MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Guarana

Organic Guarana + Rose Hips Extract
Extrakt semen guarany a šípků s přírodním obsahem vitamínu C
120 celulózových kapslí 


Guarana jsou semena rostliny Paulinie nápojné, která roste ve Venezuelských a Brazilských deštných pralesech v povodí řeky Amazonky. Tamní jihoameričtí indiáni ji považují za magickou rostlinu, která dovede dodat energii, tišit hlad a používají ji i jako afrodiziakum.Paulinie nápojná je popínavý keř, který dovede vyrůst až 10 metrů vysoko. Jeho plody jsou jasně oranžové a obsahují semeno velikosti ořechu, které připomíná lidské oko. Možná i proto tamní indiáni věří, že když zemřelo „božské dítě“ a všichni lidé byli smutní, tak jim bůh řekl, ať jeho oči zasadí do země. Z pravého oka vyrostla guarana domácí a z levého oka všechny ostatní pralesní druhy. Tamní indiáni si brávají chléb z guarany – pomletá semena vypracovaná do válečku – na lov, aby utišili hlad a zbystřili svou pozornost. Guaranou ale léčí i průjmy, úplavici i jiné zažívací potíže.

Pozitivní účinky Guarany na lidský organizmus:

  • stimuluje organizmus
  • zlepšuje pozornost
  • působí proti depresím, zlepšuje náladu
  • zvyšuje účinnost analgetik, hlavně u bolestí zubů, kloubů a hlavy
  • tiší hlad
  • zlepšuje zásobování mozku kyslíkem
  • pomáhá při zažívacích obtížích
  • obsahuje cenné antioxidanty
  • velmi dobré pro osoby trpící  nízkým tlakem. Guarana dokáže nízký tlak zvednout. Její učinky jsou na nízký tlak lepší než např.káva po ránu. 

Guarana je v západním světě známá teprve krátce a to hlavně pro její povzbuzující účinky. Stejně jako v kávě je v guaraně obsažen kofein. Ten se ale ze semen guarany uvolňuje postupně a nezpůsobuje rychlé povzbuzení a rychlý útlum jako káva. Kofein z guarany – guaranin, je vázán na zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny a díky nim se uvolňuje postupně.

V roce 2004, britští vědci provedli s guaranou studii na 28 zdravých lidech, kterým podávali guaranu a pozorovali jejich psychické funkce. Zjistili, že guarana zlepšila a zrychlila jejich myšlení v oblasti jazykového citu a také v logickém uvažování. V závěrech studie bylo také potvrzeno, že pozitivní výsledky nelze připisovat kofeinu, protože toho bylo ve zkoumaném guaranovém extraktu použito v experimentu malé množství.

Guarana obsahuje kromě kofeinu také theobromin a theofylin. První z těchto látek byla původně objevena v kakaových bobech a působí preventivně proti rakovině. Theofylin se používá ve farmakologii k uvolnění hladkého svalstva hlavně v oblasti průdušek, proto se používá k léčbě astmatu. Působí také na centrální nervovou soustavu, zejména na dýchací centrum. Prohlubuje dech, takže mozek se zásobuje lépe kyslíkem. V guaraně nalezneme také polyfenoly, které mají významné antioxidační účinky.  

Semena z Guarany jsou výjimečná svým komplexním pozitivním účinkem na organizmus. Díky kombinaci kofeinu, theofylinu, theobrominu a dalších látek jako jsou antioxidanty, vitamíny, nenasycené mastné kyseliny a bílkoviny, guarana účinně posiluje lidské tělo, působí proti depresím, zlepšuje náladu i koncentraci. V neposlední řadě také oddaluje pocit hladu, tudíž ji lze použít i jako podpůrný prostředek k dietám, pokud potřebujeme snížit zhubnout. Guarana pomáhá také k tišení menstruačních bolestí, migrény, bolesti zubů a pohybového aparátu, protože umocňuje účinky analgetik a vitamínu C.  


VÍCE INFORMACÍ O GUARANĚ A DALŠÍCH PRODUKTECH ZDRAVÉ VÝŽIVY NALEZNETE ZDE

DOPORUČUJEME
www.natrugreen.cz

Proč je lepší guarana než káva si přečtete zde:
Káva nebo guarana