jedná se o vedlejší produkty buněčného metabolismu, kde  může dojít k poškození zdravých buněk tím, že způsobí jejich mutaci do rakovinných buněk,. Volné radikály, nebo nedostatek antioxidantů jsou spojeny s řadou závažných stavů, včetně rakoviny, onemocnění srdce, a předčasné stárnutí. Bohatství antioxidantů v šípků jsou zvláště silné  v udržování těla a  zdraví ze všech směrů.

Snižuje hladinu cholesterolu: Některé z organických sloučenin a  jejich antioxidační součásti v šípky dokáží také snížit obsah cholesterolu v těle, čímž se sníží tlak na váš kardiovaskulární systém a také vážně sníží své šance na mrtvici nebo infarkt

Imunitní systém: šípky mají impozantní množství vitamínu C , který je jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit imunitní systém. Vitamín C stimuluje bílé krvinky, a je také důležité, v prevenci astmatu a celkové zdraví dýchacího ústrojí. To také může být viděno v redukci respiračních stavů, jako je nachlazení a flus prostřednictvím příjmu šípků a jeho vysoké hladiny vitaminu C.

Diabetes:  bylo prokázáno, že šípky přísně regulují  hladinu cukru v krvi v těle, což je velmi důležité pro lidi, kteří trpí cukrovkou . Tím, že šípky a drží rovnováhu inzulínu a glukózy v těle, mohou zabránit velkému pohybu hladiny hodnotám hladiny cukru v krvi.

Diuretika efekty a trávení: Různé kyseliny v šípky, jakož i pektin, což je známo, že indukují močení a vylučování. jako diuretikum , šípky mohou pomoci odstranit toxiny z těla, stejně jako nadbytečné soli, kapaliny, a dokonce i tuk , Stimulací pohybu střev, šípky mohou  pomoci osobě, aby se zabránilo množství nešťastných zdravotních podmínek a nepohodlí. Obecně platí, že šípky její výtažky    jsou detoxifiers skrz tělem naskrz!

Péče o pleť: Lidé na celém světě chtějí, aby jejich pleť vypadala krásnější, bez vady, a mladistvá. Šípky jsou obsahem  stovky produktů a potenciální léčby pro zlepšení  a tonizaci pokožky, ale šípky   jsou jedním z nejlepších možností.,které udržují pokožku pružnou, takže se nebudou rozvíjet vrásky, a nedostatky na pleti jsou snadno odstraněny, popáleniny a jizvy dokáže tento produkt  rychle léčit, a vaše pokožka  potom vypadá celkově mladší a živější.

Krev a krevní oběh:šípky mají značné množství železa , což je nezbytnou součástí při tvorbě červených krvinek.Proto, má být přiměřené množství šípků nebo jejich produktů se šípků  ve vaší stravě. Tím můžete  zabránit anémii a také udržet vaše základní orgány dobře okysličené, zvýšení metabolické aktivity a optimalizaci funkčnosti vašich různých tělních systémů.

Zdraví kostí: Jedním z nejdůležitějších úloh vitaminu C, i když to je ten, který je často přehlížen, je jeho zásadní úlohu v produkci kolagenu . Kolagen, spolu s dalšími důležitými minerály nalezené v šípky, může pomoci předcházet osteoporóze tím, že udržuje hustoty kostního minerálu i  ve  vašem  stáří, a dokáže udržet si silné,  pružné  kosti a tím prožít aktivní život! Plody, a příležitostně její semena, jsou buď rozemlety na prášek, nebo vyrobený  jako extrakt (silnější varianta) pak doplněny pro léčbu do výrobků např. pro  revmatické onemocnění, jako je osteoartritida a revmatoidní artritidy.  Rosa canina  prokazatelně zlepšuje zdraví kloubů a snížení bolesti a ranní ztuhlost. a řadí se mezi  farmakologicky bezpečné přírodní látky se silnými protizánětlivými účinky které mimo jinné také  ovlivňují IL-1β a TNF-α signální dráhy u buněk kloubní chrupavky.

Šípkový extrakt prokazatelně zmírňuje bolesti kloubů prostřednictvím svých imunosupresivních účinků (imunosuprese to je stav, kdy je omezena schopnost organizmu reagovat na antigenní podnět tvorbou protilátek nebo buněčnou reakcí, stav snížené imunity) kdy oslabený  imunitní systém může proto vážně přispět k revmatických onemocněním) a to  podobně jako interleukin-1 beta (IL-1β), ale bez vedlejších účinků, kdy  zvýšená produkce IL-1B způsobuje řadu různých autozánětlivých syndromů.

Rozdíl je prostě v  tom, že  šípek a jeho množství bioaktivních látek, prostřednictví svých  imunosupresivních účinků nesnižuje IL-1β hladiny v krvi, to se střetává s jeho schopnosti aktivovat katabolické proteinů, které  s vysokou mírou podporují obnovu buněk,

Co je to IL-1β :

IL-1 představuje jednu z klíčových molekul imunitního systému a tvoří významnou součást tzv. cytokinové sítě, která zajišťuje regulaci a koordinaci různých složek obrany organismu v případě infekce, zánětu, poranění nebo stresu. Jeho působení však zdaleka není omezeno jen na imunitní systém; interleukin-1 má vliv rovněž na normální růst a morfogenezi mnoha typů buněk i na celkový metabolismus. Představuje tedy protein s pleiotropním působením v organismu. V poslední době je IL-1 často studován z hlediska patogeneze mnoha autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, osteoporóza, lupénka, systémová skleróza, diabetes mellitus, Alzheimerova choroba či autoimunní encefalomyelitida, účastní se pravděpodobně též rozvoje řady kardiovaskulárních onemocnění [1]. V některých případech lze k léčbě využít rekombinantní IL-1ra (antagonista receptoru pro IL-1), známý pod názvem Anakinra.

Šípkový extrakt  je také schopen snížit chemotaxi, (chemotaxe je pohyb organismu či buňky ve směru chemického gradientu. Například některé bílé krvinky putují do míst zánětu, v nichž vznikají specifické chemické látky) a  slouží zároveň jako protizánětlivý a imunosupresivní mechanismus..

 


Chcete-li se dozvědět více informací o léčivé síle bylin

a produktech,které obsahují šípek podívejte se zde

DOPORUČUJEME
www.naturgreen.cz