MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Trápí vás astma, senná rýma a sezónní alergie?

Je pro vás jaro či léto nejhorší období roku, protože se každoročně trápíte astmatem ,rýmou, kýcháním, ucpaným nosem, kašlem a opuchlýma a svědícíma očima? Senná rýma postihuje sliznice dutin, nosu, krku, očí a patra a trávy a rostlinné pyly jsou příčinou zánětlivých reakcí a ještě hůře působí v kombinaci s chemickými látkami, prachem a nečistotami. Až 20 % populace trpí nějakou formou sezónních alergií a jaro je pro ně utrpením. Určitě berete prášky, ale domácí léčebné prostředky včetně bylinek a homeopatie jsou skvělým přírodním antihistaminikem, zmírňují nepříjemné příznaky a mohou zabránit i jejich návratu.

Alergiemi trpí stále více lidí. Za alergii je označována přehnaná reakce imunitního systému na látky, s nimiž se ve svém okolí běžně setkáváme. Příčinou reakce může být více, znečištěné životní prostředí, strava, obsahující hodně konzervantů, barviv a ochucovadel, nebo také oslabená imunita, či parazitální zátěže. Alergenem, tedy látkou vyvolávající alergickou reakci, může být snad kromě čisté vody takřka cokoli.


Alergie krom dospělých postihuje stále i více dětí. Často se s ní, ale setkají právě i dospělí v pokročilém věku, kteří podobné potíže nikdy neměli. Jde o nepřiměřenou reakci imunitního systému na látky, které jsou ve skutečnosti neškodné. Alergické potíže mají celou škálu příznaků, od velmi mírných až po životu nebezpečné. Žádné by se však neměly zanedbávat, protože onemocnění se může časem zhoršovat. Zároveň se ale nemůžete všem alergenům vyhnout, a vzdávat se pestrého života a různých koníčků by bylo škoda.

Už i mírné projevy, jako neustálá rýma, kašel a pálení očí a často i doprovodná únava dovedou velmi znepříjemnit pobyt na zahradě i procházku. Navíc se mohou vyvinout v  ještě závažnější obtíže, jako je astma, často se přidružují i alergie na další podněty – na roztoče, na potraviny (řada ovoce a zeleniny je zkřížena s alergií na pyly). V pylové sezóně je pro alergiky procházka nejlepší těsně po dešti, brzo ráno, kdy je ještě rosa (utlumí pylení trav, nikoli stromů), nebo k večeru, kdy bývá vzduch vlhčí. Ve stejnou dobu je vhodné i větrat. K dostání jsou i speciální dýchací masky proti pylu (pomáhá i šátek pře snos a ústa) pylové sítě do oken. Pyl se také usazuje oděvech a ve vlasech, před spaním je potřeba jej spláchnout.

Dýchání je nejdůležitější potřebou člověka, je důležité pro odolnost buněk, pro správnou činnost nervového ústrojí, které lze obtížně jiným způsobem regenerovat. Dobrý přísun kyslíku dýchacímu ústrojí přispívá ke zpomalení stárnutí, očistě těla od škodlivin, taktéž přispívá k dobré duševní i psychické pohodě, kdy organismus lépe čelí stresům a depresím. Dýcháním dodáváme tělu kyslík, bez kterého organismus umírá.  Horní cesty dýchací jsou částí lidské dýchací soustavy, které slouží k dopravě vzduchu z nosu na rozhraní mezi hrtanem a hrtanovou částí hltanu. Jejich součástí jsou dutina nosní, nosohltan, ústní část hltanu a hrtanová část hltanu. Dolní cesty dýchací zahrnují některé orgány dýchací soustavy, jimiž proudí vzduch při dýchání. Dýchací soustava přechází z horních cest dýchacích do dolních cest dýchacích tzv. hrtanovou příklopkou.

Alergickou reakci v těle zprostředkovává látka zvaná histamin. Aby reakci spustila, musí se navázat na své receptory –„spínače“. Nejčastější léky  na alergii - antihistaminika - jí v tom brání tím, že receptor obsadí samy. Histamin se pak na něj nemůže navázat. Proto se mají užívat ještě před vypuknutím obtíží. ty však mohou obsahovat právě ty nechtěné vedlejší účinky.

Právě,proto pomoc nabízí i rostliny-bylinky, které obsahující prospěšné, alergii potlačující látky a obsahující přírodní antihistaminika. Dovedou potlačovat vylučování histaminu z buněk, které jej produkují – jsou tedy o krok napřed před antihistaminiky a co je důležité jsou bez vedlejších účinků. Jedná se především o flavonoidy, všestranně prospěšné přírodní antioxidanty.

Jelikož nástup účinku u bylinek není okamžitý, tyto přírodní prostředky je potřeba užívat dlouhodoběji. U sezonní alergie na pyly či plísně nasazujeme kúru pokud možno ještě před začátkem své pylové sezony a pokračujeme, dokud náš alergen z ovzduší nezmizí. U celoročních alergií (na roztoče, potraviny apod.) se doporučuje pravidelná léčba skládající se z dvou- až tříměsíčního období užívání preparátu a dvouměsíční pauzy. Účinky bylinek a dalších rostlin jsou méně výrazné než u oficiálních léčiv. Výsledků rostlinné léčby se tak můžeme dočkat i za několik týdnů. Na druhou stranu je díky tomu rostlinná léčba relativně bezpečná, a to i pro děti. Rostlinná léčba alergických onemocnění tak vyžaduje srovnatelnou trpělivost jako léčba klasická. Navíc každý člověk je trochu jiný, zejména po zdravotní stránce.

To, že rostliny mohou léčit, víme od nepaměti. Když je nám špatně od žaludku, uvaříme si heřmánkový nebo mátový čaj. Také bylinky, které běžně používáme při vaření jako koření (tymián, oregano, bazalka a další) patří většinou také mezi léčivky.

Tymián obecný (Thymus vulgaris): Má protizánětlivé účinky (ozkoušené na modelu zánětu, ve kterém hraje roli uvolňování histaminu, lze tedy předpokládat, že dochází i k redukci uvolňování histaminu). Má spasmolytické účinky na dýchací soustavu (uvolňuje křeče, role v léčbě astma), působí na uvolnění křečí vyvolaných přímo histaminem. Má fungicidní účinky (lze využít pro plísně na zdech), zvyšuje odolnost jater (chrání i proti poškození jater léky). Obsahuje látku naringenin, která má protirakovinné účinky. Ženy bude zajímat, že tymián je stejně účinný při řešení bolestivé menstruace a křečí (primární dysmenorea) jako ibuprofen (bez oněch vedlejších účinků). Zajímavé je, že nosní sprej z tymiánového medu je účinný při řešení chronické rýmy.

Vitamín C: Toto přírodní antihistaminikum najdete v mnoha druzích ovoce a zeleniny. V kombinaci s bioflavonoidy (přirozeně přítomné ve slupkách citrusů, ale i dalším ovoci a zelenině, plodech šípků, pohance a červeném víně), které významně zvyšují jeho vstřebávání a využití, má silné protialergické účinky, uvolňuje ucpané dutiny a zmírňuje další symptomy senné rýmy a jarní únavu.

Oman pravý (Inula helenium): V lidovém léčitelství se využívá při potížích v žaludku, nadýmání, průjmech, pro lepší tvorbu žaludečních šťáv (a žluči) či při onemocněních dýchací soustavy. Extrakt má protizánětlivé účinky. Látky z omanu aktivují detoxikační enzymy v těle a je tedy ke zvážení jejich role v chemoprotekci buněk, působí také proti růstu rakovinných buněk. Extrakt z květů omanu japonského dokonce působí přímo jako stabilizátor žírných buněk (obsahuje účinnou látku britanin). Oman větevnatý je zase součástí přírodní medicíny Bharangyadi, která má jak stabilizační účinky proti uvolňování histaminu, tak přímý efekt proti účinkům histaminu (přírodní antihistaminikum).

Třapatka nachová : obsahuje polysacharidy, flavonoidy glykoproteiny a esenciální oleje.Třapatka významně podporuje činnost bílých krvinek, které považujeme za "ochránce" v organismu. Tím pomáhá zabíjet choroboplodné zárodky a zvyšuje odolnost organismu před nemocemi. Zvyšování imunity má v dnešní společnosti mimořádný význam, protože lidský organismus je velmi často oslabován chemickými přísadami (hlavně z potravin), špatným ovzduším, stresem a konzumním způsobem života. Je třeba ji proto užívat hlavně jako prevenci - například v blížícím se chřipkovém období, dokud ještě nemoc nevypukla. Používá se k léčbě nachlazení zánětech u infekce horních cest dýchacích,alergických projevech angíny, zánětu močových cest, hojení ran, popálenin a některých kožních problémů. Echinacea je považována za přírodní antibiotikum, které likviduje bakterie a viry, posiluje významně náš imunitní systém a redukuje alergie.Třapatka nachová má však také další dobré účinky. Pomáhá hlavně při chronických zánětech kloubů, při žaludečních vředech, prostatických potížích, zánětech močových cest, , ale je účinná i při rakovině - střev, jater a žaludku.

Boswellia serrata : působí příznivě u všech chronických zánětlivých onemocnění zejména tím, že boswellové kyseliny inhibují dva enzymy vyvolá­vající zánět, a to 5-lipoxygenázu, která vytváří zánětlivé leukotrieny a lidskou leuko­cytární elastásu (HLE), která podněcuje v tkáních spuštění zánětlivých procesů. Tato dvojitá inhibiční aktivita je unikátní právě pro boswel­lové kyseliny.

Mechanizmus působení boswellových kyselin je srovnatelný s účinky kyseliny acetylosalicylové (aspirin). Narozdíl od ní však tyto kyseliny nedráždí střevní ani žaludeční sliznici, nesnižují zvýšenou teplotu a neředí krev. Pomáhá také účinně  při poruše a zánětu zduřelých lymfatických uzlin (mízní (lymfatické) uzliny). Učinná látka v Boswellii ( kyselina boswellová ) pomáhá zastavit a odstranit zánět nebo "tukový nádor" v dané oblasti. Boswellia a astma

Výsledky dvojitě zaslepené 6 týdenní klinické studie na pacientech trpících astmatem již v roce ukázaly 1998, že extrakt z Boswellie a zejména jeho účinná složka, kyselina boswellová inhibuje biosyntézu leukotrienů podobně, jako tradiční léky na astma. U 70% testovaných pacientů ve věku 18 – 75 let došo ke zlepření zdravotního stavu a vymizely u nich fyzické příznaky, jako je dušnost, astmatické záchvaty a pískání na průduškách. 

Zázvor: ulevují při pocitu těžkého hrudníku a uvolňují hlen. Posiluje imunitní systém a působí jako přírodní antihistaminikum (zabraňují nadměrnému a nežádoucímu uvolňování histaminu při alergických reakcích).

Kurkumin : mimo jiné dokáže účinně bojovat proti rakovině (i té, co je chemické léčbě odolná, dokáže útočit přímo na „kořen problému“), chrání před poškozením radiací, snižuje zánětlivé pochody v těle, chrání před otravou těžkými kovy či dokonce dokáže chránit a zlepšovat stav pacientů s Alzheimerovou chorobou. A co vás asi zajímá nejvíce – kurkumin působí proti alergiím, jelikož dokáže snižovat množství histaminu uvolněného z vlastních buněk (v této studii ukazují, že kurkumin zabraňuje aktivaci žíných buněk). Toto působení bylo potvrzeno u různých analogů kurkuminu, a je tedy vhodné zvážit jeho použití v zánětlivých a alergických pochodech, které jsou spojené s uvolňováním histaminu. Ještě nověji bylo dokázáno, že kurkumin u modelu potravinové alergie přímo reguluje také Th1/Th2 odpověď a inhibuji přímo uvolňování IgE a IgG1. Nové studie dokonce navrhují možnost využít kurkuminu v nosních kapkách jako účinný lék při astma (potlačení zánětu dýchacích cest a bronchokonstrikce, potvrzeno ve studii z roku 2016).

Cordycepsje důležitý ke zlepšení funkce dýchacího ústrojí.   Cordyceps zabraňuje stažení průdušnice, a tím zvyšuje průtok vzduchu do plic. U astmatiků je to velmi důležité. Protizánětlivé účinky Cordycepsu mají vliv na zlepšení funkce dýchacího ústrojí. Cordyceps také napomáhá k uvolnění stěn průdušek, tím je lepší využití kyslíku a následné zásobení těla kyslíkem. Cordyceps přispívá k dilataci ( rozšíření ) průdušek, což napomáhá k vyššímu vzniku adrenalinu v těle. Užívání Cordycepsu u chorob dýchacího ústrojí je velmi příznivé. Zlepšení stavu může být při pravidelném užívání dokonce až o 80 %. Cordyceps uvolňuje bronchiální stěny, tím přispívá k léčbě kašle, zahlenění a dalších respiračních onemocnění. Cordyceps se běžně užívá v čínské medicíně na léčbu různých bronchiálních nemocí – astmatu, zánětu průdušek, zápalu plic,…atd. Podle vědeckých výzkumů je potvrzeno, že Cordyceps má blahodárné účinky na zlepšení stavu nemocného trpícího respiračním onemocněním.

Kluzký Jilm : pomáhá nejen proti kašli, ale také při léčbě horních cest dýchacích, mírní astma a zánět průdušek. Jeho protizánětlivý charakter zabraňuje křečím spojeným s astmatickými záchvaty.Jilm je také velmi prospěšný bylinný lék na dermatitidu, zánětlivé kožní onemocnění, které způsobuje pálení, zarudnutí, svědění, otoky a zánět. Díky svému vysokému obsahu slizu hydratuje pokožku a podporuje hojení.

Pro ty, kteří trpí zahleněním dýchacích cest se osvědčily bylinky na odkašlávání, jako jitrocel, sléz nebo divizna.

Konzumace omega-3 mastných kyselin: Tyto esenciální kyseliny snižují množství zánětlivých chemických látek v těle, které se objevují po vystavení se alergenům. Zdá se, že strava na ně bohatá (mořské ryby, vlašské ořechy, pšeničné klíčky, sezam, kukuřice, řepka, sója a jejich oleje) snižuje výskyt senné rýmy.

Akupunktura: tato starodávná čínská medicína, kdy se sterilní jehlou napichují určité body těla, pomáhá podle výzkumů výrazně snížit příznaky jako rýma nebo svědění očí.  Na výše uvedené zdravotní problémy je možno také zvolit jednoduší a nebolestivou cestu více zde

Naturgreen®AsthmaHerbs je právě proto na základě nových světových studií vyroben s těchto pečlivě vybraných bylinek. Tato formule a v ní obsažené „přírodní složky“ pak „pracují ve vzájemné synergii a právě tím dokáží navíc několikrát násobit svoje účinky, což pak zvyšuje celkovou biologickou dostupnost celého takového výrobku. 

 


 

 JESTLIŽE VÁS ZAJÍMAJÍ DALŠÍ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY A PRODUKTY ZDRAVÉ VÝŽIVY, PODÍVEJTE SE ZDE

DOPORUČUJEME Naturgreen®AsthmaHerbs

www.naturgreen.cz